Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

iguanamın yüzünde bi şişlik var...?

yakalaşık bir ay önce iguanamın çenesinin solunda sert bir şişlik oluştu. şimdi biraz indi ama hala var. veterinere götürmedim. problemin ne olduğunu bilmiyorum. beslenmesinden kaynaklandığını düşünmüyorum. çünkü beslenme konusunda forumdaki herşeyi okudum. ısınma sorunu da yok. ve havanın güneşli olduğu her gün bi süre güneşe çıkarıyorum. arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

img

basel

18 yıl 9 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sürüngenlerden anlayan bir veterinere götürmeni tavsiye ederim

zaten ben de öyle düşünüyorum. ama yine de bi sorayım demiştim. nys yine de saol snakehunter.

img

basel

18 yıl 9 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

basel, iguanandaki aynı sorun benimkindede var. benim igi minde çenesinin sol tarafı şişti ve ben istanbul üniversitesi veterinerlik fakültesine götürdüm. dişinin apse yaptıgını söylediler. ve bi antibiyotik verdiler. bu sayede biraz indi. hala tedavisi devam ediyor. sanırım seninkide apse yapmış. ama yinede bi uzmana göstermeni öneririm. geçmiş olsun

img

rocshas

18 yıl 3 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

herhangi bi antibiyotik kullanmak dogru olurmu?

img

ermanakın

18 yıl 2 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Herhangi bir antibiotik olmaz tabii ki. Aman arkadaslar antibiotikler insanlar için bile çok güçlü ilaçlardır. Aynı durum benim basıma da gelmisti yani 3 yil kadar once bi arkadasimin bakamadigi bir iguanayi sahiplendim ve bir süre sonra aynı şişlik benim igu da da oldu. Internetten yabancı sitelerden arastirmistim ve tek bir sonuca ulasmıstım o da "Apse" idi. Cozumu nedir derseniz yurtdisindakiler ameliyat edilmesi gerektigini soylemislerdi. Tabii türkiye de bu mumkun olmaz. Maalesef ben iguanamın saglıgını duzeltemedim. Ve zaten bir daha da bu canlıları (cok sevmeme ragmen) asla beslemedim. Cunku kolay gibi gorunen ama beslemesi çok zor olan narin ve tropikal canlılar. Herseyden once iklimimize uyumlu degil. Neyse uzattım:) umarim bir yolunu bulur iguananı iyilestirirsin.

img

murathan

20 yıl 8 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar eminönü mısır çarşisinda bademcik şişmesi ve diger hastalıklar için sadece iguanalar için kulanilan ilaçlar var ilacın kutusunu görünce anlarsınız saten tavsiye ederim

slm arkadaşalar, benim igunun da dişi apse yapmıştı antibiotik tedavisi uyguladık sonrada şişi inince dişi çekildi.antibiotik apseyi geçici olarak indirir ve dişin çekilmesine yadımcı olur, yani senin igunun dişi çekilecek.tabi bu işleri bilen birine yaptır.benim yaptırdımın veterinerin telefonu sitedeki mesajlarda vardı.bulamazsan söle bida yazarım...geçmiş olsun

img

keno

19 yıl 1 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ