Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

Albino Desensiz Suphan Kobra Resimler

Dünya`da toplasan 10 tane vardır herhalde. Bir taneside benim evimde...Asıl ben böyle bir güzellik görmedim :) Büyünce ne olacak acaba....

Bu arada arkadaşın zehiri bir insanı 15-20 dakikada haklıyor :)

img

yasincakmak

19 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm yasincakmak sanırım eskiden bu forma uğramıştın. yanlış hatırlamıyorsam( geçmiş konuşmaları incelemedim henüz)yılanların zehir bezlerinin alındığına dair bir düşüncen vardı. hatam varsa düzelt lütfen ama bu konu yarım kalmış bir konu oldu bu formda. yılanlarından tanıdım bu yılanın resmi daha öncede yayınldı değilmi. saygılarımla vipera

img

vipera

19 yıl 10 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam Vipera, Obur konuda detaylı bir cevap yazacağım sana bir ara şu an GS maçı başlıyor onu izliyecem. Bu yılana gelince bunun resmini post etmemiştim eski forumda. Zehir alma muhabbetindeki yılan başkaydı. O yılanda hala elimde hatta dün çektiğim bir resmini koyarım bu topigin sonuna. Zehirli yılanların zehir bezleri sağlıklı şekilde bir veteriner tarafından alınabilir ve bu yılanlar hiçbir problem yaşamadan hayatlarına captive populasyonda devam edebilirler. Tabiki dogada yasamaları mucizelere bağlı. Bu yılana gelince bu arkadaş gayet zehirli. Hem albino hem de patternless kaouthia olması onu snow kategorisine koyuyor ki dünyada snow N.kaouthia 10 taneden az mevcut. Saglicakla, Yasin [IMG]http://img118.imageshack.us/img118/8960/p10100363cc.jpg[/IMG] [IMG]http://img118.imageshack.us/img118/1323/p10100155fp.jpg[/IMG]

img

yasincakmak

19 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

img

yasincakmak

19 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

demek zehir bezleri alınabiliyor. peki bunu yapan klinik yada benzeri bir yeri yazabilirmisin abana. birde köpekler ses çıkarıyor diye rahatsız olan sahipleri ses tellerini kestiriyorlardı .bu konuda yorumunuzu sorabilirmiyim.

img

vipera

ÖZEL MESAJ

Selamlar, Venomoid Inc. adli bir sirket var bunu NewYork`ta yapan, Carolina Reptile Exchange adli baska bir sirket var bunu North Carolina`da yapan. Kendi doktorlarıyla çalışıyorlar. Onlarla kontağa geçmek istersen numaralarını veririm. Olayın ne kadar etik olduğu boyutuna gelince: Ben bunu köpeklerin ses tellerinin koparılması ya da kedilerin pençelerinin kesilmesiyle karşılaştırmıyorum. Çünkü bu işlemlerden geçirilmiş hayvanlar ilerideki yaşamlarında eziyet çekerler. Bağıramıyan bir köpek kendini ifade edemez, pençesiz bir kedi koşmakta zorluk çeker. Ve hayvanlar ayrıca bunun açısını çekerler, piskolojik problem yaşarlar. Fakat zaten hayatı boyunca kafeste yaşayacak olan bir kobranın zehir bezlerine ihtiyacı yoktur. Bende hem zehirli hemde zehirsiz kobra mevcut. Hepsi gayet sağlıklı bir hayat sürüyor. Ve işin en önemlisi olayın piskolojik boyutu sıfır çünkü hayvanlar halen kendilerini zehirli sanıyorlar. Fizyolojik ve piskolojik durumların dışında benim götüşüme gelince: Bence hiçbir hayvanı hiçbir şekilde değiştirmek doğru değil. Buna kedi ve kopeklerin kısırlştırılması da dahil. Lakin kedi ve köpekler kısırlaştırılmaz ise ciddi sorunlar doğuyor. Hayvanlar öldürülmek zoruna kalınıyor. Aynı şekilde yeni başlayan zehirli yılan besleyen insanların zehirli kobralar ile başlamaları daha da büyük problem oluşturuyor.İnsanlar ölüyor. O nedenle ben olaya soğuk baksamda ne hayvana ne de sahibine bir zarar vermediği için tamamen karşı çıkmıyorum. Yasin

img

yasincakmak

19 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

yılan lar zehirlerini sadece avını etkisiz hale getirmek için değil aynı zamanda sindirim içinde kullanırlar. zaten tükrük bezlerinin farklılaşması ile oluşur zehir bezleri. ben bu olayın etikyönüne şöyle bakıyorum tutsaklaştırdığın hayvanının mutluyluğunu tartışamazken köreltilmiş organlarıyla tutsaklıkları daim hale getririlmişlerin ki ne kadar tartışılabilir. teşekkürler numaralarına ihtiyacım olamayacak benim misafir ettiğim zehirli hayvanların her hangi bir operasyona ihtiyacı olmayacak. TALEP OLDUĞUNCA ÜRETİM OLUR...?...

img

vipera

ÖZEL MESAJ

Hocam yılanların zehirlerinin sindirimde etkili oldugu teorisi sadece gözleme dayalı üretilmiş bir teoridir. Evet hemotoksik yilanlar zehirlerini bıraktıklarında kurbanda çok ciddi bir doku ölümü gerçekleşir ve bu ölü hayvanı sindirmek daha kolaydır fakat yıllardır yapılan araştırmalard görülmüştür ki yılanların çok sağlam bir sindirim sistemi bulunmaktadır ve doku ölümü olmasa dahi sindirim gerçekleşir. Nörotoksik yılanlarda (kobralar, mambalar) doku ölümü zaten çok azdır, o nedenle sindirime yardımcılıkta azdır. Ben buna kişisel gözlemlerimden de örnek vereyim. İki tane Rhino Viper`ım var. Biri venomoid, biri değil. İkisininde dışkısı aynı ve ikiside gayet rahat yaşıyorlar. 3 tane kobram var. İkisi zehirli birisi venomoid. En sağlıklı olanı venomoid olan (1.5 metreyi geçi arkadaş) ve dışkıları gene aynı. Arz talep mevzusuna gelince. Zehirli hayvanlar piyasada 50$`dan başlayan fiyatlardan gittiği sürece tecrübesiz insanlar bu alışverişi yapıp kendilerini ve çevrelerindekileri tehlikeye atacaklar. Ben bu iş komple yasaklanmadıkça (ki buda bize haksızlık olur) venomoid yılanların gerekli olduğunu düşünüyorum. Aksi halde bu işi bilmeyen bir sürü insana ölümcül birer silah verilmiş olacak. Yasin

img

yasincakmak

19 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

bunların tahmin olduğunu jkimsöylüyor sana. bunlar birer gerçek tamammı öle bunlar tahmin falan demekle olmaz. nörotoksik yılanlardada sindirimde kullanılacak enzimler var. bu arada hayvanın dışkısına hangi kimyasal ayrıştırıcı testi uyguladınki ve bunukaç numudnede yaptında bu sonuca vardın. yokda görüntü ve kokusundan kimyasal bileşimi anlaşılabiliyormu orada? suyılanlarında zehir bezeri vardır ve bu zehir ağız boşluğuna akıtılır. ancak avın ölümüyle alakası yoktur. bu ne için peki. bu konuyu araştırıyoruz ama etik olarak bu hayvanın vede başkalarının bu gibi olaylarla iğdiş edilmesini doğru ulmuyor bir hayvanseverede yakıştıramıyorum.

img

vipera

ÖZEL MESAJ