Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

GUİNEA PİG İLE İLGİLİ HERŞEY - 16.sayfa

selam arkadaşlar;; guinea piglerle ilgili sorularınızı bekliyorum,elimden geldiğimce size yardımcı olmaya çalışacağım. sevgiler....

img

şilacık

19 yıl 6 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar ben de guinea sahibiyim artııkkk:D:D çok mutluyum daha bgn aldım. izmirde guinea bulamayan arklar ksk de hobim pet shopta war ama ben aldığımda son bi tane kalmıştı sahibi getirtir istek olursa.. ama isim bulamadım ben yaaa bembeyas bi guinea ne koysam acaba yardımcı olurmusunuss:D:D

img

outrageous

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba arkadaşlar bende 2 aydır bi ginepig var. . canımda çok seviyorum onu çok değerli bnm için hatta bazen beraber uyuyoruz. .ama arkadaşlar bi sorunum var benimki aşırı uysaL yani ben kafesine uyuması için yastık falan koydum en sevdiğim bereyide feda ettim :D ama hep onların üstünde yani öle pek faaliyet içinde deil. . besleyenlerden biri bana şöle demişti ( yha ben eve bırakamıyorum heryeri kemiriyo ) demişti ama ben benimkini balkona bırakıyorum gezmiyo bile :( çok üzülüyorum bu hayvan niye böle yha düşünün gonzalesimi koydum yanına kokladı öptü o derece yani :S napıcam bilmiyorum bide her odaya girdiğimde korkuyo ve hemen o berenin içine giriyo anca ben başını okşadığımda rahatlıyo. . Gayet planlı programlı besleniyo o konuda bi sıkıntımız yok. . Dişi benimki ve yalnız şuanda 1 hafta sonra 1 dişi daha alıcam yanına =) arkadaşlar ( kobay, şilacık ) lütfen yardım edin bütün bilgilere sahibim onlarla ilgili ama bu sorunlara bi çözüm bulamıyorum ve gerçekten çok üzülüyorum. .Neden böle ve ne zaman düzelir acaba. .elime aldığımda acıktığı zaman avucuma 2 kere falan burnuyla vuruyo ben sonra yemek veriyorum ona sonrada yemeğini yedikten sonra ya bana yaslanarak yada geceliğimin içine girerek uyuma moduna giriyo :D wala anlamadım ben bu işi mesela ben şuan size bu satırları yazarken sandalyeden kalksam korkup hemen koşturarak o berenin içine giricek biliyorum. . offfffffff yardım edin nolurrrrrrr :(:(:( msn adresimi vereyim belki ordan daha rahat olur [email protected] şimdiden çok ama çok teşekkür ederim :(

img

fistik1

16 yıl 7 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ginepiglerin uzun uzun dinlenmesi gün boyu uzanıp yatması normaldir özellikle bu sıcak havalarda mayışıyorlar evin daha serin köşesine koyman daha iyi olabilir ve arkadaş olarak erkek al yanına birbirlerini kovalayıp dururken aşk oyunları yaparken hareketlenirler biraz

img

sevgiyuvası

19 yıl 1 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

dinlenmesi normal tamamda peki bu korkmaları nolucak ? çok korkuyo sandalyeden kalktığım anda yine o berenin içine giricek biliyorum yani buna ne zaman alışıcak ? bide youtube`da bi video izledim kızın gine`si o kadar büyümüşki 15 20 cm falandı :S acaba kaç ay yada kaç yıl sonra benimkide böle olucak ? bide ben benimkini arkadaşımın erkek gine`siyle çifleştiricem ayıptır sölemesi :D onunki böle karışık tüylü benimkide düz acaba çocuklarıda karışık tüylü olurmu ( inşallah öle olur ) :) ARkadaşlar o korkma meselesinde yardım edin nolurrrr :(

img

fistik1

ÖZEL MESAJ

Ve şimdi bütün forumu okuyup bitirdim bildiğim kadarıyla herşeyi yazayım size. . biri demişki eminönünden alınırmı? -tabikide alınır ben ordan aldım zaten pet satan yerleri bilirsiniz orda yan yana karşı karşıya 15 20 petshop var. . orada kime sorsanız söylerler akın pet shop var orası çok ama çok sağlıkllı bir şekilde hamster satıyor onun tam yan dükkandada guinea pig`ler satılıyor fiyatı ise 25 ytl çokta sağlıklı. . Başka biri demişki guinea`lar yıkanırmı ? - Pet shop`larda yada ( www.petburada.com ) bu sitede satılan kemirgen şampuanları var onlarla yıkayabilirsiniz. . mesela benimki berenin içinde uyuduğu zaman oraya . . . .yapıyo ee doğal olarak o bölgesi pisleniyo bende ayda 1 yıkıyorum tüyleride çok sağlıklı.. Eğer o kemirgen şampuanı alamazsanız KALİTELİ bi bebe şampuanı alabilirsiniz. . Bide bana bi veteriner demiştiki arap sabunu onların derisine çok iyi geliyomuş ( tamamen bitkisel olduğu için ) hem hiç bi zararı yokmuş hem ucuzmuş hemde yararları varmış . . Ama ben şuana kadar hep DALİN kullandım hiç bi zararınıda görmedim. . ÖNEMLİ NOT: arkadaşlar ama çok dikkat edin üşütmesinler mesela yıkadıktan sonra bi havlunun üstüne koyup fön makinasını en sıcakta deilde ılığa alarak 10-15 cm uzaktan fönle kurutun tüylerini. . Ben hep öle yapıyorum fönle kuruttuktan sonrada kalın bi havluya sarıp kucağımda uyutuyorum. . =) - Tüy dökülmesi guinea`larda şöledir. . ARkadaşlar guinea`lar kışın yaz başlangıcında ( nisan,mayıs ) kışınki tüylerini dökerler. . Bide kış başlarken dökerler. .Farkettiyseniz öle pek kış aylarında tüy dökmez onlar yani tüylerini yeniliyolar içiniz rahat olsun - Tüyleri KİST yaparmı herhangi bi zrarı varmıdır. . ? Arkadaşlar kist mikrobu ne biliyosunuzdur genelde tüylü hayvanlarda bulunan bi mikroptur. .Solunun yoluyla ciğerlerinize kaçar ve orda büyür ameliyatı çok zordur ve ölüm riski taşır. . Ben bu yüzden her sevdiğimde burnumu ağzımı 2 saat kontrol ediyodum tüy kaçmasın diye. .ama sonra uzman veterinerlerden vs. . çok yardım aldım ve araştırma yaptım. . Guinea`ların tüyleri insana asla ve asla zarar vermezler içiniz rahat olsun. . Yani KİST mikrobu et obur hayvanlarda bozuk etlerden meydana gelen bi çeşit mikrop. .Eee guinea`larda vejeteryan olduğu için hiç bi sorun yok yani =) - Guinea`nın türkçe okunuşu nedir ? Guinea pig`in türkçe okunuşu ( gine pig )`dir. . -C vitamini. . ARkadaşlar ( VİTACRAFT )`ın yemlerinin içinde hem bütün vitaminler var hemde çok büyük bi iştahla yiyolar. . Onun dışında ( biber, portakal dilimleri ( çok küçük ), ÇİMEN, havuç, brokoli, kavun, karpuz, üzüm, çilek, elma kabuğu, TAZE fasulye, maydonoz. . ) zaman zamanda süt veya katı yumurta verilebilir. . Sabah, öğlen saatlerinde kuru yiyecekler ve yeşillik verirseniz çok iyi olur. . Akşamda yenmemeiş olan sabahki yiyecekler alınarak kuru yiyecekler verilir. . Ama arkadaşlar bunları yaparken çok dikkatli olun küçük porsiyonlar halinde verin aksi halde miniğiniz ishal olabilir. . İshali hamsterlar gibi hafife almayın 24-48 içinde öldükleri görülür o nedenle ben çok çekinerek veriyorum . . - Çimen nerde nasıl bulunur ? Arkadaşlar biliyosunuzki çimen miniğinizin sindirimi açısından çok ama çok önemli bi yer taşıyor. .Ya daha önce arkadaşımızın dediği gibi kendimiz çimen ekip üstünden çıktıkça vermeliyiz yada bahçeli bi evde oturuyosak yada binamızda bahçelik varsa ölede yapabiliriz yani orda pis,zehirli bişi olmadığından emin olunca tabikide. . Bizim mesela görevli her akşam çimenleri sular temizdir iyidir yani. . ben ya ordan çimen kopartıyorum yada görevliye sölüyorum çimleri biçince bana veriyo. . Benimkide wala seve seve yiyo. .:D İNŞALLAH YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR =) ( benim çözemediğim tek şey ayağa kalktığımda ve odaya girdiğimde hızlı bi şekilde o berenin içine girmesi yada kuytu bi yere saklanması. . Bide bnmki ben yemek yerden niye bağırmıyo acaba yada ilgi istediğinde niye bağırmıyo acaba yoksa istemiyomu ilgi falan :( Benimki sadece ( ben ona hep çekmeceyi açıp yem verdiğim için ) çekmeceyi açınca bağırmaya başlıyo. .bide severken böle bebek gibi sesler çıkarıyo falan öle yani. . Ben sadece bu sorunları çözemedim. . İnşallah sizde bana yardımcı olabilirsiniz. . ) ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. . ARKADAŞLARIM =)

img

fistik1

ÖZEL MESAJ

yaa bnde alıcam..fakat bişi sorcam bu cinsiyetleri fln boyutlarda fln farkedio dimi?? siz hangi cinsiyeti almamı önerirsiniz???

img

mcryagmurmcr

16 yıl 6 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim guinea pigimle bir sorunum var.Benim guinea pigim bana hiç alışmadı ama alalı fazlada olmadı.Sizce kendime nasıl alıştırabilirim?

img

sezgii

16 yıl 6 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

herkese selam=) arkadaşlar uzun zamandır hepsievcile giremiyordum.artık guinea pig forumuyla daha çok ilgilenmeye çalışacağım. herkese sevgiler!!!=)

img

şilacık

19 yıl 6 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrb..=) yklşk olrak 6-7 gn önce bu türle tanıştm daha önce hamster ve gonzeles bakmıştm bakımı çok kolaydı önce evcileşştrdim biraz zorlandm çnkü hep ısıriolardı=) şimdi ginepig`e ilgi duyma sebebimde asırı derece uysal olmaları hmde bi gnzales ve hamster kdar kokmuyrlarda =) bu arada kırklarelinin bi ilçesinde otruyrm şehrmde 2 petshop war onlrnda sdece bi tanesi satyr fiyatı 45 ytl sizce çokmu pahalı ve cinside basit bişy ben bi çok ırkını araştrdım uzun tüylüleri war onlarr çok daha tatlı duruyrlar..ayrıca paylaşmlarnz için hepnze teşşkrler =)

img

aybery

16 yıl 5 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

45 ortalama normal bir fiyat istanbulda daha aşağısını bulmak zor fiyatlar 40 45 50 60 diye gidiyor türkiyede zaten yaygın olan ırklar ya düz tüylü yada rozet tüylü denen türler onun dışında bulman çok zor ben rozet tüylüsünü tavsiye ederim.tüyleri daha kabarık ve karışmış gibi bir görüntüsü var çok tatlı

img

sevgiyuvası

19 yıl 1 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ