Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

GUİNEA PİG İLE İLGİLİ HERŞEY - 18.sayfa

selam arkadaşlar;; guinea piglerle ilgili sorularınızı bekliyorum,elimden geldiğimce size yardımcı olmaya çalışacağım. sevgiler....

img

şilacık

19 yıl 6 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hepinize merhabe Kobay sever arkadaşlar. Sizinde malumunuz bu güzel hayvanlar henüz Türkiye`de hak ettikleri konuma gelemediler ve bu nedenle onlar hakkında genel bir bilgi eksikliği var; bu konuda yeterli bir türkçe kaynak yok. Çeşitli ingilizce kaynaklardan derlediğim bilgileri bir özet şeklinde sizlerle paylaşmay bir borç bilirim. Ayrıca en kısa zamanda topladığım bütün verileri türkçeye çevirip sizlerle paylaşmak gibi bir niyetim de var ama şimdilik pek vaktim yok. Almadan Önce ve Alırken Dikkat Edilecek Hususlar: 1. Kobaylar ortalama 5 yıl olmak üzere 10 yıla kadar yaşayabilirler. Bu nedenle bu süreyi dikkate alınız ve sıkılmayacağınızdan eminseniz kobay alınız. 2. Kobaylar 25 cm uzunluk ve 900 gram ağırlığa ulaşabilen hayvanlardır o yüzden geniş bir ortam isterler. Başlangıç için "2 tane kobay" en ideal olanıdır ve 2 kobay en az 1 metre karelik bir kafese ihtiyaç duyar (yaklaşık olarak 80x130cm) 3. Etrafınızdaki evcil hayvan dükkanlarını gezip en sağlıklı bulduklarınızı alınız. Mümkünse tanıdığınız bir yetiştiriciden alınız. 4. Cinsiyet unsuru önem taşımaktadır. En iyisi 2 tane dişi kobay beslemektir ancak 2 erkek de sorunsuz yaşayabilir. Nedenini şöyle özetleyebilirim: Erkek devamlı üremek için dişiyi sıkıştıracaktır ve bu dişiyi çok yorar. İstek halinde ayrıntısını yazabilirim... Aldıktan Sonrası: 1: İlk gün hayvanı rahat bırakınız. Yeni yuvasına bırakın ve biraz yem koyun ve rahatsız etmeyin. Böylece yeni ortamına alışması daha rahat olur. 2: Kafesin dibini yonga (kalın talaş, toz değil) ile döşeyin ve haftada bir temizleyin, yeni yonga koyun. 3: Kobaylarınız küçük çocukların tutmasına izin vermeyin, kedi ve köpeklerden de uzak tutun. 4: Bulundukları ortamın sessiz sakin bir yer olmasına, hava akımından uzak durmasına özen gösterin. 5: Yem olarak en önemli besin taze ya da kuru ottur. Bunun yanında ek olarak marul, ıspanak, havuç, kereviz gibi sebzeleri de vermelisiniz. Özellikle tatlı yeşil biber C vitamini gereksinimleri açısından çok iyidir. 6: Taze suyu eksik etmeyin. 7: Tırnaklarının fazla uzamasına izin vermeyin. Ayda bir kontrol edin ve gerekiyorsa kısaltın. 8: Her gün en az 1 saat kafesinden çıkarın ve bırakın doya doya odanın içinde gezinsin. Ama dikkat edin kemirdiğinde ona zarar verecek şeyler ortada olmasın (kablo, zehirli salon bitkileri vs...) Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki sitlerden edinebilirsiniz, eğer ingilizceniz varsa: www.cavyspirit.com http://www.guineapigcages.com http://www.kathyskritters.com/tales/pgallery/index.html http://www.oginet.com/pgurney/index.html#pg http://www.kornage.co.uk/ http://www.erodent.co.uk/GuineaPigIndex.htm Umarım bu bilgiler size faydalı olur.

img

mr_meg

16 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

fistik 1 arkadaşımız kist mikrobu yazmış. Ben şimdiye kadar öyle bir mikrop görmedim bilmiyorum. Arkadaşın bahsetmek istediği şey bir parazit arkadaşlar. Köpek yada kedilere gelen endoparazitlerden birisi. Ekinokok adı verilen bir parazit yumurtalarını kul köklerine bırakır. Bu parazit kıllar ile birlikte insana gelebilir ve ağızdan içeri girerek sindirim sistemine geçer. Buradan ise çeşitli organlara geçer ve kist oluşturur. Bu kist ise genelde parazitin yerleşip büyüdüğü alandır.

img

huaquero

16 yıl 1 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beslenme menü ve saati var mı acaba

img

aysekagu

15 yıl 11 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet ben sormak istiyorum...forumda biyere yazdım ama sanırım hala güncellenmedi yada bilmiyorum:) sorum şu: yeni bir guiea pig aldım biraz büyük yani normal oturduğu zaman yaklaşık 17 cm falan..aldığım yerdeki satıcı 6 aylık dedi.bunların yaşını öğrenme yolu yokmu acaba.ne biliyim dişlerine falan bakarak olur mu? 300 400 gram bişey acaba ağırlıkla da anlaşılır mı? biri banaa yardımcı olsun. birde gözlerini kırptığını hiç görmedim. kör olduğundan şüpheleniyorum.normalmi sizce. teşekkür ederim

img

eflanb

15 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba arkadaşlar Bikaç sorum olcak: Farkli türde ginalar aile oluştururlar mı? Sınırsız ot verilmeli denmiş bazı yerlerde, benimki ne kadar versem yiyor sorun olur mu? Ginalar kendi dışkısını yer mi? Cevaplarsanız sevinirim

img

soze

15 yıl 7 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar bu forum unutuldu mu?

img

soze

15 yıl 7 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Gözleri kör değildir , guinea pigler çok sık göz kırpan hayvanlar değildirler.Biz 5 kere göz kırparız onlar 1 kere göz kırparlar.Endişelenmenize gerek yok yani. Evet aile oluştururlar.Peruaner , kıvırcık tüylü , düz tüylü vs. hiçbiri fark etmez.Guinealar obur hayvanlardır.İshal gibi bir durum olmasa sınırsız ot verebilirsiniz.Fakat guineanız verdiğiniz kadar sürekli otları yiyorsa belli bir miktar vermelisiniz.Örneğin her gün bir miktar havuç , biraz çimen ve 1 yaprak da kıvırcık verebilirsiniz.Her gün çeşitli yiyecekler vermeyi deneyin.Ne kadar çeşit o kadar sağlıktır.Hayır kendi dışkılarını yemezler.

img

phus

15 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

guinea pig daha yeni gördüm aslında hamster almayı düşünüodum ama az yaşadıları için ölürlerse üzülürm die almadım..tam aradıgım cinsten bie hayvan ..acaba besleyenlere bişi soracagım..buradaki fiyatı 70ytl (izmirdeki fiyatı yani). en uygun fiyatı ne bunların...birde ben tek beslicem dişi mi erkek mi daha uysal olurlarr...evlerini nasıl almalıyım ..bögle hasmter gibi bir evi mi oluoo odamın bir yerinde felan mı olacak..yaa akvaryumun içinde beslesemm olurmu camın içinde gerkeli maszemeleride olcak???????**

slm.bende bir çift guinea pig var.dişisi hamile olabilir.isteyene 40 ytlden verebilirim.izmir-karşıyakadayım. [email protected] gsm:0539 209 16 22 sadece izmirde elden teslim edebilirim,isteyenler hayvanları görebilirler.(toros)

img

toro

17 yıl 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba bnm 2 tane ginepigim vardı bırı dişi biri erkek bunlar çiftleşti 2 tane yavrualrı oldu ama erkek olan durmadan ilişkiye girmek istior dişinin ustune cıkıor ama dişi istemıor aynı zamanda yavrularıda cok rahatsız edıor napalım suanda ayırdık

img

sprginepig

15 yıl 5 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ