Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Akvaryum Balıkları

Mesaj Ekle

kuyruğunu yemişler yardım

Herkese selamlar. Ben sarı prenses besliyorum. Bir balığımın kuyruğunu diğer balıklar yemiş. Onu ayırdım, çok sağlıklı görünüyor. Sorum şu; kuyruk yeniden çıkar mı? Çıkarsa çıkması uzun sürer mi? Vermem gereken ilaç var mı? İlginize şimdiden teşekkürler.

img

orhhan

18 yıl 1 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Balığının kuyruğunu yemişler demişsiniz. Ancak başka sebeptende olabilir. Belkide kuyruk erimesi olmuştur. Bu yüzden balığınızın derisi hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha açıklayıcı cvplar verilebilir. Mesela kuyruk çevresinde herhangi bir kırmızılık yada deri üzerinde soyulmalar varsa büyük ihtimalle kuyruk erimesi olmuştur. Yada suyun sertliğinden kaynaklanan bir problemde olabilir. Ama diğer balıklarda böyle bir duruma eğilim yoksa o zaman sudan kaynaklanmıyordur.

Eğer by hastalığa yakalandı teşhisi koyabilirseniz o zaman `mikofish` i kullanın. Blığınızın kuyruğu tartaklanmış ise zamanla kuyruk yerine gelecektir ama uzun bir süre sonra.. Eğer kuyruk erimesi de olsa tedavisi yapıldığı  taktirde yinede kuyruk yerine gelecek.

Diğer balıklarınız cinsleri hakkında bilgi ve büyüklükleri arasındaki ilişkiyi belirtirseniz daha açıklayıcı cvplar alabilirsiniz ;)

img

crano

19 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba. Crano arkadaşa ilsininden ve bilgisini paylaşımından dolayı teşekkür ederim. Akvaryum 1,5 m`lik. İçinde 8 adet 7-9 cm, 5 adet 5-7 cm sarı prenses var. Hepsi aynı cins. Balığın herhangi kızarıklığı veya başka biryerinde birşey yok. Ayrıca diğer balıklarda da birşey yok. Bu balığı sonradan koydum aralarına. Sanıyorum ondan oldu kabul etmediler. Ayrıca balık çok hareketli ve sağlıklı. Bu durmda herhangi bir ilaç kullanmama gerek var mı? Tekrar teşekkürler.

img

orhhan

18 yıl 1 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Balığa hala devamlı olarak tartaklıyorlar diyorsan balığı çıkarmanı tavsiye edirim. Ama dediğin gibi balık sağlıklı birşekilde geziniyor, herhangi bir yanlanma falan olmuyor, derisinde bir problem yoksa ilaç kullanmana gerek yok. Akvaryum suyuna daha çok dikkat et düzüenli su değişimlweri yap(3-4 günde %5, ayda bir %30-40 en az 3 gün dinlendirilmiş su ile).

Ancak balıklar arasında arasıra kovalamalar ve kavgalar olabilir. Aşırıyı bunlardan ayırabilmek gerekir..

img

crano

19 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim dişi auratosumun sabah işe giderken kuyruğu vardı ama şimdi gördüm ki yok.erkegi cok hırçın acaba o mu hırpaladı bilmiyorum.gövdesinde kızarıklıklar da mevcut.akvaryum içinde fileye oturttum napacağımı bilemiyorum.

img

Covani

8 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ