Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

bukalemun besleme yöntemleri

arkadaşlar bılmıyorum ama kertenkele beslemek bundan daha kolay..3 gun oldu kendı kendıne yemegı basaramadı...canlı olark herseyı koydum..bende sınırlednım agzını acıp ıcıne koydum .. ozaman yıyor....baska turlu yemıyor..ama elim e agzına kısılıyor...acaba alısması mı lazım ortama bılmıyorum..mutlaka dogadan yakalmıstır..cunku kuşcu dan aldım...yazılarınızı beklıyorum..şu anda saglıgı yerınde..benle ırıtbat kurmak ısteyen olursa [email protected]ıyorum yardımlarınızı deneyımlı olan arkadslar ıcın...ama dagdakı kertenkeleyı beslemek daha kolay..inatcı degıl onlar bu kdar..en fazla 1 gun ac duruyorlar.2. gun ne versenız canlı yıyorlar..

img

charmelon

17 yıl 5 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Cevap verilecek bir durum yok arkadaşım, neden anlamak istemiyorsun, bakamazsın bu hayvanı, çok geç olmadan sal artık da o da bir düzen kursun artık kendine doğasında!!!

bukalemun beslerken kullanabileceğin en güzel yem küçük akvaryum balıkları yada balık yemleri(karidesler) hayvana kendin yedirmelisin azını açıp içine koymalısın aksi taktirde asla yemiyecektir.hayvan bu sayede su ihtiyacınıda karşılamaktadır ama yinede b damlalıkla azına su damlatabilirsin ve kesinlikle arada bir bahçe vs. yeşil alanlara çıkart burada kendide beslenip biraz kendini bulacaktır ben bu yöntemle yaklaşık 14 aydır besliorum...

img

noremorse_x

17 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BUKALEMUNUM COK İYİ DURUMDA..DAHA CEKIRGEYI ATAR ATMAZ KAPIYOR...ŞU AN ICIN CEKIRGE BULUYORUMÇDIKKAT ETMEDIM AMA GALIBA PATATES DE YEDI.ICINE ATIGIM PATATESLER AZALMISTI.GAYET MEMNUN HALINDEN .AKŞAMLARI ICERDE.SABAHLARI GUN ISIGINA KARSI...YABANCI ISTELERDE BILGI COK VAR.ONLAR DEVAMLI BESLIYOR GALIBA....AMA BENIM KI RENK DEGISTIRMIYOR.GALIBA SEVMIYOR MU NEDIR RENK DEGISTIRMEYI.BAZEN 5 CEKIRGE VERIYORUM GUNDE.BAZEN 1..KENDISI AGACTA ASLA BULAMAZ BENCE..BIR SINEK KONUYOR ONUNE .ONU BILE KACIRIYOR DİLİ...DEPOLASIN ŞIMDIDEN ..BENIM KI BANA ALIŞTI.HERSEY SEVGI GALIBA.BASTA COK OYNDIM INCITMEDEN ..ŞİMDİ CEKINMIYOR BENDEN

img

charmelon

ÖZEL MESAJ

Bakın beyler, Sürüngenler içinde beslenmesi en zor olan hayvandır bu bukalemunlar. Reptile45 çok güzel demiş. İki hafta sonra dilini boynuna dolayarak öldüğünü görürseniz vicdan azabından siz iki kat öleceksiniz. charmelon`a gelince. Bukalemunların sahip tanıma alışkanlıkları yoktur. Aşırı yavaş hareket ettikleri için, üzerinizde durabilir ve siz yokmuşsunuz gibi davranabilir. Bu davranış size alıştığı anlamına gelmemelidir. Birde şunu asla unutmayalım, bu hayvanları elinize asla almamaya özen gösterin. Oyuncak araba değildir bunlar. Hızlı hareketler hayvanda stres yapar. Elinize alıp odanın öteki tarafına yürümeyin. İllahaki beslemek istiyorsanız, 2x1x1 ölçülerinde zemini kesinlikle kalın toprak örtülü, içinde daimi bitki yetişen tatminkâr bir derecede sıcak bir mekâna koymalısınız. Ama bence en iyisi Adana Mersin Osmaniye Hatay bölgesinde doğaya serbest bırakmanız olacaktır. Coşkun Oğuz NAMLI

img

kertenkeleci

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BEN ZATEN MERSINDE YASIYORUM..ELİMDE GEZDIRMIYORUM OYUNCAK ARABA GİBİ ZATEN .AMA ELİMDE SIRTINI OKSADIGIMDA UYUMUSANINI DABILIYOR..TEPKISEL DEGIL BANA KARSI.ŞU AN IYI DURUMDA..BASŞA BESLEYEN ARAKDASLAR VARSA İLETİŞİM KURMAK ISTERIM

img

charmelon

ÖZEL MESAJ

Kaç defa anlattım bunları charmelona, burda msn de ama nafile, belki ve umarım seni dinler coşkun. Biraz anlamak istediği gibi algılıyor durumları, bukalemundan çok kendi egosunu düşünüyor. Baksana artık kendi avlanamaz hale gelmiş hayvan, günde en az 20 çekirge ve diğer çeşitli böceklerden yemesi gereken hayvana, 1-5 arası çekirge veriliyor. Doğasında insanın i siyle alakası olmayan bu esrarengiz hayvan ellerde oyuncak oluyor, bunu da bana alıştı diyerek nitelendirip, avutuyorlar kendilerini. Etçil bir hayvanın patates yemesi olayıda ayrı bir ilginç. 14 aydır (!) balıkla bukalemun besleyen arkadaşın bukalemununu da merak ettim doğrusu. Bukalemun için en iyi besinin balık olduğu kanısına da nasıl vardığını, bunu ona hangi akvaryumcunun yutturduğunu da ayrıca merak ettim doğrusu. Arkadaşlar hayvanları kolay yöntemlerle değil doğalarına uygun yöntemlerle beslemeliyiz. Nerde görülmüş bukalemunun balık avladığı. Hep daha yumuşak şekilde anlatmaya çalıştım ama anlaşılmıyor ve büyük yanlışlıklar doğru gibi lanse ediliyor sitemizde, bunları önlemek için gerekirse sert uslup takınmak lazım artık.

Cidden balıklamı besliyorlarmış? Ulan çok güldüm vallahi. Yuh be! Şimdi replite, hani bizler şimdi her bulduğumuzu yeriz ya; patatesi köze atarız, balığı yağda pişiririz, üzümü pekmez yaparız, sütü peynir yoğurt, ne bileyim helva, ıspanak, güllaç, sakatat, meyve sebze aklımıza ne gelirse yeriz ya; adam aşmış abi bukalemuna balık! Kesin faydalı olduğunu da düşünüyordur! Yav inanılmaz güldüm vallahi ya : )))) Ulan hayvanın midesi bulansa sesi çıkmaz, garibim be. Yazık vallahi yazık ya... Ama bu balık olayına acayip güldüm ya : )))

img

kertenkeleci

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BUKALEMUNUM YUMURTLAMAYA BAŞLADIIIIIIIIIIIIIIII...ŞİMDİDEM 2 OLDU YUMURTASI..FIKIRLERI OLAN VARSA DINLIYORUM

img

charmelon

ÖZEL MESAJ

Ufak atta piliçler yesin : )))

img

kertenkeleci

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ