Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Önemsenmeyen Konu Kuru Bölge -2

Okuyanlar bilir daha öncede - su kaplumbağalarında önemsenmeyen konu kuru bölge - diye bir yazı yazmıştım gene aynı konuya devam edeceğim
Bu kuru bölge olayı hala pek önemsenmiyor daha doğrusu konu yanlış bir biçimde dar bir düşünce içerisinde kısılmış kalmış gibi gözüküyor.Akvaryumdaki kuru bölge tek olmak zorunda değil bir çok kuru bölge yaratabilirsiniz.Akvaryum içine değişik taşlar yada kayalar koymaktan çekinmeyin bu kayalar su altındada çokça kullanılabilir ve değişik düzenler yapılabilir.Tek dikkat edilmesi gereken suya zehirli bazı bileşikler salacak tipte taşlar olmasın.Taşları derelerden deniz kıyılarından toplayabilirsiniz yada petshoplardan satın alabilirsiniz. Benim gördüğüm akvaryumlar bu açıdan çok çıplak bırakılıyor.Kuru bölgeler çıplak platformlardan ibaret kalmasın.Bu platformları biraz daha geliştirin .Düşününki bu plaformlar aslında onların esas yuvaları
Yurt dışı sitelerde adeta kuş yuvası gibi 5 tarafı kapalı tepesinde lambası olan bir çok kutu yuva tipi kuru bölge örneği gördüm.Kutu yuva tamamiyle akvaryum dışında duruyor.yuvanın tek açık tarafı akvaryuma bakan yüzeyi.kaplumbağa bu açık taraftan eğimli bir platform ile akvaryuma inip çıkıyor.Bu kutular o şekilde yapılmışki kaplumbağa eğimli yüzeyden ancak kutunun içine girebiliyor yani dışarı firar etmesi mümkün değil.Bu tip kutu yuva tipi kuru bölgelerde lamba yuvanın üstüne monte edildiği için hem ısı tasarrufu oluyor (Çok daha düşük watlı ampul yetiyor ) hemde kutu yuva akvaryum dışında olduğundan su içinde taşıtmak için askı yada ayak sistemi yaratmayada gerek kalmıyor.
Ama yanlış anlaşılmasın kutu yuvaları en iyi çözüm olarak göstermiyorum bu sadece bir fikir.. değişik bir kuru bölge yaratma yöntemi
Hadi bakalım yaratıcı zekalar iş başına ...ısı  yalıtımlı ..camlı pencereli.. açılır kapanır kısaca kolay temizlenir yuva örnekleri düşünmeye başlayın.Ama düşünürken mutlaka çizin fikirlerinizi çizerek geliştirin.
su kaplumbağası kuru bölgesi (yuvası ) tasarım yarışması...birinci yok ..ödül yok.. süre sonsuz ..malzeme size kalmış

img

frozen

18 yıl 3 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim de kaç zamandır alımda bu tarz birşey. Hep yabancı sitelerde görüp imreniyordum. Tek sorunum odamdaki yer problemiydi, ama bu gazla artık sanırım yeni girişimlerde bulunabileceğim. Tek sorun akşam maç var, o yüzden iş çıkışı bauhaus`a gisip de bakamayacam yeni malzemelere

img

thorin

18 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gerçekten pek önemsemiyoruz galiba.. bu hayvancıklar baya büyüdü artık ikisi birden çıkamıyo kayaya. yeni kayalar bulmam lazım ya da yaratıcılığımı zorlayıp bi platform falan. hatta akvaryumu da büyütmem lazım offff neyse. sakin. geçicek.

img

mono_blaine

18 yıl 5 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar, Bu kuru bölge kutularına ilişkin yabancı sitelerde görüntüler olduğu yazılmış, adres verebilir misiniz? Fikir edinmekte yardımcı olabilir...

img

koyu

18 yıl 1 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya bişey söyliycem benim kaplumbağalarım akvaryumda değil!başka bi şeyin içinde yaşıyolar.Kuru yer nası sağlayabilirim?hem o yaşadıkları yer biras küçük eğer kuru yer sağlamazsam nolur?lütfen acil cvp yazsın birisi

Görüntü koymayacağım çünkü her akvaryumun çözümü kendi şartlarına özeldir.Kendi koşullarınızı en iyi siz biliyorsunuz ve en uygun çözüm gene sizden gelelecektir.Zaten yeterince tarif ettim diye düşünüyorum.Kendiniz yaratın böylesi daha iyi olmazmı.yaratıcılık zorlanması gereken birşeydir mono_blaine kanlı vampir sitelerinde dolaşacağına akvaryumun için diy bölümlerinde dolaş,sağlığın için daha yaralı olur :)

img

frozen

ÖZEL MESAJ

euheue evet evet ben yarın bi kaya avına çıkiym. yazık, hayvan mörül mörül bakıyo bana ter içinde kaldı minicik kayaya çıkıcam diye :)

img

mono_blaine

18 yıl 5 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben bu işi büyük bir kayayla hallettim.ikisi birden rahatça sıhıyolar.hatta iki kapluşluk yer bile kalıyo.rahat rahat yayılabiliyolar yani.ama yüzmeleri için de yeterli yer var.

img

okaliptus

18 yıl 2 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Pekala... ,Yeterince vakit geçti artık fikir vermesi açısından bir fotoğraf koyabiliriz sanıyorum.Aşağıdaki örnek yabancı bir forumdan alındı.Bence estetik açıdan çok başarılı değil,görsel açıdan fazla kurcalanmamış daha ziyade basit bir işlevsellik düşünülmüş. Ahşabın suya karşı herhangi bir şekilde korunmadığını görüyorum ve gene ıstıcı lambanın kablosunun aşağı doğru serbestçe sallanmasıda ayrı bir hata.Ama kutu yuva tipi kuru bölge işte böyle bişey.Tamamen akvaryum dışında tepesinde mutlaka ısıtma lambası var,rampa çok uzun olmıyacak kaplumbağaların dışarı firar etmesi yada akvaryumdan düşmesi mutlaka engellenecek.Avantajları akvaryumlarda yer kaplamıyor,su seviyesi yüksek olabiliyor ve acaba bu platformu akvaryum camına nasıl tutturacam derdi yok.Tam akvaryum hizasında duvara 2 adet L tipi taşıyıcı vidalayarak kutuyu üstüne bile koyabilirsiniz.Herkes kendi akvaryum konumuna ve gereksinimine göre değişik şeyler düşünebilir ve yapabilir.Bunların üstünü çoğunluk kapatıyorlar yada tel koyuyorlar hatta ön tarafınıda sadece bi kapı deliği bırakıp kapatıyorlar.
kolay gelsin

img

frozen

ÖZEL MESAJ

sevgili frozen bildiğim halde emin olmak için soruyorum acaba kaya yada taşları yapıştırmak için slikon kullanabilirmiyiz yada senin tavsiye edebileceğin bir yapıştırıcı yada .marka varmı şimdiden teşekkür....

img

etce

17 yıl 10 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ