Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

TAVŞAN DAVRANIŞLARI

Merhaba Arkadaşlar; Tavşanımı alalı 2 haftayı geçti. Bu 2 hafta içerisinde bazı tipik davranışlarını gözlemledim. Bu davranışların ne anlama geldiği konusunda bilgi ve deneyimlerinize başvurmak isterim. Öncelikle tavşanıma yeni bir kafes aldım. Kafesin tabanını 1 cm''ye 1 cm''lik kareler oluşturacak şekilde tel ile kapladım. Böylece çişini ve kakasını yaptığı zaman alt bölmeye düşüyor. Alt bölmeye ksğıt havlu derdim. 3 günde 1 değiştiriyorum. Tavşanımın ayakları açır, zedelenir mi? İlk sorum bu. Bir diğeri ben tavşanımı okşadığım zaman o da başlıyor elimi yalamaya. Bu tavşanın sevgi göstergesi midir? Yoksa o da kendince benim kürkümü mü temizlemeye çalışıyor? :-) Evde parkenin belirli bir bölümünü çok seviyor ve orayı yalıyor. Geçen gün bira dökülmüştü oraya ama kaç kere sildik. Nereye bırakırsak bırakalım oraya gidiyor. Yoksa orayı işaretlemeye mi çalışıyor :-( Bir diğer soru. Kemirme içgüdüsünün önüne geçebilir miyim? Kafesine tahta parçaları, ambalaj kağıdı topakları ve oluklu karton kutudan küpler vs.ler yapıp koydum. Onları oynamayı seviyor. Ama çıkar çıkmaz başlıyor halıyı kemirmeye. Başka bir önerisi olan var mı? Bi diğer davranış şekli ani dönüşler vs.ler yapması. Korktuğu için mi, oyun mu oynuyor? Tırnaklarını kestirmek istemiyor. Ne yapıyım.

img

argonaut

18 yıl 11 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bence metal kareler onu rahatsız edecektir, nasıl biz öyle yerde ayakta dursak ayaklarımız acıyacaksa ona da aynısı olacaktır. sevgi gösterisi ile karışık bir kürk yalama sanırım çünkü benim ki herkesi o şekilde yalamıyor. tavşanlar belli bölgeleri belli işler için belirliyorlar, benimki de odanın belli bir yerinde sadece dinlenmek için yatıyor gidip mutfaktaki sandelyelerden birinin altını yalıyor ama bunlar hep aynı. çişini hem tuvalet olarak belirlediği bir kutuya hemde bizim kullandığımız tuvalaetin önüne yapıyor.sanırım bir yeri bir şey için belirlerse değiştiremeyeceksiniz. kemirmeyi azaltabilirsiniz ama sanırım önüne geçemeyeceksiniz. ani dönüşleride oyun oynarken yapıyor ve bence sizi de çağırıyor, o hareketlere başlayınca onunla oynayın.

img

cliffhanger1212

19 yıl 10 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

argonaut merhaba,temizlik açısından iyi düşünmüşün.sen yinede ayağı acımaması için plastikten bir parça kafes tabanının bir kısmına koy.eğer sürekli orada duruyorsa bilki diğer yerlerde ayağı acıyordur.Yaptığın tabanın plastik olanlarıda var. Tavşanlar sevgilerini göstermek için sevdiği kişileri yalar.Buna sevinmelisin. kemirme iç güdüsünün önüne geçemezsin ama kemirdiği cisimleri alışkanlık kazandığıda gözlenilen bir durumdur.tahta oyuncak almak ile iyi etmişsin.Tabi bu kemirmeler normalden fazla ise selüloz eksikliğinden de bahsedebiliriz. Tavşanının ani dönüşler yapması normal :)

img

angoravet

19 yıl 4 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili cliffhanger1212 ve angoravet; verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bakım konusunda doğru davranmayı istiyorum. Canım tavşanımın yaşam kalitesi benim gösterdiğim özene bağlı. Baktığımız hayvanlara karşı sorumluluklarımızı bilmeliyiz. Deneyimsiz olduğum için Bıdık için yanlış birşeyler yapmaktan çok korkuyorum. Annemlerin muhabbet kuşu vardı. Bir kaç ay önce öldü. Kuş yemek yemeği bırakıp, durgunlaşmış. İki gün boyunca kafesin tabanında oturmuş. Bizimkiler de ilk defa kuş besliyorlardı. Ne yapacaklarını bilememişlerdi. Veterinere götürmemişler. Babam suda asprin eritip içirmeye çalışmış. İki gün sonra beni aradılar kuş hasta diye. Hemen veterinere götürmelerini söyledim. Veterinere yetiştiremeden Hopdediksi kaybettik. Hepimiz çok üzüldük. Annem çok seviyordu. Veterinere götürmedikleri için kahroldular. Sonra balkondaki boş saksıya gömdüler. Şimdi türbe gibi oldu orası. Yeni kuş almaya da annemin yüreği el vermiyor. Böyle bir duruma düşmek istemiyorum. Kendimi affedemem. Önceden akvaryumum vardı. Bir gün ısıtıcımın termostatı bozulmuş. İşten geldiğimde bir baktım ki su çok ısınmış ve balıklarımın hepsi ölmüş. Çok üzülmüştüm. Balıklarıma yemi elimle yediriyordum. Alışmışlardı. Bıdık''ı alırken hep aklımda bu iki olay vardı. Bu siteyi internetten tarayıp bulmamın ve üye olmamın nedeni bu. Bilinçli ve yardıma hazır hayvansever dostlarla tanışmak, deneyimlerinden yararlanmak ve bu konuda bilgi ve deneyimimi artırdığım zaman yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olabilmek istiyorum. Zaman ayırıp, ilgilendiğiniz için tekrar teşekkürler. Hayvan dostlarınızla mutlu günler dilerim.

img

argonaut

ÖZEL MESAJ

Merhaba angoravet, Önerdiğin üzere kafesin içine bir plastik parçası koydum. Bıdık şimdi bütün zamanını onun üzerinde geçiriyor. Yemeğini yiyip suyunu içtikten sonra yine plastik parçasının üzerine dönüyor. Onun bu halini görmek beni çok üzdü. Acaba gerçekten ayağı çok acıyor muydu, yoksa daha rahat geldiği için tercih mi etti bilemiyorum. Plastik parçasını yerinde bıraktım. Bahsetmiş olduğun plastik tabanlardan edineceğim. Evcil hayvan satıcılarında var mı, yoksa plastikçilerden falan mı bulup uygun boyda kesip koyacağım? Bıdık''ı çok seviyoruz ve gerçekten rahat etmesini istiyoruz. Bu arada öneri ve yönlendirmelerin gerçekten çok işe yarıyor. Bu forumlara katkıda bulunman bizim içimizi rahatlatıyor. Tekrar teşekkür ederim.

img

argonaut

ÖZEL MESAJ

Argonaut, nezaketin için bende teşekkür ederim.Bahsettiğim plastik parçayı plastik malzeme satan yerlerden bulabilirsin.Genel adı,delikli plastik seperatör olarak geçiyor.Sen yine pethoplara bak,bulamazsan ve istanbulda isen bana bir mail at sana yardımcı olmaya çalışırım. [email protected]

img

angoravet

19 yıl 4 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam angoravet, Tekrar teşekkür ederim. Ben Pazardaki plastikçilere bakmayı düşünüyordum. :-) Bu bilgi çok iyi oldu yoksa bizim Bıdık''ın kafesi plastik bulaşıklıktan bozma, biraz gecekondu işi olacaktı herhalde. İzmir''de oturuyorum. Yardım teklifin için çok teşekkürler. Bu arada dün akşam eşimle Bıdık''ın tırnaklarını kestik ve ayaklarını sabunlu bezle sildik. İlk defa olarak korktuğunu gördüm. Biraz çırpındı eşimin kucağında yüzünü kapattık. O zaman biraz sakinleşti ve işi tamamlayabildik. Tavşanın tırnaklarını keserken onu sakin tutmak için iyi bir yöntem gibi geldi bize. Bunu da burada paylaşmak isterim. Bezimiz biraz ıslaktı sanırım. Deydiği zaman en çok korktuğu an oldu. Ellerimde titrediğini hissettim ve bir top kakasını kaçırdı. Forumda daha önce korkunca bunu yaptıklarını okumuştum. Çok üzüldük. Sonra nemli bezle devam edip, sadece ayaklarının altını sildik. Bir daha bu şekilde korkutmak istemiyorum. Acaba doğru yaklaştık mı, bu kadar korkması normal mi, yanlışlarımız oldu mu? Daha önce tırnaklarının sadece beyaz kısmından çok dibine girmeden kesilmesi gerektiğini okumuştum. Biz de öyle yaptık. Çıt çıt tırnak makasıyla kestik. Artık tırnakları kollarımızı çizmeye başlamıştı. Bir de tavşanlarda korkudan ölme oluyor mu? Bu konularda bizi aydınlatabilir misiniz? Bu arada bu siteye üye olan ve bu forumlara ulaşan tüm hayvansever dostların 5 Haziran Dünya Çevre Gününü ve Çevre Haftasını kutlarım. 5 Haziran aynı zamanda benim de doğum günüm. Bir hayvansever açısından doğmak için güzel bir gün öyle değil mi? :-) Sevgiler

img

argonaut

ÖZEL MESAJ

merhabalar.. sevgili argonaut^^^ ilk öncelikle tavşanın kafesde rahat olmasına dikkat etmelisin bunu şu açıdan söylüyorum eger rahat ediorsa dinlenme ihtiyaçı duydugunda kendi gider senin yerleştirmene gerek kalmaz. Tel olayınada sıcak bakmıyorum cunki tırnakları cıktığında sorunlar yasayabilir ayrıca ayaklarının altına baktırsay pempe tomurcuklar seklinde bi taban görürsün onlar hassastır. benim tavsanımda okadar yumusaktıki elimde diil gıdıklamak hoşuma gidiyordu:))) ... ani dönüşler koşmalar , koşarken tıplamalar ayaklarını yere vurması hızlı koşup saklanma ( kaçma ) gibi tür davranışlar oyun ve beceri içindir ... hatta buna sende katıl koştuğu zaman elinle dokunmadan koştuğu yolu kes üstünden atlayacak yada geriye doğru zıplaya zıplaya kosacaktır:)) ayrıca evin çok sevdiği bölümler onun için tehlikeliyse onu ordan soğutmak için benim tavsiyem limon sıkmandır:) kokusunu pek sevmesler bir kaç gün boyunca sürekli limon kokusunu alırsa oraya bir daha girmeyecektir... benim odada 5+1 ses sistemi var kalbolar hep yerdeydi ve onun için büyük bir fırsattı benim ses sistemimi bozması için:) kabloları yiyordu bende kapının önüne ve kablolara limon döktüm biras ıslaklık kattım . her sabah benim odaya gelirdi simdi salon arasından bakıp kokluyor burnunu kaldırıyor ve geri dönüyordu yani işe yaramıştı:)) tabi burdada bir uyarıda bulunmak istiyorum bunu ilk denediğinde tavşanını izle çünki bazı tavşan türleri limon kokusuna ilgi gösteriyor yani yiyebiliyolar... umarım o tür bi tavsan diildir seninki:)) tavşanınla sana iiii günler dilerimm...

img

wolf_alone

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam WoLF_aLoNe, Öneriler için teşekkürler limon fikri ilginç geldi. Akşam deneyeceğim. Bu forumlarda ve başka sitelerde tavşanın bir yere girmesini istemediğimizde yüzüne spreyle su sıkmak, sertçe bağırmak, hafif tokatlamak gibi öneriler vardı. Ben Bıdık''a kıyamadığım için bu yöntemleri denemedim. Benden ürksün istemiyorum. Sevgi dolu olsun istiyorum. İyi günler dilerim.

img

argonaut

ÖZEL MESAJ

selam Argonaut umarım önerim işe yaramıstır .. her tavşanda uyucak diye birsey yok benim tavşanda yemek yerken keşvettim hep limondan kacardı limon oldugu yere girmez yaklaşmazdı.. bende kendime çözüm ürettim :)) bundan yola cıkarak öneri yaptım.. ama sen denerken mutlaka izle tavşanını tamammı dostum? kendine ii bak bu arada işe yararsa haberim olsun yayarız bu öneriyi:)

img

wolf_alone

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ