Yazan Mesaj
0
0
Gönderilme Tarihi : 14.10.2006 20:06:46        Mesaj Id : 126862   Cevap ver    Bu mesajı bildir

İki yaşında bir muhabbet kuşum var ve yaklaşık iki aydır sindirim ile ilgili bir problemi var galiba. Her zaman hareketli olan kendine elletmeyen kuş gitti yerine sessiz sakin devamlı uyuyan bir hayvan geldi. Eskiden yakalamak mümkün değilken şimdi elinizi uzattınımız mı kaçmıyor ve yakalamanızı bekliyor. Devamlı uyuyor ve kafesin dibinde dolaşıyor ve ordaki yemleri yiyiyor. Esas problem iki ay önce başladı. Devamlı sanki boğazına bir şey takılmış ve onu çıkarmaya çalışıyormuş gibi hareketler yapıyordu. Veteriner çiftleşmek istiyor dedi ya da sindirim ile ilgili problem var yemine kum koyun dedi. Diğeri de tüy döküyor ve ondan böyle hareketsiz dedi. Bundan önce bir muhabbet kuşum vardı ve 8 yıl besledim. Onda hiç böyle problemler olmuyordu ve bu kadar sorunlu tüy dökme olmuyordu. Şu ara dediğim yutkunma hareketlerini devamlı yapıyor ve sonrada kusuyor. Yani gittikçe kötüleşiyor.Sizlerden acil yardımlarınızı bekliyorum.Biraz uzun oldu kusura bakmayın şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Ankara
Kurtuluş
Gönderilme Tarihi : 15.10.2006 19:08:20        Mesaj Id : 126863   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm arges eger sindirim problemiyse suyuna pet shoplardakı ilaçlardan damlatabilirsin. ayrıca bir süre yesillik vermeyi kes. kus kumunu kalamar kemigini eksik etme. cereyanda bırakma. kafesinin dibini temiz tut. ballı yem verme. yemini kapalı yemlerden veriyosan bir süre ak darı vermeyi dene ve sık sık yem cesidini degistirme. eger tüy degisimiyle ilgiliyse sprey al ve kasıntısını gider. eger es istiyorsa kusma belirtileri gözlemen gerekiyor. aynaya ve parlak yüzeylere kusması gerekir. sürekli ilgilendigi bir nesne var mı? bi de kusunun resmini ekleyebilirsen daha kolay yardımcı olabiliriz. geçmis olsun
Konya
Karşehir
Gönderilme Tarihi : 15.10.2006 19:11:28        Mesaj Id : 126864   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Arkadaşım bunu eşine kusmak içinde yapıyor olabilir hasta olduğu içinde ama benden tavsiye suyuna vitamin koy(veteriner onaylı olsun,şu petshop lardakiler iyi değil)hareketlerini gözlemle eğer biraz canlanırsa o kuş hastadır tek çaren antibiyotik kullanmak olur.
Ankara
Gönderilme Tarihi : 16.10.2006 07:14:50        Mesaj Id : 126865   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam Geçmiş olsun Kuşun daki problem muhabbet kuşlarında çok sık görülen kursakta kandida mayalarının neden olduğu bir problem Uzun süre antibiyotik vermek yada besleme bakım hataları ile stress sonucu oluşuyor Bana mail atıp adres bilgilerini verebilirsen sana daha önce bu probleme karşı kullandığım ilaçtan yetecek miktarda ÜCRETSİZ olarak gönderebilirim Bu arada problem konusunda hayvanın birkaç fotosunu çekip siteye ekleyebilirsen daha önce bu problemii gözlemlemememiş arkadaşlara bu konuda fikir vermiş olursun vethekkoraykonak@yahoo.com www.pettr.com
0
0
Gönderilme Tarihi : 17.10.2006 09:01:11        Mesaj Id : 126866   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhabalar, Herkese cevapları ve geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ederim.Kafesinde ilgisini çekecek birşey yok hatta kusması kafesin içinde durup dururken oluyor. Ayrıca mesajı yazdıktan sonra baktım olacak gibi değil kaptım başka veterinere götürdüm. Veteriner eline alır almaz ağzından beyaz jelimsi bir sıvı geldi nerdeyse bir insandan çıkacak kadar.Şİmdi veterinerin verdiği ilaçları kullanıyorum bir düzelme olmazsa sizlerin bilgisine gene başvuracağım. Fotoğraf konusunda ise dün baktım biraz iyi gibiydi ondan çekemedim kötüleşme olursa çeker siteye koyarım. Tekrardan teşekkürler
0
0
Gönderilme Tarihi : 20.10.2006 08:41:57        Mesaj Id : 126867   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhabalar, Dun aksam maalesef kusumu kaybettim. Bu antibiyotik kullanimindan sonra ikinci kaybettigim muhabbet kusu. Onceki 8 yasinda simdiki de 1,5 yasinda oldu.Benim kisisel gorusum zaten zayiflasan bunyelerine antibiyotik agir geliyor. Daha onceden antibiyotik kullananlarin yorumlarini rica edebilir miyim?Faydasi olup olmadigi konusunda.
Antalya
Gönderilme Tarihi : 21.10.2006 12:56:55        Mesaj Id : 126869   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Başın sağolsun arges. Ancak sana veteriner hekimimiz( ki bugüne kadar yardımlarıyla çok hayat kurtarmıştır.)gereken bilgileri vermiş,ve ücretsiz göndereceğinide yazmış. Artık konu hakkında yazılacak bir şey olduğunu zannetmiyorum. Çünkü tıp konuşunca, hemde teşhis koyarak. Bizlerin susması gerektiği kanısında olanlardanım. Sana tekrar başsağlığı dilerken,tüm kuş sahiblerinin bu konu hakkında daha dikkatli olmasını rica ederim. Saygılar.
Gönderilme Tarihi : 21.10.2006 14:15:55        Mesaj Id : 126870   Cevap ver    Bu mesajı bildir

başın sağolsun arges..benim de iki yaşındaki oğlum aynı problemleri yaşamıştı.veterinerlere götürmüştüm ancak kimse hastalığını çözememişti.3 hafta önce oğlumu kaybettim.senin yaşadıklarını yaşadım.çok üzgünüm.... tekrar başın sağolsun....
0
0
Gönderilme Tarihi : 22.10.2006 00:00:04        Mesaj Id : 126871   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Öncelikle başsağlı dilekleriniz için teşekkür ederim. Bencede yazılacak birşey yok artık ama benim kızgınlığım ticari amaçlı düşünen insanlara. Keşke acele edip hemen veterinere götürmeyip veteriner hekim Koray Bey`in cevabını bekleseydim.Kendisine burdan tekrar verdiği bilgiler ve ücretsiz ilaç teklifi için teşekkür ederim ve de keşke herkes bu sitedeki gibi bilgili olsa. İsmi lazım değil kuşumu anadolu yakasında bir hayvan hastanesine götürdüm ve doğru düzgün incelemeden elime bir sürü ilaç verip gönderdiler. Dünyanında parasını aldılar. Parasında kesinlikle değilim benim kızgınlığım kendi ticari amaçları için benim kuşumu feda etmeleri. Bana bir pirinç tanesi kadar kullan diyorlar dünyanın ilacını veriyor ben o ilacı 10 senede bitiremem ve son kullanma tarihi geçer.Sonra zaten hayvancağız güçsüzdü antibiyotiği verince dahada kötü oldu.Son olarak öldüğü gece hastaneye götürdüğümde yapılan davranışı hiç anlatmayayım.Niye geldin der gibi bakıyorlardı. Son verilen cevap ise en ilginciydi muhabbet kuşları için yapılabilcek birşey yok dendi. Bende o zaman baştan bana söyleseydiniz dediğimde suratıma baktılar. Maksadımı aşan sözler söylediysem kusura bakmayın ama çok doluyum. Bu ikinci kaybettiğim kuş ilki 8 bu 1,5 yaşında öldü. O bana bakıyor ve birşey yapamıyorsunuz bu insana çok kötü oturuyor.Üstünede bu tür insanlarla karşılaşınca patlıyorsunuz. Herkese iyi bayramlar
Antalya
Gönderilme Tarihi : 23.10.2006 00:25:36        Mesaj Id : 126872   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam arges Yerden göğe kadar haklısın. Sana söyleyecek sözüm yok olamazda. Ama beni yanlış anladıysan üzülürüm, ben sitem için yazmadım bu topiği. Bende bir üretici olarak neler gördüm ve hala görmekteyim. Sende haklısın son bir umudla bilmeden koşturmuşsun ama insanın değerinin olmadığı bu devirde malesef böyle üzücü olaylar olabiliyor. Ancak insani görevlerimizi yapmak mecburiyetindeyiz. Senin çektiğin acıyı yaşayanlar bilir. Bir kuşu kurtarmak için günlerce üretimhanede yatarken bana gülenleri unutamam. Ancak ölüm hepimiz için. Tekrar baş sağlığı dilerken bende senin ve tüm hayvan severlerin bayramını kutlar,saygılarımı sunarım.
0
0
Gönderilme Tarihi : 23.10.2006 20:24:51        Mesaj Id : 126873   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba Sayın Sherif, Estağfurullah ne yanlış anlaması. Dediğim gibi benim isyanım insanların insanlıklarını kaybetmesi. Yoksa sağolun sizler burda yardım etmeye çalışıyorsunuz. Dediğiniz gibi yaşamayan çektiğimiz çileleri bilmez. İlk kuşum 8 yaşında öldüğünde evde bir ay boyunca matem havası vardı. Çünkü çok üstünde çaba harcamıştım ve aynı bir insan gibiydi.Fakat bunu dışarda anlatınca gülüyorlardı. Bu ölen ufaklık içinde çok emek harcadım tam kıvamına gelmişti konuşuyordu evin bir ferdi olmuştu gitti. Neyse takrardan teşekkürler, saygılar.
Ankara
Kurtuluş
Gönderilme Tarihi : 24.10.2006 08:06:03        Mesaj Id : 126868   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm arges basın sagolsun. kusunun neden öldügü hakkında bi fikir yürütemiycem ama keske ben sana sööledigimde bi fotosunu ekleseydin de biz de sana kusunu kurtarabilecek bi yol gösterebilseydik. neyse tekrar basın sagolsun
0
0
Gönderilme Tarihi : 26.10.2006 17:15:00        Mesaj Id : 126874   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Dediğim gibi akacak kan damarda durmuyor. Mesajdan sonra ertesi gün baktım kuşum kötüye gidiyor veterinere götürdüm. Sonrada geriye güvenip beklemek kaldı. O bakımdan fotoğrafı koymaya fırsat olmadı. Ama sonuç hüsran oldu.
0
0
Gönderilme Tarihi : 13.01.2007 18:22:32        Mesaj Id : 126875   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhabalar kuşumun ölümünden sonra yeni bir erkek muhabbet kuşu aldım.Tahminim iki aylık.Hergün kafesini temizlememe ve durumuna çok dikkat etmeme rağmen bu sabah kalktığımda kafesin altında dolaşıyordu bazende ayaklarını açıp poposunun üstüne oturuyordu.Ayrıca tüneğine çıkmaya çalıştığında çıkamıyor ve aşağı düşüyordu. Birde hayatta ellettirmiyordu kendine fakat sabah çok rahat elime aldım.Aradan bir saat geçtikten sonra tekrar normale döndü ve buna pek bir anlam veremedim. Şu anda da normal yerinde duruyor ama bir problem olmasa öyle davranmazdı. Sizce ne yapmalıyım? geçenlerde bir yerde okumuştum aspirin ve limon zararlı diye o bakımdan sizlere sormadan birşey yapmayayım dedim.
Antalya
Gönderilme Tarihi : 05.11.2007 08:00:11        Mesaj Id : 126876   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm öncelikle herkesemerhaba yeni üye oldum. benim efe adında yaklaşık 1 aylık bi oğlum var. bu akşam aynı argesin syledği gibi kusmaya başladı önce bende bogazına bişiy takıldı zannettim ama kadasını kaldırdıgında etrafa yem sactıgını farkettim. cok telaşlıyım lütfen yardım edin.