Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

YUMURTLAMA

Su kaplumbağaları, türlere göre farklılık göstermekle birlikte, 6-25 sene içerisinde eşeysel olgunluğa erişirler. Bundan sonraysa dişiler, bazı türlerde her sene, bazı türlerde de 2-3 senede bir olmak üzere yumurtlamaya başlarlar. Yumurtlama, sıklıkla toplam 2-3 seferde tamamlanır. Bu yumurtlamalar, birbirinden birkaç gün ya da 10 gün kadar sonra da olabilir. Yumurtaların hepsi döllenmiş olmak zorunda değildir. Yani, çiftleşmemiş bir dişi su kaplumbağası da yumurtlayabilir. Ancak bu yumurtaların ona hiçbir zararı yoktur. Zaten kaplumbağalar, toprak ya da kuma açtıkları yuvalara bıraktıkları yumurtalarıyla, daha sonra hiç ilgilenmezler. Yumurtlamanın sıklığı ve sayısı türlere göre değişebildiği gibi, hayvanın yaşına göre de değişiklik gösterebiliyor. Ancak kesinlikle yılın aynı dönemlerinde gerçekleşir ve dostumuzun yumurtlama öncesinde normalden daha çekingen davranabilme ihtimalinin dışında hiçbir olumsuz etkisi yok.Bizim kırmızı yanakların yumurtlaması için araştırmalarım devam ediyor!!!

bende kaplumbağa yumurtası resmi vardı bi türlü bulamıyorm üüfffbeaa, ne zamandır eklicem buraya. neyse bulunca artık.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

http://www.wasserschildkroete.de/G-eier.htm

yukarıdaki linkte kaplumbağa yumurtaları var. açıklama lazımsa ayrıca yaparım. biraz uzun üşendim valla. (bu arada link vermeyi de uzun uğraşlardan sonra çözdüm ya, aferim bana)

hangi foto sitesi diyorsun? photobucket aynı değil mi?? eğer fotobucket'taki resmi silersen, url de gidecektir, dolayısıyla buraya eklediğin resim de gidecektir 

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ