Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

hint bülbülleri hakkında genel bilgi???

herkeze slm. yeni bir çift hint bülbülü aldım. çok hızlı ürediklerini biliyorum yanlız yumurtlama sıklığı kaç yumurta yaptığı yavruların yumurtadan ne zaman çıktığı yavru çıktıktaqn sonra ne yapmamız gerektiği(erkeği ayırmalımıyız vb.) bilmiyorum yani genel bilgi işte şimdiden teşekkürler

img

ws_maniac

17 yıl 11 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bu kuşlar üreme konusunda oldukça verimlidirler.Yaşadıkları ortama,kafeslerine ve size alıştıktan sonra hemen üreme faaliyetlerine girişirler.Yuva olarak kapalı hasır yuvayı tercih ederler çünki mahremiyeti severler.Yuvayı telyiz,kendir v.b.g verdiğiniz malzemelerle erkek kuş yapar ve dişiyi yuvaya davet eder.Yuvaya girip gaga tıkırdatmalar,birbirlerini kaşımalar çiftin anlaştıklarının işaretleridir.Bundan sonra çiftleşme gerçekleşebilir.Erkek sert bir biçimde öterek ense tüylerini kabartır vücudunu dişinin yanında dik konuma getirip onu etkilemeye çalışır.Bundan sonra dişi kendini hazır hissediyorsa ve çiftleşmişse 4-5 gün içersinde yumurtlar.Tabi bu dişiye bağlıdır, süreyi uzatabilirde.Onun yumurtlayacağını eğer genç bir dişiyse;hastalanmış gibi kabarmasından ve hareketsizleşmesinden anlayabilirsiniz.Olgun bir dişiyse;çok mürekkep balığı kemiği tüketmesinden anlayabilirsiniz.Mürekkep balığı kemiği bu kuşların kafeslerinde mutlaka bulunmalıdırki dişi kuş yumurtlamadan önce gerekli kalsiyumu alıp yumurtasını oluşturabilsin. Diyelim ki dişi kuş kendisini hazır hissetti ve yumurtladı.Genç dişiler 3 yumurtayla başlarlar birkaç kuluçka sonra vücutları geliştikçe 7 yumurtaya kadar çıkabilirler. Dişiler 3. veya 4. yumurtadan sonra kuluçkaya oturmaya başlayabilirler bu sizi endişelendirmesin.Yumurtalar ilk yumurtlandıklarından sonra 5 gün serin bir ortamda dayanabilirler.Hatta dişinin böyle yapmasının birde faydası vardır.Böylelikle aynı gün ısıtılmaya başlayan yumurtlardan yavrularda aynı gün çıkmış olur ve yavrular arasında daha eşit bir rekabet olacağından ölüm oranı düşer.Dişi kuluçkaya oturduktan 5 gün sonra eğer dişiyi korkutmadan yumurtaları alma şansınız varsa alıp yumurtayı ışığa tutarsanız dolumu boşmu olduğu hakkında fikir edinebilir böylelikle kuşun boş yumurta üstünde vakit kaybetmesini engelleyebilirsiniz.Işığa tuttuğunuz yumurta düz sarı renkte ve içinden ışık geçiyorsa boştur ama ortası kararmış ise içerde yavru var demektir(mumlama ile ilgili daha geniş bilgiyi sitemizdeki mumlama nasıl yapılır başlıklı yazıdan öğrenebilrisiniz).Ancak çabuk korkan bu kuşlarda mumlamanın risksiz olduğunu söylemek mümkün değildir.Kuluçkaya oturmasından 13-14 gün sonra yavrular çıkmaya başlar.Yuvalarına son derece bağlı olan bu kuşlarda erkekte dişiye kuluçkada ve yavruları beslemede yardımcı olur ama bu bağlılığa rağmen yuvaya sizin fazla ilgi göstermeniz verdiğiniz rahatsızlık kafesin yerini değiştirmeniz yuvayı terk etmelerine neden olabilir ve bu kuşların yavruları örneğin kanarya yavrusu gibi elle beslenmeye pek müsait değildirler.Yavruların çıkmasıyla birlikte unutmamalıyız ki temel besin yemdir.Yumurta maması haftada 2 ye çıkartılmakla birlikte daha fazlasından kaçınılmalıdır.Normal yemlerini yiyen yavrulara haftada 2 kere verilen mama onların gelişimine takviye olacaktır ama daha fazlası ishale ve de ölüme sebebiyet verecektir.1 haftalıkken gözleri açılan yavrular 15-20 günlükken tüylenirler ve bundan sonra kendilerini yuvadan atabilirler.Bunda korkulacak bir şey yoktur ebeveynleri onu yerdede besler ama daha önce aşağıya düşen yavrular tekrar alınıp anne baba korkutulmadan yuvaya konulmalıdır.30-35 günlük olan yavrular artık yem yeme becerisi gösterebilirler ve yeniden yuva kurmak isteyen anne babanın şiddetine maruz kalmamaları için artık onlardan ayırılmalıdırlar. www.hintbulbulu.com a girersen orda daha detaylı bilgi de bulabilirsin... Bol evcilli günler...

img

lorika

18 yıl 1 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hintbulbulleri kolay ürerler...Yumurtalar 13-15 günde cıkar...4-6 yumurta yaparlar yavrular cıkınca erkegi ayırmana fln gerek yok...Haftada 1 veya 2 kez yumurta maması ver 1 kerede yeşillik,meyve türü seyler

img

gralkemal

18 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim bir çift zebra ispinozu kuşum var.Bu kuşlara yuva astım.3 gün sonra yuvaya girip çıkmaya başladılar.Şu an tamamen yuvanın içinde uyuyorlar.Yuva kılı astım, bununla sadece oyun oynuyorlar.Bilen arkadaşlara soruyorum. Beklemeli miyim? yoksa yanlış yaptığım bir aşama var mı? Ne zaman çiftleşirler? Erkek konuşur gibi ötüyor ama dişi oralı olmuyor. Teşekkürler...

img

luxury

17 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm benımde bı sorum olucak elımde bır cıft hınt bulbulum var 2 tane yumurtladı ve tumurtalar yok pıyasada hasıra baktım kırmıslar yumurtaları bunun sebebı nedır veya boyle bı ozelıklerı varmı sımdıden tesekurler

img

alagozz

15 yıl 3 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kardeş bnmde 2 tane yumurtladı sen çok bakmışsın veya  hasır yuvaya kestane çuvalı söküp koyacaksın onlar yuvadan çıkmazlar zaten bilgi verdiysem iyi inş yavrularlar.. :)

alagozz yazdı :
slm benımde bı sorum olucak elımde bır cıft hınt bulbulum var 2 tane yumurtladı ve tumurtalar yok pıyasada hasıra baktım kırmıslar yumurtaları bunun sebebı nedır veya boyle bı ozelıklerı varmı sımdıden tesekurler

img

krk

11 yıl 11 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kardeş yumurtlama zamanı geldimi o iplikleri örecektir sabret biraz.. :))

luxury yazdı :
Benim bir çift zebra ispinozu kuşum var.Bu kuşlara yuva astım.3 gün sonra yuvaya girip çıkmaya başladılar.Şu an tamamen yuvanın içinde uyuyorlar.Yuva kılı astım, bununla sadece oyun oynuyorlar.Bilen arkadaşlara soruyorum. Beklemeli miyim? yoksa yanlış yaptığım bir aşama var mı? Ne zaman çiftleşirler? Erkek konuşur gibi ötüyor ama dişi oralı olmuyor. Teşekkürler...

img

krk

11 yıl 11 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

KARDEŞİM BENİM HİNT BÜLBÜLÜM YUMURTLADI AMA BEN ZATEN YUMURTLAMAZ BUNLAR DİYEREK YUVYI BOZMAYA KARAR VERDİM AMA ELİMİ YUVAYA Bİ SOKTUM BAKTIM Kİ YUMURTA  ÇOK STRESLİYİM ACABA YUMURTAYA YATARMI ŞUAN ACİL YARDIM HERKESTEN BEKLERİM ŞİMDİDEN SAĞOLUN

gralkemal yazdı :
Hintbulbulleri kolay ürerler...Yumurtalar 13-15 günde cıkar...4-6 yumurta yaparlar yavrular cıkınca erkegi ayırmana fln gerek yok...Haftada 1 veya 2 kez yumurta maması ver 1 kerede yeşillik,meyve türü seyler

img

memati52

9 yıl 1 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm nasılsın iyimisiniz ben 1 çift hint bülbülü aldım çifleşiyolar ama yumuta yapmıyolar

ve yuvayı otlarla yaptılar bir tane yumurta yaptılar ama onuda kırdılar lütfen bilgi verin

frown

img

Guest66300

8 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm bn bir çiolarf hintbülbülü aldım 8 aydır bendeler çiftleşiyolar ama yumurta yapmıyolar

ve bir yumurta yaptılar ama onuda kırdılar yuvayıda ot lan yaptılar

img

Guest66300

8 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ