Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

GUİNEA PİG İLE İLGİLİ HERŞEY - 6.sayfa

selam arkadaşlar;; guinea piglerle ilgili sorularınızı bekliyorum,elimden geldiğimce size yardımcı olmaya çalışacağım. sevgiler....

img

şilacık

19 yıl 7 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

herkese slmlar bende 1 adet kobay yavrusu var yanına iki adette evcil fare alsam beraber yasıyabilirlermi????

Herkese merhaba. Yaklaşık üç yıldır kobay besliyorum. Daha önce de beslemiştim. Anlayacağınız bu konuda bayağı bir deneyime sahibim. Bu sebeple öncelikle kobay beslerken olmazsa olmaz üç unsuru hepinizle paylaşmak istiyorum: * Kobaylar sürü hayvanlarıdır. Asla tek başına beslenmemelidirler. En az iki kobay beslemeniz gerekir. Eğer tek besleyecekseniz hiç beslemeyin daha iyi... *Kobaylar geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple mümkün olduğunca büyük bir kafeste tutulmaları gerekir. Ayrıca kafesin içinde, içine saklanıp uyuyabilecekleri yuvalar da bulunmalıdır. Tabii her gün evin içinde serbest ama, kablolardan ve zehirli süs bitkilerinden korunmalarını sağlamak için sizin gözetiminizde dolaşmaları gerekir. *Her gün kafese ot koyulmalıdır. Maalesef Türkiye''de kemirgenler için hazırlanan kurutulmuş otlar yok. Yaklaşık beş altı sene önce Vitakraft''ın otları getirtilmişti Türkiye''ye. Ama şimdiki distribütörü böyle bir girişimde bulunmuyor. Geçenlerde Beşiktaş''taki bir hayvan mağazasında iki paket ot buldum ve sevinçten çığlık attım. Gerçi biraz pahalıydılar ve bir daha gelip gelmeyeceği de kesin değilmiş. Bu durumda ne yapılabilir? Bir saksıya çim dikebilirsiniz. Uzadıkça kesip kafese koyarsınız. Ya da egzost ve atıkların olmadığı yerlerden ot toplayıp kobaylara verebilirsiniz. Ama her halükarda bir çaresini bulup ot vermeniz gerekir. Çünkü bu kobayların günlük ekmeği gibi bir şey... Size bir tiyo daha: www.teknikakvaryum.com''u tıklayın. Teknik akvaryum, Vitakraft''ın distribütürö. Onlardan ot getirtmeleri isteyelim. Ne kadar çok talep olursa o kadar çabuk arz da olur ;) Tabii her gün taze yem, sebze ve meyve de verilmelidir. Kemirgenler için satılan suluklardan alıp her gün içmeleri için hazır su bulundurmanız gerekir kafeste. Asla kışın kobayları dışarda bırakmamanız gerekir. Bir de kokuları önlemek için kafesteki tuvalet köşelerine kedi kumu koyabilir ve her gün bu kumu yenileyebilirsiniz. Ayrıca haftada en az bir kez kafesin tamamı yıkanmalı ve talaşı yenilenmelidir.

img

yenerbayra

18 yıl 4 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Buarada maalesef kobaylarımdan yakında ayrılmam gerekecek. Biri dişi diğeri erkek. İkisi de yaklaşık üç yaşındalar. Hiç bebeğimiz olmadı, muhtemelen bundan sonra da olmayacak :( Sebebini bilmiyorum?! Eğer gerçekten iyi bakabileceğini düşünenler varsa büyük kafesleriyle, suluklarıyla ve kafesin içindeki yuvalarıyla birlikte verebilirim. Buraya bildirirseniz sevinirim.

img

yenerbayra

ÖZEL MESAJ

Buarada pignic hakkında bilgisi olan var mı? Pignic, kobay pikniği demek. Başındaki pig, kobayın ingilizcesi guinea pig''in pig''i :) sondaki nic ise pikniğin niki... Neyse, batıda pignic diye bir etkinlikler zinciri var. Kobay severler ve besleyenler havalar ısınınca önceden belirlenmiş yeşillik alanlarda, parklarda vs. kobaylarıyla beraber toplanıyorlar. Kobaylar için portatif çitlerden yapılıyor. Ve bu kocaman çevresi çitlenmiş alanlara bırakılıyorlar. Kobaylar çimlerden yerken, birbirleriyle oynarken; sahipleri de deneyimlerini paylaşıyorlar, bilgi alış verişinde bulunuyorlar. Daha iyi nasıl beslenebilir? Nerden sağlıklı kobay edinilebilir? Hatta bazan bu etkinliklere tavşan besleyenler de tavşanlarıyla katılıyorlar. Tabii bu kobaylar için müthiş bir deşarj yolu:) Ve oldukçe keyifli gibi gözüküyor :) Biz de Türkiye''de böyle bir şeye başlayalım mı? Öncelikle kobay besleyenler ya da severler olarak bir araya gelelim. Konuşalım, deneyim aktaralım, ne yapabileceğimiz üzerine fikir yürütelim. Ardından havalar ısınınca böyle bir şey yapmaya girişelim. Hem eğer bir araya gelir ve talep oluşturabilirsek, kobaylar ve tavşanlar için gereken otların, geniş kafeslerin, yuvaların, krakerlerin, çeşitli yemlerin, Türkiye''ye getirtilmesi taleplerinde de bulunabiliriz. Cevaplarınızı bekliyorum. Bana [email protected]''dan ulaşabilirsiniz :)

img

yenerbayra

ÖZEL MESAJ

guinea pig severler bir dişi ve bir erkek ,iki guinea pig var elimde.cok uysal,sevımli ve akıllı hayvanlar,30 milyon tanesi,isteyen arkadaslar goruselım,tel 312 481 1190..ankaradyım..

img

weasel

18 yıl 4 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beyler ben bi **GUİNEA PİG(koboy)** almak istiyorum.Fakat hiçbir yerde yok... Ciddi anlamda sinirlerim bozuldu.Aramadıgım yer kalmadı.Ben bu arada izmirde oturuyorum,eğer izmirde bu müthiş hayvanı satan 1-2 yer bilen warsa pls söölesin.Yine gelicem........

img

kobaysewer

18 yıl 2 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beyler kobaysızlık basıma wurdu pls soleyin 1-2 yer.kobayını sewen soler ben daha baska ne dieyim!

img

kobaysewer

ÖZEL MESAJ

Hdi Öldünüzmü bi ses werin.ses werin size diom.

img

kobaysewer

ÖZEL MESAJ

ben istanbuldayım,,izmirde kimse yok mu ya,yardımcı olacak????

img

şilacık

19 yıl 7 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar, ben de guinea pig almak istiyorum. sabah 7de evden çıkıyorum, akşam 7ye kadar çalışıyorum. eğer bir tane alırsam sıkılır mı yalnız başına? iki tane de almak istemiyorum ilk etapta. daha önce muhabbet kuşu, kaplumbağa falan besledim ama böyle bir evcil hayvan beslemedim. yemeğini kafesine mi koymam lazım? ya da sanah akşam mı vermeliyim? en ufak kaç haftalıkken alınabiliyor? bir de en fazla kaç cm oluyorlar? eğer beslediğiniz guinea piglerin fotoğrafları varsa link verebilirseniz çok iyi olur :) :) guinea pig besleyen arkadaşlar, sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim :)

img

unusual

18 yıl 2 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ