Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

Bana da yardım lütfen!!!

Arkadaşlar hepinize meraba Öncelikle hepsievcil forumu yöneticilerine ve burada tüm bilgilerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler. Artık bikaç gün önce ben de bir iguana sahibi oldum(snakehunter arkadaşım belki beni hatırlar:pet&flora''nın son günü gelip,80 ytl''lik iguana''yı 55 ytl''ye satın almıştım:) ). İguanalar hakkında bu forumda yazılan tüm yazıları okudum ve 2 günde fazlasıyla bilgi sahibi oldum.Yalnız cevabını bulamadığım sorular da olduğundan;yardımlarınızı bekliyorum... 1)UV dediğiniz ışık günün hangi saatlerinde kaç saat çalıştırılmalı? 2)Iguana ile aynı odayı/ortamı/havayı paylaşmak/solumak sağlık açısından sakıncalı mı? 3)Iguana''mın kuyruk boyu yaklaşık 35 cm,beden boyu yaklaşık 12-13 cm.Buna dayanarak yaşını öğrenebilir miyim? 4)Iguana''mı şu anda,50*20*30 cm boyutlarında bir akvaryumda besliyorum.Buna göre kaç watt''lık uv ampul almalıyım? 5)Ve son olarak terrium(yanlış yazdım biliyorum) fiyatlarını ve ilerisini de düşünerekten kaç cm''lik bi terrium almalıyım? Cevaplar içn şimdiden teşekkürler...

Ayrıca,Iguanalar renk değiştirir mi?Eğer değiştiriyorlarsa,bu hangi mevsimde/dönemde gerçekleşir?

selam youthanasia, igunun durumu iyidir umarım ve ilerde sağlıkla büyümüş bir sekilde resimlerini gönderirsin siteye sorularına geleyim 1-uv yi 2-3 günde bir gündüzleri 30 dk yakman yeterlidir, 2-aynı ortamı paylaşmak sağlık açısından zararlı değil fakat eline aldığın zaman elini yıkamalısın, 3-senin igu yaklasık 3-5 aylık, 4-florasan şeklinde olanlardan alırsan watt sorun değil fakat spot alırsan en az spot uv 100W buda hayvanın 50 cm üzerinden yakmalısın yoksa hayvanı dar akvaryumda pişirir, 5-alacağın teraryum ne kadar büyük olursa okadar ii olur 6-igularda kendi renklerinin koyulaşması vaya açılması görülür ,,,snakehunter,,,

Merhaba youthanasia, Snakehunter arkadasin dediklerine ek olarak asagidakileri yazıyorum. 1) Iguanan için en iyisi tel kafestir (Kuş kafesini kastetmiyorum. Özel yapım oyle basit bir düzenek bile yeter) Akvaryumda beslemenin bazı dezavantajları var ve zaman içinde bu dezavantajları daha da fazla bir şekile hissedeceksin. Herşeyden önce akvaryum alan olarak kısıtlı ve ayrıca cam oldugundan hava sirkülasyonu yok denecek kadar az bu da daha az oksijen demek. Tel kafes derken ufak birşeyi kastetmediğimi anlamışsındır. Evin müsait ise iguanan için 1 metrekare alan ayır derim. Kafesin içine iguananın rahatca banyo yapabileceği geniş bir leğen koy sonra yüksek bir dinlenme alanı yarat hemde UV lambadan faydalansın. 2) Iguananın bulundugu odada kuş olmamasına dikkat et bence çünkü igular kuşardan içgüdüsel olarak korkarlar. 3) Igunun dietine dikkat! sadece sebze + meyve ve çeşiti bol yap. Ayrıca igular için satılan vitaminlerle de destek verebilirsin. 4) Igun ilk başlarda senden ürkebilir. Sabırlı ol acele etme . Eğer ürküp kaçmaya filan çalışıyor ise onu zorla tutmaya çalışma. Tutarken de elini iguananın aayaklarına doğru uzat ve onun eline tırmanmasını sağla. Umarım yardım edebilmişimdir.

img

murathan

20 yıl 8 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yardımlarınız için çok teşekkürler...

hiç önemli değil ne zaman istersen yardıma hazırım.

img

murathan

20 yıl 8 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Meraba; Teraryum almak için gittiğim petshop''larda malesef teraryum bulamadım ve ayrıca ısı pet''lerinin fiyatlarını sorunca hiç beklemediğim kadar fiyat verdiler(70 ytl ve 140 ytl arasında değişen fiyatlar).İzmir''de oturuyorum ve teraryum ve uygun fiyata ısıtıcı bulabileceğim bir yer var mı? Teşekkürler...

Arkadaşlar yukarıdaki sorularımı yineliyorum ve izmirli arkadaşlardan yardım bekliyorum...