Dişi Su Kaplumbağaları Regl Olur Mu?

Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 05.02.2006 22:31:14        Mesaj Id : 95077   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Yaklaşık 6 senedir kırmızı yanaklı su kaplumbağaları bekliyorum ve bugün akvaryumu temizlerken bir anda su kıpkırmızı oldu ve suda kırmızı ince ince parçalar gördüm. Acaba su kaplumbağalarında regl oluyorlar mı? yoksa bi kanama mı söz konusu? İncinen, kanayan bir yerleri yok, hareketliler. Bir anlam veremedim, daha önce başına gelmiş olan varsa tecrübelerini aktarırsa , sevinirim. teşekkürler..
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 03:33:05        Mesaj Id : 95078   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba Selenyum, Regl olan tek canlı insandır. Köpeklerde kızgınlık dönemlerinde kanama olur ancak bu kanama insanlardaki regl den çok farklı bir olaydır. Kısacası kaplumbağalar regl olmaz. Gördüğün kırmızılık eğer kan ise mutlaka hayvanlarda bir açık yara vardır. Ayaklarına ve kuyruklarına bak. Ya tırnaklarından biri kırılmıştır ya da kavga ederken birbirlerini ısırmışlardır. Bu arada 6 senedir kaplumbağa bakıyorsan sendeki kaplımbağalar yetişkindir. Satmayı düşünürsen alırım.
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 14:41:40        Mesaj Id : 95079   Cevap ver    Bu mesajı bildir

hayır öyle bir şey yok. memeli hayvanlarda görülür bu durum. hepsinde de farklı özellikleri vardır. kaplumbağa yumurtlar yani coral`a katılıyorum. bir yerde bir yarası vardır. derisini iyice kontrol et. mantar olduğu zaman deri parçaları da kopabiliyor. ya da parazitten de aynı şekilde kaynaklı olabilir.
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 17:36:16        Mesaj Id : 95080   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Görünürde hiç bir şeyleri yok, ayaklaına, kuyrukarına baktım.İçten bi kanama olsa halsizlik, hastalık belirtisi olur diye düşünüyorum. Hareketleri de normal, yemlerini yiyorlar. Ama dediğim gibi dün bir anda su kıpkırmızı oldu. Ne yapmalı bilmiyorum. Bana neler önerirsiniz. Bu arada kaplumbağalarımı satmayı düşünmüyorum,
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 18:27:59        Mesaj Id : 95081   Cevap ver    Bu mesajı bildir

durduk yerde suyun kırmızı olması mümkün olmadığına göre bir kanama var ama iyice incelemen lazım. dışardan bir şey yoksa o zaman durum kötü derim ama hareketleri de normal diyorsun. veterinere götüremez misin? röntgen falan çeksin? bir çeşit içten kanama ama ilginç. birbirlerini de ısırmış olabilirler belki. açıklama getiremiyorum başka.
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 19:06:18        Mesaj Id : 95082   Cevap ver    Bu mesajı bildir

bana da içten kanama gibi geliyor. Ama hangisinde problem var onu bile anlyamıyorum, 5 tane su kaplumbagam var. Bu sabah normal olarak yemlerini de yediler. Veterinerlere guvenmiyorum. Birkac sene once hasta kaplumbağamı veterinere götürmüştüm, hem hiç anlamıyorlar,hem de pişkin pişkin kaplumbağaları anlak zorunda değiliz diyorlar. Neyse yine de teşekkürler coral ve beppomomo, umarım ciddi bi sey yoktur demek istiyorum ama çok tedirginim... Aklınıza başka bir şeyler gelirse lütfen paylaşın...
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 19:43:08        Mesaj Id : 95083   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Parmaklarını kontrol ettin mi hala 5 tanemi..?
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 20:15:25        Mesaj Id : 95084   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Yukardaki şakaydı ama ben içlerinden birinin bir böbrek rahatsızlığı yaşamış olabileceğini ve idrarıyla o kırmızlığı yapmış olabileceğini düşünüyorum.Ama sudaki kırmızılık ne kadardı bilemediğim için tam birşey diyemiyorum.
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 22:20:57        Mesaj Id : 95085   Cevap ver    Bu mesajı bildir

su kırmızıydı ama filtreyi çalıştırınca bir saat içinde düzeldi.Sudaki kırmızılığın yanısıra suyun içinde böyle sanki domates kabugu gibi ince kırmızı parçalar da vardı. Onları aldım. Bana da idrarla bi seyler çıkarmış gibi geldi, inşallah bir daha tekrarlamaz.
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 23:40:52        Mesaj Id : 95086   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selenyum
İnşallah başka bişi olmaz ama zaten eğer kanama filan olmuş olsaydı kırmızılık şimdiye kadar arasıra tekrarlardı yani devam ederdi.Sanıyorum ciddi bişi çıkmayacak.Bende senin gibi pek veteriner taraflısı değilim küçücük hayvanları çok gerekmedikçe rontgene sokmamak gerek diye düşünüyorum.Ne kadar azda olsa rontgenle vücut radyasyon alıyor.Kaplumbağalarda zaten ufacık şeyler.Belkide sorun çok basit bişeydir mesela içlerinden biri ishal olmuş koyu kahverengi sıvısal bi kabahat yapmış oda suya yayılıp kırmızı gibi gözükmüşte olabilir.(ama ..gülmee..uzaktan tahmin yöntemi bu kadar oluyor..)
6 sene uzun bir zaman , üstelik 5 tane kaplumbağada sayı olarak çok.Akvaryumun bayağı büyük olmalı.Bu seninkiler kaçar cm boyundaki. Kaplumbağa tecrüben de fazla olmalı.Bu şekilde yaşadığın sorunları foruma yazman da çok iyi.Senin ve diğer sorunlarını yazanlar sayesinde bizde yavaş yavaş akvaryumlarda yaşanılan sorunlar konusunda bilgileniyoruz.
Gönderilme Tarihi : 06.02.2006 23:57:46        Mesaj Id : 95087   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Teşekkurler frozen, bu kaplumbagalar sanılanın aksine çok nazik hayvanlar. Daha önce ölen kaplumbağalarım da oldu. Zaten bebekken çoğu kötü koşullarda, hastalıklı geliyorlar. Akvaryumum onlara küçük geliyor artık, 75 X 45 X 30, ama şu an için daha büyük bir yer ayıramıyorum maalesef, en kısa zamanda akvaryumlarını buyutmeyi istiyorum. İmkan olsa 5 değil 55 kaplumbağa beslerdim. Bana göre çok özeller ve büyüdükçe çirkinleşmelerine rağmen yine bana göre çok çok güzeller...
Gönderilme Tarihi : 07.02.2006 12:16:17        Mesaj Id : 95088   Cevap ver    Bu mesajı bildir

bence birer gün arayla hepsini ayrı bir yere koy ve hangisinde sorun var onu tespit et önce. frozen`a katılıyorum bu arada. kanlı ishal de olabilir. bazı mantar hastalıkları da içten başlıyor ve kabuğa çıkıyor. böbrek rahatsızlığı da aynı. ama öncelikle hasta olanı tespit etmen gerekir. ardından sanırım antibiyotikle bir tedavi süreci başlar.
Muğla
Gönderilme Tarihi : 10.02.2006 11:14:35        Mesaj Id : 95089   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam;

Kaplumbağalar regl olmaz..Kaplumbağalarından biri çakıl vs yutmuş yani hazmedemiyeceği bir şey yutmuş ve daha sonra bunu kusmuş olabilir.Bu kusma genelde kanlı şekilde olur.Umarım bir daha tekrarlamaz.

Sevgiler. Turtle 

Gönderilme Tarihi : 14.01.2018 04:14:41        Mesaj Id : 315206   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba benim kaplumbağalarımın biri 8 yaşında diğer 5 yaşında son 10 gündür yem yemiyorlar neden olabilir bilgi verirseniz sevinirim