Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

kedimi simarttim!!!!

benim kedim cok simarmis! ve sanirim bunda benim katkim var. onu hep whiskhas`larla besledim. Simdi bizim yedigimiz etlerin hicbirini yemiyor. onlari yemek kategorisine koymuyor. Anneannem koyde kedilerini ekmekle ve kendi yediginin artiklariyla besliyor. Gayet de sagliklilar. kedimi normal yemeklere alistirmak istiyorum. ne yapayim? bilen biri varsaa lutfen yazsin...

bana kalırsa normal yemeklere alıştırmak için asla çaba sarfetme,hiç gerek yok.iyi marka bir kedi ömaması keedinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. unutma kedinin midesi çöp kutusu değil,yani onu artıklarla beslemen onun için zararlı..

img

şilacık

19 yıl 6 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şilacık bu işin maddi yanını düşünmüyorsun o mamalar pahalı bana göre bence tavuk suyu et suyu gibi sularla ekmek koy yada akciğer satıyorlar kasaplar kediler için komşunun kedisi onunla besleniyor maşallah tosun gibi

img

digitalmelek

18 yıl 11 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

inan ki onu da denedim ama yemiyor, bence piyasada satilan kedi mamalarinda bagimlilik yaratan bir madde var, kedi ona alistiktan sonra baska bir sey yemiyor,hep onu istiyor. Bir keresinde 2 gun boyunca kabina surekli salam,sosis koydum hani acsa bunlari yesin ama onlara hic dokunmadi bile.2 gun ac kaldi ama onlari da yemedi. dayanamadim yine kabina whiskhas koydum... bir dahada oyle bir deneme yapmiyorum:))

şilacık normal yemeklere niye bu kadar karşısın hiç anlamadım. kendi yediğimiz yemekten biraz da ona ayirmak niye sağlıksız olsun ki?

img

derenk

18 yıl 10 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kedi mamalarının içinde kesinlikle bağımlılık yapan bir şey var. hatta bir kedi bir markaya alıştığında diğer bir marka mamayı bile yemiyor. bunun yanında kendi yediğimiz herşeyde kediler için yararlı değil. bazı besinleri muhakkak almaları lazım. kesinlikle tuzdan kaçınmak lazım. ayrıca ev kedileri gerçek ortamlarından koparıldıkları için daha nazlı oluyorlar. onların beslenmesinde daha dikkatli olmak gerekiyor.

arkadaşlar ben ev yemeklerine o kadarda karşı değilim.eğer kedilerimizin uzuun ömürler sağlıklı yaşamasını istiyorsak(ve tabiki maddi gücümüz yetiyorsa)kedilerimizi kuru mama,bazende konservelerle beslemeliyiz.ama tabiki maddi gücümüz yetmiyorsa sağlıklı ev yemekleri yedirebilşiriz.

img

şilacık

ÖZEL MESAJ

actress, kedini tamamen kedi mamasıyla beslemek zorunda değilsin , kedi mamasının fiyatından bi haber olan arkadaşlar var galiba aramızda. Kedine diğer ev yemeklerini yedirmek istiyorsan, örneğin makarnanın içine biraz sevdiği yiyecek koyup karıştırdığında kedin makarnayıda sevdiği yiyecekle beraber yiyecektir. istersen kilo aldırmamak şartıyla ekmek,pilav,makarna gibi yiyecekleri yedirebilirsin. bunun yanında yumurta kediler için tam bir protein kaynağı, yumurtanın sarı kısmını daha çok seviyolar ama dediğim gibi sevdiği bir yiyecek(peynir...) yada azıcık yaş mamayla karıştırırsan onuda yiyecektir. saygılarla

img

volkan123

19 yıl 3 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar kedilerin beslenmeleriyle ilgili bir sitede okuduğum yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum biraz uzun ama gerçekten işe yarayacak bilgiler mevcut mutlaka okuyun Doğumdan itibaren gıda alımı önemlidir. Yavru kedi 7 haftalık olana kadar anneden süt emer. 3-4 haftalık dönemde yavaş yavaş katı gıda almaya başlar. Kediler sütten kesildikten sonra enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan tam ve dengeli bir diyetle beslenmelidirler Kedide uygun beslenme hayatının tüm döneminde çok önemlidir. uygun olmadığı zaman oluşan hastalıklar ciddileşir. Kötü beslenme kedinin hayatının bütün dönemlerinde kendini gösterir. Bir kedi yavrusu doğduğunda ortalama 100 gr. Gelmektedir. Eğer yavru bu kadar gelmezse anne iyi beslenmemiştir demektir. Kedi yavrularına 4. Haftadan itibaren ana sütüne ilave olarak kalori ihtiyacını karşılamak ve verilen protein miktarını artırmak için katı besinlerin oluşturduğu dışarıdan beslenmeye gidilmelidir. İyi beslenen kedi yavrusu haftada aşağı yukarı 200 gr. Kazanır. Kedi parlak canlı gözleri,Kalın tüyleri ile sağlıklı görünür. Erkek kedi 9-12 aya kadar büyümeye devam eder. Bu zamanda 3.5-5 kg. Arasında değişken ağırlıktadır. Dişilerde ağarlık kazancı 6. Ayda yavaşlar ve 9. Ayda dişi kedi ortalama 2,5-3,5 kğ''a ulaşır.Günlük olarak et vermek kedi yavrusunun iyi gelişimi için gereklidir.Bunun devamlı olarak çiğ verilmesi önerilir. Balığın ise iyi pişmiş olması gerekir. Çünkü balık kafası ve iç organları ciddi bozukluklara yol açan bir antivitamin içerirler. Bu toksik madde pişirme ile bozulur. Et olarak günlere göre yağsız dana eti,tavuk eti, balık v.b verilir. .Günlük yiyeceklerinin yarısının protein ( yani et ) olması gerekir. Bu kıyma şeklinde verilmektense kuşbaşı şeklinde verilmelidir. Kediler obur hayvanlar değillerdir. Yiyeceklerini çiğneme ve bunları parçalama zamanı bulurlar. Küçük parça halindeki etleri parçalamak için gösterdiği gayret dişlerinin sağlıklı olmasını sağlar. Kedi karaciğeri sever bununla birlikte haftada bir seferden fazla verilmemesi gerekir. Karaciğer önemli bir A vitamin kaynağıdır : Fazla vitamin A zararlıdır. Tahıllar enerji sağlarlar. Bunlar arasında yulaf ezmesi ve pirinç sayılabilir. Bunlar pişmiş veya pişmemiş taze sebzelerle karıştırılarak verilmelidir. Çiğ sebzeler iyi bir vitamin kaynağıdır. Bunlar arsında havuç, yeşil fasulye, pırasa,v.b sayılabilir. Eğer kedinizi sevindirmek istiyorsanız ona zaman zaman zeytin ve biraz kuşkonmaz veriniz. Kedi kuşkonmaza bayılır. Bütün bu gıdaları ilgi çekici kılmak için tabağına birkaç damla mısır yağı ve bir tutam bira mayası ilave ediniz. Gelişmesi boyunca yani bir yaşına kadar kediye günde bir kez süt verebilirsiniz. Kedi yavrularının süte çok ihtiyaçları vardır. Fakat ona inek sütü vermeyiniz. Çünkü inek sütü kedi için sindirimi güç ve dengesiz bir gıdadır. Kedilerde ayrıca ishal nedenidir. Kediye yağsız süt veya en iyisi süt tozundan ılık su ile süt hazırlayıp veriniz. Kediler yoğurt ve peynire de bayılırlar bunları da zaman zaman verebilirsiniz. Bu gıdalar aynı zamanda kemiksel gelişim içinde gereklidir. Kediye günlük öğün sayısı olarak 2 aylık kediye güde 4 kez,5 aylık bir kediye 3 kez, ve ergin yaşa gelinceye kadar ve sonraki yaşantısında 2 kez yemek vermek gerekir. İçme suyu: Yaşam için gerekli unsurlardan biridir. Daima kedinin kullanımına hazır bir kase su bulunmalıdır. Hiç bir zaman süt suyun yerini alamaz. Su düzenli olarak yenilenmelidir ve her zaman temiz olmalıdır. Kedilerde içilen su hayvanın yaşı ile artar. Suyun da beslenmede önemli bir yer tuttuğunu unutmamak gerekir. Kedinizin önünde sürekli günlük taze su bulundurmalısınız. Yediği kuru mama miktarının iki katı kadar su içebilir. Eğer konserve mama yiyorsa su ihtiyacı daha az olacaktır. Çünkü konserve mamaların %75''inden fazlası sudur. Kediler için hazırlanmış hazır yiyecekler vardır. Bunlar uzmanlar tarafından hazırlanmış dengeli besinlerdir. Bunlar kedilere hiç bir problem olmaksızın verilebilir. Enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan tam ve dengeli bir diyetle beslenmelidirler. Kediniz için doğru mamayı seçtiğinizden emin olun. Kedinizin durumuna göre olan (yavru veya erişkin,hamile) mamayı veriniz. Kedinizin kalsiyum, fosfor, çinko, vitamin A, vitamin D, tiamin, esansiyel yağ asitleri ve taurin ihtiyacı da önemlidir ve karşılanmalıdır. Yalnız uzun süre bekletilmiş ve buzdolabından henüz çıkmış konserve gıdaları vermemek gerekir. Buz dolabından çıkan gıdalar ortam ısısına gelene kadar bekletilip, sonra verilmelidir. Kedilere dışarıdan bazı vitaminler ve esansiyel amino asitlerin zorunlu olarak verilmesi gerekir. Örneğin vit.A çünkü kediler karotenden vit. A sentezliyemez. Eksikliği birtakım problemlere neden olursa fazlalığı da değişik hastalıklara neden olur. Onun için dengeli vermek gerekir KEDİNİZİN EKSTRA BESİN İHTİYAÇLARI Diğer karnivorlardan farklı olarak kedilerin spesifik ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını bitkilerden karşılayamadıklarından kediler et yiyen hayvanlar grubuna girerler. Yüksek protein ihtiyacı, vitamin A''nın ön maddesi, niacin, esansiyel yağ asitleri ve taurin diğer hayvanların doku ve organlarını yiyerek karşılanmaktadır. Örneğin kediler karoteni vitamin A''ya çeviremediklerinden bu eksikliği vitamin A içeren organları yiyerek gidermektedirler. Buna benzer olarak tryptofandan niacini metabolize edemez, esansiyel yağ asitlerini sadece diğer hayvanların yağ dokularında alabilir ve taurini de diğer hayvanların kas dokularından sağlayabilirler. Vitamin A Kediler bitkilerde bulunan karoteni vitamin A''ya çeviremezler. Vitamin A ihtiyacını hayvansal orjinli gıdalardan özellikle karaciğerden sağlanır. Kedilerin diyetinde vit. A noksanlığı varsa,deri problemleri(derinin kabuklu olması,kılların kırılması ), konjonktivitis, diş eti yangıları, gelişme bozuklukları, kilo kaybı, hücre membranlarında hasar, hastalıklara karşı direnç gelişiminde noksanlık hastalıklara duyarlılık artar, karşılaşılabilecek olası problemlerdir. Daha önemlisi dişi kedilerde siklus problemleri, embriyonun implante olamaması, gebe kedilerde abort (yavru atma, düşük yapma) veya doğan yavrularda anomaliler (örneğin doğuştan yarık damak) olabilir. Vitamin A fazlalığıda önemli komplikasyonlara neden olur . Boyun vertebralarında sypondilozis,ankiloz atlayıp sıçramada zorluk,hayvan aşırı duyarlı bir durum alır. Saldırganlaşır ve krizler kendini gösterir. Vit PP (Niacin)Niacin kediler için önemlidir.. Diğer hayvanlardan farklı olarak bu ihtiyaçlarını niacin içeren hayvan dokularını yiyerek karşılamak zorundadırlar. Bitkiler niacin bakımından fakirdirler. Noksanlığı kilo kaybı, iştahsızlık, ağız mukozalarında yangı, solunum bozukluğu,tüy dökülmesi gibi problemlere yol açar. Esansiyel Yağ Asitleri :Kediler yağ asidi olan arachnoidic aside ve linoleik asite ihtiyaçları vardır. Bu yağ asidinin diyetlerinde bulunması gerekir.Bu gerekli yağ asiti kısırlığın önlenmesi karaciğer sirozu ve deri hastalıklarından korunmada önemli bir yer tutar Noksanlığı dermatitis ve çiftleşme isteksizliği ve kısırlık gibi semptomlar şeklinde görülebilir. Taurine: Kedinizin taurine ihtiyacı oldukça yüksektir. Kediler bir amino asit olan taurini doğal olarak kas etinden karşılayabilir. Balık ve deniz kabukluları da taurine açısından zengin kaynaklardır. Taurine noksanlığında bir çeşit körlük olan CRD (central retinal degeneration - retinada dejenerasyon) şekillenebilir. CRD dışında üreme fonksiyonlarında noksanlık ve cardiomyopathy (kalp kası hastalığı) da görülebilmektedir. ÇİNKO:Çinko miktarı az olan bir diyetle beslenme sonucunda gelişme bozukluğun, dermatitis (deri lezyonları) ve diğer deformasyonlar görülebilir.Bütün bunların yanında kedinizin yüksek protein ihtiyacını da karşılamalısınız. Erişkin bir köpeğin diyetinde %4 protein bulunması gerekirken kedilerin %12 oranında proteine ihtiyaçları vardır. İnsanların tersine kedilerin yağ gereksinimleri de yüksektir. Yağlar enerji ihtiyacını karşılamanın yanı sıra A ve E vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminlerin emilimini de arttırmakta ayrıca diyete lezzet katmaktadır.

img

meetjoeblack

19 yıl 2 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet gerçektende çok gerekli bilgiler yazıyor,bizimle paylaştığın için teşekkürler:)))

img

şilacık

ÖZEL MESAJ