Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

Iguanam icin bilgiye ihtiyacim var

igomu evcilestirirken isirilma riskimin oldugunu ogrendim bu ne kadar ciddi bi isirik olur ve ben daha igomu alali 1 gun oldu ona yaklasmam la ilgili uygulayacagim sureci bana yazarsaniz cok sevinirim.. bu arada ben sadece uv yesil isik kullaniyorum geceleri bunun acik kalmasi lazimmi yoksa sadece isitici pad mi alim? yikanmasiyla ilgili bilgiyede ihtiyacim var direkt olarak ilik bir musluk suyunun altinmi tutayim yoksa bir legenemi ihtiyacim var? ve son olarakta igomla ilgilendikten sonra kendime uygulayacagim temizlik hakkinda bilgi verirseniz sevinirim Simdiden saolun.....

img

hi_laz

18 yıl 3 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam hi_laz al sana bir çok önemli bilgi işine yarayacağını sanıyorum İguananıza verilmesi gereken besinler ; iguananıza sakın acı ve ekşi besinler vermeyin aşağıdaki besinler rahatlıkla verilebilir. Roka , Dereotu , Tere , Marul , Yeşil Biber , Kereviz, Japon Gülü , Radika , Karahindiba , Ebegümeci , Turpotu , Brokoli , Muz , kivi , Elma , kabak rendesi , Salatalık , Çilek , Dut Yaprağı , Kiraz , kayısı , Kuru Yem ( Sera Raffy P, 3-4 günde bir takviye amaçlı ) , havuç ,beyaz dut , gül yaprağı ve çiçeği vs. iguanalar besinlerini çiğneyemediğinden dolayı besinlerini küçük parçalara ayırarak verin ve her öğünde mutlaka 4-5 çeşit sebzeyi karıştırın örneğin ; sabah 9 da vereceğiniz beslenme tabağına roka , tere , dere otu , dut yaprağı , salatalık , domates vb. hepsinden azar azar miktarda küçük parçalar halinde keserek tabağına koyun. haftada bir veya 2 kez meyve vermeyi unutmayın 3-4 günde bir çok az miktarda bıçağın ucu kadar sofra tuzu `nu verdiğiniz yiyeceklerin üzerine serpin bu igunuzun vücüdundaki tuz dengesini ayarlar , 7 günde bir Calcidine granül takviyesi yapmayı unutmayın ( eczanelerde satılıyor ) bu kemik gelişimleri için çok önemlidir.bunuda haftada bir gün 4-6 tane granül şeklindeki calcıdıne granülü ezerek toz haline getirip yemeğinin üzerine serperek yapabilirsiniz , günde 6-12 saat arası uva + uvb veren florasanlardan yakmanız gerekir bu igunuz için yaşam kaynağıdır eğer uv yakmazsanız igunuzun kemikleri gelişemez parmak ve ayak kemiklerinde şekilsiz büyüme kırılmalar vb.kemik hastalıkları görülür. beslenme zamanları olarak sabah ve ikindi vakitleri seçilerek günde 2 veya 3 öğün besin verilir. örneğin-- sabah 7-8 arası ilk beslenme -- öğleden sonra 3-4 ikinci beslenme -- akşam 9-10 isteğe bağlı olarak daha az miktarda üçüncü beslenme su kabı her gün yıkanmalı ve yeni suyla doldurulmalıdır İguananızın yıkanması ; İguananızı 8-10 günde bir ılık suyla yıkamanız hem derisindeki kaşınmalar hemde gözle görülmeyen mikropların temizlenmesi açısından çok faydalıdır ancak igunuzu yıkadığınız su ne sıcak nede soğuk olmalıdır bebek banyosu kıvamında ılık suyla yıkanmalıdır ve banyo yaptırdıktan sonra hemen havluyla kurutulup sıcak akvaryumuna konmalıdır igunuzu yıkadaıktan sonra elinizde fazla gezdirmeden sıcak akvaryumuna koyun aksi taktirde hastalanabilir akvaryumunun temizlenmesi ; akvaryumdaki dışkıları ve yere dökülen besin artıklarını hergün düzenli olarak temizlemelisiniz aksi halde bakteri ve sineklere uygun ortam hazırlamış olursunuz... akvaryumdaki ortamı ; yeşil iguanalar sıcağı ve nemi seven hayvanlardır, sıcaklık gündüz 24 C --- gece 22 C derecenin altına kesinlikle düşmemelidir akvaryumun en sıcak yeri 36 en soğuk yeri ise 27 C olmalıdır ve nem oranı gündüz %70 gece %80-90 olmalıdır bunuda günde 4-6 sefer akvaryumun içine ve igunuzun üstüne spreyle su püskürterek sağlıyabilirsiniz. igunun bulunduğu ortam ağaç dalı ve yapay yeşil bitkilerle dekore edilebilir yalnız dekorda kullanacağınız malzemelerin temiz olduğundan emin olun iguya çeşizli parazitler geçmemesi bakımından dışarıdan getirilen malzemeleri dezenfekte edin veya kaynatın iguananızın durumu ; deri değişimi ve üreme dönemlerinde biraz hırçın ve huysuz olurlar deri değişimini kolaylaştırmak amacıyla bu dönemde igunuzu sık sık banyo yaptırabilirsiniz ve kalkmış deri parçalarını yavaşça kendinizde tutup soyabilirsiniz,,tırnakları uzadıkça en ucundan damarlara gelmiyecek şekilde kesmelisiniz damarlara gelmemek açısından ışık altında tırnakları kesin böylece damarları görürsünüz ve derinden kesmezsiniz ayrıca iguananı elledikten sonra ellerini yıkamanda fayda var bide senin kullandığın yeşil ısık uv değil o ısıtma spotu o sadece ısıtmaya yarar 24 saat açık kalsın akvaryumun sıcaklığı 27-35 arası olsun ,,,snakehunter,,,

cok saol snake sen olmasan napardim bilmiyorum ama bu isirma olayi kafama takildi cunku benim igum coksakin ama daha elimden yemiyo ve ve akvarymun kapagini actigim zaman tedirgin bu arada bana internetten baya ciddi isirik resimleri yolladilar bu ne kadar dogru ve onu elime alamadigim icin fis fis yardimiyla yikiyorum bu arada nem olayini nasil hallederim simdiden saol..

img

hi_laz

18 yıl 3 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sende sağol , kafana takma ya zamanla iyicene alışır,, yemeğini bol bol elinden yedirmeye çalış elini akvaryuma soktuğunda hemen sev hayvanı rahatlasın zamanla senin ona zarar vermeyeceğini anlayacaktır sevdikten sonra bir parça yeşillik uzat zamanla buna alışacaktır nem olayınıda hergün akvaryumunun içine 4-6 sefer spreyle su püskürterek sağlayabilirsin ısırma olayı evcilleştikten sonra geçer zaten pek pazla ısırdıklarını da görmedim genelde kuyruk atarlar buda zamanla igu alıştıkça kaybolur ,,,snakehunter,,,