Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 18.06.2005 12:36:37        Mesaj Id : 14668   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Çiftleştirme dışında, ötümü için florya besleyen arkadaşlar varmı.Varsa bu arkadaşlarla sohbet etmek isterim.
İst
M.Köy
Gönderilme Tarihi : 24.06.2005 23:37:01        Mesaj Id : 14669   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşım ben besliyorum 2ay oldu daha gık demedi benimde bilgim yok
İstanbul
0
Gönderilme Tarihi : 26.06.2005 21:06:24        Mesaj Id : 14670   Cevap ver    Bu mesajı bildir

bende flurya ve saka besliyorum. şu an elimde 3 flurya var. açıkçası ikisinden baya umutluyum. Geçen geçimin kuşları birisi kaba biriside uzun ötüyor. Dipğerinin ne olacağı belli değil sağlıcakla kalın
İst
M.Köy
Gönderilme Tarihi : 27.06.2005 23:14:07        Mesaj Id : 14671   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam arkadaşlar dedim gibi 2 ay oldu gık demedi sizce ne yapmalıyım umudu keseyim mi yoksa biraz daha sabır mı
Kahramanmaraş
0
Gönderilme Tarihi : 29.06.2005 16:51:10        Mesaj Id : 14672   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar ben uzun süre besledim doğadan topladığım yumurtaları kanaryalar altında çıkarttım saka ve florya daha sonra bunlardan tekrar kafesde yavrular aldım ve melezler.Fakat uzun zamandır yabani kuş beslmeiyorum besleyenlerede tavsiye etmiyorum inanın onları doğada izlemek çok daha keyifli bu guzel kuşları kafese kapatmak gibi bir hata da ve vebalde bulunmayın sevgiyle kalın

 

http://www.malinuaturk.com.tr.tc

İstanbul
İdealtepe
Gönderilme Tarihi : 17.07.2005 19:26:41        Mesaj Id : 14673   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ben de önümüzdeki ilkbaharda kanaryayla çiftleştirmek için 1-2 tane florya arıyodum acaba nerden satın alabilirim bildiğiniz bi yer var mı?!?!? (İst.)
Gönderilme Tarihi : 18.07.2005 12:13:40        Mesaj Id : 14674   Cevap ver    Bu mesajı bildir

İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 20.07.2005 06:48:04        Mesaj Id : 14676   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Arkadaslar Kimse kuslari ozgurlugunden edip kafese kapatma sevdalisi degil. Bunun hobisi yok yani(kapatmanin). Herkes sevgiden yapiyor. O yuzden basligi sakalar bulbuller ve ispinozlar olan forumda ne merak ediyonuz. Lutfen ama lutfen. Kendi vicdanlarinizi burada yikamayin. Bu kadar sevdigimiz ve kapattigimiz icin uzulmeyenimiz yok. Bir de arada bir kafamiza kakmayin. Millet soguyacak benim gibi sonra hasta kusuna da tedavi veya beslenmeyi ogrenemeyecek. Tekrar rica ediyorum. Bunlarin doga kusu oldugunu biliyoruz. Tutmak yasak satmak yasak ve dogada daha guzeller. Sizden ozurde diliyorum. Ama sakin bana cevap yazmayin bu bir rica. Burada kapansin. Haaa bu laflari duymak isteyen varsa acilsin bir forum "doga kuslari dogaya" veya "sakalara ozgurluk" diye. Girmek isteyen oraya ve kapissinlar. Ama burasi yeri olmasin. Tadimizi kaciriyorsunuz.Lutfen hadi. Biz anliyoruz sizde anlayin. Bilgilerimizi paylasip doga kuslari kafesde uretip bunlari beslesek hatta fazlasini da buyutup doga salsak o gunlere gelebilsek. Ama bu bilgi tecrube ve isin yayginlasmasi ile olur. Bu tip ortamlarda bunlara zemin hazirlar. Baltalamayalim. Hepiniz Saglikla Kalin.
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 20.07.2005 06:58:02        Mesaj Id : 14677   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Erdem arkadasima veya kim isterse cevaplasin. Evcil ne demek? Ama buna cevap verirken Evcillestirmek onu da dusunun. Yabanilesmek evcillesmenin zit anlamlisi mi. Ayrica Erdem beye hint bulbulu diye bilinen finchler kuslar evcil mi. Papaganlari da soracagim. Ha birde galapagos adasindaki ispinozlari soruyorum onlar nasil. Oradakiler insandan kacmaz bilirsiniz tepene konar elinden yer. Hyde parktaki serceler evcil mi insandan korkmuyor ve elden yiyor. Ege adalarina Terk edilen emekli temizlik iscisi esekler veya yavrulari evcil mi? Yavrular kaciyor emekliler duruyor. Fikirlerimizi paylasalim. Kusura bakmayin hoca gibi sordum da. Ama muhabbet acilsin. Bakalim evcil kavramlarimiz ne!!!
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 21.07.2005 07:54:03        Mesaj Id : 14679   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhabalar Site yönetininden rica edelim. Doga kuslarına özgürlük diye bir ayrı yer acsın. Orada yazısalım. Ben de sizden yana olacagım AHMET bey. Nasıl oluyor demeyın. Sigara icip zararı konusunda konusmak gibi birsey. Belkide bizde bırakırız ama ben bunu bir vicdan muhasebesi olarak yapmayacağım. Diğer arkadaslardan özür dilerim. Tanrının nimetleri kulları içindir. Dogru kullandıgına inanirsan devam et. Sonradan dogrun degisirse bunu kabullen Ama herkese bu dogrudur deme.
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 08:13:24        Mesaj Id : 14681   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ahmet Abicim. Senin dogrun yumurta toplamakti. Benim icin bu dogru degil. Nasıl dogru herkes icin aynı olur. Pozitif bilimlerde bile bazı dogru tartısmaları var. Ben yanlışı anladım da ne demek. Senin dogrun degişti o kadar. Sakalara ozgurluk forumunu saçma buldun da ötum icin florya besleyen var mı diyen arkadasa baska sey beyan ettin.Bu mu saçma olmayan. Lütfen. Adam ne soruyor ne cevap alıyor. Bu saçma değil de benim forum önerim saçma öğlemi.Peki teklifi geri alayım. Saka tüyde iken ne verelim diyene. Siz aynı mailleri yazın biz cevap vermeye calışalım. Bizim ki saçma olsun. Herkesin doğrusu aynıdı ya.Herkes beni sacmalamıs bulacak.Olsun. 30 kadar yabani kuş salmak. Abicim bakamayacagan kusu toplarsan basına sinek gibi ölürler. Bakamazsın kalabalıktan hastalık baslar temzileyemezsın adam gibi bile. Bunu size saldırı diye algılamayın. Ancak bizimde sevgimizin bir karşılığı olsun. Arkadaşları uyaralım. Hatta siz başlayın yaptıgımız hataları bozdugunuz yuvaları anlatın. Bakamayacak kadar almayın deyın. Baslangıc olsun. Hatalarınız pardon eski dogrularınızı anlatırsınız. Ders alan alır almayan tecrübe ile yasar ve yeni Ahmet abiler kazanırız. Bekliyoruz. Ben de abim için bu gün bir saka salacağım. 4 himalayanım var. Hepsi yavrudan hepsi sarayda yasar gibiler. Ses versem karsılık verirler. KOnusurum yani. Ölürse diye de korkuyorum. Artık vebali.. Not: Ahmet bey siz benim Bey hitabıma bakın kardesim diye baslık yazınca kendimde abicim deme hakkımı gördüm. Hoş olmadı ise özür dilerim.
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 08:22:25        Mesaj Id : 14682   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ozür dilerim. Yuva bozmak tabiri hatalı olmuştur. Bunun bir tekniği ve yöntemi vardır. Ahmet Bey anlatırsak kızar ama adam kafasına koydu ise nasıl olsa yapacaksa dogrusunu zarar vermeden yapılanı anlatmak lazımdır dıye dusunuyorum. Keza nasıl yakalanır diye soran arkadasa da tepkıler bu oldu. Kımse bır sey yazmadı. O da zarar verecek yontemlerle kendisi dogruyu arayacak. Bilemem bu konu da Ahmet Bey karar versin. Bu anlamdan anlat diyorsa yakalama ve yumurta toplama tekniklerini konuşalım. Yoksa gene aynen devam. Tekrar yuva bozmak sözüm için şahsından özür diliyorum. Afedersiniz.Konusurken hersey soylenıyor agızdan kacıyorda yazdıgımı okuyunca irrite oldum. Ben rahatsız oldum. Bagıslanmak dileği ile.
Antalya
Manavgat
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 12:08:57        Mesaj Id : 14685   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Sayın arkadaşlar neden bukadar sert cevaplar var kırmayın birbirinizi saka kuşunun güzelliği ve harika sesinden dolayı onu evcilleştirme ondan melez alma aşkı bitmez. Madem deneyimli arkadaşlarsınız bu konuda, öldürmemek için ne yapılacağı nasıl besleneceği kafeste saka üretimi konusunda milleti yönlendirin lütfen. Avrupada adamlar küçücük kafeslede sakadan yavru alıyorlar neden biz yapamayalım. Unutlmasın ki kanaryalarda uzun yıllar doğadan yakalınıp evcilleştirilmiştir. Burada ağır hakaretlerle kimseyi hobilerinden vaz geçiremezsiniz belki bir yerde karşı karşıya gelirsiniz. Özellikle Ahmet Bey size hiç yakıştıramadım o ağır kelimeleri. Doğru yolu bulana ne mutlu. Belki diyeceksiniz sana ne ama bende hem saka sever olarak hemde iki arkadaşı yazılarını sürekli takip eden biri olarak başınızı ağrıttım.Kusura bakmayınç Saygılarımla elden_yem_y_yen_saka.jpg
İstanbul
Atakoy
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 13:57:30        Mesaj Id : 14687   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ahmet Bey Bazi insanlar ekmek gibidir hergun aranir. Bazilari pasta çörek tatlı gibidir arada canınız çeker Bazıları da mikrop gididir gelir sizi bulur. Özür dilerim. Ben de sizin mikrobunuz oldum. Bu sizin dogrunuz. Burayı okuyanlar ve beni şahsi tanıyanlar için başka dogrular olabilir. Bunu derken onların sizi mikrop veya bana dediğiniz gibi dengesiz karakterli ve sorunlu olarak düşündüklerini söylemiyorum. Mehmet beyin dediği gibi daha güzel yönlendirmeler yapabiliriz. Ben sizin beni bulduğunuzun tersi tutarlı hatalarını anlamış yeni doğrular bulmuş kendince kendini aşmış ve bunun savaşını hala veren bizden biri olarak görüyorum. Bilginize emeğinize de saygı duyarım. Hassasiyetinizden bir şey kaybetmeyin doğru bildiğini yapan huzur bulur. Bu konuda savaşın gerektiğinde hakarette edin kızın söyleyin. Ama ama dönüp gene yıkayacak şeyler yapmayın. Bu gün kuş olur yarın komşu ertesi gün başka biri. Bir anımı anlatayım tesadüftür komşumuz Ahmet bey var. Allah uzun ömür versin yaşını epey almış yaşlı bir muhterem. Apartmanda herkesle kavgalı yönetimde hep sorun çıkarmayı sever.Ancak doğacı adam kedi besler, bahçede ugrasıp zeytin ve mandalina agacı yetiştirir.Sayfalar surer maceralari uzatmayayim. Istanbul Atakoy de bahcede ari kovani var amcamin. Bizim aile fertleri bahçede yer içerken bir iki arı saldırısı olmuş.Sokulmada. Hemen şikayet edelim şehirde arı mı olur. Bizim evde bir hareket. Sonuçta durun dedim. O da biliyordur burada olmayacagını ama adamın zevki ve bundan mahrum etmek fıkrı hoşuma gitmedi. Yıllar önce yazlıktaki saka kırmalarımın sesinden şikayet gelmişti sabahları uyutmuyorlar diye onu hatırladım. Özetle suskun kaldık. Yani ben insancıyım Ahmet Bey sizin için tüm sakaların ölümüne neslinin ortadan kalkmasına da razıyım. Yani insanı hiç bir şeye değişmem. Burada polemik yapmıyorum. Söyledikleriniz içinde kırgın değilim. Dersde vermek hattime düşmez ama nasihat bedavadır atabildiğin kadar atar söyleyebildiğin kadar söylersin. Bedava olduğu için mi pek de değer verilmez. Ama tecrübe ederde ne yapılmasını gerektiğini başına gelip kendin tecrübe edersen. Bu sana ders olur. Bunu başkasıyla paylaşırsan bu da onlara hediyen olur yardımın olur. Sizinde tecrübeleriniz bu konuda sakalara yardımcı olur. Sızın bılgılerınızde daha az zayiat verirler ziyan olurlar. Ancak bir yere takıldım. Yazınızda yumurtaları koydum gene yabani ciktılar cok ilginc demissiniz. Bunun neresi ilginç. O yüzden isterseniz evcıl ne evcılleşme ne yabanileşme ne bu konuda konuşalım. Bilgisi olan aktarsın sizde faydalanın. Belki biraz yumuşar veya daha sertleşirsiniz. İki türlü de faydası olur. Hepimize Yaradılanı yaratandan ötürü seveceksin. Ziyan haramdır. Bilgini ziyan etme. Nimetleri ziyan ettirme. Kötü şeyi içinde sakla dogru bildiğini paylaş. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.
Kahramanmaraş
0
Gönderilme Tarihi : 22.07.2005 16:07:16        Mesaj Id : 14688   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Herkese selam arkadaşlar bakın ben sadece bu konu hakkındaki görüşlerimi belirttim ama detayını bilmeden ve beni tanımadan yaptığım şeylerden dolayı garip garip saçma cevaplar aldım şimid bi arkadaş daha yazmış yumurta toplamak yanlış falan ben doğru demiyorum oda çok yanlış timsah göz yaşı döküyormuşum kardeşim 10 yıl önce böyle bir şey yaptım ve yanlışdı kimse yapmasın diyorum orhan bey bakamadım için kuşları bıraktımı ifade etti benim amacım burda kimseyi kırmak değil ama gerçekten çok kızdırdınız beni verilen cevaplar çok saçma ben sadece beslemeyin kafesde dedim isteyen besler buyutecek bir şey yok bu konunun tartışılacak bir tarafıda yok aslında .benim doğrum senin doğrun diyede bir şey yok ..Orhan bey aklına takılan konuyu da açıklık getireyim okulumun bahçesinden aldığım florya yumurtalarını kırmızı kanaryalrın altına koydum 2 de kendi yumurtasını bıraktım kırmızı kanarylarla birlikte 2 de florya yavrusu buyudu .bu yavrular kafesde çoh daha sakin ehli olna urkek olmayan kanaryanın altında kanarya yavruları ile buyudu fakat yavrular buyudukten sonra tıpkı doğadan tutulan diğer floryalar gibi aynı ürkekliği ve hırçınlığ asahipti ben bundan bahsettim.Bunun yanında küçük kafeste doğadan tutulmuş floryalardan 2 yıl sonra yavru aldım tam 8 tane bu arada florya ötüşünü ben daha çok seviyorum :) sakalarla sakapçlerini attım bakıcı olarak kullandım salmada isketelerden yavru aldım ,kaya bulbulu besledim.Bu kuşların ortamından da bahsetmek istiyorum salma ebadı yukseklik 3 mt en 3 mt ye 2 mt salma içinde surakli akan su kayalar zemin toprak ve 3 ayda yenilediğimiz ağaç.Belki hepinizden küçük olabilirim ben ilk yumurtayı orta birde bir florya ve 5 t yuksekligindeki bir ağacın tepesinden sakadan aldım 18-19 yaşına kadar yabani kuşlarla uğraştım şu an 28 yaşındayım yani bunları yaptığımda çocuktum :) ve kuşların hepsini bıraktığımda 19 yaşında idim ormana götürdüm hepsini tek tek severk elimle bıraktım üzüldüm belki ama doğrusu buydu. Size ilginç bir şey daha anlatmak istiyorum babamın çok sevdiği derviş isminde tam bir kızmızı harika bir kanaryası vardı öterken surekli tunekde gezerdi başını sallayarak onun içi ismi derviş idi bu guzel kanaryayı kaçırdık.aradan 6 ay geçti bize 200 mt benimde gitiiğimi lisenin müdürü yanmıza gedi baba okulun bahçesinde her sabahçok guzel öten bir kuş oldugundan bahsetti rengini kırmızı oldunu söyledi biz şok olduk ve ertesi sabah bakmaya gittik derviş bir çam ağacının tepesinde şakıyor bir kaç aydaha gördüm ondan sonra kayboldu kafesden çıkan bir kanaryanın bu kadar uzun sure hayatt kalması ve eskisi gibi mukemmel ötüşü nekadar mutlu olduğunu gösteriyordu.Sanırım bu miyonda bir ihtimal.Ben bunu o kuşun buyuk salma ortamında yetişmesine bağlıyorum kondusyon olarak çok üst seviyede oluyorlar beni şaşırtan doğa şartlarına barına bilmesi ve yiyecek bulabilmesi. Sizlerle daha bir çok anımı paylaşmak isterim sevgiyle kalın kabalık ettiysem kusura bakmayın belki hepinizden küçüğüm ama lütfen benim yazdıklarmda art niyet arayıp beni yargılayıcı mesajlar yazmayım

Saygılarımla

 AhmeT ŞeneL