Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

Bukalemun hakkinda ise yarar bilgiler bir girip görün

Merhaba Arkadaslar, ben almanyada yaiyorum ve yaklasik 1.5 senedir evimde 1 tane yemen bukalemunu besliyorum su ana kadar hic türk sitelerine girip bakmamistim bukalemunlar hakkinda yazilanlara ve biraz bilgi eksikligimiz oldugunu gördüm ve yazmak istedim umarim isinize yarar

Burada ki petshoplar da bukalemunlarin envayi cesidi satiliyor ve en fazlada yemen bukalemunu (Chamaeleo calyptratus) yemen bukalemunu bukalemunlar arasinda en dayiniklisi ve bakimi kolay olanidir assagida resmini göreceksiniz. sürüngenlere bakmak kus veya hamster gibi hayvanlara bakmaktan daha cok emek isteyen bir istir cünkü sürüngenler kendilerini aliskin oldugu ortamda hissetmedigi sürece saglikli kalmalari olanaksiz gibi birseydir!

Yemen bukalemunu Arap yarimadasinda görülen bir tür oldugu icin oranin kosullarini saglamak gerekir mesela

Terraryum: Terraryumunuzun icsicakligi gündüzleri 30 derece ve nem dündüzleri %50 %60 civarinda olmali geceleri ise isi 10 derece daha az 20 civarinda ve nem %80 civarinda olmali, ve haywanin büyüklügüne göre terraryumun büyüklügünü ayarlamaniz gerekir. Ayrica isiklandirma bukalemun icin hayati önem tasimaktadir. bukalemunun bulundugu ortam gündüzleri hemen hemen günesin aydinlattigi kadar aydinlik olmalidir. Tr hakkinda pek bilgim yok ama Terraryumlar icin özel isiklar satilmaktadir en az 1 adet 50 watt sun spot (Uv-a) Neon florasan (Uv-a + Uv-b)  eminim cogunuz bunlar ne diye soruyordur hemen söyliyeyim tüm canlilarin günes isigina ihtiyaci vardir bu söyledigim lamba ve florasan Uva ve Uvb isinlari yansitir günesten alinmasi gereken d3 vitamin sentezini saglar  buda haywanimizin deri renginin daha parlak olmasini ve saglikli olmasini saglar eger günes  gören bir yerde ise terrarium ve terraryumun icin direk günes giriyorsa buda onun ihtiyacini karsilayabilir ama önemli 1 noktayi unutmayinki cam Uva ve Uvb isinlarini kirar ve gerir cevirir.

Peki nemi nasil saglayacagim diyorsaniz sabah ve aksamlari terraryumun icine su püskürterek bu sorunu da halledebilirsiniz elinize temiz bir fis fis alip  bu isi kolay hale getirebilirsiniz ama direk hayvanin üzerine püskürtmeyin bu strese girmesine yol acar.

Beslenme: Yeni dogmus bukalemuna yiyebildigi kadar kücük canli cekirge sinek vs. canli böcekler vermeniz gerekir taki 3,4 aylik olana kadar sonra bu beslenme sekli degisir. Bu süreden sonra  haywana cok böcek yedirmeniz onun iyiligine degil tam aksine kötülügüne olur cok yemek verilen bukalemunun sindirim organlarina zarar verir ve bir süre sonra iflas eder sonucuda ölüm olur belli bir yemek plani olarak 2 günde 1 3,4 cekirge verilebilir ama dikkat edin cekirgeler haywandan büyük olmasin :) tabi is sadece cekirge vermekle bitmiyor bukalemunlar yesillik yemektende hoslanir marul,domates,muz,cilek v.b meyve sebzelerle bukalemununuzun vitamin mineral ihtiyacini karsilayabilirsiniz, bu sebze ve meyveleri kücük kücük kesmeniz ve toplu halde bir kaba koyup terraryumun icine yerlestirmeniz yeterli ve taze olmalarina dikkat edin ve 2 günden fazla terraryumun icinde bekletmeyin. her canlinin ihtiyaci olan kalsiyumu da petshoplarda sanirim bulabilirsiniz burada bulabiliyorum ama tr icin birsey diyemeyecegim..yemege tuz serper gibi sebzelerin üstüne kalsiyum tozunu biraz serperseniz bukalemununuzunkemiklerini saglam kalmasina ve gücünü yitirmemesine yardimci olursunuz. bir önemli nokta daha su hayvaniniza düzenli olarak suda icirmeniz gerekiyor bunu nasil basaririm diyorsaniz en basiti bir siringa ile agzina yavas yavas damlatin yalamaya basladigini göreceksiniz veya bir damla tanki yaparak bu su icme islemini halledebilirsiniz.

Türkiyede bulunan türü simdilik bilmiyorum ama ilgili arkadaslardan birisi bana veya buyorum sayfasina 1 resim koyarsa türünü söyleyip nasil bakilmasi gerektigini söyleyebilirim

Not: Dogadan alinip satilan bukalemunlar terraryuma uyum göstermekte cok zorlanir ve bakimi oldukca zordur, bakmak istiyorsaniz ve bulabiliyorsaniz sonradan ciftlestirilerek kafes üretimi bukalemunlar i besleyin.

Buda benim Yemen Bukalemunum

[img]http://img207.imageshack.us/img207/1327/18ib9.jpg[/img]

[img]http://img207.imageshack.us/img207/7581/17ws9.jpg[/img]

[img]http://img209.imageshack.us/img209/1668/14cv9.jpg[/img]

Paylaşım güzel olmuş Chami, ama burada benim görebildiğim kadarıyla hayvan satış mağazalarının hiç bir tanesinde özel üretim bukalemuna rastlayamadım. Denk gelen arkadaşlar varsa adres ve detaylı irtibat bilgisini yazabilirler. Benim bu güne kadar gördüklerimin hepsi tüm Toros dağlarının güney yamaçları, Antalya ve Çukurova ovaları ile Hatay bölgesinden toplanan hayvanlar. Nerden biliyorsun diye kimseyle bunun tartışmasına bile girmem ama durum benim gözlemlediğim kadarıyla böyle olunca, burada bu işin ticaretinin yapılmasını, insanların alıp bu doğaötesi hayvanları beslemesini, bisiklete binen çocukların ellerinde plastik oyuncak maket gibi oynanmasına falan hepsine karşıyım. O bakımdan beslenebilirliğinden ziyade sadece bilgilendirmenin yapılması daha doğru kanaatimce. Buradaki türlere gelince benim gördüklerimin hepsi "bayağı bukalemun" olan "Chamaeleo chamaeleon".

img

kertenkeleci

19 yıl 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Chami msn adresını werbılırmısın acaba sennle bakımları hakkında konusmak ıstıorum ve fotosunu atıcam turunu solersen cok sevınirim..

img

krean

15 yıl 6 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Maaelsef arkadaşında dediği gibi satılan bukalemunların hemen hepsi güney bölgelerimizden doğadan toplanıyor. Bu sebeple doğa adına bu tip canlıları satın almamanızı öneriyorum.

img

muratsucu

15 yıl 6 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bende bukalemun alıcam yakında sipariş ettm.acaba sinirlendiğinde ne yapıyor açıklarsanız sevinirrim...

img

shin2611

14 yıl 5 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm arkadaşlar benimde bir bukalamunum var izmirden aldım alırken satan kişi bize siz ne yerseniz oda onu yer dedi bende bakımı kolay sandım ve aldım ilk zamanlarda bişi yemiyordu ne yediğinide ben bilmiyordum netten baktım ve öğrendim sinek çekirge kurtçuklar topluyoruz ama şimdi malum kış geldi bu hayvanları bulmakta zor ve suyuda kendim zorla içiriyorum bunada çok kızıyo hayvana iyilikmi kötülükmü ettik bilmem izmirden samsuna getirdik dışarıya bıraksam burasının havası sert ölür kıyamam kendimi vicdanen rahatsız hiseediyorum onuda çok seviyorum.yiyecek bulamadığımda ona küçük et parçaları veriyorum fazla olamamk şartıyla msjda marul filan yediğini yazmışsınız ama önüne koyduğumuz şeyleri yemiyorki sizinki nasıl yiyo anlamadım bize daha detaylı bilgi verriseniz sevinirim onun ölmesini istemiyorum teşekkürler

img

naz55

14 yıl 4 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

burada yazılanlara tamamen katılıyorum. türkiyeye özgü türlerin satışı zaten yasak. bunlar, endemik türler arasında belirtiliyor. cezası da çok yüksek. ancak yeterli denetim yapılmadığı için, doğadan toplananlar satılıyor. ben de güneyde yaşıyorum ve burada birçok kişi bunları toplayıp satıyorlar. çok yanlış, doğadan koparılan bukalemunların satılması. petshoplarda bazen, yurtdışından getirilmiş ve suni üretim olanlar satılıyor. bunların bakımları daha kolay ve daha dayanıklılar.

img

hggultek

19 yıl 5 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ