Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

PROBİYOTİK KULLANIMI

ARKADAŞLAR NİSAN 2003 TE ANKARA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MİKROBİYOLOJİ ANA BİLİM DALI TARAFINDAN VERİLEN SEMİNERDEN KONUYLA İLGİLİ BAZI NOTLARI İLETİYORUM. PROBİYOTİKLER UYGULANILDIKLARI CANLILARDA İNTESTİNAL KANALA KOLONİZE OLAN SİNDİRİM SİSTEMİNDEKİ PATOJEN VE YARARLI BAKTERİ POPULASYONLARI ARASINDAKİ DENGEYİ DÜZENLEYEN CANLI MİKROORGANİZMA KÜLTÜRLERİDİR. PROBİYOTİKLERİN BİLEŞİMİNE GİREN BAKTERİLER. 1-LAKTOZU LAKTİK ASİTLE PARÇALA***** İNTESTİNAL PH''I DÜŞÜRÜRLER. 2-VİTAMİNLERİ İŞLERLER,BU KUŞLAR İÇİN GEREKLİDİR. 3-ACİDOLİN,LACTOLİN GİBİ ANTİMİKROBİYAL SUBSTANLAR ÜRETEREK ZARARLI MİKROORGANİZMALARI ETKİLERLER. 4-SİNDİRİME YARARLI ENZİMLER ÜRETİRLER. 5-İNTESTİNAL FLORADA FİZİKSEL VARLIKLARI İLE YER İŞGAL EDEREK PATOJEN MİKROORGANİZMALARIN YERLEŞMELERİNİ ÖNLERLER. PROBİYOTİKLERİN BİLEŞİMİNE GİREN BAZI M.ORGANİZMALAR. 1-LACTOBACİLLUS SPP. 2-STREPTOCOCCUS FAECİUM. 3-BACİLLUS SUBTİLLUS. 4-BACİLLUS CEREUS. 5-BACİLLUS LİCHENİFORMİS. 6-SACHAROMYCES CEREVİSİAE. ÖZELLİKLE L. ACİDOPHİLUS UN ÜRETTİĞİ ACİDOLİNE BAŞTA SALMONELLA OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ MİKROORGANİZMALARA KARŞI ANTİMİKROBİYAL ETKİ GÖSTERİR.LACTOBASİLLER PH. ''I DÜŞÜREREK PATOJENLERİN YAŞAYAMAYACAKLARI BİR DÜZEYE GETİRİRLER.ÇOK ÇABUK ÜREME POTANSİYELİNE SAHİPTİRLER. PROBİYOTİKLER YEM YADA SUYA KATILARAK VERİLİR.ÖNERİLEN DOZ YAKLAŞIK 5 LT SUDA 1 - 5 MİLYARMİKROORGANİZMA OLACAK ŞEKİLDE AYARLANMALIDIR. GÜNLÜK YAŞTAKİ YAVRULARA;AKŞAM DİSTİLE SUYUN 5-20 CC''SİNDE 1-2 MİLYAR M.ORGANİZMA BULUNACAK ŞEKİLDE AYARLANIR.ERTESİ SABAH VERİLİR STRES ALTINDAKİ YETİŞKİNLERE; 5 LT SUDA 5-12 MİLYAR M.ORGANİZMA OLACAK ŞEKİLDE HAZIRLANIR.AKŞAMDAN SULUKLAR KALDIRILIR.BÖYLECE SABAH KUŞLARIN PROBİYOTİĞİ ALMALARI SAĞLANIR. YAPILAN ÇALIŞMALARDA PROBİYOTİK KULLANILAN KUŞLARIN DİĞERLERİNE GÖRE DAHA SAĞLIKLI OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR. KORUYUCU OLARAK SÜREKLİ ANTİBİYOTİK KULLANIMI DİRENÇLİ SUŞLARIN ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLAMAKTA VE KUŞLARIN DOĞAL FLORASINI BOZMAKTADIR. HAZIRLAYAN:VETERİNER HEKİM AYLA ÇELİK. DANIŞMANRF.DR.HAKAN YARDIMCI. ARKADAŞLAR BU DÖKÜMAN 2003 TE DERNEK OLARAK DAVET EDİLDİĞİMİZ SEMİNERDE VERİLMİŞTİ.YAZI İÇİNDE ANLAMADIĞIMIZ TERİM VE İFADELER VAR. BU KONUDA YAZIYI BİZİM ANLAYACAĞIMIZ DİLDE SADELEŞTİREBİLECEK ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUZ. NOT:ÖZELLİKLE BEN SN.VETEMRENİN DİKKATİNİ ÇEKMEK İSTERİM .ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. SEVGİLER.

img

turac1994

19 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba anlamadığınız kısımlar neresi bahsederseniz bilgim nisbetince yardımcı olmaya çalışırım iyi günler

img

koray136

20 yıl 4 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba probiyotikler yurtdisinda satiliyor cok gerekli ancak ulkemizde nerden bulabilirim?elma sirkesi uzum cekirdegi ekstresi acidophilus bunlari temin etmek yeterli olur mu?

img

finch

19 yıl 9 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

SN.KORAY136, DOZAJ KISIMLARINDA , M.ORGANİZMA SAYILARININ NASIL ÖLÇÜLEBİLECEĞİNİ ANLAMADIM , TAHMİNİMCE SÖZÜ GEÇEN PROBİYOTİK PREPARATI HAZIRDIR.OYSAKİ BEN YOĞURT,KEFİR,EKMEK MAYASI,V.S. GİBİ ÇOK KOLAY BULUNABİLECEK MADDELER İLE KUŞLARIMA PROBİYOTİK VEREBİLİYORUM.AYRICA BU HAZIR PREPARATLARI NASIL TEMİN EDEBİLECEĞİMİZ KONUSUNDA BİLGİNİZ VARSA, YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER.

img

turac1994

19 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

PROBİYOTİKLER Probiyotik grubuna laktik asit bakterilerinin yanında maya,endüstriyel fermantasyon yan ürünleri,enzimler ve doğal sindiriciler dahildir.Probiyotiklerin bir diğer kullanma amacıda stres olgularını azaltmaktır.Probiyotik yem katkı maddeleri sindirim sisteminin normal faaliyete geçmesi ve iştahın artırlmasında etkilidir Bacillus subtilis,Streptococcus species ve Aspergillus species´inbaşta olduğu 40 kadar mikroorganizma pek çok ülkede güvenli olarak bilinmekte ve hayvan yemlerine katılmasına müsaade edilmektedir.Bu gruptaki mikroorganizmalar midedeki asit ortamdan etkilenmeden bağırsağa geçebilme özelliğini taşımalıdır.Probiyotik bakteriler bağırsakğa yerleşebilmek için patojen(hastalık yapıcı) mikroorganizmalar ile yarışır.Probiyotik bakteriler bağırsakta antimikrobiyel maddeler üretirler ve bu çoğunlukla laktik asitlerdir.Laktik asit bağırsak PH ını azaltır ve patojen mikroorganizmaların üreyebilmesini imkansızlaştırır. KANATLI BAĞIRSAK FLORASI VE PROBİYOTİKLER Kanatlılarda bağırsak mikroflorasının %90´ ını laktik asit üreten bakteriler (laktobacilluslar) ile fusobacterium türleri oluşturur. Geriye kalan %10´ unu ise E.coli Enterocccus,Clostridium,Staphylococcus,Blostomyces,Pseudomanas ve Proteus türü mikroorganizmalar meydana getirir.Normal bağırsak mikroflorasında 400 türden fazla mikroorganizma bulunmaktadır ve bağırsaklarda 10''14 adet mikroorganizma bulunmaktadır. Sağlıklı hayvanların bağırsak kanalında mikroorganizmalar sabit ve denge içinde bulunur.Besin maddelerinin sindirim ve emilimine yardım ederek , bulaşıcı hastalıklara karşı vucudun direncini artırırlar.Ancak stres ve hastalık durumlarında mikrobiyel denge bozulmaktadır. Besin maddesi yetersizlikleri ve dengesizlikleri ,susuzluk,olumsuz çevresel etmenler(düşük ve yüksek ısı, nem, amonyak fazlalığı, birim alanda fazla hayvan bulunması gibi)gerekli temizlik şartlarının sağlanamaması, taşıma, hastalıklar, antibiyotik tedavileri, aşılamalar, kanatlı lar için başlıca stres faktörleridir. Stres altında bulunan hayvanlarda sindirim hareketleri düzensiz hale gelir ve sindirim kanalındaki salgılar azalır.Stres etkisiyle kortikosteroid hormon salgısının artmasının sonucu olarak müsin (gikoz ve protein tabiatında sümüksel madde) maddesinin salgılanması da önemli ölçüde düşer.Bu durumda normal koşullarda hayvanda hastalık oluşturma yeteneği olmayan potansiyel hastalık yapıcı mikroorganizmalar(E.coli, Staphylococlar,corynobacteriumlar vs. gibi) ile normal bağırsak mikroflorası arasındaki denge bozulur. Potansiyel patojenik mikroorganizmalar hızla çoğalıp hedef hücreler için yarışmaya girerler. Kalın bağırsaklarda ve ince bağırsağın son bölümlerinde yerleşebilen potansiyel patojen mikroorganizmalar ince bağırsak epit hücrelerine yerleşmeye başlarlar. Sonuçta metabolik yetersizlik oluşarak yemden yararlanma düşer ve hayvanın performansı olumsuz yönde etkilenir.Probyotiklerin yem ve su ile verilmesi sonucunda ise bağırsaktaki yararlı mikroorganizma sayısı artarken,potansiyel patojen mikroorganizma sayısı azalır.Bağırsak mikroflora dengesi yeniden kurularak hayvanın verim düzeyinde artış gözlenir. Turac1994 arkadaşım umarım bu yazıyla bir nebze olsun yardımcı olabilmişimdir.Üretici firmalar bu bahsettiğim probiyotik mikroorganizmalarını özel mekanızmalar ve çok sıkı hijyen tedbirleriyle bu mikroorganizmaların üreyebilecekleri özel besiyerlerinde üretiyorlar. Ben yurtdışından otçul ve hepçil pet kuşlarına yönelik hazırlanan probiyotikten kendi kuşlarım için getittirdim. Kendi hayvanlarımın kullanacağımdan fazlası şu an elimde mevcut bulunmaktadır. Hayvanlarına vermeyi düşünen ve ürünler hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlar mail yoluyla benimle irtibata geçebilirler [email protected]

img

koray136

20 yıl 4 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yaklaşık 1.5 yıldır muhabbet üretiyorum.hiç karşılaşmadığım terimler bunlar.eğer faydası olacak diyorsanız,bunu kuşlarımda kullanmak isterim.koray136 bu ilacın fiyatını ve nekadar süre boyunca kullanılacağını belirtebilirmisiniz.bide nasıl kullanılacağını?anladığığım kadarıyla kimyasal değil organik bişi bu. [email protected]

img

mrtflz

15 yıl 7 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar Probiyotik toz olarak satılmaktadır.İlaç değildir.İster suyuna isterseniz mamaya katarakda verebilirsiniz.Ve DOZ aşımı yoktur. Almak istiyorsanız 250 Grm.lık ambalajında gönderebilirim. [email protected]

img

kuşcuusta07

15 yıl 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

DİAZYME 256 PROBİYOTİKLERİN İÇERİSİNDE EN İYİSDİR WWW.PETMARKET.MAXİDURAK.COM

img

mertvet

13 yıl 6 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

http://petmarket.maxidurak.com diazyme 256

img

mertvet