Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Akvaryum Balıkları

Mesaj Ekle

kurutulmus kurtlar

Selamlar akvaryumcuda poşet içerisinde kurutulmuş kurtcuklar var.Yavru balıklar için bu kurtcukların yararlı olduğunu duydum bu doğrumudur.Birde bu kurutulmuş kurtcuklar insan sağlığına herhangi bir zararı varmıdır.Ne bileyim yani hebatit B gibi ve buna benzer hastalılkar yaparmı İlginize tesekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim

img

baliksever

19 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kurutulmuş kurtların hiç bir zararı yoktur ama yavru balıklar için düşünüyorsan bence kendininde üretebileceğin mikrokurtlarla beslemeni tavsiye ederim.

img

non_2612

19 yıl 2 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

MİKRO KURTLAR Sirke kurtları gibi sadece bir kaç milimetre boyunda olan ve akvaryum balıkları için çok değerli oan canlı yemlerden bir tanesidir. Özellikle yavru balıklar için çok yararlıdır. Evlerde de kolayca fazla miktarda üretilebilir. Yalnız yetiştirebilmek için başlangıçta aşılamada kullanılacak bir miktar kurda ihtiyaç vardır. Dış ülkelerde bunu akvaryumculardan kolayca temin etmek mümkündür. Ülkemizde ise pek pazarlanmadığı (hiç) söylenemez. Üretim için 25*25*10 boyutlarında olan plastik kaplar kullanılabilinir. Doğal olarak sahip olunan herhangi boydaki bir kutu da yetiştirme kabı olarak yararlanılabilinir. Sadece üretim kabının uygun bir kapağı olması yararlı olur. Yem olarak süt içinde bekletilmiş daha sonra pişirilmiş yulaf unu bulamacı kullanılır. Bu bulamaç kabın dip kısmına 2 cm. kalınlığında yayılır ve bunun üzerine kurt ile aşılama yapılır. Sıcaklığın 20-25 derece olduğu ortamda kurtlar süratle üreyeceklerdir. Üreyen kurtlar kabın yan kenarlarına doğru gelir ve tırmanmaya çalışırlar. Buralarda biriken kurtların bir sulu boya fırçası veya jiletle toplanması ile yem için kullanılacak kurtlar elde edilmiş olur. Akvaryuma atılan kurtlar uzun süre canlı kalabilirler. Bu nedenle fazla da atılsa balıklar bulunduklarında yiyebilirler. Yem olarak kullanılan hamur ekşimeye başlar ise üretimi yenilemek gerekir. Yeni üretim aşılama yolu ile kolayca yapılabilinecektir

img

non_2612

19 yıl 2 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ