Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Önemsenmeyen Konu Kuru Bölge -2 - 2.sayfa

Okuyanlar bilir daha öncede - su kaplumbağalarında önemsenmeyen konu kuru bölge - diye bir yazı yazmıştım gene aynı konuya devam edeceğim
Bu kuru bölge olayı hala pek önemsenmiyor daha doğrusu konu yanlış bir biçimde dar bir düşünce içerisinde kısılmış kalmış gibi gözüküyor.Akvaryumdaki kuru bölge tek olmak zorunda değil bir çok kuru bölge yaratabilirsiniz.Akvaryum içine değişik taşlar yada kayalar koymaktan çekinmeyin bu kayalar su altındada çokça kullanılabilir ve değişik düzenler yapılabilir.Tek dikkat edilmesi gereken suya zehirli bazı bileşikler salacak tipte taşlar olmasın.Taşları derelerden deniz kıyılarından toplayabilirsiniz yada petshoplardan satın alabilirsiniz. Benim gördüğüm akvaryumlar bu açıdan çok çıplak bırakılıyor.Kuru bölgeler çıplak platformlardan ibaret kalmasın.Bu platformları biraz daha geliştirin .Düşününki bu plaformlar aslında onların esas yuvaları
Yurt dışı sitelerde adeta kuş yuvası gibi 5 tarafı kapalı tepesinde lambası olan bir çok kutu yuva tipi kuru bölge örneği gördüm.Kutu yuva tamamiyle akvaryum dışında duruyor.yuvanın tek açık tarafı akvaryuma bakan yüzeyi.kaplumbağa bu açık taraftan eğimli bir platform ile akvaryuma inip çıkıyor.Bu kutular o şekilde yapılmışki kaplumbağa eğimli yüzeyden ancak kutunun içine girebiliyor yani dışarı firar etmesi mümkün değil.Bu tip kutu yuva tipi kuru bölgelerde lamba yuvanın üstüne monte edildiği için hem ısı tasarrufu oluyor (Çok daha düşük watlı ampul yetiyor ) hemde kutu yuva akvaryum dışında olduğundan su içinde taşıtmak için askı yada ayak sistemi yaratmayada gerek kalmıyor.
Ama yanlış anlaşılmasın kutu yuvaları en iyi çözüm olarak göstermiyorum bu sadece bir fikir.. değişik bir kuru bölge yaratma yöntemi
Hadi bakalım yaratıcı zekalar iş başına ...ısı  yalıtımlı ..camlı pencereli.. açılır kapanır kısaca kolay temizlenir yuva örnekleri düşünmeye başlayın.Ama düşünürken mutlaka çizin fikirlerinizi çizerek geliştirin.
su kaplumbağası kuru bölgesi (yuvası ) tasarım yarışması...birinci yok ..ödül yok.. süre sonsuz ..malzeme size kalmış

img

frozen

18 yıl 4 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benzer fikirler benim de kafamdan geçiyordu fakat ben tamamen camdan yapmayı düşünüyordum. Ama vatani görev bitinceye kadar maalesef bu tür projelerimi ertelemek zorundayım. Şimdilik Kaplum-Boğa`larımı biraz daha rahat ettirmek için mevcut akvaryumumun yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir akvaryum aldım. Geliştirme işlemleri daha epey bir bekleyecek... Ancak arkadaşların projelerini görmek bizim ufkumuzu daha da genişletecek ve yeni fikirlere zemin hazırlayacaktır. Ben merakla bekliyorum gelecek resimleri yada en azından fikirleri... Şimdiden herkese kolay gelsin :)

img

turtlemania

18 yıl 3 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tabi kullanabilirsiniz ama mutlaka Sista nın Akvaryum Slikonu olsun.Diğerlerinden daha pahalı (ben büyük tüpü 6 milyona alıyorum).Birde dahada pahalı olan siyah slikonda kullanıyorlar ama ben kullanmadım bilgim yok.Diğer normal slikonlar suya zehirli maddeler salıyor ve bu yüzden kullanılmıyor.Büyük tüpler için birde sıkma tabancası lazım yoksa kullanamazsınız.Dışarı taşırmadan kayaları yapıştırmakta kullanabilirsiniz

img

frozen

18 yıl 4 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yaw arkadaşlar ben bulamıyorum bu fotolardan bana adre verebilecek biri var mı ?

img

foxx

18 yıl 3 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şu yukarıdaki iki foto bana ilham kaynağı oldu ve projelere başladım...ben aynısın 20*20 taban ve 15 cm yan duvar yaptırdım.20 cm uzunluğunda rampa ve bunlar tamamen cam oldu. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM FROZEN.....

img

foxx

ÖZEL MESAJ

yaw arkadaşlar benim proje tamamlandı.akwaryuma monte ettim ama bi sorum var benimkiler en fazla rampada duruyorlar.yukarıya çıkmaya korkuyorlar galiba?onları yeni mekanına nasıl alıştırcam acaba? bide şu akvaryum için olan silikonlar tamamı su içinde bile olsa yapıştığı yerden çıkmazlar demi ?

img

foxx

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar size birşey diyicem ben iki ay önce yukarıdaki akvaryumun kuru bölgesini yapmıştım fakat banimki saklama kapları vardır şeffaf onun bir köşesini keserek yaptım ama biraz daha büyütücem en yakın zamanda sizew fotolarını gönderirim

img

wildanimal93

ÖZEL MESAJ

birşeyi merak ettim o resimdeki rampayı neyle yapmış ben bulamadımda

img

wildanimal93

ÖZEL MESAJ

sanırım bir çeşit plastik örtü hani şu arabalarda moda bu aralar torpidonun üstüne koyuyosunuz kaymıyo felam yada banyoda yerde kullandığımız tarzda bişi. büyük mağazalarda var ama sağlıklımı bilemiyorum.

img

cfl250

17 yıl 10 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Haklısın saol

img

holopter

16 yıl 3 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

akvaryum da kuru bölge yok ıcınde suyun 7cm altında odun parcası var ıcı oyuk ıcıne gırebılıyorlar bunun ustune cıkıp kafayı sudan cıkarabılıyorlar kuru bölge yapmalımıyım sızce kuru bölge olmas ıse ne sorunlar olur yardımcı olurmusnuz

img

ajanibo

14 yıl 9 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ