Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

yumurtaya yatmayan dişi ???

herkese merhaba, dün 3 aydır eşleşmelerini beklediğim çiftimin nihayet ilk yumurtalarını yavrulukta gördüm,sevincime diyecek yok :) yalnız korktuğum başıma geldi gibi bişey,hiperaktiflik derecesinde hareketli olan dişi yuvaya sürekli girip çıkmasına rağmen bir türlü yumurta üzerine yatmıyor kalçası halen şişkin,en azından 2 yumurta daha yolda olduğunu tahmin ediyorum yavruluk siteden takip ettiğim şekilde tamamen boş,ne talaş ne kum vs hiçbişey yok,işin ilginci ise dişi yumurtayı yuvalığın ortasındaki boşluğa değil kenara yumurtladı ve ortaya gelmesini hiç istemiyo (heyecanıma dayanamayıp yavruluğa baktığımda yumurtayı ellemeden hafifçe kafesi çevirerek yumurtanın ortaya gelmesini sağladım,bugünse tekrar yumurtladı mı diye baktığımda yine yumurta kenardaydı) okuduğum kadarıyla dişinin yem yeme ve tuvalet ihtiyacı dışında dışarı çıkmaması gerekli,fakat bizimki gece uykusunu dahi dışarda tünekte uyuyarak geçiriyor(hatta tünek bile değil eski adetini sürdürüp kafes tellerinde uyuyo) erkeğin keyfineyse diyecek yok,çok güzel biçimde dişiyi besliyo,dişi de bunu iyi kullanıyo açıkçası,yuvadan dışarı çıkmasına rağmen yemlikten değil erkeğin ağzından besleniyo :) sorun şu,dişi yumurtaya hiç yatmıyo değil,fakat anlattığım gibi bi süreklilik yok,bi içeri giriyo bi dışarı çıkıyo... bu duruma ne tavsiye edersiniz?? dişinin rahat etmesi için yuvaya talaş falan koymam durumu çözer mi?? yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler

img

sari1985

17 yıl 4 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm sarı1985 aslınnda çok korkulcak bi durum yok. kuşlar bazen hata genellikle ilk 3 yumurtayı yaptıktan sonra yumurtalara yatmaya başlar yumurtalarda ilk 7 gün falan hiç yatılmazsa bozzulmaz korkmana gerek yok. yuvada ince talaş olsaydı çok iyidi ama artık biraz geç olur çünkü dişi yuvaya şu şekildde alışmıştır. şuan yapacağın tek şey dişiye biraz zaman tanıyıp yuvasını fzla kurcalamaman. eğer daha sonrada yumurtalara yatmazsa ilk kez anne olma durumuna acemeliğine ver sanada booool yavrulu günler kardeşim saygılar... kuşçu09

arkadaşlar 2. yumurtayı da bugün yumurtladı ama halen yatmıyor,erkek kuşu ayırıp dişinin ilgisini yumurtalara çekme gibi bi yola mı başvursam lütfen bi zahmet cevap yazın

img

sari1985

ÖZEL MESAJ

Bence dişiyi değiştir arkadaşım

hayır sari1985 erkeği ayırmak gibi bi hatayı yapma dişiyi hepten küstürürsün yumurtalardan ikinci yumurtayı yapmış ise oturmaya başlar ama şuna dikkat et yumurtalı dişi rahatsız edilmeye gelmez.sabırlı ol oturacaktır.:)

img

ozgur24

19 yıl 1 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm sakın erkegi ayırmak gibi bir hataya düsme. kusun 3. hatta 4 yumurdtadan sonra dahi yumurtayya yatsa birsey olmaz. yuvayagirmemesi ve gece dısarda telde uyuması onun birseylerden veya ortamdan rahatsız oldugunu gösterir. kendisini tedirgin hissediyor. bi düsün bakalım yanlıs olan ne?

img

gokhankuscu84

18 yıl 5 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ayni sorun bende de var.. 2 disi kusumda farkli kafeslerde ve ikisi de hamile birinin 7 yumurtasi cikti digeri 2.yi yumurtladi ikisinin kafesinde de erkek yok yani 1haftadir yalnizlar ve bu durumdan daha da hosnutlar sanirim erkekle pe anlasamiyorlardi cunku.. ama bu bir sorun mu bilmiyorum tekbaslarina ustesinden gelebilirler mi?yemek yemek icin ve tuvaletlerini yapmak icin cikiyorlar gunun buyuk bir bolumu yuvaliktalar..Sizce erkegin yoklugu onlari olumsuz etkiliyormudur??

img

purplebreeze

20 yıl 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar soru içine soru sığdırdınız. helal olsun. ama sizin eşsiz bir kuşun nasıl yavru bakacağı hakkında bi bilginiz varmı. saçmalamayalım lütfen erkeksiz dişi bir süre sonra yumurtaları hatta varsa yavruları bırakır. lütfen kuşları erkeklerinden ayırmayın. sana gelince sarı1985 arkadaşım sakın erkeği yanından alma dişini. dediğim gibi kuşlar 3. yumurtayı yaptıktan sonra yatar yumurtalara. genelde böledir ve en sağlıklısıda budur. eğer sonrada yatmaz yumurtalara zarar verirse dişiyi değiştir ama şu an herhangi bi şey yapmana gerek yok bekle. ve hiç yuvalarına dokunma bırak kuşlar kendi halinde kalsınlar. uyarılarımı öneme almanı tavsiye ederim şimdiye kadar aldığım yavruların sayısını bilmiorum ve çocukluktan beri bu işi yapıyorum anladığımı da düşünüyorum. beni dinle yani ben olsam öle yapardım... saygılar güzel kardeşim kuşçu09

erkeği ayırmadım tavsiyeler üzerine,yalnız dikkat edilcek bi nokta var dişiyle erkek ilk yumurtadan 1 gün önce çiftleştiklerini gördüm,bugün ilk yumurtadan sonraki 5. gün hala 2 yumurta var ve az önce tekrar çiftleştiler artık bu yumurtaların kızgınlık yumurtası olduğuna kanaat getirdim gibi bişey,dişi de heralde bunların boş olduğunu kızgınlık yumurtası oldugunu anlayıp yatmıyo üstüne,kızgınlık yumurtası olduğunu anlayabilir mi bi dişi?? bu yüzden yatmayabilir mi?? diğer bir problemim var malesef,2. çiftim yani eşleşmelerini beklediğim diğer çiftimin erkeği bugün yediklerini kusmuş,hayvanın neşesinde ötmesinde dişiye ilgisinde vs hiçbi değişim yok,yalnız bikaç zamandır günde birkaç kez aksırık gibi bi ses çıkarıyodu (çok afedersiniz balgam var da çıkarmak istermiş gibi), dediğim gibi hayvan öle durgun solgun hasta durumunda değil,suyuna vitamin kattım tedbir olarak ama yine aksırmaya devam ediyor,bunun hastalığı nedir tedavisi konusunda ne önerirsiniz??

img

sari1985

ÖZEL MESAJ

dişi erkeksiz daha hoşnut diyorsun ama 7 tane yumurta var diyorsun :) dişi erkekten hoşnut olmasaydı o yumurtalar biraz zor çıkardı normalinde muhabbet kuşu yuvalıkta yumurtalara yattımı geri kalan tüm işi erkek yapar yemleme vs. gibi wc ihtiyacı için bile çıkmayabiliyor dişi yuvalıktan ama erkeği dişiden ayırmak en azından yavru zamanı rahatsız edici olaylar başına açabilir dişinin tek başına 5 tane yavruyu beslediğini düşünsene zaten zor bela yumurta çıkartan üstünde 18 hatta kışın 25 güne kadar yatan bitap düşmüş bir hayvandan sağlıklı bir şekilde tek başına yavruları beslemesini nasıl beklersin? bence erkeği dişiden ayırmak çok yanlış hem yavrulara yem kırmayıda baba öğretir bunuda unutmayın bence bırakın her ikiside aynı kafeste yavrular çıkana kadar dursun 3 ayda bir alır erkeği yumurta yokken hem dişiyi hem erkeği dinlendirirsiniz ama erkeği dişi yumurtadayken yuvadan ayırmak ciddi anlamda sorunlara yol açar dişide....

img

asilsulanc

17 yıl 4 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ