Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

sanırım yardıma ihtiyacım var!!!

yaklaşık 4 ay önce bir iguanam oldu.daha dorusu bi arkadaşımınki bana kaldı.neyse oraları geçelim.şimdi asıl sorun şu ben burda yazanları okuyunca paniğe kapıldım çünkü bunların çoğunu yapmadığımı fark ettim.dün aceleyle gidip ölçülerini aldım.şimdi bildiim kadarıyla igor en az 3 yaşında ama boyu daha 69cm(beden:48cm,kuyruk:21cm)şimdi bu normal mi çünkü başka bir sitede okuduğum kadarıyla 2,5-3m olabiliolarmış 2 sene sonunda.daha sorcağıım bi sürü şey var tabi...şu andaki akvaryumunun kesinlikle yeterli olmadığını düşünüorum ama nasıl bir şey almam gerektiği konusundada tavsiyelere ihtiyacım var.ayrıca dün tırnaklarını kesmeyi denedim ama imkanı yok yani kesene helal olsun diorum.ve annadığım kadarıylada geldiği yerde de çok ii bakılmıomuş.en basitinden bana gelene kadar tek tip beslendiini söyleyebilirm yani...acil yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliorum,zati 3 sene kadar geç kalınmış daha da gecikmeden toparlayıım bari...

img

igormia

18 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

boyu 3 yaşındaki bir iguana için biraz kısa ama tabii 3 yaşındaysa.. ama green iguana lar senin dediğin gibi 2 sene sonunda öyle 2.5 3 metrede olmazlar... green iguanalar en fazla 1.80 m olur benim bildiğim kadarıyla... akvaryum konusuna gelice iguanalar büyük hayvanlar olduğu için tarrarium ları genelde kafes şeklinde yada camlı dolap gibi oluyor bence sende öyle bişiyler yapabilirsin mesela bence yahoo images dan terrarium''u search le orda çok güzel örnekler var birde ben iguana ma vitamin olarak tetrafauna dan reptosol kullanıyorm bence hayvan bunla toparlayabilir.kolay gelsin...

img

riquelme

18 yıl 10 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlar, riquelme ''ninde dediği gibi 3 yasında bir iguananın o kadar küçük olması tek kelimeyle iyi bakılmamasından kaynaklanıyor öncelikle iguana sana gelmeden önce tek tip besleniyormuş demişsin,yani neden gelişim ve büyüme problemi olduğunun kanıtı. benim iguanamın doğum yılı 2004 olduğu halde boyu 80 cm''e ulaştı yani 1 yasında bir iguana 80 cm e ulasabiliyor düzenli beslendiği zaman, tırnak kesme meselesine gelince iguana insana alışık değilse ve ele alındığında kaçma girişiminde bulunuyorsa kesmek zor olur bu yüzden tırnaklarını keserken aynı zamanda elden beslemeyi dene ama dikkatli ol damarlara gelme canı yanarsada hayvan hırçınlasıp kaçmaya çalışır,son olarak tek tip kesinlikle besleme , yaz aylarında sebze ve yeşillik çeşidi azalıyor pazarlarda mesela tere,radika,hindiba,kereviz yaprağı gibi yesillikler kalmadı artık bu yüzden bir vitamin kullanmalısın ,,,snakehunter,,,