Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

tırnak sorunu

kuşumun tırnakları çok çabuk uzuyo 1 kez kesmiştik yine çok uzadı tırnak uzama hızı neye bağlıdır uzamaması için ne yapmalıyım? bir de tırnak kesimi nasıl olmalıdır vet. kestirmek istemiyorum şimdiden teşekkürler

img

turşu

19 yıl 3 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba.Üretimhanemdeki hiç bir kuşlarıma tırnak kesmedim ve kestirmedim.Bir kere tırnakları kestinmi insanlar gibi devamlı uzar ve devamlı kesmek zorunda kalıyorsunuz.

img

mumit

18 yıl 10 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Peki ne yapmalıyız mumit? Şu anda benim kuşumun tınakları normal ama bi arkadaşımın kuşunun tırnakları çook uzamış.Öyleki kuş her yürüdüğünde gagasıyla tırnaklarına bişeyler yapıyo,oynuyo.Ne önerirsiniz??

img

elayzaa

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ama daha önce kestiğimiz tırnakları çook uzamıştı sürekli bir yerlere takılıyodu?

img

turşu

ÖZEL MESAJ

4 ve 5 yaşlarında olan kuşlarım var onları hiç kesmedim.O kuşları yuvada yavru iken aldım.Hatta dayımın oğlu tam 13 yaşında erkek kuşu var onun tırnaklarıda hiç kesilmedi.Sizinkiler niye uzuyor onu anlamadım.Kuşlarınız dışardan gelen kuşlarmı yani ithal kuşlarınızmı.Ne önereceğimi şuan bilemiyorum. Benden usta ve tecrübeli üretici olan arkadaşlara Blue,Hikmet,Yalovalı,sherif, mustafa hoca gibi kişilere sorunuz.

img

mumit

18 yıl 10 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam arkadaşlar.. Öncelikle hemen belirtmeliyim ki; kuşlarda tırnak kesimi çok dikkat gerektirir ! Çok fazla uzamadığı ve kuşa rahatsızlık vermediği (biryerlere takılma bakımından) sürece kesmeye gerek yoktur. Ancak çok mecbur kalınırsa da, bu işi gerçekten bilen birine kestirmek gerekir. Hatta pet-shoplar da iyi biliriz derler ama keserken fazla dibe girip, kuşlarda kan kaybına neden olanları da biliriz !!! Çünkü kuşların tırnaklarına dikkat edin, yarıdan sonra içten hafif damarı görürsünüz. İşte o damara gelmeden, ucundan çokkk az bir miktar kesmek gerekir. Damara geldiği an ya da ayaktaki ete makas geldiği an, şiddetli kanama başlar. Ve bu durum hemen müdahale edilip durdurulmadığı takdirde, kan kaybından ölümlere yol açar !!! Aman arkadaşlar çok dikkatli olun, bilgisinden emin olmadığınız kişilerede güvenip kestirmeyin ! Sonra siz üzülürsünüz..

img

blue1

20 yıl 1 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar kuşum ithal değil vet. ler tırnak kesebilir mi? bizim yakınımızda bir pet shop var onların bir vet. varmış m. kuşlarının tırnaklarını kesermiş orda kestirsem kötü bir sonuçla karşılaşır mıyım emin değilim:<< bir de kuşların tırnaklarını uzamaması için ne yapabiliriz?

img

turşu

ÖZEL MESAJ

Evet turşu, veterinerler tırnak keserler. Ama dediğim gibi çok dikkat gerek ! Yani insan güveniyor sonra kötü bir durumla karşılaşabiliyor. İnşallah kimsenin başına böyle bir olay gelmez. Çünkü yakın bir arkadaşım, biricik kuşunu bu yüzden kaybetmişti

img

blue1

ÖZEL MESAJ

Pardon birşeyi unutmuşum..Tırnakların uzamaması için pet-shoplarda, tüneklere takılan törpü tarzı ürünler satılıyor. Ben denemiştim birkez, ancak çok ii bir sonuç aldığım söylenemez. Çünkü benim Fırfır üzerinde pütür tarzı şeylere tırnaklarını sürteceği yerde, gagasıyla onları koparmıştı. Sizinkiler de böyle yapar mı bilemem, ama ben söyleyeyim dedim. Yine de aklınızda bulunsun..

img

blue1

ÖZEL MESAJ

ne yaparsan yap uzar uzaması senin icin ne gibi problem yaratıyor anlamıyorum sıkıntısı nedir? benim 20nin üstünde kuşum var ve hepsininde tırnakları uzun bi sakıncası yok yani sen neden kısa kalmasını istiyorsun anlamıyorum? bence bırak uzun olsun uzar uzar ucu incelir kırılır bötlece kısalmış olur işte ben hic kesmem kanaryanınkinin kesilmesi mecburi ama muhabbetlerinkini kesmek kusura bakmayın ama bana sacmalıktan öte geliyor yani üzerinize alınmayın ama bence gercekten sacmalık

img

ıron_dog

19 yıl 11 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ