Kara Kaplumbağası ( Genel Bilgiler )

Yazan Mesaj
Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 07.10.2005 16:39:25        Mesaj Id : 48713   Cevap ver    Bu mesajı bildir

KARA KAPLUMBAĞASI Türkiye de bulunan kara kaplumbağaları çoğunlukla Testudo Graeca Ibera cinsidir (Akdeniz cinsi). Bunların beslenmesi %99 yeşilliktir. Hayvansal gıda, et, tuz ve yağ vermeyin. Karahindiba yapraklarını ve marulu sürekli verebilirsiniz. Karahindiba dediğim bitkiyi çimenlerin arasında görebilirsiniz. Sarı çiçekleri olan bir bitkidir. ( dandelion yazıp google da ararsanız karahindiba bitkisinin resmini görebilirsiniz ) Kaplumbağanıza iceberg ve ıspanak vermeyin. Karahindiba yaprakları ve marulun dışında kaplumbağanıza roka , su teresi , gül yaprağı ve çiçeği , çilek , brokoli , kabak , karnabahar , havuç , asma yaprağı , yonca verebilirsiniz. Kalsiyum ihtiyaçları için petshoplarda kalsiyum tabakaları satılır onlardan alıp toz haline getirin ve yiteceklerinin üzerine serpin. Ayrıca kara kaplumbağaları için üretilen yemlerden alıp hafta da birkaç gün kullanabilirsiniz. Bu ürünlerle kaplumbağanız için gerekli olan tüm vitamin ve minaralleri karşılamış olursunuz. Bir kaç markanın kara kaplumbağası için ürettiği ürünler var bunlardan bazıları - Sera Raffy Vital ( kara kaplumbağası ve ot obur sürüngenler için bitkisel bir yem ) - Sera Reptimineral H ( tüm otçul sürüngenler için vitamin ve minaraller içeren yem takviyesi ) - Vitakraft ( ot obur sürüngenler için bitkisel yem ) Kaplumbağanızı her gün güneşlendirmeye çalışın bu onlar için çok önemli. Kaplumbağanız için ultraviyole florasan (uvb) alın ve her gün iki saat yakın. Kaplumbağanızın kabuğunun sert olması gerekir kabuğunda yumuşama varsa bol bol güneşlendirin. Kaplumbağanızı ayda bir ılık su ile yıkayıp kabuğunu fırçalayın ve vazelin sürün. Kaplumbağanızı 5 - 6 yaşından önce kış uykusuna yatırmayın. Küçük kaplumbağaların beslenmeye ihtiyacı vardır. TERARYUM Kaplumbağanız için hazırlayacağınız yada alacağınız teraryum ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Size önerebileceğim teraryum ölçüsü 50 x 100 cm yükseklik 20 cm yada 100 x 100 cm yükseklikte 25-30 cm . Yuvanın içinde bir su kabı bulunmalı (derin olmayacak). Su kabında devamlı su bulunsun ve temiz olsun. Teraryum da bulunması gereken bir başka şeyde mağaradır. Kaplumbağalar mağarada uyumayı seviyorlar. Mağarayı bir saksıyı yatay şekilde yuvaya koyarak yapabilirsiniz. Teraryumun zeminine talaş yada toprak koyun. Değişik büyüklükte dal parçaları ve taşlar koyun. Teraryuma monte edeceğiniz 60 W spot lamba ile kaplumbağanızın ısınmasını sağlayabilirsiniz. Kaplumbağanızın bulunduğu ortamın ısısı 25 - 28 derece olmalıdır. Teraryuma asacağınız bir derece ile devamlı kontrol edebilirsiniz. Isı 25 derecenin altına düştüğünde kaplumbağanız hareketsizleşir ve az yer. Bir saksı tabağına keten, darı ve marul gibi tohumlar ekip yetiştirdikten sonra yuvasına koyabilirsiniz. Bunları hem yiyecektir hem de yuvası daha hoş görünecektir.
Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 07.10.2005 16:51:41        Mesaj Id : 48714   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Akdeniz cinsi kara kaplumbağaları 1 yaşında serçe parmağı kadar 2 yaşında yüzük parmağı kadar 3 yaşında orta parmak kadar 5 yaşında avuç içi kadar 10 yaşında el kadar oluyorlar ve daha da fazla büyümüyorlar.
Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 07.10.2005 16:54:17        Mesaj Id : 48715   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Küçük kaplumbağalarda cinsiyet ayrımı yapılamaz. Genel olarak erkeklerle dişileri ayıran en önemli özellikler; Erkeklerde kuyruk dişilere oranla daha uzun ve kalındır. Karın altı kabuğu erkeklerde daha kuvvetli ve içbükeydir. Erkeklerde ön bacak tırnaklarından bir tanesi dişiyi çiftleşme anında kavrayabilmek için daha uzundur. Hayvanat bahçesi gibi yerlerde erken dönemlerde cinsiyet tayini, kandaki Östrojen ve Testesteron hormonları seviyelerine bakılarak yapılır. Yumurtayla üreyen bu hayvanların yumurta şekil ve sayıları, yumurtadan yavrunun çıkma süreleri değişikliler göstermektedir. Yumurtadan yavru çıkma süreleri 2-3 ay sürmektedir. Çiftleşme zamanları iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca dış ortam koşullarıda bu olayı etkilemektedir. Genelde kaplumbağalar nisan ayının başından, mayıs ayının sonuna kadar çiftleşirler. Bu dönemde günlerin uzun olması ve güneş ışığının fazlalığı önemli rol oynamaktadır. Dişiler çiftleştikten sonra spermi 4 yıl gibi bir süre saklayabilirler. Kaplumbağaların yaşamında ısınında çok önemli etkileri vardır. Poikilotermik(vücut ısıları çevre sıcaklığı ile değişir) hayvanlardır. Vücut sıcaklıkları çevre sıcaklığının 0.1-0.2 derece altındadır. Kaplumbağaların sindirim enzimlerinin aktiviteleri 20 - 22 derecenin altında azalmaktadır. Sindirim işlemi yüksek ısıda hızlanmaktadır. Solunum sırasında akciğerlere hava alınması, omuz kaslarının gerilmesi ile göğüs içi hacim genişler daha sonra iç organların basıncı ile hava dışarı atılır .Kaplumbağaların yürümedikleri zaman omuz ve ayaklarının oynaması soluk alma işlemi ile ilgilidir. Kaplumbağaların çenelerinde diş yoktur, dillerini dışarı çıkaramazlar. Gözler parlak ve göz kapakları gelişmiştir. Kulak kepçeleri bulunmamaktadır. Kara kaplumbağalarının ayaklarında beş parmak bulunmaktadır.
Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 07.10.2005 19:51:03        Mesaj Id : 48716   Cevap ver    Bu mesajı bildir

yuva örnekleri

 

 

 

 

 

Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 07.10.2005 19:56:15        Mesaj Id : 48717   Cevap ver    Bu mesajı bildir

 

 

 

 

Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 07.10.2005 20:01:24        Mesaj Id : 48718   Cevap ver    Bu mesajı bildir

kara kaplumbağası tür dağılımı

 

Gönderilme Tarihi : 09.10.2005 12:17:06        Mesaj Id : 48719   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Bilgiler çok güzel hülya999 bu arada benim kara kapluşu artık yemek yiyo :)))
Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 10.10.2005 09:53:25        Mesaj Id : 48720   Cevap ver    Bu mesajı bildir

çok güzel.
Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 10.10.2005 10:01:51        Mesaj Id : 48721   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam yuvaların resimlerini aldığım sitenin adresi www.hermann-tortoise.co.uk tür dağılımının bulunduğu sitenin adresi de www.fam-rentschler.de
Gönderilme Tarihi : 02.02.2006 12:07:25        Mesaj Id : 48722   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Kara Kaplumbağası beslenmesinde kalsiyum ve protein

(lütfen yukarıdaki linki tıklayınız)

Gönderilme Tarihi : 01.03.2006 17:14:11        Mesaj Id : 48723   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Kara Kaplumbağasında Görelen Hastalıklar

(yukarıdaki linki tıklayınız)

Gönderilme Tarihi : 10.03.2006 18:41:53        Mesaj Id : 48724   Cevap ver    Bu mesajı bildir

İstanbul
Gönderilme Tarihi : 15.04.2006 00:11:26        Mesaj Id : 48728   Cevap ver    Bu mesajı bildir

güncelleme
Gönderilme Tarihi : 15.04.2006 10:06:40        Mesaj Id : 48729   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ÖNEMLİ BİLGİ

Aşağıda belirtilen tabeladaki kaplumbağa türleri Türkiye`de koruma altında olup,yılın her zamanı satışı, ticareti, avlanması yasak türler arasında bulunmaktadır. 

İstanbul
Gönderilme Tarihi : 27.06.2007 09:43:15        Mesaj Id : 48731   Cevap ver    Bu mesajı bildir

didem_
Onun için mümnkün olduğunca işin doğrusunu yapabileceksen seninle kalmasında bir mahsuru yok doğada çokta güvende değiller artık.

Ama işin doğrusunu yapmak şart çünkü sen hiç tahmin etmezken ters giden birşeyler olduğunu anlayamadan o rahatsızlanır ve ölür. Mesela sürekli kıvırcık marulla beslersen bir süre sonra güçten düşecek ve büyük ihtimal ölecektir. Çok ince bakım koşulları vardır zor değildir ama kimse kedisi köpeği için yaptığı zahmetlere ve masraflara minik kaplumbağası için girmek istemiyor. İnsanlar bir süre sonra mutlaka onlardan sıkılıyor ve başından atmaya çalışıyorlar uzun süre evde yaşamış kaplumbağa doğaya zor uyum sağlar. Eğer doğaya salacaksan şimdi tam sırası hem ev yaşamına tam alışmamıştır hemde kış gelmeden çevreyi tanıması ve kendine bir yaşama alanı yaratması lazım. Kışın doğada kış uykusuna yatacak bunun için uygun bir yuvada yapması lazım. Ona uygun yeşillik ve tenha bir doğa bulman çok iyi olur aksi takdirde çocukların eline düşer ve tahmin edersin neler olacağını.

Eğer bakacaksan herseyden önce onun en az 50-60 yıl yaşayabileceğini 20-25 cm e büyüyebileceğini bilmen lazım. Geniş bir terraryumu olması lazım , onun için doğru besinler bulabilmen lazım arasıra güneşlendirmen lazım , vitamin kalsiyum vermen lazım , gece ses yaptığı zaman ona katlanabilmen lazım.
Kısaca bakımı çok zor değil ama uğraşmak masrafa girmek ve uzun bir geleceği gözönüne almak lazım.
Kolay gelsin