Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim

benm yaklaşık 5 gündür küçük sevimli bir tavşanım var daha 2 aylık.bu site ona bakımım konusunda bana epey yardımcı oldu ilk olarak bilgilerinizi burda bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.ama bnm ufaklığın sorunuyla ilgili bir bilgi bulamadım.ufaklığım geldiğinden beri hiç tuvaletini yapmadı ondan öncede bir tavşanım vardı ama o maalesef öldü.şimdi aynı şey olmasın diye edinmediğim bilgi yok ama bu konuda bşy yapamıyorm nedeni ne olabilir ve ne yapabilirim eğer bilgisi olan varsa ve bnmle paylaşırsa çok sevinirim.bu arada neşesi ve sağlığı yerinde görünüyor oyunlar oynuyor sadece yemeğini pek beğenmiyor sanırım ayrıca ekmek içinide çok seviyor acaba ona zararı dokunurmu?şimdiden tşkrler.

img

burcu2006

18 yıl 1 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm burcu aramıza hosgeldin. tavsanın hayırlı olsun. öncelikle bize tavsanını neyle beslediginden bahsedermisin? ne tür yem kullanıyosun? 2 aylık bi yavruya günlük bir el kadar veya biraz daha küçük bi parca ekmek ici yeterli bence fazla vermesen iyi edersin. bol evcilli günler

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Burcu ekmek içi mayalı olduğu için yavru tavşanların sindirim sistemi gelişim aşamasında olduğundan, etkisi negatif yönde olur.Yapman gereken öncelikle evde karanlık ve kuytu yerleri kontrol etmelisin.Evde serbest dolaşırken buralara girerler ve dışkılamayı buralara yaptığı için sen görmüyo olabilirsin.Eğer buralarda da bulamazsan tavşanının küçüklüğü ile alakalı bir durum olabilir.Çünkü 15 günlük yaşta olan tavşan yavrularının dışkılamasına annesi genital bölgesini yalayarak yardımcı olur.Sütten erken kesilen tavşanlarda bu annenin yaptığı işi ıslak pamuk ile biz uygulayarak yardımcı olabiliriz

img

angoravet

19 yıl 4 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavsiyen için teşekkürler bunu uygulıycam umarım bir yararı olur çünkü kuytu yerlerede baktım ama bişey bulamadım.

img

burcu2006

ÖZEL MESAJ

gökhan ilk olarak teşekkür ederim.ufak tavşanımın adı çilek ve ona genelde kuru mamalarından veriyorum ama onları pek sevdiği söylenemez oysa ekmek içine bayılıyor yinede çok az veriyorum çünkü çok aç gibi duruyor ve üzülüyorum dün ilk defa sadece bir yaprak marul verdim ona bayıldı ama yanında su vermedim suyunu sabah koydum zararı olduğunu burda okudum çünkü.mamasına gelince biraz uzun,sopa gibi içindede karışık küçük arpaya benzer başka yemde var ama bnm ufaklık onu sevmiyor önerebileceğin başka bir yem varsa ve markası neyse söylersen çok memnun olurum.bide marul yada havuç vereceğim zaman lar nekadar vermeliyim daha avcum kadar küçük bir tavşancık çünkü.ayrıca başka neler verebilrim şuanda nelerin zararı dokunmaz bunlarıda yazabilirsen çok sevinirim.

img

burcu2006

ÖZEL MESAJ

Her ne kadar, bir yasina kadar tavsanlara kuru mama tavsiye edilse de, onceki yllarda deneme yanilma yontemiyle ilerledigimden marul, maydanoz agirlikli beslendiler. Bu gun de ayni yontemden sasmadim bir tehlike sezmedigimden; ekledigim gidalar olsa da... Kus yemine bayiliyor Findik; misir ekmegini nerdeyse gunde bir dilim yedigi oluyor. Bunula birlikte havuc ilk aylar yedigi bir daha yemekten zevk almadigi bir gida bana kalirsa. Aradan bir zaman gecince ve sofrasi bossa lutfediyor kimi zaman. Bir donem marul, bir donem maydanoza deli oluyordu; simdi de bahcemizde yetisen kara lahana yapraklari... İshal olamadigi muddetce organik besinler daha iyi; bu benim tercihim elbette. Seciciler! Sevdiklerine oncelik taniyip digerini kurutana kadar dokumadigi oluyor. Ayni bizler gibi:)) Kuruttugum melisa yapraklari,kekik gibi cesniler katiyorum zaman zaman zevkle yemesinin yaninda saglikli da geliyor. Zeytin yiyor ekmegin icinde. Aksam elma, armut vedigim de oluyor ama onlari hep kontrollu koyuyorum onune. Onun birseyi ne kadar istemesi degil, yemesinin ona yarari ve sakincasi onemli. Sirf seviyor diye ishal olana kadar bitirir marullari ama vermiyorum; cildirsa da... Bilmem ne kadar sana katkisi olur Burcu; burada daha deneyimli kisiler var. Onlar sana uygn bir kuru mama oneririler. Ya da onceki formalara goz gezdirirsen aradigin bir cok seyi bulabilecegine inaniyorum. Saglikli buyutmeler...

img

gülçin3

18 yıl 1 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

burcu ,tavşanının önünden kuru yemi eksik etmemelisin ,15 günlükten itibaren kuru yem yiyebilirler,küçük olduğu için çok fazla yemeyebilir buda sende sevmediği aç kaldığı izlenimi uyandırır ama önünde dursun sürekli o yer (özellikle geceleri) ekmek hiç verme ,marul havuç meyve vb gıdalar için bişi demiycem ama ishal olma riski çok yüksek ,eğer ciddi ishal olursa 1 gün bile sürmeden kaybedersin taze suyuda asla eksik etme (ucu bilyeli suluklardan kullan) uygun yem için angoravet e danışmalısın tavşanına ve sana sağlıklı günler

img

sevgiyuvası

19 yıl 3 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba burcu ,öncelikle tavşanın hayırlı olsun,umarım uzun yılları sağlıklı olarak birlikte geçirirsiniz arkadaşlara katılıyorum ,bence tavşanlara özel pelet yemler var tavşanına sadece ondan vermelisin benimde 9 tane bebişim var,bugün 16 günlük oldular tavsan.org forumda resimlerini görebilirsin anneleri yanlarında olduğu için şanslılar,süt emiyorlar yavaş yavaş kuru yemde tüketmeye başladılar su ve yemi sakın önünden alma ,ne zaman ihtiyaç duyacağını bilemezsin ve eksik kalırsa -daha çok küçük -bünyesini zayıflatabilir benim tavşanım da aldığımda 15 günlüktü (bana 1 aylık demişlerdi) ölcek diye çok korktum ama onlar için en tehlikeli şey (sindirim sistemleri henüz tam gelişmediği için ) meyve sebze gibi sulu gıdalarmış o nedenle o yaşta hiç vermedim ufaklığa çok iyi bak resimlerini çekmeyi unutma :)

img

kemirgenn

18 yıl 1 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

öncelikle bütün arkadaşlara teşekkür ederim hepinizin yardımı inanılmaz oldu çünkü tavşan beslemekle ilgili hiç bir bilgiye sahip değildim ve internettede böyle faydalı bir site olduğunu hiç tahmin etmezdim iyiki bu siteyi ve sizin gibi hayvanseverleri bulmuşum şimdi tavşanım için ona faydalı olacak herşeyi elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum şimdilik pek sorunum yok tek sorunum var o da onu özlemem çünkü işte olduğum vakitler aklım hep onda :) daha şimdiden bende ona öyle bağlandımki umarım sağlığı hep yerinde olur ve bu da sizlerin sayesinde oluyor eğer yeni bilgiler edinir yada farklı önerileri tavsiyeleri olanlar varsa ve benimle paylaşırsada çok mutlu olurum ve küçük çileğim adınada hepinize tekrar teşekkür ederim :)

img

burcu2006

ÖZEL MESAJ