Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

yeni iguanam hakkinda yardim lutfenn

merhaba yaklasik 1 hafta once iguana aldim forumda okudugum herseyi hemen hemen yerine getirdim ilk baslarda iguanam daha yavru oldugundan kucuk bi akvaryuma koymustum bu akvaryumun uzunlugu tam iguanin boyundaydi ve forumu biraz okuduktan sonra hemen gidip icine suanda benim bile rahatca sigabilecegim bi kafes yaptirdim. yeni kafese iguanayi daha bugun yerlestirdim. yalniz ben iguanami henuz hic yemek yerken gormedim kabina koydugum yemeklerde aksam geldigimde dagilmis oluodu ayrica suda icmio ve akvaryumda hic iguananin diskini da gormedim. Iguanam benden cok korkuo kafese daha bugun koydum yeni yerini seviceginden eminim ve yurtdisinda yasadigim icin herturlu olanagi saglayabildim ztn florida da yasadigim icin nem den dolayi pek bi sorunum olmuyor. ama iguanayi elime almaya calistigimda hayvan cildiriyor ordan oraya kosuyor kafasini carpio ve elimden de hic biturlu yemek yemio(bunlarin hepsi kucuk akvaryumdayken oluodu yeni kafesde henuz deneme sansim olmadi)elime yemek koyup yaklastirdigimda da kacio napicagimi bilmiorm ve de kafes odamda oldugu icin ben ne zaman oda da olsam hareket etmeyip hur dikkat beni izliyor benden cok korkuyor:( herseyi denedim banyoda yaptirdim yemekde vermedim bi gun belki elimden yer die ama yemedi ztn yemek versemde yemio. kafesin ustunede petshop dan aldigim hem isi hemde gunes isini veren iguana gibi gunes ve isi ihtiyaci olan surungenler icin uretilmis bi ampul koydum. lutfen bana yardimci olun bana nasil alisir bu igos??? ve son olarak eskiden hic kuyruk atmazdi yeni kafese koyduktan 2 saat sonra elime almaya calistigimda kuyruk atti bana. YARDIMMMM

img

hayvanhastasi

18 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ayrica su anda deri deistirio agrasifligi o yuzden olabilirmi? kafesin resmini siteye koydum bakip bana fikirlerinizi soylermisniz

img

hayvanhastasi

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Kafes super olmus elinize saglık. Iguanalar oldukça hassas canlılardır. Fotoda igunuz saglıklı gorunuyor. Yani saglık sorunu nedeni ile agresif oldugunu sanmam. Büyük ihtimalle sizden onceki sahibi tarafından hırpalanmış olabilir. Doğada iguananın baş düşmanı kuşlar oldugundan igunuzu elinize almak istediginizde asla yukarıdan zorla kavramayınız! Eger boyle yaparsanız bir süre sonra igunuz elinizden korkacak ve onu avlamaya çalıştıgınızı düşünerek strese girecektir. Igunun strese girmesi çok tehlikelidir bu rahatlikla onun yemeden içmeden kesilmesine hastalanmasına ve ölümüne yol açabilir. Anlaşılan sizin igunuzun durumu bu. Yani strese girmiş ve insanlardan korkar bir hale gelmiş. İşiniz zor. Oldukça sabırlı olmalısınız. Birinci kural uzun bir süre igunuzu asla elinize almayın onu asla zorlamayın. Onunla uzaktan ilgilenin. Kafese elinizi sokmanız gerektiginde ani hareketler yapmadan yavaşca hareket edin. Zamanla igunuz size daha fazla ısınacaktır. Zaman zaman yiyecegini elinize alın ve elinizden yemesini bekleyin. (asla zorlamadan !) Eminim ki bir sure sonra (tabii bu igunuzun cinsiyeti ve mizacı ile de alakalı) size alışacaktır. Hazırlamış oldugunuz kafes gayet güzel olmuş elinize saglık (UV lambası da var sanırım)

img

murathan

20 yıl 8 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

o zaman sorunu bulduk sayilir cunku ben ilk aldigimda bilmedigim icin ustunden bi kac kere kavrayarak almistim galiba benden korkmasindaki neden bu. bugunde elime biraz marul koyup ona yaklastirdigimda kuyruk atti:(( neyse cok tesekkurler dediklerini yapicam saol

img

hayvanhastasi

ÖZEL MESAJ

Gerçekten güzel bir kafesiniz olmus yemek konusunda bence biraz sıkmayın elinize gelmesi ve size alısması biraz zaman alıcaktır su aralar hiç bir şekilde zorlama ile bir şey yaptırmayın banyo yemek yedirme vb sadece onunla ilgilendiğinizi ve sevdiğinizi gostermeniz yavaş yavaş size alısmasını sağlayacaktır birde sakın yuksek ses ile konusma muzik vb seyler olmassa cok iyi olur. . . bir de kucuk bir tavsiyede bulunmak işterim kafes içerisine kalın kot bezinden bir hamak kurarsanız orada uyudugunu ve orayı seveceğini goreceksiniz ama ısıtmaya cok yakın bir hamak kurmayınız cunku yanma ihtimali olan bir şey onu ayarlarsınız hamak gerçekten cok sevdiklei bir olay bence cunku bizim veledleri ne zaman gorsem hamaklarında uyuyolar (benim hamak bu arada perdeden yapılmış bir olay unutmayınız igunuza sabır gosterirseniz oda size sevgi gostericektir. . . Saygılarımla

img

xcvxc

19 yıl 1 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eklemeyi unutmuşum :) Birşekilde Igunuzu mutlaka elinize almanız gerekiyor ise dedigim gibi elinizi igunun başının üstünden degil, ayakları hizasından yavaşça uzatınız ve elinize çıkmasını bekleyiniz. Tabii ki unutmayınız ki iguların çeneleri çok güçlüdür ! sizinki bebek oldugundan henuz sorun olmaz ama erişkin bir iguana eger iyi bir şekilde ehlileştirilmedi ise çok fena ısırır. Sevgiler...

img

murathan

20 yıl 8 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ