www.hepsievcil.com
Görüntülenmekte olan forumlar 2001 - 2005 yılları arası yayında olan forumuna ait mesajlarıdır
Yeni forumlarımıza http://www.hepsievcil.com/forums/ adresinden ulaşabilirsiniz.
www.hepsievcil.com
Anasayfa | Üye Ol | Aktif Başlıklar | Üyeler | Arama | SSS
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifrenizi Unuttunuz mu?

All Forums
 KUŞLAR
 Muhabbet kuşları
 Muhabbet Kuşu Çiftleştirme?
 Forum Locked  Topic Locked
 Mesaj? Yazd?r
Next Page
Yazan Ba?l?k
Page: of 2

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 17/02/2004 :  13:34:08  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Merhaba Arkadaşlar öncelikle bu siteye yeni üye oldum ve sitenin acemisiyim herhangi bir yerde yanlışlık yaparsam özür dilerim

Benim 2 yaşında bir erkek muhabbet kuşum var onu çiftleştirmek ve ona arkadaş olacak kuş istiyorum
yanlız çiftleştirme konusunda pek bilgim yok.
1) 2 yaşındaki erkek kuşu kaç yaşında bir dişi kuşla çiftleştirmek doğru olur?
2)Çiftleştirmek için gereklli olan malzemeler var'mıdır?
3)Ve en önemlisi kuş sahibi olarak alacağım bu dişi kuşla bereber bu 2 kuşun bana düşen sorumlulukları nelerdir?

ha bir'de arkadaşlar sizin güvendiğiniz ve sağlıklı bir kuş satan bir dükkan önerebilirmisiniz.
İlgileriniz için şimdiden Çok Çok Teşekkürler...

kuşçu1
Yeni Katılımcı

11 Mesaj

G?nderilme tarihi - 18/02/2004 :  09:58:20  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
sevgili bonzi öncelikle kuşuna bir dişi almadan önce bu sitedeki forumları tektek okumanı tavsiye ederim.çünkü sorduğun ve sormadığın yani kafanı kurcalayan ve öğrenmek istediğin bütün soruların cevaplarını burada bulabilirsin.nerede yaşadığını yazmadığın için nereden kuş alacağını yazamadım yalnız sana tavsiyem çevrende eğer varsa üreticilerden kuş alman.eğer yok ise bu sitede sana kuş satabilecek arkadaşlar var.sana ve kuşuna sağlıklı günler dilerim.saygılar
Go to Top of Page

duncan
Üye

1 Mesaj

G?nderilme tarihi - 18/02/2004 :  12:13:01  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
yaw ben ismimi değiştirdim arkadaşlar öbür isimle mesaj gönderemedim
soruma cevap yok'^mu? :(((
yardım edin
Go to Top of Page

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 19/02/2004 :  01:13:03  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
öncelikle sorunumla ilgilendiğin için teşekkür ederim
Ben İstanbul/anadolu yakasında oturuyorum
bu yakada tavsiye edeceğiniz güvenli ve sağlıklı bir yer var'mı?
Go to Top of Page

gnidoberof
Deneyimli Katılımcı

303 Mesaj

G?nderilme tarihi - 20/02/2004 :  18:35:47  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
yasi cok önemli degil ama 6 ayliktan kücük olmamali,bu kadar kücük kuslarin ciftlesmesi sagliklarina iyi gelmez. disiler 5 yasina gelince yaslilik belirtileri göstermeye baslar,yine bu yastaki kuslari ciftlestirmenin kusun sagligini bozacagini düsünüyorum.
zaten kuscularda bu kadar yasli muhabbet oldugunu sanmiyorum,genellikle büyük olanlar 1 yillik oluyor.

nijer tohumu,maydanoz, havuc kuslarin afrodizyaklari gibidir ama kusuna alacagin disiyle anlasamayip es olamadiktan sonra naparsan yap ciftlesmezler.

arkadas petshoplari fena degil,bircok yerde subesi var(kozyatagi carrefourdakinde calisan cocuklar cok cahil ve hayvanlara pek iyi davranmiyorlar ama kuslar saglikli görünüyor).kesinlikle kadiköy sahildeki kussaticilarindan kus alma..
Go to Top of Page

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 21/02/2004 :  19:27:12  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
''gnidoberof'' arkadaş çok sağol zaten ben'de arkadaş petshop'tan aldım
yanlız carrefour'daki petshop'tan aldım.kuş sağlıklı duruyor 6.5 aylık. birbirlerine alışmaları 4-5 gün sürer dedi.erkek kuş kur yapınca dişi kaçmıyor.bibirleri ile iyi geçiniyorlar yanlız devamlı birbirleri ile oturmuyorlar
size bir sorum olacak aldığım yerdeki adam bana eğer çiftleştirmek isityorsanız kuşları dışarı çıkartmayacaksınız dedi yoksa çitleşmezler dedi bu enaz 1 ay sürer acaba dediği doğru'mu?
bir'de yumurta için aldığım yuvaya ne kadar kum koymam lazım ölçüsü ne kadar olmalı?
dişiyi alalı 1 gün oldu sayılır 2 kuşta yuvayla pek ligilenmedi?...
Go to Top of Page

gnidoberof
Deneyimli Katılımcı

303 Mesaj

G?nderilme tarihi - 22/02/2004 :  17:58:38  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
6.5 aylikmi bilemem ama irisi hala siyahsa daha kücüktür. illa hep yanyana oturucaklar diye bir sey yok,cift bile olsalar zaman zaman kavga edicekler normaldir ama 4-5 günde cift olucaklar diye birsey yok. alisirlar alismasina,arkadas olurlar bir sorun olmaz. kuslari kafese kapatip disari cikarmak ciftlesmeye sevkeder diye de bir sey yok,es olarak kabul ederlerse birbirlerini zaten disarda da ciftlesir kafestede.. yani kuslari mesgul edecek-ilgi cekici biseyler varsa ciftlesmez saniyor satici ama esi olan bir kus icin esi herzaman en ilgici cekici olandir. yani kafese zil taksan kus "amanin ne güzel zil" diye tepesine binip kusu görmezden gelicek demek komik olur:)

kuslari kendi haline birak, yeni kus ortama alissin önce. acele ediyorsun yuva-kum vs:)) önce birbirlerine alissinlar bakalim es olucaklarmi:) zaten yuvaya kumdan ziyade biraz talas koymak daha iyidir. fazlasini kus zaten yuvadan disari atiyor.
Go to Top of Page

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 22/02/2004 :  23:56:42  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
bu nasıl site ya bi soru soruyoruz kimse cevap verrmiyor sanki çok kötü bir şey yazdım!!!
Go to Top of Page

gnidoberof
Deneyimli Katılımcı

303 Mesaj

G?nderilme tarihi - 23/02/2004 :  11:41:53  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
quote:
Mesajın sahibi Bonzi

bu nasıl site ya bi soru soruyoruz kimse cevap verrmiyor sanki çok kötü bir şey yazdım!!!

msjlar önce moderator kontrolünden gectigi icin gec cevaplanmasi dogal.ayrica cuma ya da haftasonu gönderilen mesajlari ancak pazartesi günü görebiliyoruz. gördügün gibi cevaplarimiz yayinlanmis sevgili bonzi
Go to Top of Page

alikonya
Deneyimli Katılımcı

124 Mesaj

G?nderilme tarihi - 23/02/2004 :  14:05:06  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Merhaba Bonzi,

kuslarin kafesini sabit bir yere koy mesela duvara civiyle sabitle ve pek rahatsiz etme ozellikle cocuklarin ulasamadigi bir yer olursa daha iyi olur.

Bende de su an 1 cift jumbo muhabbet kusu var. 1 aydan beri beklemekteyim, 1 yıl daha gecse yine bekleyecegim, uretici olsam ciftleri degistirme sansim olurdu belki ama birde ortam degisiklikleri onlari biraz strese sokabilir.

Ayrica hazir satilan mamalar var bulabilirsen al, cede, witte molen olabilir.(yumurta karisimli).Sularini her gun tazelemeyi de unutma.

Bu sitede malesef 21 inde yazdigin bir yaziyi ancak 23un de okuyabilirsin, cunku not moderated olayi var ya. Bu yuzden malesef kusuna acil cevap alamazsin. Benim bi hasta kusum vardi yardim icin bir seyler yazacaktim ama 2 gun sonra cevap alacagimi bildigim icin herhangi bir soru soramadim ve ertesi gun zavalli kusum oldu, belki yazilar online olarak hemen sayfaya gecse soruma cevap alip kusuma bir seylerle mudahale de bulunabilirdim. O yuden ben artik sadece bu sitedeki yazilari okuyorum. Boyle bir soru sormasan sanada cvp vermezdim.

Sevgilerimle...

Go to Top of Page

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 23/02/2004 :  21:11:37  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
yaw son olark ben bunları çıkarayım'mı yoksa şimdilik çıkarmayayım'mı? 4 günden beri hiç çıkramadım

bir'de şu kızıştırıucı yemlerden nijer tokumunu nerden bulacam?

maydanoz'la havucu yemliğine'mi koyayım yoksa kafesin içine doğru sarkıtayım'mı? bir'de bunları koymasam'da işe yararmı çok etkisi oluyormu bunların çiftleşmeye....?
çok heycanlı olduğum için bukadar soru sordum kusura bakma :)

daha önce hiç muhabbet kuşu çiftleştirme olayına girmemiştim.

Go to Top of Page

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 24/02/2004 :  15:15:54  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
''alikonya'' benim sonradan jeton düştü zor anladım ''not moderated'' olayını bunun için aşağıda yazdığım yazıdan dolayı herkesten özür dilerim...

işte benim gene takıldığım nokta bu kuşları 5 günden beri hiç salmadım acaba salmak gerekir'mi mesela ''alikonya'' sen bu 1 ay süre içerisnde kuşlarını saldın'mı?
üzülüyorum kuşlar için zavallılar hiç dışarı çıkmadılar.ama etkisini'de görür gibi oldum çünkü dişi kuşu getirdiğim gün kafesi temizlemek için dışarı çıkramıştım pek ilgilenmemişlerdi şimdi biraz daha iyiler.

''cede, witte molen'' bunlar çifleşmeleri için etkili oluyor'mu?
''nijer tohumu'' aktarlarda satılır'mı?
daha önce hiç çiftleştirmedim çok zor bi işe benziyor...
Go to Top of Page

alikonya
Deneyimli Katılımcı

124 Mesaj

G?nderilme tarihi - 25/02/2004 :  13:27:12  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Sevgili Bonzi,

Ben 1 aydan beri hic salmadim hatta kafesin yerini bile hic oynatmadim sadece altini temizledim, onun icinde alt tablasini sadece alip temizledim. Ya kendin yapacaksin mama yada hazir alacaksin, bende su an cede var (icinde ne ararsan var zaten) mineral blok (witte molen) koy kafese, o da kuslarin hem gelisimi hemde kalsiyumu icin faydalidir. Erkek icin E vitamini gerekli disi icinde ozellikle kalsiyum gereklidir yumurta icin.Mutlaka vitaminli kaliteli yem kullan (ben su anda witte molen kullaniyorum)

Ornegin benim disi su an cok azgin ama erkek sonradan geldigi icin ortama hala alisamadi herhalde, birde tuy dokumu var, ben de bekliyorum bu is sabir isi oyle acele etme.Yuvalik asmayi unutma kafese, birde kafesin birazcik genis olsun.

Bonzi sen ortami hazirla onlara her sekilde, gerisi once Allaha sonra onlara kalmis.Nasibse olur insaallah.

SABIR SABIR SABIR...

Ali
Go to Top of Page

171 Mesaj

G?nderilme tarihi - 26/02/2004 :  00:11:36  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
eğer sabredebilirsen çok zevkli bir iştir
kuşların dışarı çıkmasıyla bir ilgisi yok çiftleşmenin kafeslerini temzilerken salıyorum ve kafesin üzerinde iken çiftleşmelerine çok defa tanık oluyorum kuşlarını rahatlkla salabilrsin dışarıya hatta dışarıya çıkmaları onların daha çabuk kaynaşmalarını da sağlamakta onları kızıştırmak için arkadaşlarımızın dediği gibi nijer tohumu maydanoz hatta yulaf bile verebilirsin yuvaya kum koymana gerek yok gnido nun dediği gibi talaş koyman yeterli
Go to Top of Page

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 27/02/2004 :  14:19:16  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
yanlız benim dişi yeni geldiği için pek alışamadı galiba biraz tedirgin... erkek bazen yanına gidiyor kur yapmaya çalışıyor bazen hiç engellemiyor bazen de kızıyor Bir'de erkek arasıra kendisi ötüşüyor... dişi 'de çığlık atıp susturuyor onu...

kafeste tek tünek sopa koydum 2 si zaman zaman birlikte oturuyorlar zaman zaman'da birisi gidip yemliğe oturuyor bu sabahta erkek kuşun ağzından yem vermeye çalıştığını gördüm ama dişi biraz geri kaçtı...
Go to Top of Page

Doberman_12
Deneyimli Katılımcı

58 Mesaj

G?nderilme tarihi - 04/03/2004 :  17:39:20  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Sevgili Bonzi benim iki kuşum vardı biri sapsarı olan dişi diğeride kırçıllı mavi erkek ben okadar çok uğraştım ama yazvru alamadım.Bu aşk gibi birşeymiş ki kırçıllı yeşil bir erkeğin (halamın kuşu) yanına koydum 1 ay oldu yumurtlamış şu an dünyalar tatlısı iki şirin torunum var.Pek anlamıyorum ama renk uyumuda önemli olabilir ama bu soruyu foruma sordum daha cevap alamadım.Umarım kuşların birbirine aşık olur ve sende bu duyguyu tadarsın...
SEVGİLERİMLE..................
Go to Top of Page

Bonzi
Yeni Katılımcı

17 Mesaj

G?nderilme tarihi - 11/03/2004 :  01:07:16  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
sağol ''doberman'' kardeş uzun zamandan beri bu siteye bakmadığım için cevap vermem geç oldu

benim'kide tam tersi sayılır sarı kuş erkek... açık mavi ancak ortası beyaz tüy ve iricce kuş olan dişi...

bazen öpüşüyorlar falan filan yalnız ben biraz daha forumu inceledim biraz aptallık yapmışım kafeste tek tünek var

'oda biraz yukarılarda onu biraz indirecem bir'de yuvanın hizasına bir tünek koyacağım.bir'de odada kimse omadığ zamanlar sessizler ben gelince erkek kuş biraz hareketleniyor. bu iş biraz zor bana kolay gelsin :)

Go to Top of Page

Doberman_12
Deneyimli Katılımcı

58 Mesaj

G?nderilme tarihi - 13/03/2004 :  18:13:37  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Evet başta çiftleşecekler.Sonra dişinin kaprislerini çekeceksin yumurtlayınca ısırıp duracak ve o çirkin ama bir okadar çok tatlı yavruları ellemek için kendini yiyeceksin ama hanfendinin yavruları dışarı atmasını bekleyeceksin bu yaklaşık 2 ay falan sürüyor.
Sonunda elime alıp sevdim okadar güzel bir duygu ki anlatamam.
LİMON'a kocaman bonnie yem birde ballı kreker hediye aldım ( RESMEN ONLARA ÇOCUKLARIMMIŞ GİBİ DAVRANIYORUM ) Birde kafesinde yavruluk bulundur. dişi girip-çıkmaya başlarsa şüphelen bir şeyler olmuş olabilir.
Go to Top of Page

mabel
Üye

3 Mesaj

G?nderilme tarihi - 15/03/2004 :  10:24:35  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
merhaba..
ben de bu siteye yeni üye oldum. ve erkek kuşumun yalnız kalmaması gerektiğini bu siteden öğrendim. hemen gidip 4.5 aylık bir dişi kuş aldım. fakat satıcının bana dişi kuş sattığından çok da emin olamıyorum. bildiğim kadarıyla burnunun beyaz olması gerekiyor. fakat benim aldığım dişi kuşun burbu eflatun beyaz karışımı bir renk. bu renk kuş büyüdükçe değişir mi? çünkü erkek kuşumun burnu masmavi bir renk. ne yapacaklarını görmek için bir süre yan yana koydum onları. bizimki dişiye sürekli tacizde bulundu. çok sıktı onu. ben de yavruya acıdım ve tekrar ayırdım onları. bir süre ayrı kafes ve odalarda bekletmeyi düşünüyorum. ve bu konuda o kadar acemiyim ki ne yapacağımı bilmiyorum. sanırım dişi yavruyu olgunlaşması için birkaç ay bekletmem gerekiyor. aslında yan yana koyduğumda kaçmadı. hatta arada öpüştüler falan. bizimki çok üstüne gittiği için rahatsız olmuş gibiydi. öpüşmeleri aldığım yavrunun dişi olduğunun kanıtı mıdır? eğer erkekse birkaç ayı beklemeden değiştirmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.
Go to Top of Page

171 Mesaj

G?nderilme tarihi - 22/03/2004 :  01:03:48  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
bu sitede erkek kuşun yalnız kalmaması gerekir diye yazıldığını zannetmiyorum sadece bazı arkadaşların erkeğin hareketlerinden usanmış olmalarından dolayı getirilen öneridir
madem erkek kuşun büyük yanına yavru kuş almaman gerekir hem yavru kuş henüz çiftleşebilecek yapı da değildir yavru yerine damızlık alırsan daha kısa süre içerisinde sonuç alma ihtimalin yüksek olur yavru kuşlarda cinsiyet ayrımı yapmak çok kolay değildir büyüdükçe cere rengi değişmekte cinsiyet tayini yapabilmen için bir süre daha beklemeni öneririm ayrıca öpüşmeleride ikisininde farklı cinsiyetlerden olduğu anlamına gelmez
Go to Top of Page

mabel
Üye

3 Mesaj

G?nderilme tarihi - 25/03/2004 :  16:31:35  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
teşekkür ediyorum message
zaten yavru kuşu getirdikten sonra kıskandı mı noldu bilmiyorum ama kuşuma bi haller oldu. çok tuhaf hareketlerde bulunmaya başladı. tüylerini kabartıp öylece durdu, durgunlaştı falan. ben de diğer kuşu başka odaya aldım. şimdi eski haline yeniden döndü neyse ki. bi şey olacak diye çok korkmuştum..
teşekkür ediyorum.
yeni bir dişi kuş almak için biraz deneyim kazanmam gerek sanırım..

Go to Top of Page
Page: of 2 Ba?l?k  
Next Page
 Forum Locked  Topic Locked
 Mesaj? Yazd?r
Jump To:
www.hepsievcil.com © hepsievcil.com Go To Top Of Page