Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

Floryacılar.... - 2.sayfa

Çiftleştirme dışında, ötümü için florya besleyen arkadaşlar varmı.Varsa bu arkadaşlarla sohbet etmek isterim.

img

rash

18 yıl 10 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar bu yazılanlar karşısında yazmadan yapamıcam .Konuyu çok saptırmışınız evcil konusuyla .kefesde doğup buyune ve kafes hayatında yaşan kuşlar bırakın kafesde kalsın zira bunları doğaya bırakırsanız ölür özgür doğa şartlarında yaşayan kuşlarıda kafese koymayın bunlarında i ölür. Siz sevgiden bahsetmişiniz tutmaya karşı olduğunuz bahsetmişisiniz sizin o ehlileştirilmiş bir saka kuşu için kaç sakanın öldüğünü biliyormusnuz tutulan her sakadan bir sene içinde ölür sen o bir kuşdan zevke alıcam diye yüzlerce sakayı katletme hakkın yok bana saka sevgisini öğretmeye kalkmayın yıllarca besledim doğadan yumurta topladım kanaryaların altında çıkarttım kanaryalarla melezleştirdim kendi eşleri ile salmalarda yavru aldım ...ve doğadaki ile kafesteki sakanın arasındaki farkı farkettim yanlışımı anladım hatamdan döndüm.Sizden bu guzel kuşların doğadaki yaşamlarını gözlemlemnizi tavsiye ediyorum.Sadece manisada yılda 10.000 saka tutuluyor sizce bunu kaçtanesi yaşıyor ??? biraz vicdanlı olun sevgi böyle olmaz .Hepsiden önce allahdan korkun ben aklıma geldikçe daha önce kafesde tuttuğum yabani kuşların acısını yaşıyorum 30 kadar yabani kuşumuda aynı zamanda doğaya bırakma zevkini taddim. Kuşları çok seviyorsanız lütfen artık dunyası kafes olmuş kafesde daha mutlu olan kuşları kanaryaları tercih edin.

Saygılarımla

Ahmet ŞeneL

http://www.malinuaturk.com.tr.tc

img

ahmet_senel

19 yıl 2 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar Site yönetininden rica edelim. Doga kuslarına özgürlük diye bir ayrı yer acsın. Orada yazısalım. Ben de sizden yana olacagım AHMET bey. Nasıl oluyor demeyın. Sigara icip zararı konusunda konusmak gibi birsey. Belkide bizde bırakırız ama ben bunu bir vicdan muhasebesi olarak yapmayacağım. Diğer arkadaslardan özür dilerim. Tanrının nimetleri kulları içindir. Dogru kullandıgına inanirsan devam et. Sonradan dogrun degisirse bunu kabullen Ama herkese bu dogrudur deme.

img

orhanarer

20 yıl 3 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bakın kardeşim siz sevmekten bahsediyorsunuz insan sevdiği şeye zarar vermez zarar verdiğinizi kendinizde kabul ediyorsunuz. Artı doğru yanlış kesin bi şekilde ortada tartışılmıyo yazan bunun yanlış olduğu herkesce kabuldur ve kesindir.Her doğru kişilere göre değişmez siz bir kuş için 100 kuşu öldürmeyi doğru kabul ediyorsanız O zaman sorunun ve yanlışın ta kendisi sizsiniz.B en burda tartışma açmak için yazmadım sadece bir soru üzerine fikrimi beyan ettim ayrıca sakalara özgürlük diye bir formun açılması kadar saçma bir şey olamaz burası saka ise saka ilgili tüm düşüncelerimizi burda söyleyebiliriz ben sakayı çok seviyorum ama doğada siz bir saka kafesde 99 saka ölü olarak seviyorsunuz... Sevgiyle Kalın

img

ahmet_senel

ÖZEL MESAJ

Ahmet Abicim. Senin dogrun yumurta toplamakti. Benim icin bu dogru degil. Nasıl dogru herkes icin aynı olur. Pozitif bilimlerde bile bazı dogru tartısmaları var. Ben yanlışı anladım da ne demek. Senin dogrun degişti o kadar. Sakalara ozgurluk forumunu saçma buldun da ötum icin florya besleyen var mı diyen arkadasa baska sey beyan ettin.Bu mu saçma olmayan. Lütfen. Adam ne soruyor ne cevap alıyor. Bu saçma değil de benim forum önerim saçma öğlemi.Peki teklifi geri alayım. Saka tüyde iken ne verelim diyene. Siz aynı mailleri yazın biz cevap vermeye calışalım. Bizim ki saçma olsun. Herkesin doğrusu aynıdı ya.Herkes beni sacmalamıs bulacak.Olsun. 30 kadar yabani kuş salmak. Abicim bakamayacagan kusu toplarsan basına sinek gibi ölürler. Bakamazsın kalabalıktan hastalık baslar temzileyemezsın adam gibi bile. Bunu size saldırı diye algılamayın. Ancak bizimde sevgimizin bir karşılığı olsun. Arkadaşları uyaralım. Hatta siz başlayın yaptıgımız hataları bozdugunuz yuvaları anlatın. Bakamayacak kadar almayın deyın. Baslangıc olsun. Hatalarınız pardon eski dogrularınızı anlatırsınız. Ders alan alır almayan tecrübe ile yasar ve yeni Ahmet abiler kazanırız. Bekliyoruz. Ben de abim için bu gün bir saka salacağım. 4 himalayanım var. Hepsi yavrudan hepsi sarayda yasar gibiler. Ses versem karsılık verirler. KOnusurum yani. Ölürse diye de korkuyorum. Artık vebali.. Not: Ahmet bey siz benim Bey hitabıma bakın kardesim diye baslık yazınca kendimde abicim deme hakkımı gördüm. Hoş olmadı ise özür dilerim.

img

orhanarer

ÖZEL MESAJ

Ozür dilerim. Yuva bozmak tabiri hatalı olmuştur. Bunun bir tekniği ve yöntemi vardır. Ahmet Bey anlatırsak kızar ama adam kafasına koydu ise nasıl olsa yapacaksa dogrusunu zarar vermeden yapılanı anlatmak lazımdır dıye dusunuyorum. Keza nasıl yakalanır diye soran arkadasa da tepkıler bu oldu. Kımse bır sey yazmadı. O da zarar verecek yontemlerle kendisi dogruyu arayacak. Bilemem bu konu da Ahmet Bey karar versin. Bu anlamdan anlat diyorsa yakalama ve yumurta toplama tekniklerini konuşalım. Yoksa gene aynen devam. Tekrar yuva bozmak sözüm için şahsından özür diliyorum. Afedersiniz.Konusurken hersey soylenıyor agızdan kacıyorda yazdıgımı okuyunca irrite oldum. Ben rahatsız oldum. Bagıslanmak dileği ile.

img

orhanarer

ÖZEL MESAJ

orhan bey siz sorunlusunuz sanırım yumurta toplamanın doğru olduğunu kim sana söyledi ben 10 yıl önce böyle hatlar yaptım hata oldugunun farkına vardım hiç bir şekilde nedeni ve şkeli ne olursa olsun yabani kuş beslemiyorum bana cevap vermek için saçmalan gerekmiyor ben 30 yabani kuşu bırakırken 500 tane kanaryamız vardı bakamamk gibi bir şey söz konus değil sana daha fazla cevap yazmıcam anladığım kadarıyal dengesiz bir karakterin var haksızssan haksızlığını bilip susacaksın illa altta kalmamak adına saçmalıklar yazmak buraya eziklikten başka bir şey değildir.

img

ahmet_senel

ÖZEL MESAJ

orhen bey bir an çokkızdım yazdıklarınız için benim yazdıklarımı iyi okumuyorsun sanırım hangi şekl olursa olsun kafese girmelerine karşıyım dedim ben bir kaç istisna dışındda yabani kuş öldürdüğümüde hatrılamıyorum.bakmama gibi birşey söz konusu olamaz bana 2-3 kuş besleyipde bilmeden ders vermeye kalkmayın bakamasaydım sanırım bunlar kendi aralraında bile çift olup salmalarda yavru vermezdi.kanaryaların yanında onların hiç bir yuku yoktu bana sadece vicdanen rahatsız olduğum için bıraktım. tutma tekniklerinden bahsederseniz birdefa etik olarak herne şekil olursa olsun yanlış onu başta söyleyeyim mantıken doğaya alışmış bir kuşu tutup kafese koymak buyuk bir işkence olum riski çok fazla ama bir yuvadan alınan 2 yumurta kanaryanın altında çıkarıldığı zaman kuş kafesde doğğmuş oluyor ama gözlemlediğim ilginç tir bu yavrular yine yabani kuşların özelliğini taşıyor evcillik bakımından ama ölüm söz konus olmuyor.aynı zamanda yumurta aldığım yuvada kardeşlerinin buyuduğunu biliyorum gunluk olarak takip ediyordum yani anlayacağınız bunlar uzrinde çok durdum fazla ayrıntılara girmeye gerek yok benim burdan söyleyeceğim özellile yewni heves arkadaşlar söylüyorum bu guzel kuşlar gerçekten doğa hayatında çok mutlu ve guzeller onları öyle sevin kafesde beslemek için evcil kanaryaları tercih edein sevgiyle kalın

img

ahmet_senel

ÖZEL MESAJ

Sayın arkadaşlar neden bukadar sert cevaplar var kırmayın birbirinizi saka kuşunun güzelliği ve harika sesinden dolayı onu evcilleştirme ondan melez alma aşkı bitmez. Madem deneyimli arkadaşlarsınız bu konuda, öldürmemek için ne yapılacağı nasıl besleneceği kafeste saka üretimi konusunda milleti yönlendirin lütfen. Avrupada adamlar küçücük kafeslede sakadan yavru alıyorlar neden biz yapamayalım. Unutlmasın ki kanaryalarda uzun yıllar doğadan yakalınıp evcilleştirilmiştir. Burada ağır hakaretlerle kimseyi hobilerinden vaz geçiremezsiniz belki bir yerde karşı karşıya gelirsiniz. Özellikle Ahmet Bey size hiç yakıştıramadım o ağır kelimeleri. Doğru yolu bulana ne mutlu. Belki diyeceksiniz sana ne ama bende hem saka sever olarak hemde iki arkadaşı yazılarını sürekli takip eden biri olarak başınızı ağrıttım.Kusura bakmayınç Saygılarımla elden_yem_y_yen_saka.jpg

img

mehmetozaslan

19 yıl 3 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ahmet bey herşeye çok güzel yanıtlar vermişsinizde bu doğadan yumurta toplama olayı bana çok ahlaklı gelmedi,bi gün uyandığınızda bebeğinizin beşiğinde kaybolduğunu görürseniz acaba ne yaparsınız,siz bunu yaparken aynı zamanda kuşları kafese kapatmayalım gibi bir yaklaşıma girmeniz bence timsah göz yaşlarından ibarettir orhan beyede valla helal olsun fena kızmış yanınızdayım orhan bey.

img

yakari

18 yıl 9 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ahmet Bey Bazi insanlar ekmek gibidir hergun aranir. Bazilari pasta çörek tatlı gibidir arada canınız çeker Bazıları da mikrop gididir gelir sizi bulur. Özür dilerim. Ben de sizin mikrobunuz oldum. Bu sizin dogrunuz. Burayı okuyanlar ve beni şahsi tanıyanlar için başka dogrular olabilir. Bunu derken onların sizi mikrop veya bana dediğiniz gibi dengesiz karakterli ve sorunlu olarak düşündüklerini söylemiyorum. Mehmet beyin dediği gibi daha güzel yönlendirmeler yapabiliriz. Ben sizin beni bulduğunuzun tersi tutarlı hatalarını anlamış yeni doğrular bulmuş kendince kendini aşmış ve bunun savaşını hala veren bizden biri olarak görüyorum. Bilginize emeğinize de saygı duyarım. Hassasiyetinizden bir şey kaybetmeyin doğru bildiğini yapan huzur bulur. Bu konuda savaşın gerektiğinde hakarette edin kızın söyleyin. Ama ama dönüp gene yıkayacak şeyler yapmayın. Bu gün kuş olur yarın komşu ertesi gün başka biri. Bir anımı anlatayım tesadüftür komşumuz Ahmet bey var. Allah uzun ömür versin yaşını epey almış yaşlı bir muhterem. Apartmanda herkesle kavgalı yönetimde hep sorun çıkarmayı sever.Ancak doğacı adam kedi besler, bahçede ugrasıp zeytin ve mandalina agacı yetiştirir.Sayfalar surer maceralari uzatmayayim. Istanbul Atakoy de bahcede ari kovani var amcamin. Bizim aile fertleri bahçede yer içerken bir iki arı saldırısı olmuş.Sokulmada. Hemen şikayet edelim şehirde arı mı olur. Bizim evde bir hareket. Sonuçta durun dedim. O da biliyordur burada olmayacagını ama adamın zevki ve bundan mahrum etmek fıkrı hoşuma gitmedi. Yıllar önce yazlıktaki saka kırmalarımın sesinden şikayet gelmişti sabahları uyutmuyorlar diye onu hatırladım. Özetle suskun kaldık. Yani ben insancıyım Ahmet Bey sizin için tüm sakaların ölümüne neslinin ortadan kalkmasına da razıyım. Yani insanı hiç bir şeye değişmem. Burada polemik yapmıyorum. Söyledikleriniz içinde kırgın değilim. Dersde vermek hattime düşmez ama nasihat bedavadır atabildiğin kadar atar söyleyebildiğin kadar söylersin. Bedava olduğu için mi pek de değer verilmez. Ama tecrübe ederde ne yapılmasını gerektiğini başına gelip kendin tecrübe edersen. Bu sana ders olur. Bunu başkasıyla paylaşırsan bu da onlara hediyen olur yardımın olur. Sizinde tecrübeleriniz bu konuda sakalara yardımcı olur. Sızın bılgılerınızde daha az zayiat verirler ziyan olurlar. Ancak bir yere takıldım. Yazınızda yumurtaları koydum gene yabani ciktılar cok ilginc demissiniz. Bunun neresi ilginç. O yüzden isterseniz evcıl ne evcılleşme ne yabanileşme ne bu konuda konuşalım. Bilgisi olan aktarsın sizde faydalanın. Belki biraz yumuşar veya daha sertleşirsiniz. İki türlü de faydası olur. Hepimize Yaradılanı yaratandan ötürü seveceksin. Ziyan haramdır. Bilgini ziyan etme. Nimetleri ziyan ettirme. Kötü şeyi içinde sakla dogru bildiğini paylaş. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

img

orhanarer

ÖZEL MESAJ