/ 
 / 
 | 
Hepsievcil'e hoşgeldiniz!

Yumurtaya Yatmayan Dişi ???

Kuş Besleyen Üyelerimiz
Mehmet Ali Erdin
Papağan
muhabbet
MUHABBET
Mustafa Bey
Muhabbet Kuşu
cicim
CİCİM
Mustafa Bey
Muhabbet Kuşu
cicikuş
CİCİKUŞ
Mustafa Bey
Muhabbet Kuşu
şımarık
ŞIMARIK
Gencay Dal
Kanarya
güvercin
GÜVERCİN
Hakan Ata
Güvercin
MAVİS
MAVİS
Savas Tanriverdi
Muhabbet Kuşu
Birol Gürol Sinal
Muhabbet Kuşu
saka
SAKA
Hakan Sağlık
Saka
muskan
MUSKAN
Mustafa Bey
Muhabbet Kuşu
Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 04.02.2007 22:04:55        Mesaj Id : 136897   Cevap ver    Bu mesajı bildir

herkese merhaba, dün 3 aydır eşleşmelerini beklediğim çiftimin nihayet ilk yumurtalarını yavrulukta gördüm,sevincime diyecek yok :) yalnız korktuğum başıma geldi gibi bişey,hiperaktiflik derecesinde hareketli olan dişi yuvaya sürekli girip çıkmasına rağmen bir türlü yumurta üzerine yatmıyor kalçası halen şişkin,en azından 2 yumurta daha yolda olduğunu tahmin ediyorum yavruluk siteden takip ettiğim şekilde tamamen boş,ne talaş ne kum vs hiçbişey yok,işin ilginci ise dişi yumurtayı yuvalığın ortasındaki boşluğa değil kenara yumurtladı ve ortaya gelmesini hiç istemiyo (heyecanıma dayanamayıp yavruluğa baktığımda yumurtayı ellemeden hafifçe kafesi çevirerek yumurtanın ortaya gelmesini sağladım,bugünse tekrar yumurtladı mı diye baktığımda yine yumurta kenardaydı) okuduğum kadarıyla dişinin yem yeme ve tuvalet ihtiyacı dışında dışarı çıkmaması gerekli,fakat bizimki gece uykusunu dahi dışarda tünekte uyuyarak geçiriyor(hatta tünek bile değil eski adetini sürdürüp kafes tellerinde uyuyo) erkeğin keyfineyse diyecek yok,çok güzel biçimde dişiyi besliyo,dişi de bunu iyi kullanıyo açıkçası,yuvadan dışarı çıkmasına rağmen yemlikten değil erkeğin ağzından besleniyo :) sorun şu,dişi yumurtaya hiç yatmıyo değil,fakat anlattığım gibi bi süreklilik yok,bi içeri giriyo bi dışarı çıkıyo... bu duruma ne tavsiye edersiniz?? dişinin rahat etmesi için yuvaya talaş falan koymam durumu çözer mi?? yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler
Gönderilme Tarihi : 05.02.2007 22:03:47        Mesaj Id : 136898   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm sarı1985 aslınnda çok korkulcak bi durum yok. kuşlar bazen hata genellikle ilk 3 yumurtayı yaptıktan sonra yumurtalara yatmaya başlar yumurtalarda ilk 7 gün falan hiç yatılmazsa bozzulmaz korkmana gerek yok. yuvada ince talaş olsaydı çok iyidi ama artık biraz geç olur çünkü dişi yuvaya şu şekildde alışmıştır. şuan yapacağın tek şey dişiye biraz zaman tanıyıp yuvasını fzla kurcalamaman. eğer daha sonrada yumurtalara yatmazsa ilk kez anne olma durumuna acemeliğine ver sanada booool yavrulu günler kardeşim saygılar... kuşçu09
Gönderilme Tarihi : 05.02.2007 22:15:36        Mesaj Id : 136899   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar 2. yumurtayı da bugün yumurtladı ama halen yatmıyor,erkek kuşu ayırıp dişinin ilgisini yumurtalara çekme gibi bi yola mı başvursam lütfen bi zahmet cevap yazın
Batman
0
Gönderilme Tarihi : 06.02.2007 15:16:47        Mesaj Id : 136901   Cevap ver    Bu mesajı bildir

hayır sari1985 erkeği ayırmak gibi bi hatayı yapma dişiyi hepten küstürürsün yumurtalardan ikinci yumurtayı yapmış ise oturmaya başlar ama şuna dikkat et yumurtalı dişi rahatsız edilmeye gelmez.sabırlı ol oturacaktır.:)
Ankara
Oran
Gönderilme Tarihi : 06.02.2007 15:21:10        Mesaj Id : 136900   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Bence dişiyi değiştir arkadaşım
Adana
Beyazevler
Gönderilme Tarihi : 06.02.2007 16:43:23        Mesaj Id : 136903   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ayni sorun bende de var.. 2 disi kusumda farkli kafeslerde ve ikisi de hamile birinin 7 yumurtasi cikti digeri 2.yi yumurtladi ikisinin kafesinde de erkek yok yani 1haftadir yalnizlar ve bu durumdan daha da hosnutlar sanirim erkekle pe anlasamiyorlardi cunku.. ama bu bir sorun mu bilmiyorum tekbaslarina ustesinden gelebilirler mi?yemek yemek icin ve tuvaletlerini yapmak icin cikiyorlar gunun buyuk bir bolumu yuvaliktalar..Sizce erkegin yoklugu onlari olumsuz etkiliyormudur??
Gönderilme Tarihi : 07.02.2007 10:11:35        Mesaj Id : 136907   Cevap ver    Bu mesajı bildir

sarı 1985... Muhabbet kuşları kıskanç hayvanlardır ve bence bütün sorun sende arkadaşım. Eğer dişi yumurtalara yatmıyorsa bunun sebebi %90 sensin. Kusura bakma ama dost acı söyler. Merakına ve heyecanına yenik düşüp kuşları ve özellikle dişi olanı sürekli izliyor, onun yuvasına bakıyor ve kuşu kışkırtıyorsun. Bu tutumundan vazgeçmeni şiddetle tavsiye ederim
Ankara
Kurtuluş
Gönderilme Tarihi : 07.02.2007 14:18:17        Mesaj Id : 136902   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm sakın erkegi ayırmak gibi bir hataya düsme. kusun 3. hatta 4 yumurdtadan sonra dahi yumurtayya yatsa birsey olmaz. yuvayagirmemesi ve gece dısarda telde uyuması onun birseylerden veya ortamdan rahatsız oldugunu gösterir. kendisini tedirgin hissediyor. bi düsün bakalım yanlıs olan ne?
Gönderilme Tarihi : 07.02.2007 14:20:35        Mesaj Id : 136904   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar soru içine soru sığdırdınız. helal olsun. ama sizin eşsiz bir kuşun nasıl yavru bakacağı hakkında bi bilginiz varmı. saçmalamayalım lütfen erkeksiz dişi bir süre sonra yumurtaları hatta varsa yavruları bırakır. lütfen kuşları erkeklerinden ayırmayın. sana gelince sarı1985 arkadaşım sakın erkeği yanından alma dişini. dediğim gibi kuşlar 3. yumurtayı yaptıktan sonra yatar yumurtalara. genelde böledir ve en sağlıklısıda budur. eğer sonrada yatmaz yumurtalara zarar verirse dişiyi değiştir ama şu an herhangi bi şey yapmana gerek yok bekle. ve hiç yuvalarına dokunma bırak kuşlar kendi halinde kalsınlar. uyarılarımı öneme almanı tavsiye ederim şimdiye kadar aldığım yavruların sayısını bilmiorum ve çocukluktan beri bu işi yapıyorum anladığımı da düşünüyorum. beni dinle yani ben olsam öle yapardım... saygılar güzel kardeşim kuşçu09
Gönderilme Tarihi : 07.02.2007 14:20:46        Mesaj Id : 136905   Cevap ver    Bu mesajı bildir

erkeği ayırmadım tavsiyeler üzerine,yalnız dikkat edilcek bi nokta var dişiyle erkek ilk yumurtadan 1 gün önce çiftleştiklerini gördüm,bugün ilk yumurtadan sonraki 5. gün hala 2 yumurta var ve az önce tekrar çiftleştiler artık bu yumurtaların kızgınlık yumurtası olduğuna kanaat getirdim gibi bişey,dişi de heralde bunların boş olduğunu kızgınlık yumurtası oldugunu anlayıp yatmıyo üstüne,kızgınlık yumurtası olduğunu anlayabilir mi bi dişi?? bu yüzden yatmayabilir mi?? diğer bir problemim var malesef,2. çiftim yani eşleşmelerini beklediğim diğer çiftimin erkeği bugün yediklerini kusmuş,hayvanın neşesinde ötmesinde dişiye ilgisinde vs hiçbi değişim yok,yalnız bikaç zamandır günde birkaç kez aksırık gibi bi ses çıkarıyodu (çok afedersiniz balgam var da çıkarmak istermiş gibi), dediğim gibi hayvan öle durgun solgun hasta durumunda değil,suyuna vitamin kattım tedbir olarak ama yine aksırmaya devam ediyor,bunun hastalığı nedir tedavisi konusunda ne önerirsiniz??
İzmir
Gaziemir
Gönderilme Tarihi : 07.02.2007 14:43:10        Mesaj Id : 136906   Cevap ver    Bu mesajı bildir

dişi erkeksiz daha hoşnut diyorsun ama 7 tane yumurta var diyorsun :) dişi erkekten hoşnut olmasaydı o yumurtalar biraz zor çıkardı normalinde muhabbet kuşu yuvalıkta yumurtalara yattımı geri kalan tüm işi erkek yapar yemleme vs. gibi wc ihtiyacı için bile çıkmayabiliyor dişi yuvalıktan ama erkeği dişiden ayırmak en azından yavru zamanı rahatsız edici olaylar başına açabilir dişinin tek başına 5 tane yavruyu beslediğini düşünsene zaten zor bela yumurta çıkartan üstünde 18 hatta kışın 25 güne kadar yatan bitap düşmüş bir hayvandan sağlıklı bir şekilde tek başına yavruları beslemesini nasıl beklersin? bence erkeği dişiden ayırmak çok yanlış hem yavrulara yem kırmayıda baba öğretir bunuda unutmayın bence bırakın her ikiside aynı kafeste yavrular çıkana kadar dursun 3 ayda bir alır erkeği yumurta yokken hem dişiyi hem erkeği dinlendirirsiniz ama erkeği dişi yumurtadayken yuvadan ayırmak ciddi anlamda sorunlara yol açar dişide....
Adana
Beyazevler
Gönderilme Tarihi : 07.02.2007 15:11:27        Mesaj Id : 136908   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ama benim disim erkegi oldurmek uzereydi diger kusun kanina girmektense ayirmak daha mantikli geldi defalarca foruma yazdim herhangi bir cevap alamadim arkadasin biri sor icine soru SIKISTIRMISSINIZ demis ancak cevabi boyle alabildim.. Erkegi cikarmadan once kuslarimi alip veterinere goturdum o da eger cok rahatsiz oluyorsa cikarabilir siniz dedi.Buna dayanarak erkegin yaralanmasina da goz yummak istemedigimden cikardim..Ama anlasilan kotu yapmisim..
Gönderilme Tarihi : 08.02.2007 16:49:00        Mesaj Id : 136909   Cevap ver    Bu mesajı bildir

purplebreeze arkadaşım ben seni kastetmedim soru çinde soru derken yanlış anlamışsın. senn durumun çok farklı bi durum senn problemin dişi eşlenmeye uygun bi dişi değil. zamanında benmde başıma geldi bu tip olaylar.dişiyi sat gitsin yeni bir dişi al. o kuştan yavru alman çok zor. ok? tahmiinimce erkeğin birraz pasif kalmış dişinin yanında.yada dişin gerçekten sinir bozucu bir kuş senn ayırman mantıklı ama sarı1985 arkadaşın ayırmaması gerekiyor.sen ayırmazsan rkeği öldürebilir bile muhtemelen yumurtalarını erkeğinde kıskanıyordur tavsiyem dişini değiştir gitsin ok? tekrar özür dilerim seni kastetmedim o soru muhabbetinde ok? mutlu günler arkadaşlar.... kuşçu09
Adana
Beyazevler
Gönderilme Tarihi : 08.02.2007 20:56:13        Mesaj Id : 136910   Cevap ver    Bu mesajı bildir

kusura bakma arkadasim(bonuss)ben de yanlis anlamis olabilirim.. benim disim 4,5 yildrbenimle onu satmam soz konusu bile olamaz herseyimiz oldu o bizim bu yumurtlama olayi yuzunden basina bise gelecek diye korkuyorum aksine..eger ki yumurtalarindan yavru cikarsa elimizden geldigince yardimci olup beslemesine yardim edecez ama umidim fistigimin saglikli bir sekilde su donemi atlatnasi.. Yardimci olmaya calisan tum arkadaslarima tesekkurler kuslarinizla beraber saglikli gunler :))
Gönderilme Tarihi : 21.12.2012 02:56:41        Mesaj Id : 290613   Cevap ver    Bu mesajı bildir

MeRSiNLi_FaCia:

SELAM ARKADAŞLAR BENİM 2 ÇİFT MUHABBET KUŞUM VAR 1 ÇİFTİM YUMURTALARI VAR 2 TANE AMA HİÇ YATMIYOR ACABA NEDE NEDİR 2 YUMURTA YAPANA KADAR HEP YUVALIKTAYDI SONRA ÇIKTI VE DAHA GİRMEZ OLDU ACABA YER DEĞİŞİKLİĞİNDEN KAYNAKLANA BİLİRMİ? VE BU YUMURTALARI ATSAM BİDAHA NEZAMAN YUMURTLAR ACCABA ACELE CVP VERİRSENİZ SEVİNİRİM

• <
  • 1
  • >
Web Analytics