Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

KARA KAPLUMBAĞASI OLANLARLA İLETİŞİM

MERHABALAR BEN KARA KAPLUMBAĞASI OLANLARLA İLETİŞİM KURMAK İSTİYORUM BURDAN ONLARDAN YARDIM ALMAK İÇİN YENİYİM YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM

img

kelebek16

16 yıl 9 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

KAPLUMBAĞACILAR NERDESİNİZ HADİİ :(

img

kelebek16

ÖZEL MESAJ

Merhaba Kelebek Aramıza hoşgeldin...Benim iki tane kara kaplumbağam var...Bende çok eski değilim bu forumda...Forum çok kapsamlı ve aramızda uzun süredir kaplumbağa besleyenler var.Ve hemen hepsinin birçok ilginç tecrübesi var.Merak ettiklerini konu başlığı olarak yazarsan seni daha kolay yönlendirebilirler/yönlendirebiliriz... KOLAY GELSİN

img

rasia

16 yıl 10 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Kelebek Bende çok uzun bir zamandır üye olmadan bu siteyi takip ediyorum. Daha bugün üye oldum. Benimde bir kara kaplumbağam var ve 1.5 yıldır benimle. Kara kaplumbağası olanlarla iletişim kurmak istediğini görüce içimde bir heyecan oluştu ve hemen üye oldum:)

img

fragrantly

16 yıl 9 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kız arkadasımla beraber 2 senedir kara kaplumbağası besliyoruz.kaplusumuz suan 4 yasında.ve dişi.kaplusumuza erkek kaplus almayı dusunuyoruz.istanbul kadkoyde oturuyoruz.fakat kadıkoyde cok aramamıza ragmen kaplumbaaa satan 1 yer bulamadık.bulduysakta güvenemedık.sağlıksız gorunuyolardı.avrupa yakasına bakmayı dusunuyoruz artık.bıldıgınız saglıklı ve guvenebılecegımız kaplus satan yer bılıyomusunuz acaba?yer tarıf edebılırmısınız?sımdıden cok tesekkurler:)

img

findarato

ÖZEL MESAJ

Erkek kaplumbağa almadan evvel bilmeniz gereken önemli bir husus var.
Erkek kaplumbağa cinsel olgunluk yaşına gelmişse dişi kaplumbağa ile birlikte huzurlu bir biçimde yaşayamıyor. Yani onlara aynı terraryum ortamında baktığınız takdirde can sıkıcı sorunlar çıkabilir. Bende 12 cm ve 5.5 cm boylarında 2 kara kaplumbağası var. Büyük olanın erkek olduğu 2006 aralık ayında aniden kesinleşti , küçük olanın ise dişi olduğunu düşünüyorum (hala 5.5 cm olduğu için 0 emin olamıyorum)
2 kara kaplumbağamı yan yana koyarsam erkek kaplumbağam ufak olanı sürekli tak diye tos atarak , ısırarak ve kovalayarak rahatsız ediyor. Aralarında boyut farkıda olduğu için ufak kaplumbağam bayağı bir sarsılıyor. Bu yüzden hemen ayırdım. Üstelik bu cinsel ataklar şubat ayından beride geçmedi yani bendeki olay dönemsel olmadı aylardır süreklilik gösteriyor.

İkinci bir kaplumbağa almadan evvel terraryumunuzu bir biçimde ortadan ayırmanız bu tür bir saldırganlığa karşı önceden hazırlıklı olmanız iyi olur.
İkincisi çok küçükte olsa değişik bir tür kaplumbağa alma olasılığı var. Örneğin elinizdeki kaplumbağa T.hermanni boetgeri dir ama sizin gidip yeni alacağınız kaplumbağa T.g.ibera olursa hata olur. Her iki türde birbirine çok benzer ama değişik bir türdür. Alırken bu tür farkına dikkat etmeniz lazım.
Kara Kaplumbağalarının doğadan toplanması , satılması ve yurt dışına çıkarılması aslında yasak. Satılan kaplumbağalar 3-5 kuruşa tamah eden bazı kişilerin kontrolsuzlukten yararlanarak yaptıkları satışlar. Aslında bilsem dahi forumda satış yeri söylememek gibi bir kuralım vardı ama madem 4 yıllık tecrübeniz var sizin bu seferlik için bozacağım. Bazen eminönünü mısır çarşısı arkasındaki o ilkel hayvan pazarında satarlar. Bir kafes dolusu çaresiz kaplumbağayı alt alta üst üste görür vicdanımı parçalayarak oradan uzaklaşırım. Keşke imkanım olsa hepsini alabilsem ve hatta kara kaplumbağası satan adamlarıda hemen oracıkta bir temiz sopalayabilsem.
Kimbilir belki bi gün..

img

frozen

18 yıl 4 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Haftasonu çok kötü bir tabloyla karşılaştım:( Büyük alışveriş merkezlerinden birindeki pet shopta kara kapluşu sormak için girdiğimde içeride küçücük cam bi kapta debelenen 3 tane dünya tatlısı kara kaplumbağası gördüm.Ancak arkada bir tanesi ölmüştü ve ordaki çalışanlara sölediğimde gayet soğuk kanlılıkla karşıladılar.Yaşayan diğer hayvancıklarda bi hayli perişandı:( Elimi cama yanaştırdığımda hepsi yiyecek sanıp hemen ağazlarını açıolardı.İçim acıdı hayvan cağızlara 1 ini alıp kurtarayım dedim ama çok fazla fiyat verdikleri için alamadım. İzin verseler gidip yiyecek bişiler alıp ben yediricektim ama izin vermiyceklerini bildiğim için soramadım da aklım hala o hayvancıklarda ya:(

img

fragrantly

ÖZEL MESAJ

merhabalar birkaç gündür yoktum expolorerda sorun vardı sayfaları açamıyordum sonunda geldim ama burdada msjlar geç yayınlanıyor. formun tek kötü yanı bu olsa gerek öncelikle arkadaşlar hoşgeldiniz bende kapluşumu çok seviyorum :D bu arada kapluşumun cinsiyetini hala bilmiyorum yaşınıda ve gerçekten pet shoplarda bazı özellikle hayvancazlar çok bakımsız :(

img

kelebek16

ÖZEL MESAJ

merhabalar yeniden kapluşumun yuvası tamam neredeyse aramızda çok güzel ama hala cinsini bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum

img

kelebek16

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağanın arka bacak butlarına bakın. Eğer orada vücuda yakın adeta sivilce benzeri 2 minicik sert çıkıntı varsa Mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası Testudo graeca ibera dır. Eğer yoksa Testudo Hermanni boetgeri dir. Resim görmeden söylediğim için bu bilgiler %100 kesin değil ama T.G.İBERA olma olsılığı % 90 Eğer arka bacaklarının net bir fotoğrafını koyarsanız kesin olarak söylerim.

img

frozen

18 yıl 4 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ