İguana >> 

Iguana Bakımı Zordur Arkadaşlar !!!

Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 01.10.2005 16:16:36        Mesaj Id : 46112   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Yabancı internet sitelerini inceledikten ve iguana bakımı ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra, petshoplarımızda inanılmaz derecede kötü koşullarda barındırılarak yeterince bilgi verilmeden sadece para kazanmak amacıyla satılan egzotik canlılara gerçekten üzülüyorum.

Hiçbir canlı ufacık kafeslerde pislik içinde tutulmamalıdır (buna kedi, köpek...vb dahil). Canlılar üzerinden bu şekilde para kazanan insanları kınıyorum. Bir canlı besleyecekseniz ki, bence iguana gibi bakımı zor olan bir sürüngeni beslemeyin uygun koşulları sağlamak zorundasınız. İlla ki bir sürüngen beslemek istiyor iseniz kara kaplumbağası besleyin.

Iguana'nın ihtiyaçları fazladır.

İlk aldığınızda 20-30 cm olan bu sevimli canlı ev ortamında sağlıklı tutulması başarılsa dahi, 100 cm ve üstüne varınca gerçekten sorun olacaktır.

Bu doğrultuda AKVARYUM 'da iguana beslemek yanlıştır.

Uygun olan kümes tarzı büyük bir kafesin içinde bakılmasıdır. Böylece oksijeni çok daha yüksek oranda soluyacak ve tellere tırmanarak da egzersiz yapabilecektir. Iguana beslemeye karar vermeden önce evinizde 2 metrekare alanı iguananıza ayırıp bu alana büyük bir kafes yaptırabiliyorsanız sorun yok.
Bu kafesin içinde iguananızın, kalın bir halat yardımı ile tırmanarak ulaşabilecegi yerden 150 - 200 cm kadar yüksek, kafesin duvarlarına monteli bir dinlenme ve güneşlenme alanı yaratmalısınız. Kafesin duvarına monte edeceğiniz iguananızın boyutları ile orantılı bir sunta bu işi görecektir. Tabii ki bu sunta platformdan oldukça yukarıda ( iguananızın lambaya temasının bir şekilde engellenmesi unutulmamalı ) UV bir lamba şart. Bu sayede iguananız yerden yüksekte oldugundan kendini güvende hissedecek ve UV lamba sayesinde de keyifle güneşlenecektir. Kafesin zemininde gazete kağıtları kullanın. Böylece temizlemeniz ve hijeni sağlamanız kolay olur. Gene zeminde yada mümkünse zeminden biraz yukarıda bir akvaryum ısıtıcısı ile desteklenebilecek bir küvet yapın / yaptırın. Iguanalar suya ve banyo yapmaya bayılır.

Özellikle erkek iguanalar oldukça agresiftir. Ergenlik boyutlarına geldiğinde tahmin edemeyeceginiz kadar saldırganlaşabilir. Ve inanın gerçekten çok kötü ısırırlar.

Yiyecek olarak sebze den şaşılmamalıdır. Iguanalar etcil değil otculdur. Bazı iguana sahipleri iguanalarına köpek mamalarından tutunda hamburger bile yedirmektedir. Kısa vadede sorunsuz gibi görünsede bu kesinlikle yanlıştır. Iguananızın dieti; örneğin sadece marul, havuç yada elma dan oluşmamalıdır. Mümkün olan maksimum çeşitlilik sağlanmalı temin edilen sebze ve meyveler iguananızın boyutları oranında yiyebilecegi büyüklükte dogranmalı ve birbirine karıştırılmalıdır. Tabii ki iguana için hazırlanmış, extra vitaminlerde bu diete katılırsa harika olur. Böylece çok sağlıklı ve mutlu bir iguana'ya sahip olursunuz.

Iguanalar kuşlardan çok korkarlar. Doğada iguanaları avlayan birçok yırtıcı kuş olduğundan içgüdüsel olarak iguanalar kuşlardan korkarlar. Kuş sorununuz yok ise tabii ki kafesi daha fazla güneş alması için pencereye yakın olması çok iyi olacaktır.

Iguana sıcak iklimde yaşayan bir canlıdır. Bu nedenle bulunduğunuz yer türkiye'nin güneyinde ise sorun yok ama örneğin istanbul da iseniz kışın iguananızın üşümemesini birşekilde kesinlikle ve KESİNLİKLE sağlamak zorundasınız.

Herşeye rağmen iguananızı akvaryumda beslemekte iseniz; mümkün olan en büyük boy akvaryumu seçin. Akvaryumun üstünü asla tam olarak kapatmayın. Ama akvaryumun yüksekliğininde iguananızın akvaryumdan kaçmasını engelleyecek şekilde olmasına dikkat edin. Akvaryuma bir şekilde UV lamba takın. Bu lambanın çok fazla ısındığını unutmayıp iguananızın lambaya temasını engelleyici tedbirler alın. Akvaryumu ısıtmak için kullanacagınız malzameleri çok özenle seçiniz (ısıtıcı kaya gibi). Bu koşullarda bakılan iguanaların hemen hepsi fazla ısı nedeniyle yanmakta ve sonucunda ölmektedir.

MÜMKÜNSE LÜTFEN CAM AKVARYUM KULLANMAYIN !


Sevgi ve Saygılarımla,
Mersin
Susanoğlu
Gönderilme Tarihi : 09.11.2006 08:43:43        Mesaj Id : 46113   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Bir iguana edinmeyi düşünüyordum ama mesajınızı okuyunca bu konuyu bir kez daha gözden geçirme gereği duydum. Aydınlatmanız için çok teşekkürler. Sevgiler
İstanbul
Kadıköy
Gönderilme Tarihi : 14.11.2006 14:40:27        Mesaj Id : 46114   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Sayın Murathan, Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İnsanların bir hayvan edinmeden önce mutlaka ve mutlaka araştırma yapmaları, bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bilinçsizce edinilen hayvanların ya çoğunluğu ölüyor ya da sahipleri tarafından terkediliyor. Lütfen hayvanları anlık heveslere kapılıp almayın. Onların da canlı olduğunu, hayatları olduğunu bilelim.
İstanbul
Kadıköy
Gönderilme Tarihi : 15.11.2006 22:02:41        Mesaj Id : 46115   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Sayın Murathan, Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İnsanların bir hayvan edinmeden önce mutlaka ve mutlaka araştırma yapmaları, bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bilinçsizce edinilen hayvanların ya çoğunluğu ölüyor ya da sahipleri tarafından terkediliyor. Lütfen hayvanları anlık heveslere kapılıp almayın. Onların da canlı olduğunu, hayatları olduğunu bilelim.
Gönderilme Tarihi : 15.11.2006 22:12:01        Mesaj Id : 46116   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Gönderilme Tarihi : 16.11.2006 16:12:25        Mesaj Id : 46117   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Her ne kadar yazı 1 sene öncede yazılmış ve tamamen doğru da olsa tek bir cümleye katılmıyorum: "İlla ki bir sürüngen beslemek istiyor iseniz kara kaplumbağası besleyin." Ben de başlığa uygun bir ekleme yapayım "Kara Kaplumbağası beslemekte zordur arkadaşlar..."Konu ile ilgili Kaplumbağa bölümünde cevapları bulabilirsiniz... Böyle bir yazı hazırladığı için MuratHan arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Selamlar
Gönderilme Tarihi : 26.11.2006 10:03:33        Mesaj Id : 46118   Cevap ver    Bu mesajı bildir

verdiginiz bilgilerden dolayı teskkurler sizin benden daha iyi bilgili oldugunuzu dusundugum icin bir soru sormakk istiyorum ben daha onceden bırcok kere ıguana aldım ama yasatamadim sanırım yazmıs oldugunuz nedenlerden dolayı olabılır sımdı yeni bir iguana aldim onunda olmemesi icin herseyi yapmaya calisiyorum.ben onu akvaryumda besleme zorundayım kumes yapabilecek bır ımkana sahip degilim suan akwaryumun ıcınde ısıtıcı kaya var uv ısını henuz almadım petshop sahıbı gerek olmadıgını dusundu bu mutlaka bı sorun yaratırmı bırde ıguanalara yaz aylarında serınlemelerı ıcın ustlerine su puskurtmemız gerektıgını soylemıslerdi bu kıs ıcınde gecerlimi acaba_?bırde ewcillestırebilmek ıcın ne yapmalıyım benım ıguanam ekek ve cok korkak:))
Gönderilme Tarihi : 05.12.2006 15:50:30        Mesaj Id : 46119   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Benimde erkek bir iguanam var şu an saldırgan değil ama ergenlik döneminde saldırgan olabilir demişsin tam olarak ergenlik dönemi hangi ayda ?? yada kaç yaşında başlıyo iguanalar için ??
Gönderilme Tarihi : 28.08.2007 06:13:19        Mesaj Id : 46120   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ya pekı arkdasım senın soyledıgın gıbı yerım var fakat tek korkum o kafesı nasıl ısıtacagım
İstanbul
Tavukcuyolu
Gönderilme Tarihi : 13.01.2008 08:06:27        Mesaj Id : 46121   Cevap ver    Bu mesajı bildir

murat arkadaşım ilk başta verdiğin bilgiler için tşk ederim sana,bende hayvanları severım iguana bunların içinde tabıkı,bende ıstemem hayvanların daracık kafeslerde yasamasını,keske herkes senın gıbı olsa dusuncelı,benımde kopegım var bırde kusum onların rahatı ıcın hayatımı harcadım tam 8 senedır bendeler ama sıkayetcı degılım burda sunu demek ıstıyorum ınsanlar heveslenerek aldıkları hayvanları bır sure sonra kotuye ıtıyorlar,ben bunun olmasını ıstemıyorum keske herkes farkında olsa herseyın onların da hayatı oldugunu neyse uzun lafı sözü ıyıkı bu notu yazdın tşk ederim
İzmir
Yeşilyurt
Gönderilme Tarihi : 20.08.2009 13:22:34        Mesaj Id : 46122   Cevap ver    Bu mesajı bildir

BENDE DÜŞÜNÜORUM AMA EN ÖNCE BU YAŞAMA YERİ Nİ AYARLAMALIYIM PEKİ KARDEŞİM MURATHAN CAM AKVARYUM DIŞINDA NASIL AKVAARYUMA KOYABİLİRİM Kİ KÜÇÜKKEN AKVAYUMA KOYSAM SIKINTI OLURMU ACABA ??? BİRAZ BÜYDÜĞÜNDE ÖLE Bİ ALAN YAPARIM OLURMU
Antalya
Kızılagac
Gönderilme Tarihi : 17.04.2010 13:30:08        Mesaj Id : 46123   Cevap ver    Bu mesajı bildir

merhaba arkadaşlar; oncelıkle yaklasık 1 senedr aklımda olan ıguana alma fıkrı gun gectıkce agırlık kazanmakta,fakat iş yogunlugundan dolayı bakamamaktan korkuorum.yasadıgım yer guney bolgesı antalya ıklım olark uygun ama bır sure akvaryums yada tetaryumsz yasamasında bı sıkıntı olabılırmı serbest olark gezınmesının 1 ay gıbı bı sure oda.
Gönderilme Tarihi : 18.04.2010 12:55:43        Mesaj Id : 46124   Cevap ver    Bu mesajı bildir

MuratHan`ın verdiği değerli bilgilere teşekkür ediyorum. ısıtma konusuna çok dikkat edilmeli bence. ısıtıcı kayaların içinde, ısıyı ayarlayan termostatlar var. bu termostatın bozulması, ya da gücü yüsek bir kaya alınması, iggylerin karnında ve bacaklarında yanıklara sebep olmakta, bu konuda internette birçok makale var. ve kesinlikle tavsiye edilmiyor. bunun yerine ısıtıcı pedler, kablolar kafesin alt dış kısmına monte edilirse ve uv-b+infrared lambalar kullanılırsa daha doğal ve yararlı sonuçlar elde edilebilir. evet, gerekten bakımı zor iggylerin. almadan önce 1 değil 100 kere düşünün derim.
Gönderilme Tarihi : 19.04.2010 13:47:43        Mesaj Id : 46125   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Epeyi bi zamandır hepsievcil`e girmemiştim. (5 yıl kadar:) Tekrar aranızdayım. Mesajımda belirttigim "İlla ki bir sürüngen beslemek istiyor iseniz kara kaplumbağası besleyin. " cümlesinin yanlış oldugunu belirtme ihtiyacı duyuyorum. melev arkadaşım kesinlikle haklıdır. Doğaya ait olan canlıları lütfen satın almayın. Bu doğa katliamını körüklemektedir. İstemeden de olsa bu kanlı ticarete ortak oluyorsunuz. Bu canlıların ev koşullarında bakımı imkansızdır. Hevesle alınıp acı cekerek ölümlerine neden oluyorsunuz. Siz satın aldıkça birileri para kazanma hırsı ile bilgisiz ve muhtaç insanlara para vererek bu canlıları (özellike kara kaplumbağaları) doğadan toplatıp petshoplarda satıyor. LÜTFEN KENDİ ÜLKEMİZDEN OLSUN DİĞER ÜLKELERDEN OLSUN HİÇBİR ŞEKİLDE SÜRÜNGEN SAHİBİ OLMAYIN ! Selamlar
Gönderilme Tarihi : 26.01.2018 22:04:44        Mesaj Id : 315360   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Kesinlikle zaten iguana'lar için ısı çok önemli benim daha öncesinde denediğim ceramicx diye bir firmanın ürünleri var. tavsiye ederim site linkini de bırakıyorum aşağıya 

http://www.ceramicx.com.tr