Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

Igor'un yemek problemi

Herkese Selam, Bir süredir buraları takip edemiyordum. Umarım herkesin iguanası iyi ve sağlıklıdır. Son 1 haftadır Igor''um hakkında biraz endişeliyim o yüzden bilgisi olanlardan yardım rica edeceğim. Igor bir haftadır yemek konusunda problemli. Eskiden günde 2 tasa yakın yemek yerken son zamanlarda çok az yiyor. hatta Bazen dokunmuyor. Ama hareketliliğinde veya görünüşünde bir farklılık yok. Eskisi gibi geziniyor, dışarı çıkmak için kumları kazıyor ve itina ile kendine dokunmak isteyenlere agresiflik sergiliyor. (8 ay oldu ama halen alışamadı bana)Yani görünüşe göre sadece yemek konusunda sorun var gibi gözüküyor. her zamanki besin zincirini devam ettiriyorum ve kesinlikle taze sebze meyveler veriyorum) Ancak havalar soğuduğundan beri teraryum ısısı da biraz düştü. Bunun bir etkisi varmıdır? Yardım ve görüşler için şimdiden çok teşekkürler.

img

hamlet

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam hamlet bende uzun zamandır forma yazamıyodum özlemişim siteyi ;) ,dediğin gibi igunun sadece yemesinde problem varsa başka bir olumsuzluk yoksa yemek sorunu bir kaç şeyden kaynaklanabilir 1. dediğin gibi sıcaklık sorun olmuş olabilir soğuk ortamlarda igular yemeyi azaltıyor veya bırakıyor , 2. igular bilhassa dişi igular üreme zamanlarında belli bir süre yemeden kesilir başka bir sorun yoksa bunlardan kaynaklıdır diye düşünüyorum ,,,snakehunter,,,

Tekrar selam Snakehunter, Bende özlemişim valla siteyi. özellikle burada senin gibi iguana bakımıyla ilgili kişileri ve yardımlarını bulabilmek çok güzel. özellikle petshopların sattıkları iguana malzemeleri konusunda bile ne kadar bilgisiz olduğunu gördükçe... Neyse..dediğim gibi Igoru''umun başka hiçbir sorunu yok (görünürde). Aynı tavır ve haller. Hatta son zamanlarda daha odaya salıyorum, hiç durmadan bütün odayı dolaşıp talan ediyor :) Bende dediğin gibi kış olmasına yormuştum ilk başta ama sonradan yine bu sitede teraryum iguanalarının kış uykusuna yatmadığını okudum. Çok genç olduğu için (daha ancak 1 yaşında)çiftleşme dönemini aklıma gelmesi hiç. Yani iguanalarda bu işin yaşı oluyormu? Bu arada emin değilim ama kısa tepe dikenleri, açık rengi dişi olduğu ağırlık basıyor ama emin değilim.

img

hamlet

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam hamlet , bizim yeşil igular 18 aylıkken cinsel olgunluğa geliyor tabiki bu bakıma da bağlı bütün optimun koşullar sağlandığında daha erkende bu erginliğe ulaşabilirler, cinsiyet ayrımına gelince dişi iguların sırt kıristaları (dikenleri) erkeklere göre daha kısa olur ve erkeklerde boyun altı kesesi daha büyük oluyor bide erkek iguların üreme zamanı geldiğinde sırt dikenleri turuncumsu renk almaya başlıyor ve kloakının hemen altında (kuyruk altında)ki sperm tüpleri çok belirgin bir hale geliyor,,,snakehunter,,,