Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşanımın Mantar Hastalığı Var:((

Slm. Benim 10 aylık beyaz üstüne gri kırçıllı erkek tavşanım var. Nerdeyse 6 aydır önce burnunun üstünde başlayan, daha sonra ayaklarına ve kulaklarına yayılan mantar hastalığıyla uğraşıyorum. Veterinere götürdüm, birçok dahili ve harici ilaç verdi fakat işe yaramadı. En son petshoptan önerilen ve muhabbet kuşlarında kullanılan bir mantar merhemi kullandım, işe yaradı, fakat bir türlü sürdürmüyo tavşanım, sürekli kaçıyo. Sürebildiğim zaman da merhemi yalıyo üzerinden. Tek sorun bu da değil, birkaç ay önce yüksekten düşüp beyin travması geçirdi ve yapılan iğneden sonra bayıldı. Galiba parazit aşısına alerjisi varmış. Uzun süredir aşı falan yaptırmıyorum. Arada vitamin şurubu karıştırıyorum suyuna, 2 ayda bir parazit dökücü hap ezip koyuyorum. Bir diğer sorun da bir türlü yıkayamıyor oluşum, yıkamaya kalktığımda ıslandığı an ciyak ciyak bağırıyo, nerden çıkıyo onca ses anlamadım:)) Anlayacağınız gibi kafesinde kakalarının ve çişinin üzerinde pis bir halde keyif yapıyor:)) Ayrıca kakasını yiyor, ki bu normal bir şeymiş. Onun dışında leblebiye ve kiraz sapına bayılıyor. Ekmek, havuç, kıvırcık salata, bisküvi, taze fasulye, ay çekirdeği yiyor. Tabi halıları, gazete kağıdı yemeside cabası. Bir diğer problemim de yaklaşık 3 aydır annemde başlayan ve tavşandan kaynaklandığını düşündüğümüz öksürük ve ciğerleindeki tıkanıklık problemi. Annem tavşanı satmam gerektiğini söylüyor ama ben çok seviyorum nasıl ayrılırım bilmiyorum. Bir çaresi varsa tüm bu saydığım problemlerin lütfen yardım edin.

img

shalamaryta

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba shalamaryta, tavsanlarin kesinlikle yikanmadigini soyleyebilirim eger ayaklarinin alti cok kirliyse islak bir bezle temizleyebilirsin halilari ve kagitlari kemirmeside normal hatta kablolarida kemirebilir bunun icin dikkatli olmalisin ama diger konulari ancak angoravet yanitlayabilir insallah tavsanin iyilesir selamlar

img

cancan3

19 yıl 1 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

shalamaryta,annenin tüye karşı bir alerjisinin olup olmadığını öğrenmelisin.daha sonra bu konuda bir şeyler söyleyebiliriz.sanırım sende öksürük yok... birde eski forumda tavşanlarda beslenme ile ilgili yazıları okuyabilirsin.

img

angoravet

19 yıl 4 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yardımlarınız için teşekkürler, ama birkaç gün içinde bebeğimden ayrılmak zorunda kalıcam sanırım, annem istemiyo artık minik tavşanımı, umarım bir mucize olur vede tavşanımı vermek zorunda kalmam...

img

shalamaryta

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ