Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Bitki Akvaryumları

Mesaj Ekle

bitkiler için co2 filtre kelepir:))) - 2.sayfa

merhaba bitkiciler akvaryum bitkisiz olmaz bitkilerde co2 siz olmaz,herkes evde yapsın diye başına kelepiri yazdım yoksa ticari bir amacım yok:)işin sırrıda coca-cola nın ki kadar gizemli değil:)haydi bakalım şimdi 2 litrelik kolanın boş şişesinin içine bir kalıp bildiğimiz yaş hamur mayasını ufalayıp atalım,bir su bardağıda şeker,yarıyı geçeçek kadarda su ekleyin karışım hazır şimdide kolanın kapağına hava hortumu olarak kullandığımız hortumdan geçirip silikonlayalım daha sonra hortumun ucunu bir vantuzla akvaryuma sallayalım...olay bitmiştir maya şekerdeki karbonu yakacak ve co2 gazımız akvaruma karışacaktır balıklara hiçbir yan etkisi yoktur,on günde bir yada kabarcıklar azalınca şeker ilave edin bu sistemi yıllardır kullanıyorum bitkiler mükemmel uygulayan arkadaşlarda memnun haydi iş başına kolay gelsin selammlar [email protected]

img

btorik

20 yıl 5 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

co2 üretimi sırasında kuru maya kullandım.Şekeri ve mayayı fazlamı kullandım bilmiyorum. Bazı forumlarda alabildiği kadar şeker falan yazıyordu o nedenle öyle yaptım. Kabarcıklar çıkmaya başladığında akşamdı ve koydum akvaryumun dibine.. Sabah kalktığımda melek balığım motora yapışmış ve diğer balıklarda fenalaşmıştı. Hotumunhemen çektim 4 5 saate kadar düzeldiler.. Co2 zararlı değil deniyor neden böyle oldu sizce..

img

atakan23

17 yıl 10 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşım kesinlikle yan etkisi yoktur sizin akvaryumda sıcaklık fazlaa düşürmek için akvaryum içinden bakır boruyla fireon gazı geçirirsseniz sıcaklık düşer diğer bir adıyla buzdolaplarını soğutan gaz mini bar buzdolaplarının motorunu kullanarak bu sistemi uygulayabilirsiniz,bir buzdolapçı ile görüşün derim tabii ki akvaryumunuz büyükse olur bu sistem gayet güzel olur örnek olarak su sebillerindeki soğutma selamlarr kolay gelsin balıklarda bence sıcaktan ölüyor bu gazla alakalı değil bu sitede uygulayan herkes memnun bende yıllardır hertür balıkta uyguladım

img

btorik

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar bakır boru suya salınım yapar, bakır balıklar için zehirlidir, hatırlatmak isterim.

img

tank

20 yıl 8 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

balıklara bir zararı olacağını düşünmüyorum tank ama zararlı diyorsanız o zaman borunun bakır olmamasını tavsiye edelim bu sistemi alabalık yetiştirmek için düşünmüştüm ben arkadaşada tavsiye ettim ama akvaryumun büyük olması gerekir zaten ilgi ve alakanıza teşekkürler selamlar

img

btorik

ÖZEL MESAJ

Merhabalar Bu karışımı yaptım.Ama 3 gün sonra bitti.Bu süreyi nasıl uzatabilirim. Teşekkürler

img

omeriyidogan

17 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba zahmet edip denediğiniz için teşekkürler.ilk kurduğunuzda yarım kilo şeker ve yaş mayanın tümünü kullanın(sadece 1küp gibi olan parçayı malumunuz 4yada 6lı paketde satılıyor)kabarcık azaldıkça şeker ilave edin suyuda 1/3 oranında tazeleyin..selamlarrrrr

img

btorik

ÖZEL MESAJ

eger co2 gelen hortumun ucunu bu sekilde akvaryuma sallarsaniz co2nin %99.9u bosa gider.co2 elde ettikten sonra onu suda etkin bir sekilde cozmeniz gerekir .co2yi suda cozmek icin ucuz bir powerhead isinizi gorebilir ayrintilar icin googlda bir arama yapabilirsiniz burda onemli nokta co2nin mumkun oldugu kadar uzun sure suyla temasini saglamak bunun icin aktif ve pasif yontemler mevcuttur.maya ve sekerden hazirladiginiz co2 kabinizi acip seker veya baska bisey ilave etmeniz hicbir sekilde co2 uretimini devam ettirmez cunku bu fermentasyonda co2nin yanisira alkol de yan urun olarak aciga cikar ve belli bir orandan sonra mayayi oldurur yani seker eklemenizin hicbir faydasi olmayacaktir bu yuzden co2niz yavaslamaya basladigi zaman yedek bir sise hazirlayin ve onu kullanin.maya ve seker karisim oranlarina gelince bunun kesin bir olcusu yoktur ama sunu aklinizdan cikarmayin maya orani nekadar fazla olursa co2 uretimi okadar yogun olur ama kisa sure.seker oranini artirirsaniz azar azar ama daha uzun sureli co2 elde edersiniz benim kendi kullandigim karisim 2 cup seker 1/2 cay kasigi maya ve tam turkcesini bilmiyorum bir fiske baking soda bu karisimla 2 hafta duzenli co2 elde edebilirsiniz tanki buyuk olanlar iki sise hazirlayip bir T ile birbirine baglayabilir.bu arada co2 normal hava hortumlarina zarar verdigi icin silikon borularin kullanilmasi daha uygundur.bu karisimi 2litrelik bir cola sisesinde kullanabilirsiniz siseyi ust tarafta daralmaya basladigi yere kadar ilik suyla doldurun ve karisimi icine atin dikkat edin sicak degil ilik yoksa mayayi oldurursunuz .ayrica mayayi yine cok az ilik suyla karistirip cozun maya kaliteli bir sekilde aktif olursa co2 uretmeye okadar cabuk baslar duzeneginiz bu arada baking soda kullanilmasinin amaci sistemin PHini duzenlemek bu sayede mayaniz alkole biraz daha dayanikli olacaktir.eger akvaryumdaki co2 seviyeniz 30ppm seviyesini asarsa baliklar stress olabilir ve 40ppmin ustu olumculdur ayrica co2nin akvaryumunuzun PHini dusurdugunu unutmayin.bitkilerinizin gelismesi icin co2 isik ve sivi akvaryum gubreleri kullaniyorsaniz bunlarin arasinda bir denge oldugunu unutmayin yeterli co2yi saglayip az isik verirseniz co2nin size hicbir faydasi olmaz (suda co2yi cozmek icin DIY CO2 diye aratabilirsiniz).

img

dombili

16 yıl 5 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sistemin adı : Çamlıca CO2 sistemi [email protected] sunar Güneş ışığı 5000 kelvin (Kelvin: santigrad + 273)değerindedir... Soru ? : 5000 kelvin kaç santigrad eder? :)) cevap altta :)) Bitkiler ortalama bu kelvin değerine göre Fotosentez yaparak bein üretir... Co2 sistemine çözüm olarak 2.5 litrelik çamlıca gazoz alıp için...tadı frukolardan güzeldir...bu nedenle fruko pet şişelerden önermiyorum ...çamlıca olacak... Sonra şişenin yarısına kadar şeker...ve bu şekere ılık su ilave edin...şekeri sindirecek mayalar var araştırıp birini alın... daha sonra, bir şiş ısıtarak çamlıca gazozun kapağını delin...ordan ufak hafa hortumu takın...aynı kapağa bir delik daha açın o iknici deliğe de gene hava ortumu takın...hortumların ikiside çıkış hortumlarıdır. ..yani petin içine sokmayın......herhangi bir silikonlar silikonlayın...silikoncu halleder..bu nalburlardan rica edin ayarlasınlar ...gerçi onlar pek hesap kitaptan anlamaz 1-2 kuruş için can sıkıcı olabilirler..ama fuakra iseniz idare edeceksiniz....silikon almanıza gerek kalmaz böylelikle... bu işlem bittikten sonra 3 adım : bu hava hortumunun birini hava motoruna baglayın... diğer hortumu da hava taşına(akvaryumun dibine veya) baglayın...aynı dış motor gibi düşünün! mantık şöyle : pet şişeye (çamlıca) motor hava basacak orda bir basınç oluşacak o basınç içerdeki üretilen CO2 yi diğer açık olan delikten ittirecek...itilen C02 de hava taşından direk bitkilerin köküne inecektir...burada dikkat: bitkiler kökleriyle alır co2 yi diye biliyorum...hatta baya bir tartıştık yapraklarlamı alır köklerle mi? Ama ben garanti olsun diye hava taşına bağlayın diyorum...Çünki ahva taşı hem kökten hem yapraktan C02 verir... önemli not: ışık çok önemli! 80 litre tank için en az 80 watt grolüx kullanmalısınız...bir iki tane de 3 watlık led ekelnebilir...(beyaz tavise) hesaplamalar : önce cevabı verelim 5000 kelvin = c +273.15 ise 5000-273.15 yaklaşık 4726.85 cantigrad eder... kıyaslamayı siz yapın 30 derece vucut ısımız bide 4726 dereceye bakın...bu güneş ısısı...peki bitkielr kaçta kaçını alıyor? hesap kitap bilen bana mail atsın...(saygılarımla) ştefan teorisi var bu konuyla ilgili...tam hatılamıyorum... bazı hesaplamalar... Fahrenheit To Centigrade: 5/9 * (Fahrenheit - 32); note: .55555 = 5/9 Centigrade To Fahrenheit: (1.8 * Centigrade) + 32; note: 1.8 = 9/5 Centigrade To Kelvin: Centigrade + 273; Kelvin To Centigrade: Kelvin - 273; Fahrenheit To Kelvin: (5/9 * (Fahrenheit - 32) + 273 ); note: .55555 = 5/9 Kelvin To Fahrenheit: ((Kelvin - 273) * 1.8 ) + 32; note: 1.8 = 9/5

yazılanları okuyunca şunu anladım:)Toplum olarak o kadar bilgiliyizdir ki,bizim bildiğimizi kimse bilemez,ağzı olan konuşuyor dedikleri işte bu olsa gerek,basit bir olayı nasıl şekillendirmişler,bunları okuyanda ne kadar zor diyecek ve vazgeçecek,sanki labaratuvar şartlarında balık ve bitki üretiliyor,EY VATANDAŞ SEN BENİM DEDİĞİMİ YAP,GERİSİ ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ,LAF-Ü GÜZAF,YANİ BOŞ LAF....SELAMLAR SEVGİLER...

img

btorik

ÖZEL MESAJ

ne güzel işte... kelvin olayı demiri ısıtmışlar 5000 kelvinlere ve ışık yaymaya başlamış , kelvin rengi olarak bilinir bilginize... bitkiler çeşitli spektrum renkleri alırlar... klorofil a klorofil b vs farklı spektrumlarda aktif olur... gün ışıgı en idealidir... mesela 6000 kelvin demek demirin 6000 kelvinde yaydıgı renk... 10bin kelvinde 10bin kelvinde yaydıgı renk... Ortalama 6000 kelvin sıcaklık 5700 civarında santigarada denk geliyor... Suyun 100 santigradda kaynadıgını düşünürsek nekadar yüksek sıcaklık olduugnu anlarız... yanlışımız varsa düzeltin...

img

akvaryumhobi

16 yıl 4 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ