Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

kedime hangi mamayı vericem lütfen yardım?? - 3.sayfa

ben kedime whiskas mama veriorum ama iyi mi kotu mu olduğunu bilmiyorum...kuru mama daha mı iyi?kedim daha 2.5 aylık lütfen yardım!!!!! veteriner whiskas a kotu dedi ama ben kararsızım...

img

1905gs

18 yıl 3 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sevgili incites; sana yazdım ama bir de halka açık yazmak istedim :))) ben veteriner değilim.ama hem kendi tecrübelerim,hem veterinerimle yaptığım sohbetler,hem diğer arkadaşlarımın deneyimleri,hem de kitaplar ve internet sayesinde az çok birşeyler öğrendim. yuva aradığım köpekler,kedim ve barınaklarla alakam sayesinde de birçok siteyle ilgilendim.ondan nickimi değişik yerlerde görebilirsin :) ve R.C maalesef Mersin`de. gerçekten de R.C.birkaç kere ispatlamış oldular bana :) burda Hill`s i açık satan bir klinik de vardı.eh burda varsa büyük şehirlerde de biraz araştırmayla çıkar sanırım. bu konuda pet shoplara ne kadar güvenilir,bilemem.

img

o_k_k

19 yıl 5 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sn miutu

"ben hills kullanıyorum. aslında rc de çok iyi diye duydum ama nedense veteriner hills dedi :) "

demişsiniz,doğrudur :) ben de mama almaya gittiğimde önceden sattığını satmayan klinik,eskisini yerip yenisini övmüştü :))) ee herkes elindekini satmaya çalışıyor :) o yüzden mamaları kullananlar bazen daha güvenilir oluyor :)

sn koraytansu;

ıslak mamayı hiç vermeseniz de olur aslında.ben sadece çok iştahsız olduğu zamanlar veriyorum.

şöyle diyebilirim;kuru mama besleyici,genel ihtiyacını karşılayacak mamadır.yaş mamaysa lezzetlidir,kediler kolay kolay burun kıvırmaz.

öğün olarak vermek yerine ödül olarak veya iştahsızken kuru mamasıyla karıştırıp vermek daha uygun gibi.

bir de almışken whiskas dışında bir ıslak mama alınmasını öneririm.kurusu da,yaşı da gerçekten bağımlılık yapıyor.zararlarından da sık bahsediliyor ama emin olamıyorum.yine de güvenmiyorum.zaten birçok marka var.onun yerine başka markalar denenebilir.

besin değerlerini okuyun,karşılaştırın.

ve mümkünse "mama satışı yapmayan" bir veterinere danışın :D

img

o_k_k

19 yıl 5 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba, benim bir buçuk aylık kedim var, veteriner hills önerdi satışınıda yaptığı için bizde onun yaş mamasını aldık, geçen günde kuru mamasını aldım, bizim küçük bey yaş yiyor bayıla bayıla, ama o.k.k yazdıklarını okuduktan sonra pzt itibariyle sannıyorum yaş mamayı kuru mamayla karıştıracağım. whiskas bağımlılık yapıyormuş, öle diyor herkes :) ama ben geçen gün bi hills kuru mamaya baktım birde whiskas kuru mamaya sanki ben kedi olsam whiskas yerdim gibi geliyor, daha albenili böle yeşil topları falan var hareket var mamada :) velhasıl bizim veteriner hills dedi biz hills alıcaz usun bir süre sevgiler

img

miutu

17 yıl 7 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle herkese merhaba...Burda bölumde yazılan yazıları okudum ve çok komik yaaa elli türlü marka yarıştırmışsınız..Sadece besin sanayisinde değil herşey için geçerli bu söyleyeceğim , Bazen oluyor ki ucuz diye kötülenen ürünler çok pahalı olanlardan çok daha kaliteli çıkıyor, (araba,telefon,mamalar,giyim,vs.vs.) yani bence kedinizi sevin ve gerçekten kötü olmadıgını anladıgınız bir mamayı alın, kedinizin cinsi ve mama markası üstünden egonuzu tatmin etmeyin derim ben! bir de şööle bir şey var. neden sokakta bu kadar kedi var ve yaşayabiliyor. çünkü kediler yaşam şartlarına çabuk uyum gösteren ve dayanıklı hayvanlardır. sonucta bir kediyi evinize almak ve bakımını üstlenmek, onun sağlıklı yasamasına çalısmak çok erdemli bir davranıs ama bu erdemi yozlaştırmak da bir o kadar yanlıs bence. kusura bakmayın ama ülkemizde çocuklar bile sokaklarda açken bi poşet mamaya 30 - 40 milyon veren insanın çok normal olduğunu düşünmüyorum. sonucta o bir kedi ve bir hayvan. benim de çok tatlı bir kedim var ve onu şımartmayı hiç düşünmüyorum. kuru mama ve kendi ev yapımı mamalarımı yediriyorum. çok mutlu, uysal ve en önemlisi de benim gibi tatminkâr. öyle de olmak zorunda, şımarmaya hakkı yok, olmamalı da.

img

evanturkey

18 yıl 3 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşım bu konuda profesyonel mama kullanmalısın .bir veteriner hekim olarak sana tavsiye edeceğim tekmama eukonoba kıtten 3 kg kuru mama dır.unutma kuru mama vererirken arada bir de olsa ev yemeği vermemelisin .biraz pahalı bi mama dır ancak unutma ki .kalitesiz mamalarla beslenen kedilerde üriner sistem enfeksiyonları özelliklede idrara taşlarının görülme yüzdesi oldukça fazla .yani böyle bi hastalıkla karşılasırsan veteriner hekime vereceğin para çok fazla olacaktır sen profesyonel mama kullan.

img

hekim

17 yıl 1 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyim nasılki her meslekte mesleğini iyi ve kötü yapanlar varsa veterinerliktede var...o yüsden her veterinerin dediğine inanmayın bikaç veterinere sorun. gelelim mama konusuna.. evet hills eukanuba 1st choice ıams rc pahalı mamalar ama bunlar premium mamalardır.en iyisi en kalitelileridir.ben veteriner kliniğinde hem çalışıorum hemde okuyorum.ve hills in 1st choicenin eukanubanın bazı hastalıklarda (eklem problemleri,üriner sistem,kilo kontrolü vs) ilaçların bile fayda etmeyeceği bazı koşullarda çok işe yaradığını gözlerimle gördüm.her ırkın büyüme çağında bazı dönemlerde alması gereken calsiyum mineral vitamin vs miktarları farklıdır(örneğin köpeklerde bir kangal yavrusunun alması gereken ile bir pegines in alması gereken miktar çok zıt) bu faklılığın kötü mamalara yansıması imkansız ama eğer varsa calsiyum mineral vitamin felan bu kontrolsüz biçimde verilmiştir.onlar neden ucuz?neden hillsin kilosu 12-15 ytl iken açık mamaların yada whiskas la cat vs. kilosu bukadar pahalı değil?bakın en iyi marka diye diamond denen bir köpek mamasını hillsle aynı fiyata satan veterinerler duydum ve şoka girdim.kilosu 3-4 ytl lik mamayı 2 kilosunu 40 ytl den vermiş.dediğim gibi piyasada çok iyi veterinerler olduğu gibi çok kötü aldığı diplomayı haketmeyenlerde var.bunu genel olarak söylüyorum okuyan veterinerler üstüne alınmasın lütfen.. birde şunu söylemek istiyorum bazı konularda tedbirli olmakta yarar var.kötü mama ile beslenen kediler köpekler vs. bir süre sonra eğer bünyesi zayıfsa bazı hastalıklar çıkarıyolar.örneğin idrar yolları tıkanıyo veya bobrek yada karaciğer mahvoluyo.busefer en az 500-600 ytl veteriner hekim masrafı tutuyo ve üzerine bu sorunların tekrar etmemesi için kaliteli olan mamaların reçeteli olanlarını yedirmeniz gerekiyo.örneğin normal mamanın 3 kilosu 45 ytl ise idrar yollarında bozukluğu olan bir kedinin yemesi gereken mama 55 ytl.gene fatura kabarık çıkıyo. geçen gün çocukken 35 ytl aşı parası vermeyen bir hastamız kedisi hastalığa yakalandığı için tedavi masrafı olarak 900 ytl(indirimli) para ödedi .hayvan öldü öldü dirildi resmen konumuz aşı değil sadece tedbirli olmak ilerde cebinize kesinlikle yansıyacaktır onu söylemek istiyorum.bu biraz şuna benziyo.bi markete gittiğinizde örneğin sosis alcağınız zaman pınar maret gibi bilindik bişeymi alıyosunuz?yoksa adı hiç duyulmamış içi sadece sosis aroması ile lezzetlendirilmiş şeylerdenmi?aynı olay mamalardada var.whiskas la cat gibi absürd mamaların reklamı süper kabul ediyorum ama onların içinde aroması çok fazla.bu yüsden kediler sapıtmış gibi yiyolar. ve bi hatırlatma kötü artık sokaktada farkettiyseniz kuru mama yerine haşlanmış tavuk ciğer vs vermeye başladı insanlar.çünkü mahvediyo hayvanları.kimyasal maddelerle dolduruyoruz iyilik yapıcaz diye.aynısı ev kedilerimiz ve köpeklerimiz içinde geçerli.lütfen kötü kuru mama vereceğinize bikaç saatinizi ayırın tavuk,tavuk ciğeri,karaciğer vs bişeler haşlayın yanına havuç kabak gibi sebzeler ekleyebilirsiniz biraz ekmek atın içine sonra robottan geçirip dolaba koyun.günün bir öğünü bunu verseniz bir öğünde kaliteli mama verseniz o pahalı olan mama size 2 ay gider.lütfen arkadaşlar baktığımız havyanlar bizim verdiğimiz yemeğe muhtaçlar.onları iradeleri dışında zehirliyoruz.lütfen biraz duyarlı olalım elimden geldiğince bilgilerimiz aktarmaya ve yardımcı olmaya çalıştım.inşallah faydası olur.

img

catzillaa

17 yıl 9 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim de bir yavru kedim vardı ona kuru mama olarak whiskas veriyorduk o da çok seviyordu ama catzillaa denen şahısa katılıyorum bence de kuru mama yerine böyle yiyecekler verilmeli ama dikkat ettim hayvanlar küçüklüğünden itibaren neye alıştıysa onları yemeyi daha çok seviyor hep köpeğimden örnek veriyorum ama yine ondan örnek vereceğim benim köpeğim de küçüklüğünden beri ev yemeyine alışmış ne yaptıysak yine de kuru mamayı yediremiyoruz. çok acıkırsa mecburen yiyor

img

isirmazisirmaz

16 yıl 7 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şuan bakdığımız kedimizi sokakata bulduk van kedisi yavrusuda vardı bizde eve aldık çok zayıftı ilk zamanlar yaş mama aldım severek yedi sonra kuru mama aldım onuda severek yedi sonradan anladık ki mamadan başka bişey yemiyo çok az balık yiyo çok uraştım ama mamaya alışmış belli sosis, sucuk, tavuk hep burun kıvırdı şimdi ben market maması alıyorum, gücüm ancak onlara yetiyo whiskası hep kötülemişsiniz aslından okadar ucuz bi mama değil 1,5 kilo 12 ytl:) ben çeşit çeşit marka mama alıp karıştırıp veriyorum tek bi markaya bağlı kalsın istemiyoum değişik vitaminler alsın.. bence mamayı bukadar takmayın bi mamaya alışan bi kedi dışarda açmı kalsın yoksa sizin saplıksız ucuz dediğiniz kuru mamalarımı yesin? ama yinede bugün verdiğiniz isimlere bakmaya gideceğim bulabilirsem alcam ama ben marka olayını abarttığınızı düşünüyorum keşke hiç mama yemese ev yemekleri yese..)

img

pinnar

16 yıl 7 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Valla Benim öyle günlük mama ile pek işim yok ama kedinin doğum gününde veya hafat bir bu besin değeri yüksek güzel tariften verebilirsin.Ama bütçeni zorlaman gerkmiyor.Zaten besin değeri yüksek,kedinde bir enerji patlaması olmasın ;=)(bn tarifim olur kendisii) Kama (karışık mama) 1-2 kase kuru mama 2-1 su bardağı et suyu 3-2 su bardağı kadar fındık buyuklugunde tavuk parcaları(balıkta olabilr) 4-1 paket Whiskas (balıklı) 5-avuç kadar ekmek içi bu malzemeleri bir blendıra atıyoruz.Karıştırıyoruz.Bulamaç halına gelince kedınızın tabagına boşaltıyorsunuz.Üstünede bitekli mama serpiştiriyorsunuz ve kedinizde afiyetle yiyor.Alt komşumuzun kedisine denetmiştim.Valal COK begendı..

img

princess_daisy

16 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya üzgünüm ama whiskas mamaları aynen Mc.Donald`s gibi alışkanlık yapıyor. buda kedin için çok sakıncalı. :S bnce whiskas dışında bütün kedi mamaları en iyisi. promac`i tercih ederim:P

img

pnkct

16 yıl 8 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ