Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

yardım edin lütfen

arkadaşlar meraba.tanıdığım bi pet shop geçtiğimiz günlerde dükkanına bir iguana getirmişti.böyle siyah bişey cinsinide bilmiyorum.hayvan gayet alımlı ve gizemli duruyordu.ama hayvanı çok küçük birakvaryuma koymuşlar ne ısıtma var ne bişey songördüğümde çok bitkin bir haldeydi.kolu yanmış (ön sol kolu)hareket etmiyor,zayıflamış kendini kaldıramıyor.çok moralim bozuldu ve onu aldım eve getirdim benim igumun yanına koydum.şimdi sormak istediğim,neyappalıyım.yarasını sildim temizledim.ama çok bitkin yemek yemiyor.kötü durumda ve benim iguya zararı dokunabilirmi.zaten hayvan baya büyük.cinsini de bilmiyorum.tarif edeyim,siyah renkte yeşil iguanalar gibi çenesinde gerdanı yok gırtlağı dümdüz yani.kuyruğu böyle pürüzlü.pütütr pütür yani dümdüz değil ne olabilir resmine de koyarım. yardımınız için teşekkürler...

img

sürüngenci

19 yıl 1 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam sürüngenci , bahsettiğin hayvan tariflerine göre agama olabilir belkide ülkemizde yasayan (Laudakia stellio) kaya=dikenli keleridir resmini yollarsan iyi olur , anlattığına göre durumu çok kötüymüş ölebilirde ama petshoptan almasan kesin ölurdu sen yine elinden geleni yapıyorsun , hayvanın yanan bölgesini rivanol diye bir ilaç var toz şeklinde ufak paketlerde satılıyor ondan al 1 litre ılık suya koyup karıştırdıktan sonra hayvanın yanan bölgesini onunla sil sonra kurulama o ilacı derisinin emmesi lazım kendi kurusun daha sonrada bepanten (krem) sür her gün bunu tekrarla söylediğim ilaçların yazılışları böle değil ama bu şekilde söylersen eczacıya verir, beslenmeme durumuna gelince ; hayvanın türünü bilmiyorum ama şöyle yapabilirsin iguanalar için satılan kuru yemleri ılık suda ıslatıp iyice ezdir bebek maması kıvamına gelince hayvanın ağzına azar azar iğnesi çıkarılmış sırıngayla ver fakat çok fazla verme çünkü hayvan bitkin olduğundan sindirmesi zor olabilir bide dikkatlice ver verdiğini yutmadan tekrar verme hayvan boğulmasın bundaki amaç hayvanın doyması değil açlıktan ölmemesi bu yüzden az yemek ver , hayvanı kendi igunun yanından alıp başka bir akvaryuma koyarsan iyi olur sıcaklığıda ayarlarsın inşallah iyi olur durumu düzelir durumlardan haberdar edersen sevinirim ,,,snakehunter,,,

çok üzgünüm.gerek kalmadı galiba başaramadım.sabah işe gelirken baktığım da hiç hareket yoktu.sanırım korktuğum başıma geldi.akşam eve döndüğümde tekrar bakıcam ama sanırım öldü.ben gene yazarım son durumu.yardımların için çok teşekkür ederim kardeşim...

img

sürüngenci

ÖZEL MESAJ

evet malesef kaybettim :(

img

sürüngenci

ÖZEL MESAJ