Web Analytics
www.hepsievcil.com
Görüntülenmekte olan forumlar 2001 - 2005 yılları arası yayında olan forumuna ait mesajlarıdır
Yeni forumlarımıza http://www.hepsievcil.com/forums/ adresinden ulaşabilirsiniz.
www.hepsievcil.com
Anasayfa | Üye Ol | Aktif Başlıklar | Üyeler | Arama | SSS
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla
Şifrenizi Unuttunuz mu?

All Forums
 KUŞLAR
 Kuşlar GENEL
 hint bülbülü bakımı?
 Forum Locked
 Mesaj? Yazd?r
Yazan Ba?l?k  

chamanist
Üye

1 Mesaj

G?nderilme tarihi - 16/06/2004 :  01:56:06  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
iki tane hint bülbülüm var ama bakımı hakkında çok bir şey bilmiyorum yardımcı olurdsanız sevinirim

ozgorkem
Aktif Katılımcı

28 Mesaj

G?nderilme tarihi - 18/06/2004 :  19:37:10  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Merhaba, ben ilkokuldayken ( sene 1984 )İzmir'de 4-5 sene hinbülbülü beslemiştik. İlginç olan taraf bizim bu kuşlar yavrulamışlardı, yaptıklarımızı anlatabilirim. Kafeslerini evde hava cereyanı olmayan bir duvara ( yukarı ) çiviledik. Sanırım bu yanlarından her geçişimizde rahatsız olmalarına engel oldu. Temizlik ve yem- su değişimi dışında asla kafesi yerinden oynatmazdık. Piyasada şimdi var mı bilemiyorum hemen hemen avuçiçi kadar üstüaçık yuvalardan ikisini birbirine diktik yine alt tabana da keçe ( hani ayakkabıların içine de konulur ) diktik, içine girebilecekleri oranda -kapısını- kestik; yani giriş deliği ufaktı. Ama beslenmeleri konusunda çok fazla titizlendiğimizi hatırlamıyorum. Sadece piyasada satılan tohumlar ve marul. Sanıyorum bütün kuşlar marula bayılırlar. Yıkanmayı seven bir tür ama bunun için sürekli banyo koymak zorunda değilsin, küçük oldukları için suluklarında bile ihtiyaçlarını giderebiliyorlar, suluklarını temiz tutman yeterli olur sanıyorum. Yalnız biz aldığımız ilk çiftte yavru çıkaramamıştık, dişiler daha çabuk ölüyorlar, ölen eşin yerine yenisini almak bence mantıklı. Yavrular ilk çıktıklarında inanılmaz birşey; işaret parmağının tırnağından biraz daha ufak bir yaratık
Ben şu anda cennet papağanı besliyorum. Ama bir ispinozum var ( bir arkadaşım bana hint bülbülü diye hediye almıştı, hint bülbülleri de aslında Avustralya İspinozları) - Ona annem bakıyor- Beslemek için meyveleri de deneyebilirsin, ama bazıları ilgisini çekiyor,bazıları hiç çekmiyor ( Benim tespitim incire hiç yaklaşmadıkları? )
ispinozum tek bacağını hasır yuvasının arasına sıkıştırdı ve kırıldı şimdi iyileşti ama artık parmakları yok. Bu durumda kesinlikle tavsiyem yuvayı kuşun üzerine çıkabileceği bir şekilde yerleştirmemen, kafesin şekli buna uygun değilse tavanında aralıklar bulunan bir yuva almaman.93 ten beri bakıyorum ona. Kendisi erkek ve sayısını hatırlamadığım kadar dişiye eşlik etti.
Neyse, bu hikaye bu kadar, sana başarılar dilerim.
Go to Top of Page

orhanozet
Üye

2 Mesaj

G?nderilme tarihi - 01/08/2004 :  00:40:17  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
PEKİ EŞLEŞME DÖNEMLERİNDE KUŞLARDA NE GİBİ BİR DEĞİŞİKLİK OLUYOR
Go to Top of Page

finch
Deneyimli Katılımcı

103 Mesaj

G?nderilme tarihi - 02/08/2004 :  13:29:05  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
merhaba
bende hint bülbülleri besliyorum su an kafeste kusların icinde bi cift var,yuvalık koydugum zaman ikisi girip cıkmaya basladılar. erkek olan kafesin icine attıgım kagıt parcalarını yuvaya tasıyor. birlikte degisik ve hızlı sesler cıkarıyorlar. daha sonrada ciftlesiyorlar ancak yumurta yok henuz benim gözlemlerim böyle simdilik..umarım yardımcı olur..
Go to Top of Page

ozgorkem
Aktif Katılımcı

28 Mesaj

G?nderilme tarihi - 02/08/2004 :  19:32:02  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
Maalesef o zaman ben ilkokulda okuyordum dolayısıyla bu konuda ayrıntılara dikkat etmedim.
Go to Top of Page

ziban
Aktif Katılımcı

29 Mesaj

G?nderilme tarihi - 10/08/2004 :  13:09:46  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
hint bülbülü
bulabildiğin en küçük yuvayı al ve içine döşüyebilmesi hazır yuva ipi al. kafesi kuytu bir yere koy mümkün olduğunca kafese elini sokup rahatsız etme ve kafesin yerini değiştirme. bir süre sonra isteğin yerine gelir hint bülbülleri çabuk yuva yapan kuşlardır biraz sabır
Go to Top of Page

PROMETE
Üye

5 Mesaj

G?nderilme tarihi - 17/08/2004 :  21:12:54  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
hint bülbülleri çok narin bir o kadar çabuk yavru alınanbir türdür yatarki her zaman kafes kumu mama ve temiz muhabbetler için olanından bir suluk düzenli olarak yem verimeli ve kafes sabit yerde olmalı.benim elimde şimdilik 6 çift hint bülbülü var bunlar halen yavru yapmaktalar.6 aydır sürekli bir biçimde yavru almaktayım.kuşların altı yavrulama süresince temizlemeyin.ayrıca yavrular yuvayı terkettiğinde yuva temizlenip erkeğin tekrar yuva yapması için kafes içine keten gazete kağıtı vb maddelerin koyulması gerekmektedir
Go to Top of Page

finch
Deneyimli Katılımcı

103 Mesaj

G?nderilme tarihi - 18/08/2004 :  17:07:28  Mesaj?n sahibinin ?yelik bilgilerini g?r?nt?le
sayın promete
acaba kuşlarınız ayrı kafeslerde mi?
benim çiftleşen kuşlarım var yalnız diğer dişi onları hiç rahat bırakmıyor hepsi bir kafesteler sanırım bu yüzden ayırmam mı gerekiyor?
en romantik anlarında gelip yanlarında bitiyor
Go to Top of Page
  Ba?l?k  
 Forum Locked
 Mesaj? Yazd?r
Jump To:
www.hepsievcil.com © hepsievcil.com Go To Top Of Page