Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 18.06.2005 12:36:37        Mesaj Id : 14668   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Çiftleştirme dışında, ötümü için florya besleyen arkadaşlar varmı.Varsa bu arkadaşlarla sohbet etmek isterim.
İst
M.Köy
Gönderilme Tarihi : 24.06.2005 23:37:01        Mesaj Id : 14669   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşım ben besliyorum 2ay oldu daha gık demedi benimde bilgim yok
İstanbul
0
Gönderilme Tarihi : 26.06.2005 21:06:24        Mesaj Id : 14670   Cevap ver    Bu mesajı bildir

bende flurya ve saka besliyorum. şu an elimde 3 flurya var. açıkçası ikisinden baya umutluyum. Geçen geçimin kuşları birisi kaba biriside uzun ötüyor. Dipğerinin ne olacağı belli değil sağlıcakla kalın
İst
M.Köy
Gönderilme Tarihi : 27.06.2005 23:14:07        Mesaj Id : 14671   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam arkadaşlar dedim gibi 2 ay oldu gık demedi sizce ne yapmalıyım umudu keseyim mi yoksa biraz daha sabır mı
Kahramanmaraş
0
Gönderilme Tarihi : 29.06.2005 16:51:10        Mesaj Id : 14672   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar ben uzun süre besledim doğadan topladığım yumurtaları kanaryalar altında çıkarttım saka ve florya daha sonra bunlardan tekrar kafesde yavrular aldım ve melezler.Fakat uzun zamandır yabani kuş beslmeiyorum besleyenlerede tavsiye etmiyorum inanın onları doğada izlemek çok daha keyifli bu guzel kuşları kafese kapatmak gibi bir hata da ve vebalde bulunmayın sevgiyle kalın

 

http://www.malinuaturk.com.tr.tc

İstanbul
İdealtepe
Gönderilme Tarihi : 17.07.2005 19:26:41        Mesaj Id : 14673   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ben de önümüzdeki ilkbaharda kanaryayla çiftleştirmek için 1-2 tane florya arıyodum acaba nerden satın alabilirim bildiğiniz bi yer var mı?!?!? (İst.)
Gönderilme Tarihi : 18.07.2005 12:13:40        Mesaj Id : 14674   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Kilis
0
Gönderilme Tarihi : 19.07.2005 08:50:41        Mesaj Id : 14675   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar ahmet beye katılıyorum. doğanın bu güzel yaratıklarını kafeslere kapatmayın. bir saka yada florya kafeste doğsa bile mutlu olamaz... çırpınmasını izlemek şahsen benim canımı yakar bırakalım onlar vahşi hayatlarını sürsüh. doğaya müdahale etmezsek güzel... bence evcil olan kuşları besleyelim...
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 20.07.2005 06:48:04        Mesaj Id : 14676   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Arkadaslar Kimse kuslari ozgurlugunden edip kafese kapatma sevdalisi degil. Bunun hobisi yok yani(kapatmanin). Herkes sevgiden yapiyor. O yuzden basligi sakalar bulbuller ve ispinozlar olan forumda ne merak ediyonuz. Lutfen ama lutfen. Kendi vicdanlarinizi burada yikamayin. Bu kadar sevdigimiz ve kapattigimiz icin uzulmeyenimiz yok. Bir de arada bir kafamiza kakmayin. Millet soguyacak benim gibi sonra hasta kusuna da tedavi veya beslenmeyi ogrenemeyecek. Tekrar rica ediyorum. Bunlarin doga kusu oldugunu biliyoruz. Tutmak yasak satmak yasak ve dogada daha guzeller. Sizden ozurde diliyorum. Ama sakin bana cevap yazmayin bu bir rica. Burada kapansin. Haaa bu laflari duymak isteyen varsa acilsin bir forum "doga kuslari dogaya" veya "sakalara ozgurluk" diye. Girmek isteyen oraya ve kapissinlar. Ama burasi yeri olmasin. Tadimizi kaciriyorsunuz.Lutfen hadi. Biz anliyoruz sizde anlayin. Bilgilerimizi paylasip doga kuslari kafesde uretip bunlari beslesek hatta fazlasini da buyutup doga salsak o gunlere gelebilsek. Ama bu bilgi tecrube ve isin yayginlasmasi ile olur. Bu tip ortamlarda bunlara zemin hazirlar. Baltalamayalim. Hepiniz Saglikla Kalin.
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 20.07.2005 06:58:02        Mesaj Id : 14677   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Erdem arkadasima veya kim isterse cevaplasin. Evcil ne demek? Ama buna cevap verirken Evcillestirmek onu da dusunun. Yabanilesmek evcillesmenin zit anlamlisi mi. Ayrica Erdem beye hint bulbulu diye bilinen finchler kuslar evcil mi. Papaganlari da soracagim. Ha birde galapagos adasindaki ispinozlari soruyorum onlar nasil. Oradakiler insandan kacmaz bilirsiniz tepene konar elinden yer. Hyde parktaki serceler evcil mi insandan korkmuyor ve elden yiyor. Ege adalarina Terk edilen emekli temizlik iscisi esekler veya yavrulari evcil mi? Yavrular kaciyor emekliler duruyor. Fikirlerimizi paylasalim. Kusura bakmayin hoca gibi sordum da. Ama muhabbet acilsin. Bakalim evcil kavramlarimiz ne!!!
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 21.07.2005 07:54:03        Mesaj Id : 14679   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhabalar Site yönetininden rica edelim. Doga kuslarına özgürlük diye bir ayrı yer acsın. Orada yazısalım. Ben de sizden yana olacagım AHMET bey. Nasıl oluyor demeyın. Sigara icip zararı konusunda konusmak gibi birsey. Belkide bizde bırakırız ama ben bunu bir vicdan muhasebesi olarak yapmayacağım. Diğer arkadaslardan özür dilerim. Tanrının nimetleri kulları içindir. Dogru kullandıgına inanirsan devam et. Sonradan dogrun degisirse bunu kabullen Ama herkese bu dogrudur deme.
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 08:13:24        Mesaj Id : 14681   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ahmet Abicim. Senin dogrun yumurta toplamakti. Benim icin bu dogru degil. Nasıl dogru herkes icin aynı olur. Pozitif bilimlerde bile bazı dogru tartısmaları var. Ben yanlışı anladım da ne demek. Senin dogrun degişti o kadar. Sakalara ozgurluk forumunu saçma buldun da ötum icin florya besleyen var mı diyen arkadasa baska sey beyan ettin.Bu mu saçma olmayan. Lütfen. Adam ne soruyor ne cevap alıyor. Bu saçma değil de benim forum önerim saçma öğlemi.Peki teklifi geri alayım. Saka tüyde iken ne verelim diyene. Siz aynı mailleri yazın biz cevap vermeye calışalım. Bizim ki saçma olsun. Herkesin doğrusu aynıdı ya.Herkes beni sacmalamıs bulacak.Olsun. 30 kadar yabani kuş salmak. Abicim bakamayacagan kusu toplarsan basına sinek gibi ölürler. Bakamazsın kalabalıktan hastalık baslar temzileyemezsın adam gibi bile. Bunu size saldırı diye algılamayın. Ancak bizimde sevgimizin bir karşılığı olsun. Arkadaşları uyaralım. Hatta siz başlayın yaptıgımız hataları bozdugunuz yuvaları anlatın. Bakamayacak kadar almayın deyın. Baslangıc olsun. Hatalarınız pardon eski dogrularınızı anlatırsınız. Ders alan alır almayan tecrübe ile yasar ve yeni Ahmet abiler kazanırız. Bekliyoruz. Ben de abim için bu gün bir saka salacağım. 4 himalayanım var. Hepsi yavrudan hepsi sarayda yasar gibiler. Ses versem karsılık verirler. KOnusurum yani. Ölürse diye de korkuyorum. Artık vebali.. Not: Ahmet bey siz benim Bey hitabıma bakın kardesim diye baslık yazınca kendimde abicim deme hakkımı gördüm. Hoş olmadı ise özür dilerim.
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 08:22:25        Mesaj Id : 14682   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ozür dilerim. Yuva bozmak tabiri hatalı olmuştur. Bunun bir tekniği ve yöntemi vardır. Ahmet Bey anlatırsak kızar ama adam kafasına koydu ise nasıl olsa yapacaksa dogrusunu zarar vermeden yapılanı anlatmak lazımdır dıye dusunuyorum. Keza nasıl yakalanır diye soran arkadasa da tepkıler bu oldu. Kımse bır sey yazmadı. O da zarar verecek yontemlerle kendisi dogruyu arayacak. Bilemem bu konu da Ahmet Bey karar versin. Bu anlamdan anlat diyorsa yakalama ve yumurta toplama tekniklerini konuşalım. Yoksa gene aynen devam. Tekrar yuva bozmak sözüm için şahsından özür diliyorum. Afedersiniz.Konusurken hersey soylenıyor agızdan kacıyorda yazdıgımı okuyunca irrite oldum. Ben rahatsız oldum. Bagıslanmak dileği ile.
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 13:57:30        Mesaj Id : 14687   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ahmet Bey Bazi insanlar ekmek gibidir hergun aranir. Bazilari pasta çörek tatlı gibidir arada canınız çeker Bazıları da mikrop gididir gelir sizi bulur. Özür dilerim. Ben de sizin mikrobunuz oldum. Bu sizin dogrunuz. Burayı okuyanlar ve beni şahsi tanıyanlar için başka dogrular olabilir. Bunu derken onların sizi mikrop veya bana dediğiniz gibi dengesiz karakterli ve sorunlu olarak düşündüklerini söylemiyorum. Mehmet beyin dediği gibi daha güzel yönlendirmeler yapabiliriz. Ben sizin beni bulduğunuzun tersi tutarlı hatalarını anlamış yeni doğrular bulmuş kendince kendini aşmış ve bunun savaşını hala veren bizden biri olarak görüyorum. Bilginize emeğinize de saygı duyarım. Hassasiyetinizden bir şey kaybetmeyin doğru bildiğini yapan huzur bulur. Bu konuda savaşın gerektiğinde hakarette edin kızın söyleyin. Ama ama dönüp gene yıkayacak şeyler yapmayın. Bu gün kuş olur yarın komşu ertesi gün başka biri. Bir anımı anlatayım tesadüftür komşumuz Ahmet bey var. Allah uzun ömür versin yaşını epey almış yaşlı bir muhterem. Apartmanda herkesle kavgalı yönetimde hep sorun çıkarmayı sever.Ancak doğacı adam kedi besler, bahçede ugrasıp zeytin ve mandalina agacı yetiştirir.Sayfalar surer maceralari uzatmayayim. Istanbul Atakoy de bahcede ari kovani var amcamin. Bizim aile fertleri bahçede yer içerken bir iki arı saldırısı olmuş.Sokulmada. Hemen şikayet edelim şehirde arı mı olur. Bizim evde bir hareket. Sonuçta durun dedim. O da biliyordur burada olmayacagını ama adamın zevki ve bundan mahrum etmek fıkrı hoşuma gitmedi. Yıllar önce yazlıktaki saka kırmalarımın sesinden şikayet gelmişti sabahları uyutmuyorlar diye onu hatırladım. Özetle suskun kaldık. Yani ben insancıyım Ahmet Bey sizin için tüm sakaların ölümüne neslinin ortadan kalkmasına da razıyım. Yani insanı hiç bir şeye değişmem. Burada polemik yapmıyorum. Söyledikleriniz içinde kırgın değilim. Dersde vermek hattime düşmez ama nasihat bedavadır atabildiğin kadar atar söyleyebildiğin kadar söylersin. Bedava olduğu için mi pek de değer verilmez. Ama tecrübe ederde ne yapılmasını gerektiğini başına gelip kendin tecrübe edersen. Bu sana ders olur. Bunu başkasıyla paylaşırsan bu da onlara hediyen olur yardımın olur. Sizinde tecrübeleriniz bu konuda sakalara yardımcı olur. Sızın bılgılerınızde daha az zayiat verirler ziyan olurlar. Ancak bir yere takıldım. Yazınızda yumurtaları koydum gene yabani ciktılar cok ilginc demissiniz. Bunun neresi ilginç. O yüzden isterseniz evcıl ne evcılleşme ne yabanileşme ne bu konuda konuşalım. Bilgisi olan aktarsın sizde faydalanın. Belki biraz yumuşar veya daha sertleşirsiniz. İki türlü de faydası olur. Hepimize Yaradılanı yaratandan ötürü seveceksin. Ziyan haramdır. Bilgini ziyan etme. Nimetleri ziyan ettirme. Kötü şeyi içinde sakla dogru bildiğini paylaş. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.
İstanbul
M.Köy
Gönderilme Tarihi : 20.08.2005 23:34:19        Mesaj Id : 14691   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhabalar; Ben Güven SANCAK. 39 Yaşındayım ve 10 yaşımdan beri saka sevgisi içimden hiç eksilmemiş bir yaşantım oldu. Flurya, İskete, ispinoz, Munta, Fanyata cinslerinden de zaman zaman besledim. Burada konuşulan konu ilgimi çekti ve ben de kendi tescrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle Cem Çoban arkadaşımızın sözlerini tamamen tasdikliyor ve doğa kuşlarını sadece ticari olarak yakalayıp besleyen kişileri de şitdetle kınıyorum. Zira; Balık istifi gibi bir salma ve satış noktasında gene balık istifi bir kafes ve sonuçta binlerce kayıp...Gördüğüm kadarıyla herkes doğa kuşu beslemenin ne olduğunu biliyor. Bu bir aşk bence....Ağaçtayken hür nağmeleriyle bizi mest eden saka ve fluryayı hemen evimizdeki kafese koyup aynı nağmeleri bekleyip dururuz bir süre... Saka çok daha kısa sürede ötmeye başlayarak , tam olarak olmasa da kısmen doğadaki kalitesine yakın ötmeye başlar . Flurya ise daha uzun bir süre ötmeden sizin sabrınızı fevkalade zorlar... Tam olarak doğadaki kadar nağmeleriyle öten flurya bulmak gerçekten zordur. Zaten bulan da, ya gözü gibi bakar ya da ticaretini yapacaksa ciddi rakkamlarla değer biçer... Ben doğa kuşlarını zaman zaman yakalayarak kafes ortamına alıştırmaya çalıştım. Bu konuda sevgimin son derece yoğun olması ve titiz bir yetiştirici olduğum için kısmen doğaya zararım olmadığını düşünüyorum. Bu arada, yakaladığım kuşların ötüm kalitelerine göre değerlendirip istediğim sonucu alamadığım kuşları mümkün olduğunca kısa süre içinde salma yöntemiyle tekrar doğaya kazandırdığım için biraz olsun içim rahat . Keşke İstanbul yeşil bir İstanbul olsaydı da her evin önünde bir ağaç ve o ağaçlarda sakalar, fluryalar ötseydi...Belki o zaman bizler doğa kuşlarını kafeslere alıştırmaya çalışmazdık... Gene ilgimi çeken bir konu ise, doğadan toplanan yumurtalar. Bu yumurtadan çıkan yavruların tabiki kısmen de olsa doğada yumurtadan çıkan kuşlara göre kafese daha uyumlu olmaları normal. Ama, bir saka melezi yarı kanını evcil kanaryadan almasına rağmen yavru iken ne kadar hırçın ve hareketli hiç dikkat ettiniz mi? Daha 12-15 günlükken doğadan yakalanan bir saka gibi kafasını kafesin tellerinden nasıl çıkarmaya çalıştığını hiç farkettiniz mi? Yani; Ne olur o yumurtalara dokunmayalım. Ya da en azından Cem Kardeşimizin dediği gibi yarısını doğada kendi yuvalarında bırakalım. Zaten kafeste yumurtadan çıkan sakaların renklerini ne yaparsanız yapın doğadaki gibi canlı yapamıyoruz...Doğadaki gibi orantılı besleyemiyoruz. o zaman hiç değilse bırakalım da bizlerin yakalayacağı güne kadar hayatlarını en güzel şekilde yaşasınlar ve ağın kapandığı anda içinde olmamak için yeteri kadar güçlü olsunlar...Gerçi bizden ne kurtulur ki??? Biz ne yapar eder gene yakalar ve maymun iştahlılıkla besleyebileceğimizden fazlasını kafeslere tıkar sonra da telef ederiz. Son olarak söylemek istediğim; Allah herşeyi insanların hizmetine sunmuştur. Eğer gerçekten bilinçli ve zarar vermeyecek şekilde besleyeceksek buyurun hepimizin evinde o harika ötüşlü saka ve fluryalar olsun...Ama sadece mükemmel bir yetiştirici olabileceksek.... Hepinizi saygıyla selamlıyor ve bol ötüşlü kafesler diliyorum Güven SANCAK 20 Ağustos 2005 23.20