Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kapluşum yemek yemiyor - 3.sayfa

Merhaba arkadaşlar, Benim 3 tane kapluşum var. Narin ve Güçlü 2 yaşında Azman ise 5 aylık. Fakat hepsinin boyutu aynı çünkü narinim yaklaşık bir aydır yemek yemiyor ve Azman ne bulsa silip süpürüyor. Hatta geçen gül elimi ısırdı ve acısı 2 gün sürdü yanii tam bir AZMAN ! Narin için ne yapabilirim hep uyuyor ben arada uyandırıyorum acaba yanlışmı yapıyorum ama yesin diye uyandırmaya çalışıyorum :( Güçlüye gelince o bi yiyor bi yemiyor ne yapmalıyım? Kapluşların bu kadar aç kalması normalmi? Bu arada kabukları çok sert yani bi hastalık belirtisi görmüyorum çok sağlıklı duruyor hepsi amaaa... birazda yeseleryaaaaa (Azman hariç o zaten yiyor : ) )

img

crescent85

16 yıl 3 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba arkadaşlar, Uzun süre yazamamıştım. Ama Narin`in iyileştiğini söylemek istedim. Hemde hic bir sey yapmadan. Daha doğrusu yaptığım tek şey bir masa lambası alıp suyun sıcaklığını 30 dereceye getirmek oldu. Veterinere telefonda danışmıştım tarif ettim durumunu kabuğunda bi yumuşama veya lekeler olmadığını söylediğimde bunun sadece kış uykusu oldugunu söylemişti bana ve gerçekten şuan çok iyi yemek yiyebilmek için Azmanla bile kavga ediyor : )

img

crescent85

ÖZEL MESAJ

Crescent85 çok sevindim , arasıra böyle iyi haberler de alalım.

img

frozen

18 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Aman aman ne güzel haber bu, ben de çok sevindim Narin`ciğin iyileşmesine :D

img

pinar1112

17 yıl 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar ben yeni kaplumbağa sahibi oldum komşumun kapluşunu aldım çünki o bikaçtane almış hepsi ölmüş ve bu aldığımında öleceğini zannettiği için bana verdi.benim kapluşum hiç yemek yemiyo ben alalı 1 hafta oldu hala bişey yemedi ve günde 23 saatten fazla uyuyo sadece ben uyandırmaya çalışırsam uyanıyo.bana ne tavsiye edersiniz ne yapayım?

Akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru bölge, ısınma lambası...hem de acil olarak, yoksa o zavallı minik de kaybedilecek..

img

pinar1112

17 yıl 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

pinar1112 sizin yazdığınız cevap benim içinmi acaba?bende akvaryum ısıtıcı falan yok ben bu şartlarla kapluşumu besleyemeyecekmiyim?

Merhaba arkadaşlar, Evet narinimin iyileşmesi çok güzel umarım diğer hasta kapluşlarda benimki gibi iyileşirler. Alpbel pınarın yazdığı senin içindi eğer o yazdıkları gerçekten sende yoksa yazık olacak yavruya. Ben çok profesyonel değilim ama burada okuduklarıma göre bende olanlar bile yetersizken senin kapluşun için şartlar dahada kötü. Eğer onu yaşatmak istiyorsan bu forumdaki önerileri dikkate al bence.. Hoşçakalın

img

crescent85

ÖZEL MESAJ

Evet sizin için alpbel, bunlar zaten yaşamasal ihtiyaçları her kaplumbağanın, bunlar olmadan, üzülerek söylüyorum, bırakın yemek yemeyi hayatta bile kalamayacak, öncekiler de bunlar olmadığı için ölmüş, bu yavrucağı da kaybetmek istemiyorsanız acilen bunları tamamlamalı, ölüm fanusundan onu kurtarmalısınız.

img

pinar1112

17 yıl 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar 3 kaplumbağam var ve akvaryum buyuk ve hersey ıcınde var (su ısıtıcısı-kurubölge vs.)2sı sudan cıkmıyor 1rı kuru bölgeden inmiyor vıtamini sürüp güneşe cıkarıyorum ama gölgeye kacıyor ne yapmam lazım yardmcı olurmusunuz

img

ajanibo

14 yıl 9 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Akvaryumunda kaç litre su var , yüzme yada kuru bölge alan ölçüsü nedir bunları bilmeden uzaktan konuşuyorum. Yaptıkları hareketlerin mutlaka bir nedeni ve kaplumbağaların bir bildikleri vardır, Kuru bölgeye çıkmayanın arasıra toptan kurumasını sağla hep ıslak durmasın. Kabuk sertleştirici nedir yani hangi marka ? Kullanılmasını önermiyoruz.
Güneşten kaçmaya gelince şöyle düşün ,o bir bebek ve hayatında daha önce belkide hiç güneş görmedi , yavaş tempoda alıştırmak lazım. ayrıca alıştığı yerden dışarı alınca husursuz olur kaçmak saklanmak ister. Aşırı güneş ve aşırı sıcak onlara zarar verir , sıcakladığı zaman altına kaçacağı gölgesi ve suyu olması lazım yoksa aşırı ısınır serinleyemezse ölebilir. Onu güneş altında durmaya zorlama. İstiyorsa kendi kalır zaten , ama gölgeye kaçma imkanı mutlaka olsun. Nasılsa az süre bırakıcam birşey olmaz diyerek güneşe koyan ve orada unutanlar oldu.

img

frozen

18 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ