Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

öksüz ve yetim iguana için yardım :)

arkadaşlar 1 hafta önce arkadaşın annesinin çöpe attığı(şaka değil) iguanayı sahiplendim, fakat bu hayvan hakkında yediği bir kaç besin ve sıcak tutulması gerektiği dışında bir şey bilmiyorum. forumlarda yazılanlardan bazı şeyleri öğrendim, bunların haricinde kişisel bir kaç sorum olacak. 1) iguananın şu anda boyu 20-22 cm kadar, kaç aylık olabilir? 2) rengi yeşil değil kahverengi, bu renkte olanların bakımı farklı mıdır? 3) henüz ısıtıcım yok, gündüzleri akvaryumunu 1 saat kadar kaloriferin üzerinde tutuyorum, geceleri de yeşil spot lambayla ısıtıyorum, bunlar sorun olur mu? 4) yemek yerken hiç göremedim, acaba yavru(tahmini) olduğundan farkedilmeyecek kadar az mı yiyor? 5) evde yaşlı bir insan var. salmonella virüsü bu insan için ne derece tehdit unsurudur? bu hayvana bakmaya niyetliyim gereken her şeyi yapmaya çalışıyorum, bu konuda yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

img

gua

18 yıl 5 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadasım ilgin için gercekten cok sevindim hiç bir canlı cope atılmaması gerekir bu cok yanlış bir olaydır bunu kınıyorum. . . arkadasım ilk once iguyu rahat ettirmen gerekiyor suan stres altında olabilir bu durumu sevgi ile atlatacagından eminim ona sıcak bir terrum kurarsan ve yesillik veririsen cok iyi olur vede ısıtıcı olayınını en kısa surecte halletmelisin cunku bu onun yasam kaynagı diyebiliriz. . . bunun için ısıtıcı ped ısı tası ve floresan kullana bilirsin (biraz acele oldu ama kusura bakma bu arada 3 aylıgı bile geçtiğini zannetmiyorum) bu salmonella virusu asırı merak ediceğin bir olay değil sadece iguya elledikten sonra ellerinini yıkayarak temizliği gidere bilirsin) saygılaımla. . .

img

xcvxc

19 yıl 1 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

xcvxc yardımın için çok teşekkür ederim. vitamin ve ısı sorununu şimdilik hallettim 150w lik infra red lamba ile ısınıyor. bu ışığı ne kadar açık süre tutmalıyım. bir de hayvanın rengi konusunda da bilgi verebilecek biri varsa çok sevinicem. bu arada bir gözü sanırım iltihaplanmış ve şişip kapanmış, içinden sarı renkte iltihap akıyor. bunun bir ilacı var mı? insanların kullandığı teramycine tarzı merhem''ler kullanılabilir mi? gözüyle ilgili olacak ki artık eskisi kadar hareketli değil sadece yatıyor.. yemek yediğini görmediğimi de daha önce söylemiştim. ne yapmalıyım? ölecek diye çok korkuyorum.

img

gua

ÖZEL MESAJ

kusura bakmayın sorularım bitmiyor. bu 150w lık infra red lamba ısıtma amaçlı mı yoksa kemik gelişimi yani yapay güneş ışığı olarak mı kullanılıyor? bilinçsiz kullanmak istemiyorum. eve geleli 10 gün kadar oldu ama henüz dışkısını göremedim, bu kadar süre bir şey yemeden durmuş olabilir mi? daha önce yemek yerken görmediğimi yazmıştım. gözü gittikçe kötüleşiyor, kaplumbağalarda enfeksiyon durumunda terramicyn kullanılabiliyormuş, ben de kullanabilir miyim?

img

gua

ÖZEL MESAJ

merhaba biraz geç kaldım ama. . . ewet teremisin kullana bilirsin bu arada onu bol bol gunese cıkart (bu baya rahatlamasını sağlar ve biraz hareketlenir) ısınması için kullandıgın lanba uvbmi lanmanın ısıgı nasıl.cok fazla isik onu rahatsız edebilir haberin olsun ısınması için ona ısı pad lerindende alabilirsin eger su an için maddi durumun el vermiyorsa. eczaneden sıcak su torbası alıp içine akvaryum ısıtıcısı takarak silikonlarsan (ama akvaryum ısıtıcısı derece ayarlı ve termestat yani belli sıcaklıgı kendisi ayarlıyor) bundanda yararlana bilirsin su an kıs ayında oldumuz için bazı uyanık pat shoplar ısı padlerine ucuk fiyatlar istiyor. . . rengine gelince bebek igular yesil olur hatta cok sağlıklı igular fıstık yesili tarzında bile olur renkleri ne kadar parlaksa durumu okadar iyide diyebiliriz. . . yemek konusuna geldiğimizde ise kıvırcıkları kucuk kucuk verebilirsin 10 gun hiç bişe yemeden duramaz onu eline yavasca al ve onunla konus sev vb şeyler yap ama bu 2 dk filan olsun cunku usumeye baslaya bilir yemek hiç yemiyorsa biraz haslanmıs patatesi agzını acarak cok zorlamadan ver bakalım cok zorlada yapma tabiki. . . hareket konusuna geldiğimizde bu nu soylemek istemezdim ama haraketsiz ce yatması pek iyi değil bence ama hiçbir zaman umudunu kesme vitaminlerini sakın eksik etme calside granurde de eczaneden bulabilirsin d2 vitamini igular için cok onemlidir. Dediğim gibi gunese cıkartırsan hareketlendiğini gorursun kendine ve igu ya iyi bakman dileğiyle. . . [email protected] bana buradanda ulasabilirsin saygılarımla. . .

img

xcvxc

ÖZEL MESAJ

merhaba. ışığı fazla parlak değil, infra red lamba olduğundan önünde kırmızı bir cam var teraryumun içini çok iyi ısıtıyor ama uvb içerdiğini sanmıyorum. evet son 2 gündür çok az hareket etti. ondan önce hiç değilse teraryumdan dışarı çıkmaya çalışıyordu. son 2 gündür teraryumun en sıcak bölgesinde neredeyse hareketsiz olarak yatıyor. renginin kahverengi olduğunu söylemiştim, bir de dikkatimi çeken başka bir şey daha var, her yeri dikenle kaplı. yani hayvanın derisinde en ufak bi boşluk yok tamamen dikenden oluşuyor. daha önce gördüğüm bir kaç yeşil iguanada bu şekilde değildi. şimdi çıkıp teramicyn ve göz damlası alacağım. tekrar teşekkürler xcvxc. görüşmek üzere..

img

gua

ÖZEL MESAJ

tekrardan merhaba ısı olayın hallonduysa okey belki senin ufaklık walter drogon olabilir ama tam emin değilim resimlerini gostere bilirsen tam olarak sana daha fazla bilgi verebiliriz gua bu arada yemek konusuna geldimizde halen yemek yemiyormu birde sakın korkma zehirli oldugunu zannetmiyorum http://www.biltek.tubitak.gov.tr/canlilar/animalia/omurgali/reptilia/kertenkeleler.htm bu siteden bilgi edine bilirsin hoscakkal. . . saygılarımla. . .

img

xcvxc

ÖZEL MESAJ

hayır halen yemek yediğini görmedim, artık etobur olduğunu düşünmeye başladım. 10 gündür iguana diye bakmaya çalıştığım şey bambaşka bir hayvan sanırım, bunu biran önce çözüp ona göre davranmam gerekiyor. zehir konusunda artık rahatım teşekkür ederim. :)

img

gua

ÖZEL MESAJ