Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kaplumbağa ters dönerse..

Kısa bir aradan sonra yeni sorularımla sizlerleyim:):) Şimdi bizim Vladimir` in yeni evi oldu biliyorsunuz.. Yalnız dün akşam resimlerini çektikten sonra taşların üzerinden cama tırmanmaya başladı, tırmaladı, tırmaladı ve sonunda ters bir şekilde taşların üzerine düştü.. Ben uyurken böyle bir şey olsa idi, ölür müydü ki.. Ya olursa.. Ya ters dönerse diye çok korktum.. Sizin kapluşlar hiç ters döndü mü ve ters dönünce kapluş ne oluyor kendisine ölüyor mu hasta mı oluyor?.. Bilgi verirseniz sevinirim..

img

madcat

18 yıl 5 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merak etme bişe olmaz.ustalıkla düzeliolar onlar.sadece dikkat et kendini biyerleri eşeleyim sıkıştırmasın.. suyun altında falan kayalara sıkışırsa boğula bilir.bazen hesap edemiolar ..zannediolarki kafalarının geçtii heryerden vücutlarıda geçeçek.ama nerdeee :)

img

2na

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim fikrime göre endişelenmek gerek.Ya dönemezse boğulmazmı?.Suyu bu yüzden derin yapın diyorlar çünkü o zaman yüzerek kolayca dönüyorlarmış.Mesela dün ne oldu düştükten sonra kendi kendine kolayca dönebildimi.? Ben işi şansa bırakmam sıkışır yada beceremezse dönemezse filan...

img

frozen

18 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bahsettiğim lay suda değil akvaryumun taşlık tarafında oldu.. Sanırım ben hemen kurtarmasa idim kendi kendine dönemezdi.. Yanırım Vlad çok hareketli yoksa akvaryumdan kaynaklanan bir şey olduğunu sanmıyorum.. Bu her halükarda başlarına gelebilir.. Taşların üzerinden akvaryumun camına tırmanmaya çalıştı.. O kadar kigöğsünü cama yapıştırdı ayağa kalkıp.. Sonra da ters düştü.. Yine taşların üzerine.. Yani kuru yerde dönemez, suda olsa endişelenmezdim zaten..

img

madcat

18 yıl 5 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kuru yerde boğulma tehlikesi yok.Ama momo bir yerde ters dönerlerse nefes almaları zorlaşıyor gibi bişi yazmıştı ama öleceğini sanmam.Tehlike sığ sularda oluyor hayvan dönemiyor ve boğuluyor.Kuru bölgede ise uğraşa didine uzun bile sürse sonunda kendini kurtarabilir daha doğrusu kurtarabilmeli.Benim karakaplumbağasıda ilk günler sürekli ters dönerdi illa ben gidip düzeltirdim.Çok acıyorum o ters hallerine öyle çersiz gözüküyorlarki.

img

frozen

18 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar döner! yani bu isteristemez olacaktır zaten..ama görüşlerinize saygım var.. ozaman akvaryumunuzu ona göre düzenleyin sorun yaşamazsınız..

img

2na

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

başıyla kendini havaya kaldırıyo sonrada elleri ve ayaklarıyla itip dönüyö kısa zamanda hiç bir şey olmaz

img

wildanimal93

18 yıl 3 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

küçükken çok çevik oluyorlar hemen dönebiliyorlar ama büyüdükleri zaman bu biraz daha zorlaşıyor. dümbül destek alamayacağı şekilde düşerse eğer dönemiyor. ben özellikle hemen döndürmüyorum ki öğrensin kendi başına dönmeyi diye ama frozen ın dediği gibi kıyamıyorum çok fena oluyorum öyle görünce. ben de, ben yanlarında yokken ters dönerse diye hep düşünüyorum. dümbül de aşırı hareketli ve akvaryumun camına yapışıp ters düşüyor devamlı..

img

piercing

18 yıl 4 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Valla benim kapluşlarda cama yapışıyor ama hiç ters düşmüyor bu işi öğrendi galiba benim keratalar. Bir kaç kez kapluşum ters düştü ama hemen kendi düzeldi.Suyun içindede dışındada. Hatta bir kez denedim bunlar dışarıda nasıl dönüyorlar diye.Baktım 6 saniyede filan döndü tanda yardım edicektim. Ama bir keresinde ben okuldayken kaplumbağaları yeni almıştım daha bebektiler bir tanesi ters dönmüş. Uğraşmış uğraşmış dönememiş. Annemde kabluşlaradan korktuğu için kalemle yardım etmiş. Ters dönemelerinin pek sakınca olduğunu sanmıyorum.

img

kokoleti

18 yıl 5 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merak etmeyin karadada çok güzel dönebiliorlar.. bnm kapluşlarım zaten karada sudakinde daha hareketli bende onları izlemeye bayılıyorum.. ve dönebiliyorlar ...gördüm:)

img

maddugy

18 yıl 2 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ