Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

bana yardım edermisiniz

öncelikle merhaba...ben 5 aydan beri kırmızı yanaklı besliyorum.forumunuzu uzun zamandır takip ediyorum.burada yazanları dikkatle okuyup uygulamaya calışıyorum.ama anlatılanlara göre biraz ufak akvaryum almışım.benim akvaryumum 40cm uzunlugunda ve 20cm boyunda.sizce bu ufakmı?daha mı büyük almalıyım?bi de filtre konusu var.ben de yok ama suyunu haftada bir degiştiriyorum.bu zararlımı?güneş ısıgı görmüyo ama lamba var.bu yeterli olmazmı?(haziran oldu yagmur yagıyo:()bide bi tane daha almak istiyorum ama cinsiyeti belli olmaz demissiniz.uyum saglamazlarmı?bide yaşillik koymaya yer yok sayılır.illa yeşillik yani bitki gereklimi? şimdiden teşekkürler...

img

yasek

19 yıl 1 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

akvaryum şimdilik yeter bence,kaplumbağa buyurse akvaryumuda buyutursun.

filtre suyun temiz kalmasını kolaylaştıracaktır hatta su değiştirme gibi bir derdin kalmayacak sadece eksilen suyu tamamlamak ve ayda bir gibi bi surede filtre temizliği yapmak işin olacak.haftada bir su değiştirmek bence zararlıdır hele tamamen değiştiriyorsan külliyen zarardır,nihayetinde kaplumbağanın yaşam ortamını değişitiriyorsun.

lamba varsa gunes ışıgına gerek yoktur,en azından hasta olmaz kaplumbağa ama ille dört dörtlük besleyecem diyorsan güneş ışığı gereklidir.(benimkilerin direk güneş ışığı gordugu yok.)

bir tane daha almak konusuna gelince orası hassas bir konu.2 seçenek oluyo.bir yeni gelen adapte oluyo ortama mutlu mesut aktif kapluşların oluyor,ikincisi ve hem sahiplerini hem kapluşları ızdıraba sokan seçenek ise,gelen kaplumbağa eskisine gore kucuk kaçıyor yem yedirmekte guçluk çıkabiliyor ya da yeni gelen uyum sağlayamıyor,yem yememeye başlıyor,bir dert yumağı oluyor.ben yanına alayım dedim bir tane daha 2. şık gerçekleşti ve en sonunda çektiği zulme dayanamadım yeni gelenin ona da akvaryum kurdum,tekrar aktif bir kapluşa dönmesi 1 ayı buldu...seçim senin.

yeşilliğe gelince şart değildir.güzellik sağlar sadece.

img

golyad

19 yıl 5 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm golyad,

lamba derken uv lambası mı kastediyorsun? güneş ışığı veya onun yerine geçecek mor ötesi (uv) ve kızıl ötesi (infrared) şart olduğunu düşünüyorum, günde 10 dak. benimkilerin uv ve ir lambası yok, normal lamba var (100 w), akşamları açıyorum altında geriniyorlar, dün üst üste uyumuşlar, ööle bakakaldım. ama hafta sonları sürekli güneşteler.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet momo bahsettiğim uv.lamba diyince havada kaldı,uv alıyorsa kaplumbağa ayrıyetten guneş ışığına gerek yok demek istemiştim,düzelttiğin için teşekkürler.

img

golyad

19 yıl 5 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ