Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

MuHaBBeT KuŞu üReTMe ÇiFTLiĞi BiLGiLeRi - 3.sayfa

DEĞERLİ hepsievcil.com ÜYELERİ TEKNİK ANLAMDA MUHABBET KUŞU ÜRETİMİ HAKKINDA PROPLEMLERİNİZİ BURAYA YAZABİLİRSİNİZ.GÜNLÜK OLARAK SORULARINIZA BURADAN CAVAP YAZACAM.SAYGILARIMLA VETERİNER HEKİM HİKMET TOPAL

img

hikmet

20 yıl 11 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

MERHABA HİKMET ABİ BENM BİR CİFT MUHABBET KUSUM VAR ALIDIĞIM YERDE BİRBİRİNE BASLARINI KASITIYOLA VE ÖPUSUYOLARDI CİFT DİYE ALDIM YAVRU ALMAK İSTYRZ NE YAPMAMZ LAZIM BİDE KUS YAVRULUĞU KESFETMEDİ ARADA Bİ ÖPÜŞÜYOLAR BİDE KUSUM GALİBA İSHAL OLDU ESİM İSHAL DAMLASI ALMIŞ BUGUN ONU VERDİK MUREKKEP BALIĞI KEMĞİ TAKTIK KAFESE TUVALETİNİ YAPRKENMİ NE SANKİ ALT KISMI ATIYO GİBİ OLUYO 3GUNDUR İSHALDEN DOLAYIMIDIR? GÖZLERİ KISIYO HİÇ ÖTMUYOLAR. PETSHOPTAN EKMEK ÖNERDİLER İSHALE İYİ GELİRMİ EKMEK? ARKADASLARA KAFES DİZAYNI KONUSUNDA YARDIMCI OLMUŞSUNZ BİZEDE YARDIM EDRSENİZ SEVİNİRİZ . ŞİMDİDEN TESEKKURLER

img

ekececi

16 yıl 5 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hovarda35 fikirlerine aynen katılıyorum.Tecrübelerimiz ortak.Teşekkürler

img

hikmet

ÖZEL MESAJ

benm 1 çift kuşum var bu ayın 18 den beri her sabah çiftleşiyolar acaba ne zaman yumurtlarlar.Bide yumurtladıklarında ne yapmam gerekiyor biraz acemiyimde.yumurtladıgında yuvasına ne koymam gerekiyor yardımcı olursanız sevinitim şimdiden teşekkürler saygılarımla ...

sevgili askimla01 kardeşim,yuvalığa hiç birşey koyma,yumurtaları annesi korur,üzerine yatar.siz de anayı rahatsız etmeyin,yoksa yumurtaları atabilir.2 yada 3 aralıkta ilk yumurta çıkar.inşallah uzun ömürlü yavrular alırsınız.hoşçakalın

img

w06_exile

16 yıl 5 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ayın 28 inde ilk yumurtayı yapar.Sonra 2 günde bir yumurta yapar.Her yumurtlamadan öncede çiftleşir ve çiftleşmeden yarım saat sonra yumurtayı çıkarır.Hiç rahatsız etmesen iyi olur.Merak edip hergün yumurtaları saymayın.Yuva dibine 0.5 cm toz talaş serpiştirin.

img

hikmet

ÖZEL MESAJ

peki bi kuşun çiftini yavruyken aynı kafese koysak ne olur yani eş olarak seçermi onu bi de çiftleşmelerinini nasıl sağlarız

img

alpptun

16 yıl 4 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hikmet Bey, Size muhabbet kuşum hakkında bir proplemimi sözyelecem.Bendeki dişi kuş devamlı tellerde uyuyor ve gündüzleride tellere tırmanıp bağırıyor.Gece telde uyurken kuyruğuna dışkısı yapışıyor.Gündüz bağırmalarıda baş şişiriyor.Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim

img

meryem1999

16 yıl 4 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sayın w06_exile kardeşim.Bana sorulan soruya haddin olmadan cevap vermişsin öncelikle cevabın için teşekkür ederim.Ama çok heyecanlandığın belli.Ama senden istediğim çifleşen bir kuşu kayıtlı yarihlere göre izlemen.Kesin çiftleşme tarihinden sonraki ilk yumurtayı kaç gün sonra yaptıklarını tahminine göre değil de kayıtlarına göre yazman.Ben yıllardır kuşlarımı kayıtlı üretiyorum.Her kuşun bir dosyası var.Ve tüm hayat evreleri kayıtlı bende.Buda bana net sonuçlar veriyor.Kutuya birşey koymana gerek yok demişsin.Ama ben toz talaş koy dediydem senin gibi aklıma geleni değil tecrübelerimi ve uygularımı yazdığım için söylüyorum.Toz talaş erkek kuşun hızla kutuya girmesi ile yumurtaların etrafa dağılma hızını kesiyor.Yani dişi rahat etsin diye toz talaş koydurmuyorum.Bunuda bil ve sende öğren.Her yumurtayı muhabbet kuşuna çevirmek başarıdır.Yoksa yumurtaları başka yerde değerlendiremezsin.Amaç bu ise toz talaş şart.Umarım anlamışsındır w06_exile

img

hikmet

ÖZEL MESAJ

Sayın alpptun sanırım bir kuşun çifti dediğin erkek kuş tan bahsediyorsun.Yani dişi yavru bakar iken erkeği başka bir dişi ile çiftleşmesi için kullanabilirmiyiz demişsin.Size bunu açıklayayım.Eğer erkek kuşu başka kafese atsanız ve attığınız yeni dişi çiftleşmeye hazır ise hemen çift olur ve çiftleşirler .Yalnız burada bir sakınca var.Eski yavrulu dişi tek başına yavrulara bakmakta zorlanır ise yavruları öldürebilir.Birde eski dişinin yavrularının yuvadan çıkmasına 10 gün kala kendi eski erkeği ile çiftleşmesi gerekecek.Burada yeni bir erkek kullanamazsın.Eğer yavrulu dişiye yeni erkek verirsen onu öldürür. ########################################################## alpptun 2 Mesaj Gönderilme Tarihi : 28.11.2007 08:42:07 peki bi kuşun çiftini yavruyken aynı kafese koysak ne olur yani eş olarak seçermi onu bi de çiftleşmelerinini nasıl sağlarız

img

hikmet

ÖZEL MESAJ

Sayın Meryem1999, Sanırım kuşlarınız şu an evin zemininde yerde duruyor ve kafesinizin içinde sadece bir tünek var.Kuşun telde uyumasının sebebi kafesin üst kısmında tünek olmamasıdır.Kuşlarda üsttarafa çıkma iç güdüsü vardır.Bu iç güdüyü kuş kafesi zeminde ise engelleyemezsin ama kafesi duvara 1,5 metre yüksekliğe asar isen bu proplem biter.Alışkanlıktan yine tellere çıkar bunun için kuşun üzerine konması için üst tarafa bir tünek daha bırakın.Tel yerine tünekte yatmayı tercih eder.Eğer tünek kullanmadan kafesin en altındaki yemlikte veya tünekte kalmasını istiyorsanız kuş her tele tırmandığında parmağınızla onu rahatsız edip aşağıdaki tüneğe gitmesini sağlayınız.Bu şekilde rahatsız olması ilede tellerden vazgeçittebilirsin.Kuyruktaki dışkı içinde makasla kirlenmiş tüyleri kesebilirsiniz.Çok kötü kirlenmelerde tüyü tırnağınızla çekerek kökünden çekebilirsiniz.Kolay gelsin Hikmet Bey, Size muhabbet kuşum hakkında bir proplemimi sözyelecem.Bendeki dişi kuş devamlı tellerde uyuyor ve gündüzleride tellere tırmanıp bağırıyor.Gece telde uyurken kuyruğuna dışkısı yapışıyor.Gündüz bağırmalarıda baş şişiriyor.Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim

img

hikmet

ÖZEL MESAJ