Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

engerek - 2.sayfa

arkadaşlar bu kadar kıymetli bir yılansa kafkas engereği size 2-2.5 ay sona artvine gittiğimde bir tane daha yakalatmaya çalışırım denk gelirmi gelmezmi bilmem ama uğraşırım fakat erkeğini dişisini ayıramam şansınıza! ben yılandan fazla anlamam avda gezerken tesadüfen görüyoruz.geçen sene mardinde uzun marlboro paketi büyüklüğünde siyah akrep gördüm kimse inanmadı...

Selamlar Vipera, Önce gaza gelmeyelim, sakin olalım. Maçın devre arası oldu cevabımı vereyim. Bana Türkiye-Amerika karşılaştırması yapma öncelikle. Amerika`da toplanması yasak olan Gila Monster sürüngen türü tüm hayvanat bahçelerinde üretilmekte ve bu hayvanat bahçelerinden de özel koleksiyonculara verilmektedir. Bu sayede doğada risk altında olan bu tür yüzlerce kişi tarafından üretilip soyunun tehlikede olma durumu kalmamıştır. Şimdi söyle Türkiye`de hangi hayvanat bahçesinin böyle bir projesi mevcut analatır mısın bana? Türkiye`de genel insanların yılanlara, özellikle engereklere, bakışını ben sana özetliyeyim. `Ana bak bak lan yılan var üçgen gafa hemide ez ulan ez başını gaçmasın kafir` Sürüngen bilincinin bu seviyede olduğu bir ülkede devletin ``sözde`` koruması neye yarar? Zaten Türkiye`deki habitat yok edilmesi nedeniyle bu hayvanların işi iyice zor durumda bir de üstüne halkımızın cahilliği hayvanların soyunu ne hale getirdi... Gelelin izin mevzusuna...Türkiye`de herşeyin izni alınır sen merak etme. Bir kanun var ise ona uyarız o da problem değil. Ama ben yılların bana verdiği sürüngen tecrübesi ve genetik mühendisliğinin getirdiği bilgiyle de bu türü üretmeye niyetliyim. 10 sene sonra bir çiftte sana veririm. Bu iş bu ülkede böyle olur, aksi halde bu hayvanları milletin bıçaklarının sapına süs diye koydğu derilerde görürüz. Sağlıcakla, Yasin

img

yasincakmak

19 yıl 6 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm maçta olduğumuzuda kim söyledi. benim durumumumda gaz değil duyarlılık olduğunu söyleyebilirim. ben halkın yılanlara nasıl baktığını başka birisinden öğrenecek değilim. yıllarca o yılanlar konusunda yerli halkla sıkça konuştum. sonuç ne biliyormusun. anadoluda insanlar genelde savunmöa amaçlı yılan ölodürüyor. zehirsiz pek çok tür arada kaynıyor orası tamamen eğitimsizlikten onu kabul ederim ama başka bişr noktada çocuğunu ailesini yaşam ortamını koruma çabalıyla öldürülüyor.bu eğitimle ilgili bir olay. ve bu ölümler yerleşim yerlerinde bağ ve bahçelerde oluyor. daha sakıncalı bir şey söyleyeyimmi sana. bilinçsizce yapılan bir zararda özüre neden vardır ve düzeltilebilir ama bunun bilkinçli bir şekilde yapılması işte o zaman katliam başlar. o senin amerikadan ben başka bir örnek vereyim binlşerce çıngıraklı yılan gödteri amaçlı olarak kafalrı kesiliyor derileri yüzülüyor. bu keyif için yapılıyor ve binlerce turist çekiyor. eeee hangisi daha masum. ülkemizde bir hayvan çoğaltılabilir. buna izin verilebilir. anlaşılmadığım bir başka mevzuu da bu işte bizde isteriz bunun yapılmasını. ama yasal yollarla. bir genetik mühendisi olarak bu işin ne gibi zorluklarla karşılaşışlarak yapılacağını anlamayacağım bile ama bu iş öle ahpap bana oradan bi çift yollalarla olmaz. sen izin al ben hiçbir karşılık beklemeden senin çifliğine ilk örnekleri almana elimden geldiğincve yardım edeyim. bu işi gönüllü yapacak pek çok insanda olacaktır ama işte o olanaklların sunulduğu bir ortamı temin etmen şartı tabiki yasalarımızda mevcut. bilgili ve dürüstçe yapılan hiç bir işe ne aklı olan ki,mse karşı çıkmaz . bende değilim . legal olduğunca tabi. şimdi buraya bi dikkat bu caltan nikli avcı ruhlu adam burada edteyene bu hayvanı yollarım diyo. yollarmı? bence yollar. zaten bu adamlardan bisürü var. yusufeline yolu düşen bu hayvanı görebilir gören alabilirde alan satabilirde sonraaa. al sana illegal bir piaysa. tekeler gibi üret sal ahmaklar toplasın olayıda pek mümkün değil. eee nolcak. buara potansiyel tehlike bu adamlar. umarım anlaşılmışımdır. sözüm ona . bu hayvanı üretme fikri sna ait dseğil. bunu yapmak isteyen pek çok insanın çekinceleri popülasyona zxarar vermeden bu i,şi nasıl yapacakları. en iyi çözüm gibi görünen doğal popülasyonda destekli koruma ama bu işi ülkemizde üslenen kişilere yılanı göstersen bizden uzak olsun al git derler. ki çevre kortrumaya siyası nedenlerle atanmış bilinçli çevre sorumlusu abilerimiz göstermeleik projelerle maaş günlerini sayarken bu yılanı8ndeğeri,ni bilen son alıcılar kolleksiyonlarıyla gurur duyuyorlar. bu maç değil doğal tepki... , saygılarımla vipera

img

vipera

19 yıl 9 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yok maçı izleyen bendim sen değil :) Hocam sakin sakin goruslerimizi ortaya attıktan sonra problem yok, zaten ikimizde aynı şeyi istiyoruz. Öteki konuda cevabımı yazdım, bu konuda da yazıcam lakin şu an vaktim yok. Yasin

img

yasincakmak

19 yıl 6 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

tepkimin odağında olduğunu düşünmeni istemem ben bir kitleye sesleniyorum . buara yıllardır bir çok adam çıktı yükseklerden uçan ve eskiler bilir kalan benim giden onlar. ve bilki benin bu konuda hassalığımın sebebi bir birikimin varlığıdır. amaçları dışında çalışanları pek sevmem. ben defalerce dedim burada o dışarıdan getirdiğiniz hayvanlar benim alanımın dışı ben türkiye herpatofaunası çalıştım ve bu kanuda bilgiliyim. haaa söz konusu yerli türler üzerinde ğalanlar olursa kendimi haklı görerek müdahele ederim.

img

vipera

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar bana niye kızıp beni kınıyosunuz? ben sadece meraklı arkadaşa getireyim dedim üretmek istiyosa üretsin hiç olmazssa soyu tükendimi birisinin elinde 1-2 numune olur.vipera bey sizin dediğiniz gibi ben bu hayvanı doğada gezerken toplama hakkını kendimde bulmuyorum tabiat karşısında öyle bir hakkım yok. ancak gezerken ayağımın altından kaçan yılanı yakalamakla emin ol onun haytaını kurtarıyorum o köylülere dur demezssen hiç şansı yok yılanın saniyede gebertirler! hele engerekse!.sen biyologsun daha iyi bilirsin köylüye yılan bilincini aşılaman için bir 20 sene daha lazım bence!oralarda 1 kurt 2 yılan saniyede itlaf edilir sorgusuz sualsiz vede yaptırımsiz.istan buldan sipariş veren kişiyi tanımıyorum ayrıca adamlar o işe sıcak bakmıyorlar çünkü yayla insanının pek parayla işi olmaz.hatır için yaparlar her şeyi yılanıda öyle tutarlarsa bilmem! benim amacım bu türün korunması çünkü gerçekten çok güzel bir yılan ve çok ender gözüküyor şelalenin altında bir bölge var rastlarsam ancak orda rastlıyorum.vipera bey bu hayvanlar görüldükleri yerde öldürülüyor koruma altında olmaları falan masal türkiyede yaşıyorsunuz bunu unutmayın lütfen saygılar

vipera birşey daha var anadoluda halk savunma amaçlı falan yılan öldürmüyor bu hikaye. öldürmüş olmak için öldürürler yılan olduğu için öldürürler bunu sende gayet iyi biliyorsun kimse kendini kandırmasın. ve ayrıca 17 senedir yusufeline giderim bu süre içinde türkiyeden akademik olarak bu hayvanları inceleyen kimseye rastlamdım alman,hollandalı,rus proflar geldiler dağda yattılar icelediler v.s. bizim memleketten tık yok yaban hayatı ve milli parklardan bir ekip gelir köylüye sorar kaç tane gördün nerde gördün oldu bitti.sana dediğim gibi bu işler için çok erken.

Caltan, Benimle [email protected] adresinden kontağa geçer misin?

img

yasincakmak

19 yıl 6 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

caltan dostım aslında doğru söylüyorsun bu ülkede sadece kanunlar ve yasalar var ama bunları uygulayacak yurdum insanları yok. bizler burada birbirimizle tartısıp birbirimizin kalbini kırıyoruz koruma altındaki canlıları görüyoruz hepsi bakımsızlıktan ölüyorlar eminim ki senin üç sene baktığın canlı şu an ya ölmüştür yada ölmek üzeredir. geçenlerde benim kız hasta oldu veterinere götürdüm yurdum insanı söyle bir uzaktan baktı bunun bir şeyi yok deyip geri göndredi suratıma baktığında sanki bana besleyecek başka bir hayvan bulamadınmı der gibiydi kötü amaçla kullanılmadıkları sürece aslında bu canlıları bizlerden başkaları pek düşünmüyor. bu ülkede o yüzden yusufeline gitttiğinde fazla bulursan ben bile bir çift bakabilirim.. site dostlarına selamlar........

img

gvr1923

19 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ya varya labaratorda uzun bisiler yazdim, anlatmayi dusundum ama sonra bosverdim biliyor musun vipera? Cunku anladigim sudur ki Turkiye`de herpetology cok geride ve Turkiye turlerinin bazilari ciddi tehlikede. Ben kendi capimda bu yazdan baslamak uzere bu isle ilgilenecegim ve kismetse onumuzdekki 2-3 yil icinde kesin donus yaptigim zaman da cok daha buyuk oranda bir proje gerceklestirecegim. Yerel halk egitilecekmis, populasyon dogal ortaminda korunacakmis bunlar Turkiye`de su asamada hikaye. Hele ki zehirli bir yilan turu icin. Turkiye`de universitelerde dahi surungen %80 alkolde fikse edilen gosteri araci ne yazik ki. Son cumlem su olsun: Dunyanin su durumdaki gidisatina gore nesli tehlikede tum surungenlerin kurtulusu bilincli "captive" populasyonlardir.

img

yasincakmak

19 yıl 6 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam bi konuda konuşmak için o konuyu araştırmış olmak gerekir bu kanıdayım 1. çevreyi koruma işi orman bakanlığındadır üni . gerev sahibideğil. üni. birçok bilim adamı konuda yetişmiş ve gayet başarılıdırlar. tahnit örnekleri dünyanın heryerşinde yaıpaln birr haklı usuldür. 2. köylü yılanı öldürüreklen şov yapmaz bunu söyledim ben bunu her milletten bir çok insan yapar . ama bası yerlerde turistlere gösteriş amacıyla katlediliyorlar. yılanlara olan doğalkorku insanda iç güdüseldir. 3. captive popülasyonların sonucu tek tip ve üreyemeyen birteylerdir. doğal yapılarına tres düşen durumlar ortaya çıkar. oradan alacağınız her birey bu konuda uzmanlığı bulunmayan sizlerin oraya vereceği zaralardan başka bişiy olmaz. bu konudapara kazanan sizin yayla insanı değil onun verdiği adam ve onun sattığı adam sona onun yolladığı avrupalı..vs vs vs. siz sizin değerlkerinizi peş keş çekmiş olurdunuz. ülkemiz üniversitelerinde dünyadada bu çevrede tanınmış bir ççok bilim adamını görmöeyen sizlerin bu laflarınız konuyu arastırmamış olmanıoz veriyorum.

img

vipera

ÖZEL MESAJ