Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Bitki Akvaryumları

Mesaj Ekle

bitkiler için co2 filtre kelepir:)))

merhaba bitkiciler akvaryum bitkisiz olmaz bitkilerde co2 siz olmaz,herkes evde yapsın diye başına kelepiri yazdım yoksa ticari bir amacım yok:)işin sırrıda coca-cola nın ki kadar gizemli değil:)haydi bakalım şimdi 2 litrelik kolanın boş şişesinin içine bir kalıp bildiğimiz yaş hamur mayasını ufalayıp atalım,bir su bardağıda şeker,yarıyı geçeçek kadarda su ekleyin karışım hazır şimdide kolanın kapağına hava hortumu olarak kullandığımız hortumdan geçirip silikonlayalım daha sonra hortumun ucunu bir vantuzla akvaryuma sallayalım...olay bitmiştir maya şekerdeki karbonu yakacak ve co2 gazımız akvaruma karışacaktır balıklara hiçbir yan etkisi yoktur,on günde bir yada kabarcıklar azalınca şeker ilave edin bu sistemi yıllardır kullanıyorum bitkiler mükemmel uygulayan arkadaşlarda memnun haydi iş başına kolay gelsin selammlar [email protected]

img

btorik

20 yıl 5 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Çok teşekkür verdiğiniz bilgi herkesin işine yarayacağına eminim.Yalnız en son işlemi unuttunuz herhalde şişe iyicene bi çalkalanacak.Herkese kolay gelsin;)

img

cankuto

19 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

reaksiyonu hızlandırmak için arkadaşın dediği doğru

img

btorik

ÖZEL MESAJ

bu islem akvaryumda isik yoksada ise yararmi?

img

ayn

18 yıl 4 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben kapağa iki tane delik açıyorum. deliklere hava hortumlarının bağlantıları varya ondan geçiriyorum. bir tarafa hava hortumu ve hava taşını daldırıyorum şişenin içine. diğer tafarta ise bir boru ile akvaryumun içine. devamlı karışıyor. gaz çıkışı hızlanıyor. bu gübre yerine geçiyor ama özellikle ışık yoksa bikilerin uçlarını yakar ve ölmelerine bile neden olabilir. bitkiyi asıl büyüten ışıktır bu hızlandırır.

img

mavivesiyah

18 yıl 7 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet ışık kesinlikle olmalı arkadaşın yaptığı gibi hava taşıyla reaksiyonu hızlandırmanın bir anlamı yok zira fazlasını bitkiler kullanmayacaktır..selamlarrrr

img

btorik

ÖZEL MESAJ

çok teşekkür ederim beni büyük bir dertten ve pahlı aletlerden kurtardığın için. HERKES SENİN KADAR DUYARLI OLSA NE GÜZEL OLUR BİZ HOBİCİLER İÇİN SAYGILAR SEVGİLER

img

bahtiyar02

19 yıl 6 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bilgi ve tecrübe paylaşılınca güzeldir okuma zahmetine katlanıp uyguladığınız için ben teşekkür ederim selamlar balıklı günler

img

btorik

ÖZEL MESAJ

Slm arkadaşım... Ben 2 lt pet bulamadığım için 2,5 lt pete karışım yaptım.. Kuru maya kullandım.. Kimi forumlarda yaş, kimi kuru kullan diyordu.. Baktım evde kuru var bende kuru maya kullandım.. Gayet de iyi gaz çıkışı oldu. Akşam koydum (hortuma hava taşı bağladım ve akvaryum kumuna kadar indirdim ) gaz çıkış hızını tarif edecek olursam; saniyede 3 kabarcık herbiri leblebi büyüklüğünde olacak şekilde koydum.. Sabah kalktığımda melek balığım sarhoş gibi motora yapışmış bir şekilde buldum.. Diğer balıklarımda pek ii görünmüyordu. Hemen hortumu çektim biraz biraz kendine geldi gibi oldu balıklarım.. Yan etkisi olmadığını sanıyordum.. Yanlış yaptığım bişey mi var acaba. Aklma gelen bir ayrıntı var Acaba gece, balıklarda, bitkilerde O2 kullandığı için bi Co2 aşırı yüklenmesimi oldu.. sorun nerede sizce.. Bir detay daha akvaryumumun sıcaklığı 32 den aşağı düşmüyor.. Yeri gölge ama buz koysamda kısa sürüyor ..26 lara düşürmek için napsam.. yada zararı var mı böyle sıcak olmasının..

img

atakan23

17 yıl 10 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Slm arkadaşım... Ben 2 lt pet bulamadığım için 2,5 lt pete karışım yaptım.. Kuru maya kullandım.. Kimi forumlarda yaş, kimi kuru kullan diyordu.. Baktım evde kuru var bende kuru maya kullandım.. Gayet de iyi gaz çıkışı oldu. Akşam koydum (hortuma hava taşı bağladım ve akvaryum kumuna kadar indirdim ) gaz çıkış hızını tarif edecek olursam; saniyede 3 kabarcık herbiri leblebi büyüklüğünde olacak şekilde koydum.. Sabah kalktığımda melek balığım sarhoş gibi motora yapışmış bir şekilde buldum.. Diğer balıklarımda pek ii görünmüyordu. Hemen hortumu çektim biraz biraz kendine geldi gibi oldu balıklarım.. Yan etkisi olmadığını sanıyordum.. Yanlış yaptığım bişey mi var acaba. Aklma gelen bir ayrıntı var Acaba gece, balıklarda, bitkilerde O2 kullandığı için bi Co2 aşırı yüklenmesimi oldu.. sorun nerede sizce.. Bir detay daha akvaryumumun sıcaklığı 32 den aşağı düşmüyor.. Yeri gölge ama buz koysamda kısa sürüyor ..26 lara düşürmek için napsam.. yada zararı var mı böyle sıcak olmasının..

img

atakan23

17 yıl 10 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ