Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

ıguana ısırırmı????

arkadaslar forumu okudugum kadarıyla bazılarınız..kuyruk darbelerı yade ısırmalrı..falan demıs..bu doorumu yaa!!! ben ıgumu 2 gun once aldım cok sukur henuz bıse yapmadı ama yapabılr dıye ogrenmek ıstedım.yanı ısırsa yada kuyrugunu wursa bıle ne kadar cıddı bıse bu??? lutfen cewaplarınızı beklıorum.tesekkurler!!!:)

img

morcenaz

18 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya sımdıye kadar 7 kısı okumus bı kısı bıle cewap yazmamıs.:( arkadaslar lıutfen cewaplarınıza ıhtıyacım war..korkudan elıme alamıom ıgumu:(

img

morcenaz

ÖZEL MESAJ

merhaba MORCENAZ, Dedikleri gibi eger yeterince evcillesmemiş yada stresli bir iguanan var ise ısırabilir! Herşeyden önce iguana''na karsı sabırlı ol. Boyutları ile doğru orantılı olarak çenesi oldukça güçlüdür. Iguana gerçekten özen isteyen duygusal ve sosyal bir sürüngendir. Iguana''nı eline almak için asla acele etme. Ona sana ve yeni evine alışması için zaman tanı. Iguana''na yiyecek verirken yada suyunu değiştirirken mümkün oldugunca yavaş hareket et. Hızlı ve ani hareketler onu ürkütebilir. Eğer ilk defa iguananı eline alacaksan her ihtimale karşı, kalın bir eldiven tak. Elini iguana''nın baş yüksekliğinin aşagısında kalacak kadar alcatarak yavaşça iguanana dogru uzat. Eğer ürküp kaçmaya çalışırsa elini hemen çek ve asla ısrarcı olma! Boyle bir durumda iguanana daha fazla vakit ayirmalısın ve iguananla daha fazla ilgilenmelisin. Böylece iguanan zamanla sana alışacak ve elinden yemek yemeye başlayacaktır. O zaman elini iguananın altına doğru uzattığında senden kaçmayacak ve eline tırmanacaktır. Tabii ki her ne olursa olsun iguanalar vahşi sürüngenlerdir. Bu unutulmamalıdır. Özellikle erkek iguanalar ergenlik dönemlerinde oldukça saldırgan olabilirler. Iguananı ürkütmemek ve strese sokmamak için aşagıdakilere dikkat etmen faydalı olacaktır. 1) Özellikle ehlileşmemiş yada stresli bir iguanayı eline alırken asla elini yukarıdan iguananın üzerine götürüp kavrama. Bu davranış iguanaların düşmanı olan yırtıcı kuşların avlanma şekli olduğundan iguanan içgüdüsel olarak senin ve dolayısı ile elinin bir düşman oldugunu düşünebilir. Ve seni ısırabilir ya da kuyruğunu bir kamçı gibi kullanarak sana vurabilir. 2) Iguananın yaşam koşullarını gerektiği gibi düzenlemeye gayret et. Iguanaların güneşe ve nem''e aşırı düzeyde ihtiyaçları vardır. Iguanalar suyu severler ve iyi yüzücülerdir. Güneşi taklit etmek için Ultra viole lamba kullanabilirsin. (Ama lamba iguananın erişemeyeceği kadar yüksekte olmalıdır.) Iguananı asla ve asla üşütme !!!!. 3) Iguananın dietine özen göster. Sebze ve meyve harici birşey verme. Buna ek olarak yiyecegine iguanalar için hazırlanılmış vitaminleride ekleyebilirsin. 4) Iguananın bulundugu odada asla bir kuş olmamalı. Iguana kuşu görmese bile kokusunu alacagından strese girebilir. Iguanalar, kaplumbağalar ve birçok sürüngen "Salmonella" adında bir virus taşır. Bu virus ile ilgili detayli bilgileri internetten öğrenebilirsin. Sonuç olarak çoğunlukla kolay bakılacagı düşünülerek ve yavru iken küçük ve renkli gövdesi beğenilerek alınan iguana gerçekte zor bir sürüngendir. Koşullar uygun oldugunda ömrü oldukça uzundur. Ve 150 cm ''ye kadar büyür. Bu boyutlarda eriştiğinde agresifleşebilir. Iguana bakımı için yapılan en büyük hata; iguanayı bir akvaryumun içinde beslemeye çalışmaktır !!!! Büyük ihtimalle, iguana bu çok kısıtlı ve oksijensiz ortamda kısa sürede strese girer ve ölür. Iguananızı tel bir kafes içinde beslemenizi öneririm. ( Tabii bu durumda sıcak bir iklimde değilseniz, ısıyı sabit tutmak zor olabilir. ) Yoruldum :) Sevgi ve saygılarımla,

img

murathan

20 yıl 8 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cok tesekkur ederım..:) bugun dayanamadım we veterınerı aradım.benım ıgum kucuk.sordum sana alısması ıcın ıdeal bı boyut dedı elıne alabılırsın kuyrugu zaten sana zarar weremez dedı:).we ısırmaz dedı.ama buyuk bı ıguana almıs olsaydın bısey dıyemezdım dedı:) tekrar tesekkur ederım.bu arada bnım ıgum buyuk bır akwaryum ıcınde we oldukca nemlı tutmaya calısıorum..uv ısıgınıda saglıorum.gunesede cıkıoruz. bısey daha sormak ıstıorum..purple suan kucuk bılenler lutfen cewap yazsın.ne kadar zamanda buyumeye baslar??yanı ne zaman farkedılır bı hale gelırr.???

img

morcenaz

ÖZEL MESAJ

selam iyi bir bakımla iguanan 3 sene içinde 1m geçecek duruma gelir ,,,snakehunter,,,