Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

Floryacılar.... - 3.sayfa

Çiftleştirme dışında, ötümü için florya besleyen arkadaşlar varmı.Varsa bu arkadaşlarla sohbet etmek isterim.

img

rash

18 yıl 10 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Herkese selam arkadaşlar bakın ben sadece bu konu hakkındaki görüşlerimi belirttim ama detayını bilmeden ve beni tanımadan yaptığım şeylerden dolayı garip garip saçma cevaplar aldım şimid bi arkadaş daha yazmış yumurta toplamak yanlış falan ben doğru demiyorum oda çok yanlış timsah göz yaşı döküyormuşum kardeşim 10 yıl önce böyle bir şey yaptım ve yanlışdı kimse yapmasın diyorum orhan bey bakamadım için kuşları bıraktımı ifade etti benim amacım burda kimseyi kırmak değil ama gerçekten çok kızdırdınız beni verilen cevaplar çok saçma ben sadece beslemeyin kafesde dedim isteyen besler buyutecek bir şey yok bu konunun tartışılacak bir tarafıda yok aslında .benim doğrum senin doğrun diyede bir şey yok ..Orhan bey aklına takılan konuyu da açıklık getireyim okulumun bahçesinden aldığım florya yumurtalarını kırmızı kanaryalrın altına koydum 2 de kendi yumurtasını bıraktım kırmızı kanarylarla birlikte 2 de florya yavrusu buyudu .bu yavrular kafesde çoh daha sakin ehli olna urkek olmayan kanaryanın altında kanarya yavruları ile buyudu fakat yavrular buyudukten sonra tıpkı doğadan tutulan diğer floryalar gibi aynı ürkekliği ve hırçınlığ asahipti ben bundan bahsettim.Bunun yanında küçük kafeste doğadan tutulmuş floryalardan 2 yıl sonra yavru aldım tam 8 tane bu arada florya ötüşünü ben daha çok seviyorum :) sakalarla sakapçlerini attım bakıcı olarak kullandım salmada isketelerden yavru aldım ,kaya bulbulu besledim.Bu kuşların ortamından da bahsetmek istiyorum salma ebadı yukseklik 3 mt en 3 mt ye 2 mt salma içinde surakli akan su kayalar zemin toprak ve 3 ayda yenilediğimiz ağaç.Belki hepinizden küçük olabilirim ben ilk yumurtayı orta birde bir florya ve 5 t yuksekligindeki bir ağacın tepesinden sakadan aldım 18-19 yaşına kadar yabani kuşlarla uğraştım şu an 28 yaşındayım yani bunları yaptığımda çocuktum :) ve kuşların hepsini bıraktığımda 19 yaşında idim ormana götürdüm hepsini tek tek severk elimle bıraktım üzüldüm belki ama doğrusu buydu. Size ilginç bir şey daha anlatmak istiyorum babamın çok sevdiği derviş isminde tam bir kızmızı harika bir kanaryası vardı öterken surekli tunekde gezerdi başını sallayarak onun içi ismi derviş idi bu guzel kanaryayı kaçırdık.aradan 6 ay geçti bize 200 mt benimde gitiiğimi lisenin müdürü yanmıza gedi baba okulun bahçesinde her sabahçok guzel öten bir kuş oldugundan bahsetti rengini kırmızı oldunu söyledi biz şok olduk ve ertesi sabah bakmaya gittik derviş bir çam ağacının tepesinde şakıyor bir kaç aydaha gördüm ondan sonra kayboldu kafesden çıkan bir kanaryanın bu kadar uzun sure hayatt kalması ve eskisi gibi mukemmel ötüşü nekadar mutlu olduğunu gösteriyordu.Sanırım bu miyonda bir ihtimal.Ben bunu o kuşun buyuk salma ortamında yetişmesine bağlıyorum kondusyon olarak çok üst seviyede oluyorlar beni şaşırtan doğa şartlarına barına bilmesi ve yiyecek bulabilmesi. Sizlerle daha bir çok anımı paylaşmak isterim sevgiyle kalın kabalık ettiysem kusura bakmayın belki hepinizden küçüğüm ama lütfen benim yazdıklarmda art niyet arayıp beni yargılayıcı mesajlar yazmayım

Saygılarımla

AhmeT ŞeneL

img

ahmet_senel

19 yıl 2 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

saka - iskete değil ama florya benzersiz bi kuş... konunun geldiği nokta itibariyle kel alaka ama yine de söölemek isterim ki kuşçuluğun zevki floryayla çıkıyor...

img

jumbo_patagonia_hybrid

19 yıl 1 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

iyi günler yabani kuşların doğadan yakalanarak beslenmesi meselesinde bir kaç kelime de ben konuşmak istiyorum. Sitedeki yazılanları zaman zaman okuyorum ve meselenin fazla büyütülmemesi gerektiğine inanıyorum. Burada asıl dikkat edilmesi gereken şey doğaki kuşların sürüler halinde yakalanarak bir ticari araç gibi kullanılması, bunun sonucunda bahse konu kuş türlerinin gelecekte yok olması veya çok azalmasına sebebiyet vereceğidir.Yoksa insanlığın varoluşu ile birlikte sadece kuşlar değil şu anda evcil diye niteleyebileceğimiz bütün hayvan türleri insanlığın yararı için yabani hayattan alınarak evcilleştirilmiş ve azami fayda sağlanmaya çalışılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus şudur: Doğadan tutulan kuşları beslemeye hevesli arkadaşlarım mümkün ise araştırarak buldukları kuş yuvalarından alınacak yumurtaların hepsini yuvadan alınmaması, yarı yarıya alınarak kalan yumurtalardan doğacak yavruların doğal anne ve babasının büyütmesine olanak tanınması, alınan yumurtalarında uygun bir çift kanarya altına sürülerek elde edilmesi yoluna gidilmesi yabani kuşların evcil hayata en uygun yaşabilmesi için geçerli bir yöntemdir. Kesinlikle yapılmış bir yuvanın tamamen yokedilmesi veya yumurtaların hepsinin alınması vicdansızlıkla eşdeğer bir hareket olur bunuda hatırlatmak isterim. İkinci bir yöntem ise yukarıda bahsettiğim şekilde yumurta bulunamadığı hallerde ise içinde o senenin yavru kuşlarından tercih edilmesi halinde yabani kuşların evcil hayata daha çabuk uyum sağlıyacaklardır. Bu tür kuşların bütün ihtiyaçlarını(beslenme-üretim vs.)karşıladıktan sonra mutlu olmamaları ve sizinde bundan mutluluk duymamanız söz konusu değildir. Bu şekilde beslenen kuşların mutsuz olduklarını iddia eden kişiler ise kendilerinin kafese kapatılması halinde nasıl mutsuz olacaklarını düşünerek onlarında mutsuz olacaklarını iddia etmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslediğimiz hayvan ne olursa olsun onlara gereken önemin azamisinin sağlanması her türlü ihtiyaçlarının yerine getirilmesidir.Bunlar sağlandıktan sonra mutluluk kaçınılmazdır. Saygılarımla; Cem Çoban

img

ccoban67

18 yıl 8 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar; Ben Güven SANCAK. 39 Yaşındayım ve 10 yaşımdan beri saka sevgisi içimden hiç eksilmemiş bir yaşantım oldu. Flurya, İskete, ispinoz, Munta, Fanyata cinslerinden de zaman zaman besledim. Burada konuşulan konu ilgimi çekti ve ben de kendi tescrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle Cem Çoban arkadaşımızın sözlerini tamamen tasdikliyor ve doğa kuşlarını sadece ticari olarak yakalayıp besleyen kişileri de şitdetle kınıyorum. Zira; Balık istifi gibi bir salma ve satış noktasında gene balık istifi bir kafes ve sonuçta binlerce kayıp...Gördüğüm kadarıyla herkes doğa kuşu beslemenin ne olduğunu biliyor. Bu bir aşk bence....Ağaçtayken hür nağmeleriyle bizi mest eden saka ve fluryayı hemen evimizdeki kafese koyup aynı nağmeleri bekleyip dururuz bir süre... Saka çok daha kısa sürede ötmeye başlayarak , tam olarak olmasa da kısmen doğadaki kalitesine yakın ötmeye başlar . Flurya ise daha uzun bir süre ötmeden sizin sabrınızı fevkalade zorlar... Tam olarak doğadaki kadar nağmeleriyle öten flurya bulmak gerçekten zordur. Zaten bulan da, ya gözü gibi bakar ya da ticaretini yapacaksa ciddi rakkamlarla değer biçer... Ben doğa kuşlarını zaman zaman yakalayarak kafes ortamına alıştırmaya çalıştım. Bu konuda sevgimin son derece yoğun olması ve titiz bir yetiştirici olduğum için kısmen doğaya zararım olmadığını düşünüyorum. Bu arada, yakaladığım kuşların ötüm kalitelerine göre değerlendirip istediğim sonucu alamadığım kuşları mümkün olduğunca kısa süre içinde salma yöntemiyle tekrar doğaya kazandırdığım için biraz olsun içim rahat . Keşke İstanbul yeşil bir İstanbul olsaydı da her evin önünde bir ağaç ve o ağaçlarda sakalar, fluryalar ötseydi...Belki o zaman bizler doğa kuşlarını kafeslere alıştırmaya çalışmazdık... Gene ilgimi çeken bir konu ise, doğadan toplanan yumurtalar. Bu yumurtadan çıkan yavruların tabiki kısmen de olsa doğada yumurtadan çıkan kuşlara göre kafese daha uyumlu olmaları normal. Ama, bir saka melezi yarı kanını evcil kanaryadan almasına rağmen yavru iken ne kadar hırçın ve hareketli hiç dikkat ettiniz mi? Daha 12-15 günlükken doğadan yakalanan bir saka gibi kafasını kafesin tellerinden nasıl çıkarmaya çalıştığını hiç farkettiniz mi? Yani; Ne olur o yumurtalara dokunmayalım. Ya da en azından Cem Kardeşimizin dediği gibi yarısını doğada kendi yuvalarında bırakalım. Zaten kafeste yumurtadan çıkan sakaların renklerini ne yaparsanız yapın doğadaki gibi canlı yapamıyoruz...Doğadaki gibi orantılı besleyemiyoruz. o zaman hiç değilse bırakalım da bizlerin yakalayacağı güne kadar hayatlarını en güzel şekilde yaşasınlar ve ağın kapandığı anda içinde olmamak için yeteri kadar güçlü olsunlar...Gerçi bizden ne kurtulur ki??? Biz ne yapar eder gene yakalar ve maymun iştahlılıkla besleyebileceğimizden fazlasını kafeslere tıkar sonra da telef ederiz. Son olarak söylemek istediğim; Allah herşeyi insanların hizmetine sunmuştur. Eğer gerçekten bilinçli ve zarar vermeyecek şekilde besleyeceksek buyurun hepimizin evinde o harika ötüşlü saka ve fluryalar olsun...Ama sadece mükemmel bir yetiştirici olabileceksek.... Hepinizi saygıyla selamlıyor ve bol ötüşlü kafesler diliyorum Güven SANCAK 20 Ağustos 2005 23.20

img

guvensancak

19 yıl 5 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

(jumbo_patagonia_hybrid)arkadaşım 2 dişi 2 erkek çipil yavrum var işie yararsa görüşelim ( salmada doğma )

img

adali

18 yıl 6 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

(rash) yalnız ötüm için florya besliyorum kurba desenli 2 dağ babası 4 tane 2 sandıklı yavru floryam var şu anda 7 sandıklı uzun çipil yakalanmış yavru öttürüyorum kışlık yaptım konuşmak istiyen arkadaşları beklerim

img

adali

18 yıl 6 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

saka kusum yeni yılını doldurdu.. buradan aldıgım bilgilerle kuşun uyku düzenini saglayınca ötmeyede başladı fakat sorun kışın gelmesiyle kuşu balkondan içeri alma gerekti... ötüşü birden kesildi sadece benim seslerime cevap veriyor üstünüde kapatmak istemiyorum...ne yapmalıyım ve kışa hazırlık için nasıl bir diyet uygulamalıyım...

img

strix11

19 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

NEFIS FILORYALARIM VAR SAKAM YOK TAKAS YAPILIR ONCE DENEYIN

img

küpeci

18 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BEN UZUN YILLAR KUŞ BESLERIM DOĞADA YAKALAR IYIOLANLARI AYIRIP BELLI BIR SURE SAKLAR SONRA DENERIZ IYIOLANLARI AYIRIP BELLI BIR SURE SONRA TEKRAR DENER AYIRIRIZ ORNEĞIN 70 ADET FILORYADAN SADECE 2 ADETSAKLADIM

img

küpeci

18 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm GÜVEN SANCAK bey adınız soyadınız ve kuşlara olan merakınızdan dolayı sizi eski bir dostuma benzettim acaba Ali Bombe adında sizinde eski bir ahbabınız olabilirmi?aslında tanıdığım Güvenin siz olduğundan çooook eminim.kendinize iyi bakın....

img

ali_ali

17 yıl 4 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ