Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

bi sorum var!!

bi hafta kadar önce 2 tane kırmızı yanak aldı.Aldım dersem yalan olucak petshop sahibi adam zorla verdi.Olay şöyle gelişti; 3 yıldır baktığım ky su kaplumbağama kardeş almaya gitmiştim petshopa.Petshop sahibi adam bana plastik bi kap gösterdi ve içinde 2 adet kaplumbağa olduğunu söyledi.Orda olmamalarını çok isterdim ama maalesef pis iğrenç kabın içinde pis suda hareketsiz duruyolardı.Bana sularını bayağdır değiştiremediğini tanesini 3 milyondan kapluşlar verebileceğini söyledi..Pek de pis bi adamdı,çok da pis bi adamdı..:) Kapluşlara baktım kapuklar yumuşak hareketsizdiler.Neyse o pis suda ölceklerine ben aliim bari dedim.Bi haftadır yemek yiyolar,güneşleniolar..Sizce bu sağlıklı olduklarını gösterir mi?? Bi tanesi bütün odayı 6-7 kere turladı ve acayip enerjikti..Kabukları, yaşları çok küçük olduklarından yumuşak olabilir mi?? Yoksa hastalık belirtisi midir?? Gözlerinde bi problem yok.Bi de turtle-vit diye bi vitamin aldım.Bu vitamini yemlerine damlatiyim mi??

img

henryıv

18 yıl 11 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm henryIV

KY su kaplumbağaları adları gibi suda yaşarlar. odada gezdirme. bu hem stres yaratabilir, hem de kaşla göz arasında kaybolmalarına veya yaralanmalarına yol açar. ayrıca uzun süre sudan çıkınca dehidrasyon yaşarlar. bunun yanında yerden normalde suda karşılaşmayacakları bakteriler kapabilirler.

çok yavru kaplumbağaların kabuklarının yumuşak olması normaldir ancak çok da yumuşak olmaması lazınm. boylarını yazarsan ne kadar yavru olduklarını anlarız. kabuk yumuşaması kalsiyum ve D3 vitamini eksikliğidir ve tehlikelidir. bol bol güneşe çıkar. ve yemlerine vitamin damlat bir müddet. fazla da değil tabi.  

kaplumbağanın nasıl bir ortamda yaşadıklarını yazmamışsın. sana daha çok yardımcı olabilirz. güneşlenmeleri ve yemek yemeleri iyi bişey ancak daha ayrıntılı bilgi için:

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=2093

başlığına bir bakmanı tavsiye ederim.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağlar 3 buçuk cm,şu anda büyük plastik bi kapta bakıyorum onlara 1 buçuk 2 litre kadar su içindeler..Diğer kaplumbağamın akvaryumuna koyamadım bunları naapcaamı bilmiorum..Sence aynı akvaryuma koyiyim mi bunlar momo?? Kapukları sert değil,bi tanesinin kabuğunun altı yani yumuşak dokunun olduğu yer yumuşak gibi geldi bana?? Sence nasıl görünüyo durum??

img

henryıv

ÖZEL MESAJ

diger kaplumbağan çük büyük değilse bişey olmaz. dikkat et ki birbirlerini ısırmasınlar. genelde dişiler ile dişiler ve erkekler ile erkeklerin tutulması önerilir.aralarındaki büyüklük farkının de 5 cm''den fazla olmaması tavsiye edilir. akvaryumdaki alan darsa ayrıca kavgalara yol açar. 3 cm gerçekten çok küçük bir kaplumbağa, normalde bunların satışının yasak olması lazım. daha çok yavru. zavallı şey. ne kadar korkmuştur. en kısa zamanda akvaryum, 28-29 derece ısı ve kaliteli yem dileğiyle.

img

momo

ÖZEL MESAJ

momo attım valla iki minik kapluşu akvaryuma diğer 7 cmlik kapluşun yanına..hayırlısı.. sence birbirlerine hastalık bulaştırma gibi bi durumları olur mu?

img

henryıv

ÖZEL MESAJ

bişey olmaz.... mantar ve parazit yoksa bişey olmaz. onu da zaten bilemezsin o yüzden için rahat olsun.

img

momo

ÖZEL MESAJ

çoooook teşekkürler!! teşekkür ötesi!! mutlu mesut yaşıyolar şu anda, kaynaşmış görünüolar!! ufaklıklar çok girişken hemen tanıştılar büyük kapluşla çok rahatlar

img

henryıv

ÖZEL MESAJ

inşallah yavrularını da görürüsün!:)

img

saloyer

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ