www.hepsievcil.com
Görüntülenmekte olan forumlar 2001 - 2005 yılları arası yayında olan forumuna ait mesajlarıdır
Yeni forumlarımıza http://www.hepsievcil.com/forums/ adresinden ulaşabilirsiniz.
www.hepsievcil.com
Anasayfa | Üye Ol | Aktif Başlıklar | Üyeler | Arama | SSS
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifrenizi Unuttunuz mu?

All Forums
 AKVARYUM & BALIK
 Akvaryum & Balık GENEL
 Papagan ciklet bakimi
 Forum Locked
 Mesaj? Yazd?r
Yazan Ba?l?k  

bbianca22
Üye

9 Mesaj

G?nderilme tarihi - 28/03/2005 :  10:47:00  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Arkadaslar kizim bana iki tane pagan ciklet almis. Bunlarin bakimi hakkinda bilgisi olan varmi? Son gunlerde ustlerinde siyah lekeler olusmaya basladi. Acaba mantarmi?

kerem81
Deneyimli Katılımcı

53 Mesaj

G?nderilme tarihi - 29/03/2005 :  16:46:55  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
siyah lekelerin mantar olacagını sanmıyorum ama yinede bi görmek lazım. bakımına gelince akvaryumda yuva yapabıleceklerı bır kaya veya ona benzer bırsey olması lazım. cok guzel hayvanlardır yalnız bıraz saldırganlar yanında ne tur balık oldugunu bilemiyorum ama akvaryumun buyuk olması sart. sorun olursa yazarsan bıldıgımız kadarıyla yardımcı olmaya calısırım kolay gelsın.
Go to Top of Page

kutlukaya
Deneyimli Katılımcı

115 Mesaj

G?nderilme tarihi - 30/03/2005 :  12:43:15  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
hayırlı olsun,muhtemelen kızınız size boyalı balık almış siyah benekler kendi renginin ortaya çıktığını gösterir.papağan güzel bir balıktır,bir vatoz 3 çöpçü birde büyük kaya ile gayet güzel ve sağlıklı olur.
kolay gelsin
Go to Top of Page

bbianca22
Üye

9 Mesaj

G?nderilme tarihi - 01/04/2005 :  10:31:19  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Ilginize tesekkurler. Akvaryum oldukca buyuk. Tavsiyenize uyup hemen copcu filan alacagim. Forumlarin birinde okumustum. Kaya tuzu koyun diyorlar. Renk eren ozel bir yem varmis. bu hafta sonu bunlari arastiracagim. Satin alinan akvaryumcu suyun 21 derece olmasi gerekiyor demisdi. Tomul ve sisman isiticinin yanindan ayrilmiyor. Bu normalmi acaba?
Go to Top of Page

tahsinser
Yeni Katılımcı

19 Mesaj

G?nderilme tarihi - 04/04/2005 :  18:11:47  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
quote:
Mesajın sahibi bbianca22

Ilginize tesekkurler. Akvaryum oldukca buyuk. Tavsiyenize uyup hemen copcu filan alacagim. Forumlarin birinde okumustum. Kaya tuzu koyun diyorlar. Renk eren ozel bir yem varmis. bu hafta sonu bunlari arastiracagim. Satin alinan akvaryumcu suyun 21 derece olmasi gerekiyor demisdi. Tomul ve sisman isiticinin yanindan ayrilmiyor. Bu normalmi acaba?

bence bu balıkları pek anlamaya çalışmayın. kesinlikle ısıtıcının ne olduğunu dahi anlamamışlardır. zaten kısırlar ben çok çektim. bide 21c çok az en az 24 gerekli. kafalarına göre takılır onlar.

Go to Top of Page

eozen81
Aktif Katılımcı

22 Mesaj

G?nderilme tarihi - 20/04/2005 :  14:20:04  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Dostlar bizde yeni bir akvaryum kurduk, iki tane papagan var içinde etrafında 2 zebra + 2 prenses + bir de king chicled var, bir de çöpçümüz, akvaryum küçük oldugundan (50 en * 30 yükseklik)balıkları nispeten küçük tercih ettik, bu papaganlarımızın dişileri sanırım başka tür chicledlerin erkekleriyle dööleniyormuş bu iş tam olarak nasıl oluyor acaba biraz bilgiverebilir misiniz
Go to Top of Page

carter
Deneyimli Katılımcı

42 Mesaj

G?nderilme tarihi - 20/04/2005 :  18:30:31  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
slm. dişi papağan yumurta verir ama erkek papağan kısır olduğu için yumurtaları dölleyemez...onun için ...midas... erkeği olması lazım...
birde dişinin girebileceği büyüklükte bi küp(toprak kap) olması lazım... dişi yumurtaları küpün içine boşaltır... midas erkeği onları döller...yalnız midas dölleme işlemini yaptıktan hemen sonra akvaryumdan çıkartılır(yaklaşık 9-10 saat)... akv. başka balık olmaması gerek... bu şekilde papağandan yavru alabilirsin...
Go to Top of Page

eozen81
Aktif Katılımcı

22 Mesaj

G?nderilme tarihi - 20/04/2005 :  23:00:00  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
quote:
Mesajın sahibi carter

slm. dişi papağan yumurta verir ama erkek papağan kısır olduğu için yumurtaları dölleyemez...onun için ...midas... erkeği olması lazım...
birde dişinin girebileceği büyüklükte bi küp(toprak kap) olması lazım... dişi yumurtaları küpün içine boşaltır... midas erkeği onları döller...yalnız midas dölleme işlemini yaptıktan hemen sonra akvaryumdan çıkartılır(yaklaşık 9-10 saat)... akv. başka balık olmaması gerek... bu şekilde papağandan yavru alabilirsin...

@carter bilgiler için teşekkürler, anlaşıldıki bu papagan üretimi birden çok akvaryum gerektiren bir olay, peki şunu mu anlıyorum ?

Papagan ile Midas çiftleşiyor ve papagan yumurta yapıyor daha sonra bunları midas erkeği döllüyor, sonra çıkartıyoruz.

Yoksa Papagan ile papagan çiftleşiyor, dişi yumurtluyor ancak o sırada erkek papaganın yerine akvaryuma midas erkeği konuyor ki yumurtları döllesin ve sonra gene o da çıkartılıyor dişi her iki seçenek sonucunda da yalnız kalıyor

Bu tezlerimden hangisi doğru :) Ve Misadın yumurtları döllediğini nasıl anlarım ki ona göre midası çıkartayım
Go to Top of Page

carter
Deneyimli Katılımcı

42 Mesaj

G?nderilme tarihi - 22/04/2005 :  10:30:17  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
ilk olarak şunu söleyim...(erkek pağana hiç gerek yok) papağan chicled 2 farklı balığın(afrika chicled'i ile severium chicled'inin yavrularıdır.yani katır bi tür.ama dişisi yumurtlayabiliyo. ama erkek dölleyemiyor. onun için midas erkeğine ihtiyaç var.) dediğiniz gibi en az 2akvaryum olmalı..aslında 2 tane akv. yeter...
ilk olarak midas ta dişi papağanda ayrı akvaryumlarda olması gerekir... zaten dişinin ne zaman yumurtlayacağı belli olmuyo.
onun için balığı takip etmeniz gerekir. karnı gereğinden fazla şiş ise belli ki yakında yumurtlacak. zaten karnının şişliği kolay fark edilir.(kakasını yaptığı yerin tam arkasında bir çıkıntı vardır, yumurtlayacağı zaman, o çıkıntı dışarıya doğru uzar)yumurtalarda, beyaz, küçük ve yuvarlaktır. yumurtladığı zaman hemen midas erkeğini dişinin bulunduğu akvaryuma koymanız gerekir.
yaklaşık 10-12 saat midas dişinin yanında kalsın.zaten yumurtalar döllenince suyun renginde hafif bir beyazlık oluşur. daha sonra midası dişinin yanından almanız gerekir.dişinin sadece yumurtalarla beraber kalması gerekir. 2 veya 3 gün sonra yumurtalardan yavrular çıkmaya başlar. yavrular doğunca siz dişinin yemini normal şekilde verin. dişi o yemlerle yavruları besler. yavruları akvaryumdan almanıza gerek yok.onlar dişi ile beraber bi ömür beraber yaşarlar. unutmadan dişi yumurtladığı zaman iç motoru kapatıp dış motor bağlamanız gerekir. çünkü iç motor yumurtaları ve yavruları çekebilir... umarım yardımcı olabilmişimdir. kolay gelsinnn.
Go to Top of Page

carter
Deneyimli Katılımcı

42 Mesaj

G?nderilme tarihi - 22/04/2005 :  10:55:11  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
BİRDEN FAZLA CEVAP
arkadaşlar ısıtıcı için tahsinser e katılıyorum... en az 24 olması lazım. bende 26 derece de duruyo. bakın çöpçü ne vatoz için şunu söyleyebilirim. çöpçü yem artıklarını temizler, faydalı bi balık...
1 den fazla vatoz camda veya başka yerde yosun oluşmasını engeller, oda faydalı...AAAMMMAAA her ikisi de papağan chicled in hem yuvasını bozar hem de, yumurtaları yerler... onun için çok zararlı bi balıklar... akv. için en50, h30 demişsiniz. uzunluk??? papağanların boyunu bilmiyom? akv. uzunluğu 1m den küçük ise papağanlarda 10cm civarında ise diğer balıkları oradan çıkar. çünkü belli bi zaman sonra papağanlar diğer balıklara zarar verir. hem akv. 1 çeşitten fazla balık varsa yavru kesinlikle alamazsın. balıklarını öldürürsün. çünkü yavruları ağızlarına alırlar. yanlız kalmadıkları sürece de çıkarmazlar. ve doğal olarak yem yimezler ve ölürler.sakıncalı bi durum... o siyah lekeler ise mantar deil. mantar ilk olarak balığın gövdesinde, pamukçuk şeklinde olur.beyaz pamukçuk.beyaz benek deil.
o siyah lekeler ise muhtemelen yemden olabilir, akv. küp varsa o boyamıştır, veya kayalardan olmuştur. herhengi bişey olmaz onlardan...
o boyalı yemler güzel bişey aslında. tabiki sık kullanıldığı zaman etkisini gösteriyor... o yemden bende kullandım.tavsiyem o yemleri başka bi kutunun içinde suda bekleterek yumuşamasını sağlamanız gerekir. sert bir yemdir. he direk akv. atarsanız hem balıkların kabız olma ihtimali yüksek, hem de akv. suyunun rengini kırmızılaştırır. hoş bi şey deil yani...(yemler kırmızı ve yuvarlaktır. zaten yemde de kırmızı gıda boyası var.)
Go to Top of Page

carter
Deneyimli Katılımcı

42 Mesaj

G?nderilme tarihi - 22/04/2005 :  10:58:42  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
yine ben
TUZA GEREK YOK...
ben hiç tuz koymadım. neler olacağını bilmiyorum...
zaten chicled ler tatlı su balığıdır....
bence koyma... ama yinede sen bilirsin..
belki faydası olabilir..belki zararı da olabilir..
emin deilim..
Go to Top of Page

eozen81
Aktif Katılımcı

22 Mesaj

G?nderilme tarihi - 22/04/2005 :  20:36:32  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
quote:
Mesajın sahibi carter

ilk olarak midas ta dişi papağanda ayrı akvaryumlarda olması gerekir... zaten dişinin ne zaman yumurtlayacağı belli olmuyo.
onun için balığı takip etmeniz gerekir. karnı gereğinden fazla şiş ise belli ki yakında yumurtlacak. zaten karnının şişliği kolay fark edilir

Dostum yani bu papagan dişisi kendi kendine mi hamile kalıyor, bunu anlıyorumda bu yazdıklarından
Go to Top of Page

carter
Deneyimli Katılımcı

42 Mesaj

G?nderilme tarihi - 23/04/2005 :  14:49:56  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
evet.dediğin gibi...
dişi balık kendi kendine içinde havyar(balık yumurtası) oluşturur.
havyar tamammen oluşunca yumurtlar.
havyarın çabuk oluşması için ise kurutulmuş kurtçuk yemi vardır.(böle, hani konserve kutusu gibi bişeyin içinde satılıyo.kızıştırıcı yem diyede satılır.5gr. alırsan sana yeter. fazla alma. yemin özelliği %60-65 civarında protein içeriyor. yavrulara veririsen büyümeleri hızlanır.) o yemi elinde biraz ıslatarak bezelyeden biraz daha küçük yuvarlayıp balığına verirsen ii olur...(yani yiyebileceği şekilde.) biraz iğrenç gözükebilir ama faydası çok fazla. bide bir gün verip diğer gün verme.bir öğün. sabah veya akşam verirsin.5 veya 6 taneden fazla verme.fazlası balığı öldürür.
kolay gelsin.....
Go to Top of Page

carter
Deneyimli Katılımcı

42 Mesaj

G?nderilme tarihi - 23/04/2005 :  15:08:48  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
dikkat kurtçuk yeminin fazlası balığı öldürür...
onun için birgün verip, birgün vermeyin...
2 hafta kullanın. sonra bir hafta ara verip normal yem verin..
canlı yemi çok vermeyin...
yem çok yağlı olduğu için balığın rengini bozar ve suyun da rengini bozar.
Go to Top of Page
  Ba?l?k  
 Forum Locked
 Mesaj? Yazd?r
Jump To:
www.hepsievcil.com © hepsievcil.com Go To Top Of Page