Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Dişi su kaplumbağaları regl olur mu?

Yaklaşık 6 senedir kırmızı yanaklı su kaplumbağaları bekliyorum ve bugün akvaryumu temizlerken bir anda su kıpkırmızı oldu ve suda kırmızı ince ince parçalar gördüm. Acaba su kaplumbağalarında regl oluyorlar mı? yoksa bi kanama mı söz konusu? İncinen, kanayan bir yerleri yok, hareketliler. Bir anlam veremedim, daha önce başına gelmiş olan varsa tecrübelerini aktarırsa , sevinirim. teşekkürler..

img

selenyum

18 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Selenyum, Regl olan tek canlı insandır. Köpeklerde kızgınlık dönemlerinde kanama olur ancak bu kanama insanlardaki regl den çok farklı bir olaydır. Kısacası kaplumbağalar regl olmaz. Gördüğün kırmızılık eğer kan ise mutlaka hayvanlarda bir açık yara vardır. Ayaklarına ve kuyruklarına bak. Ya tırnaklarından biri kırılmıştır ya da kavga ederken birbirlerini ısırmışlardır. Bu arada 6 senedir kaplumbağa bakıyorsan sendeki kaplımbağalar yetişkindir. Satmayı düşünürsen alırım.

img

coral

20 yıl 4 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hayır öyle bir şey yok. memeli hayvanlarda görülür bu durum. hepsinde de farklı özellikleri vardır. kaplumbağa yumurtlar yani coral`a katılıyorum. bir yerde bir yarası vardır. derisini iyice kontrol et. mantar olduğu zaman deri parçaları da kopabiliyor. ya da parazitten de aynı şekilde kaynaklı olabilir.

img

beppomomo

18 yıl 9 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Görünürde hiç bir şeyleri yok, ayaklaına, kuyrukarına baktım.İçten bi kanama olsa halsizlik, hastalık belirtisi olur diye düşünüyorum. Hareketleri de normal, yemlerini yiyorlar. Ama dediğim gibi dün bir anda su kıpkırmızı oldu. Ne yapmalı bilmiyorum. Bana neler önerirsiniz. Bu arada kaplumbağalarımı satmayı düşünmüyorum,

img

selenyum

ÖZEL MESAJ

durduk yerde suyun kırmızı olması mümkün olmadığına göre bir kanama var ama iyice incelemen lazım. dışardan bir şey yoksa o zaman durum kötü derim ama hareketleri de normal diyorsun. veterinere götüremez misin? röntgen falan çeksin? bir çeşit içten kanama ama ilginç. birbirlerini de ısırmış olabilirler belki. açıklama getiremiyorum başka.

img

beppomomo

18 yıl 9 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bana da içten kanama gibi geliyor. Ama hangisinde problem var onu bile anlyamıyorum, 5 tane su kaplumbagam var. Bu sabah normal olarak yemlerini de yediler. Veterinerlere guvenmiyorum. Birkac sene once hasta kaplumbağamı veterinere götürmüştüm, hem hiç anlamıyorlar,hem de pişkin pişkin kaplumbağaları anlak zorunda değiliz diyorlar. Neyse yine de teşekkürler coral ve beppomomo, umarım ciddi bi sey yoktur demek istiyorum ama çok tedirginim... Aklınıza başka bir şeyler gelirse lütfen paylaşın...

img

selenyum

ÖZEL MESAJ

Parmaklarını kontrol ettin mi hala 5 tanemi..?

img

frozen

18 yıl 3 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yukardaki şakaydı ama ben içlerinden birinin bir böbrek rahatsızlığı yaşamış olabileceğini ve idrarıyla o kırmızlığı yapmış olabileceğini düşünüyorum.Ama sudaki kırmızılık ne kadardı bilemediğim için tam birşey diyemiyorum.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

su kırmızıydı ama filtreyi çalıştırınca bir saat içinde düzeldi.Sudaki kırmızılığın yanısıra suyun içinde böyle sanki domates kabugu gibi ince kırmızı parçalar da vardı. Onları aldım. Bana da idrarla bi seyler çıkarmış gibi geldi, inşallah bir daha tekrarlamaz.

img

selenyum

ÖZEL MESAJ

Selenyum
İnşallah başka bişi olmaz ama zaten eğer kanama filan olmuş olsaydı kırmızılık şimdiye kadar arasıra tekrarlardı yani devam ederdi.Sanıyorum ciddi bişi çıkmayacak.Bende senin gibi pek veteriner taraflısı değilim küçücük hayvanları çok gerekmedikçe rontgene sokmamak gerek diye düşünüyorum.Ne kadar azda olsa rontgenle vücut radyasyon alıyor.Kaplumbağalarda zaten ufacık şeyler.Belkide sorun çok basit bişeydir mesela içlerinden biri ishal olmuş koyu kahverengi sıvısal bi kabahat yapmış oda suya yayılıp kırmızı gibi gözükmüşte olabilir.(ama ..gülmee..uzaktan tahmin yöntemi bu kadar oluyor..)
6 sene uzun bir zaman , üstelik 5 tane kaplumbağada sayı olarak çok.Akvaryumun bayağı büyük olmalı.Bu seninkiler kaçar cm boyundaki. Kaplumbağa tecrüben de fazla olmalı.Bu şekilde yaşadığın sorunları foruma yazman da çok iyi.Senin ve diğer sorunlarını yazanlar sayesinde bizde yavaş yavaş akvaryumlarda yaşanılan sorunlar konusunda bilgileniyoruz.

img

frozen

ÖZEL MESAJ