Hepsievcil

Kuş Forumları > Kanarya

Mesaj Ekle

kanarya yumurtasi

kanaryam yuva yapti ve ne zaman yumurtlayacak diye bekliyorum, baska bir kanaryanin dollenmis yumurtasini alip cikan yumurtalarin altina koyulabilecegini okudum ve bunun hakkinda ayrintili bilgi istiyorum, yani elimizle alip sadece koyuyor muyuz? izmir icinde bana boyle bir tecrubeyi yasatabilecek hayvansever ariyorum, yani gerekirse satin alirim yumurtayi, yanlis anlamayin ,cunku cok merak ediyorum, lutfen ayrintili aciklar misiniz, birde sahte(yapay) yumurta diye bisey varmis o nedir? iyi gunler, simdiden tesekkur ederim. birde fanyeta diye bir kus varmis ismi tam olarak nedir acaba? bende gogsu kirmizi bir tane var erkek midir? burada sokaklarda satiyorlar 1 milyona yuzlerce kus,cesit cesit, dogadan yakaliyorlar, ve ben 15 cm lik bir kafeste 30 tane kus gorunce dayanamiyorum aliyorum, yok mu bunlari engelleyecek birsey, almamam lazim biliyorum ama benden daha iyi bakabilecek birilerinin alabilecegine inanamiyorum, sagliklilari saliyorum, ama durust oliyim bazilarinida kendime sakliyorum,biraz bencilce ama yapiyorum.herneyse her turlu bilgi ve oneriye acigim,bu arada balkonuma kocaman bi salma yaptim, sabahlari o kadar guzel uyaniyorum ki:) iyi gunler

img

nonsleeper

20 yıl 6 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kendi yumurtaları dolu değil diye düşündüğünüz yada daha değerli bir kuşun yumurtaları elinizde olupta onları büyütmesini istediğiniz bir kuşun altına başka yumurtalar koymanız mümkün.. AMA...

1-)yumurtalar ayni yerde ise her zaman bir kuşun altından alıp diğerinin altına koyabilirsiniz.. eğer yumurtalar 15 dakkadan uzak bir mesafeden gelecekse dişinin o yumurtaların üzerine hiç yatmamış olması yani içinde embriyo oluşumunun başlamamış olması gerekmektedir.

2-)altına yeni yumurta koyacağınız kuş 4-5 günden fazla süredir yatıyo olmaması gerekmektedir..( Standart bir yavrunun çıkışı 13-14 gündür.. eğer altına yumurta koyacağınız kuş bir haftadır yatıyorsa ve siz yeni çıkmış yumurtaları altına koyacaksanız.. bir hafta+14 gün fazla gelecek ve  dişi yumurtalarından yavru çıkmayacağını düşünüp üzerlerinden kalkabilecektir)

3-) sahte yumurta dediğimz şey plastikten yapılmış kuş yumurtası benzeri olabileceği gibi, üzerine işaret koyulmuş ve içi boş olan eski yumurtalarımızda olabilir. Kullanılma amacı yavruların ayni gün çıkmasını sağlamaktır.. Doğada kuşlar yumurtlamayı tamamlamadan üzerlerine yatmazlar ama kafeslerimizdeki kuşlar 2 yumurtadan itibaren üzerlerinde yatmaya başladıklarından yavrular aralıklı olarak çıkabilmekte ve ilk çıkan yavru yemleri kaptığından diğerleri açlıktan ölebilmektedir. Sahte yumurta koyulmadan yumurtaların alınması genelde bir problem yaratmasada bazı dişiler yuvada yumurta yoksa yuvayı bozabilmekte veya yumurtlamayı yapmamaktadır.

4-) Sahte yumurta kullanma şekli ise şöyledir: kuşlar genelde sabah erken saatlerde yumurtlarlar. (saat 7-8 arası) ilk yumurtlandığında yumurta yumuşak olabileceğinden yumurtayı almadan aradan 1-2 saat geçmesini beklemek sağlıklıdır.  hakiki yumurta annenin altından alınıp kırılmıyacak serin bir yere koyulur v alınanın yerine sahte yumurta koyulur.. hergün bu olay tekrarlanır ve son yumurta yapıldığında (genelde 4-5 yumurta yaparlar) sahte yumurta  alınıp gerçek yumurtalar koyulur ve annenin insiyatifine bırakılır..

Diğer yazdıklarınıza yapacak bişey yok.. bizler bilinçlendikçe doğanın dengesini düşünür hale geldikçe söylediğiniz manzaraların azalacağını umuyorum.

Kolay gelsin

www.kanaryasesi.com

img

typhon

20 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ